Історія бібліотеки
Підрозділи
План приміщень
Контакти. Телефони
Графік роботи
Фонди
Довідковий апарат
Обслуговування
Методична діяльність
Масова робота
Видавнича діяльність
Статистика
Замовлення видань
Правила користування
Комплект документів

 м. Вінниця, 21101,
вул. Острозького, 32


http://library.vspu.edu.ua
http://vspu.edu.ua


vspu.lib@gmail.com


БІБЛІОТЕКА

БІБЛІОТЕКА

ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ
БЛОК
ЕЛЕКТРОННІ
РЕСУРСИ
ІНТЕРНЕТ-
НАВІГАТОР

МАСОВА РОБОТА

ПЛАН
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ НА 2018 Р.


Звертаємо увагу наших користувачів на те, що бібліотекою сформовано окремий,
культурно-просвітницький блок інформації, доступ до якого через кнопку
центральної панелі навігації "ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК".Культурно-просвітницька робота є невід'ємною складовою діяльності бібліотеки і спрямована на популяризацію культурної спадщини держави, виховання національної, морально-етичної свідомості користувачів бібліотеки, на формування позитивного іміджу бібліотеки.

Колектив книгозбірні перебував у постійному творчому пошуку, видозмінював існуючі, стандартні форми і методи роботи з користувачем та впроваджував нові з метою зацікавлення сучасного користувача. Вибір форм проведення заходів схилявся на користь тих, у яких студенти виступали не пасивними слухачами, а активними учасниками. До культурно-просвітницьких заходів, які проводились книгозбірнею, долучалися представники громадськості міста, викладачі та студенти університету:

Виконуючи культурно-просвітницьку роботу у 2017 р. враховано основні знаменні і пам’ятні дати:
❑ 2008-2017 роки – Друге десятиліття боротьби за ліквідацію злиднів;
❑ 2011-2020 роки – Десятиліття Організації Об'єднаних Націй, присвячене пустелям і боротьбі з опустеленням;
❑ 2011-2020 роки – Десятиліття дій із забезпечення безпечного дорожнього руху;
❑ 2011-2020 роки – Десятиліття біорізноманіття ООН;
❑ 2013-2022 роки – Міжнародне десятиліття зближення культур;
❑ 2014-2023 роки – Десятиліття стійкої енергетики для всіх.
На державному рівні в Україні відзначались:
❑ 2017 рік – Рік Української революції 1917 – 1921 років;
❑ 2017 рік – відзначення 500-річчя Реформації (Указ президента України №357/2016 від 26 серпня 2016 року);
❑ 2017 рік оголошено роком Японії в Україні;
❑ 2017-2018 навчальний рік – рік української мови у Німеччині та німецької мови в Україні.У звітному 2017 р. проведено понад 450 масових заходів, які відвідали 33036 користувачів та видано 216183 документи.

Упродовж року використовувалися, як випробувані часом, так і нові підходи, напрями та форми культурно-масової роботи, а саме:

У рамках проекту «Бібліотека ВДПУ імені Михайла Коцюбинського – модель сучасної бібліотеки ВНЗ» діяли міні-проекти, організовувалася робота книжкового клубу «Автограф», творчого клубу «Креативне рукоділля», літературно-мистецької студії «Гармонія», діяльність яких допомагала студентам дізнатися багато цікавого, підвищити свій культурний рівень, розкрити індивідуальні можливості, створюваллися сприятливі умови для різностороннього спілкування і організації дозвілля.

З 24 квітня по 24 травня 2017 р. проходив Фестиваль виставок, на якому представлено тематичні виставки:
На цих виставках зібрана нова література, яка поступила в бібліотеку в 2016-2017 рр., оригінальні тексти, література з країнознавства, вузівські та шкільні підручники, література для майбутніх вчителів, методична література, а також праці наших викладачів. На фестивалі виставок було презентовано книжкові інсталяції.


Детальніше ...


Однією зі знаних подій в нашому місті є святкування Дня міста. До урочистостей свята долучився і колектив Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського.

Бібліотека підготувала книжкові виставки: «Вінниця – місто моє рідне», «Вінницький педагогічний плекає мудре, добре, вічне…», які були розміщені на фонтанній площі в центральному парку імені М. Горького. Також працівники бібліотеки долучилися до проведення майстер-класів та презентували виставку «Натхненний бібліотекар», де були представлені творчі доробки працівників книгозбірні.На прохання викладачів працівники читальних залів приходили на заняття до студентів з тематичними переглядами літератури. Таких переглядів було 111, представлено 3047 прим. літератури. Серед найбільш успішних переглядів: «І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі…» (203 р. від дня народження Т.Г. Шевченка), «Українське слово в контексті соціальних змін».

Активно продовжувалася робота Виставкової зали раритетних книг. Працівники відділу обслуговування навчально-методичною літературою отримали можливість зробити унікальні видання (стародруки) із фондосховища бібліотеки доступними для задоволення культурних потреб користувачів шляхом музейного експонування та екскурсійного обслуговування. Протягом звітного року у Виставковій залі раритетних книг експонувалася книжкова виставка-вернісаж «Вінницький педагогічний плекає мудре, добре, вічне…», до 105-річчя університету, проведено екскурсії-перегляди.

Генеральна Асамблея ООН затвердила проголошення 2017 року Міжнародним роком сталого розвитку туризму, з метою важливості міжнародного туризму, потреби кращого взаєморозуміння між народами та поваги до культурних цінностей в усьому світі, що в загальному має сприяти зміцненню миру на планеті. У рамках виставки в освітянській книгозбірні відбулася низка заходів: бібліографічні огляди та перегляди, літературні читання, присвячені туризму та подорожам. Особливу увагу приділено краєзнавчій тематиці, книгам про «Красу України - Поділля», її перлину – Вінниччину.

Бібліотека вже вкотре долучилася до чергового проекту Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації «Display – кросинг». Цьогорічна краєзнавчо-туристична виставка, подорожує всією Україною, і мала назву «Мрій! Читай! Мандруй!».


Детальніше ...

Національно-патріотичне виховання

Бібліотекою проведено комплекс заходів національно-патріотичного спрямування.

У читальній залі загальній традиційними стали літературні читання (комплекс заходів, присвячених певній тематиці: цикл лекцій і бесід, виставки, огляди літератури,театралізовані сценки, декламування поезій). Працівники відділу обслуговування науковою та художньою літературою разом із студентами факультету історії, етнології і права, котрі є учасниками гуртка «Всесвітня історія», провели вечір-пам’яті жертв Голодомору «Голодний рік, голодний вік», за участю кандидата історичних наук Калитко С.Л., кандидата історичних наук, доцента Кравчука О.М., який підготувала Федорук Б.І.
Вихованню любові та поваги до свого коріння сприяв тематичний перегляд «Із життєдайних джерел народної мови», який проходив протягом 5-ти днів. На прохання заступника декана-директора з наукової роботи інституту філології та журналістики, кандидата філологічних наук Гороф’янюк І.В. завідувачем сектору Єрмаковою В.Л. був складений рекомендаційний список літератури, відібрано літературу з слов’янської діалектології (137 книг).9 листопада, до Дня української писемності та мови, працівники бібліотеки Федорук Б.І., Коношевська Т.В., Юнаш Н.В. спільно ізстудентами факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха провели літературні читання «Така довга дорога додому» (до 145-річчя з дня народження українського письменника Б.С. Лепкого).

До Дня рідної мови для студентів – філологів та викладачів було оформлено тематичний перегляд літератури: «Мова – життя духовного основа», «Із життєдайних джерел народної мови» (діалектологія, українська мова)

В рамках книжкового клубу «Автограф»,який функціонуєу відділі обслуговування науковою та художньою літературою 10.10.17 р. була проведена зустріч з громадським діячем, приватним підприємцем, директором Центру генеології «Пращур» Віктором Долецьким. Студенти-історики, які були присутні на зустрічі, дізналися про генеологічний та архівний пошук, як будувати та навіщо потрібно вивчати Родинне Дерево.

У рамках книжкового клубу «Автограф» 12.05.2017 р. відбулася зустріч з сучасним письменником-нонконформістом, лауреатом Міжнародної премії імені О. Ульяненка–Володимиром Вакуленком-К. Автор презентував свою поетичну збірку "УБД- реінкарнація". Це потужна за змістом, художнім та енергетичним наповненням книга, котра є віддзеркаленням нашого сьогодення, з Майданом та війною.

Правове виховання


Найважливішими завданнями працівників бібліотеки у цьому напрямку роботи було максимальне використання фонду бібліотеки з метою виховання у студентської молоді свідомого ставлення до своїх прав і обов’язків перед суспільством і державою, закріплених у Конституції України, високої громадянськості, формування гуманістичного світогляду, свідомого ставлення до своїх прав і обов’язків перед суспільством і державою, глибокої поваги до законів і правил людського співжиття, високої правосвідомості і правової культури.

Утвердження та забезпечення дотримання прав людини – важлива проблема сучасного світу. Саме такої тематики організувано тематичну виставку «Я і мої права» (до Дня захисту прав людини).

Моральне виховання


Відділ обслуговування науковою та художньою літературою провів цикл народознавчих заходів «Духовність – храм душі людської», до яких увійшли:

Вернісаж ілюстративних виставок експонованувався у різних структурних підрозділах бібліотеки. Виставка-календар «Зимове багатство» та Великодня виставка-експозиція «Христос рождається» прикрасили читальну залу навчального абонементу.

До свого прфесійного свята у книгозбірні педуніверситету були організовані цікаві виставки-інсталяції. Книжкова виставка «Забуті книги» нагадує читачам про незаслужено забуті книги та закликає прийти до бібліотеки, присісти у затишному місці, укутатися запропонованою шаллю та прочитати цікаву книгу. Виставка «Веселкова палітра книжкових подарунків» представляє книги, подаровані читачами та гостями бібліотеки. А у читальній залі періодичних видань до уваги читачів підготовлено виставку «Ми прагнемо словом освятити душу».Показати працівників бібліотеки з дещо іншого боку, а саме як майстринь – мета виставки «Креативне рукоділля», яка була розміщена в холі бібліотеки в третьому корпусі університету. Особливу увагу студентів та викладачів університету привернула книжкова виставка в сучасному стилі «Openair», яка знаходилась на відкритому просторі перед першим корпусом університету під назвою «Ріка знань».

Художньо-естетичне виховання


Виховання студента, як людини культурної, з розвиненим естетичним ставленням до навколишнього світу і до самої себе, формування естетичної культури, духовних, моральних цінностей є важливим завданням, що стоїть перед бібліотечними працівниками навчального закладу.

До Міжнародного дня театру представлено виставку-інсталяцію «Театральний калейдоскоп»

У рамках року Японії в Україні у бібліотеці відбулися літературні читання «Країна вранішнього сонця», де атмосферу Японії при участі працівників бібліотеки створила Б. Федорук. Японське червоне сонце зійшло у читальній залі бібліотеки. Було все майже по-справжньому: і японський меч катана, і "роли і всякі приколи", і розквітла гілка сакури...
До Всеукраїнського тижня дитячого читання до книгозбірні завітали учні першого класу школи №8. Провідний бібліотекар читальної зали Б. Федорук ознайомила школярів з дитячою літературою, яка є у фонді, звернула увагу, як потрібно користуватися книгою та презентувала книжкову виставку «Казка + пригода, читаю з насолодою». З великим задоволенням діти відгадували казкову вікторину та взяли активну участь у фест-лотереї «Казкові герої». Разом з Я. Пилипенко під пісню «Україна – це ми!» провели флеш-моб.У читальній залі музичного мистецтва за 2017 р. до знаменних та пам’ятних дат оформлено виставки -персоналії у циклі тематичних виставок «У полоні мистецтв»:

Справжнім осередком культури, пропаганди музичних знань, спадщини великих композиторів виступає читальна зала музичного мистецтва, на базі якої діє літературно-музична студія «Гармонія». На одне із засідань літературно-музичної студії «Гармонія» завітали артисти народної театр-студії ВНМУ імені М. І. Пирогова та молодь з обмеженими фізичними можливостями з виставою , яка була присвячена життю і творчості українського Кобзаря, до дня народження Т. Г. Шевченка.

В рамках літературно-музичної студії «Гармонія», у бібліотеці відбулась творча зустріч з випускницями ВДПУ імені М. Коцюбинського, відомим композитором Ольгою Янушкевич та співачкою Світланою Леонтьєвою. Звучали ліричні та жартівливі пісні на музику О. Янушкевич у виконанні С. Леоньтьєвої та власне композитора.

У читальній залі відділу обслуговування навчально-методичною літературою відбулась презентація творчості вінницької поетеси, прозаїка, дитячої письменниці, фольклористки, краєзнавця, авторки поетичних збірок «Без тижня рік», «Пам’ять Шипшини», «Дивина», «Сонцепоклонник», «Третя Пречиста», «Зелена Неділя», «Голос трави», «Я – зичниця», роману «Чорна черешня», книги малої прози «Переклади з ластовиної», книжок для дітей «Рукавичка», «Сосонка», «Рятівник», Лауреаткою вінницької обласної молодіжної премії ім. М. Трублаїні, всеукраїнських літературних премій ім. М. Коцюбинського, ім. Є. Гуцала, «Благовіст», літературно-мистецької ім. Марка Вовчка, ім. М. Стельмаха журналу «Вінницький край», літературної премії ім. А. Бортняка, Заслуженим працівником культури України, членом Національних спілок письменників та журналістів України, заступником головного редактора журналу «Вінницький край» – Валентини Петрівни Сторожук (Будзиган).


Трудове і професійне виховання


Трудове і професійне виховання майбутнього вчителя спрямоване на розвиток загальної і професійної педагогічної культури, компетентності, що виступають передумовою ефективної майбутньої професійної діяльності вчителя.

Цикл постійно діючих виставок вільного доступу «На допомогу навчальному процесу», де студенти мали змогу отримувати інформацію для навчальної та наукової діяльності, був організований у холі бібліотеки працівниками відділу навчально-методичної літератури:


У березні 2017 року в університеті проходив День красномовства. До цього свята відділом була організована виставка літератури «Образний світ нашої мови». Під час проведення Фестивалю виставок були представлені нові надходження книг німецькою мовою та організована тематична виставка «Читай німецькою».

На засіданнях Вченої ради університету до 100-річчя В. М. Носолюка, за участю самого викладача, та до 85-річчя колишнього ректора, педагога Н. М. Шунди, також за його безпосередньою участю, були підготовлені перегляди наукових праць математиків, ветеранів університету.

У рамках творчого клубу «Креативне рукоділля» відбуваються зустрічі студентів з бібліотекарями-майстринями, які передають студентській молоді уміння творити своїми руками цікаві вироби.
Фізичне виховання та виховання здорового способу життя


Фізичне виховання у вищому навчальному закладі є невід'ємною частиною формування загальної і професійної культури особистості сучасного фахівця, системи гуманістичного виховання студентів.

У читальній залі фізичного виховання і спорту (січень) проведено тематичний перегляд літератури «Перша сходинка до щастя – здоров’я» (до Дня здоров’я). Джерела, які були представлені на виставці містили інформацію, як збільшити життєвий ресурс, щоб бути здоровим, як навчитися жити еволюційно і свідомо.

До Всесвітнього дня здоров’я (квітень) підготовлено тематичну виставку-нагадування «Наше здоров’я – в наших руках» та проведено перегляд літератури. З рекомендаціями як і де подорожувати студенти могли ознайомитись із матеріалів, представлених на тематичній виставці-подорожі «Туризм для всіх» до Всесвітнього дня туризму.

Екологічне виховання


Бережливий підхід до природи сприяє формуванню моральних почуттів обов'язку і відповідальності за її збереження, спонукає до природоохоронної діяльності.

Працівники книгозбірні інформували про найактуальніші екологічні проблеми, розкривали історичний аспект, згадували про найбільші екологічні катастрофи людства та показували через виставкову діяльність красу природи.

До Всесвітнього дня навколишнього середовища була представлена виставка «Екологічне виховання та формування здорового способу життя» в холі бібліотеки корпусу №1

З метою формування відповідального і дбайливого ставлення до природи, що базується на екологічній свідомості, дотримання моральних і правових принципів природокористування була представлена виставка відділом обслуговування науковою та художньою літературою «Птахи – це пісня і політ»

Інноваційні технології в культурно-просвітницькій діяльності бібліотеки


Активно у роботу бібліотеки впроваджуються інноваційні форми, серед яких: проектна та музейна діяльність; книжкова інсталяція – просторові композиції; віртуальні книжкові виставки; віртуальне інформування та ін.

Продовжувалася популяризація читання через буктрейлери: короткий відеоролик за мотивами книги, основне завдання якого – яскраво і образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача, спонукати до читання.

До вже створенних буктрейлерів «Енеїда» І. Котляревського; «Самостійна Україна» М. Міхновського; «Народ мій завжди буде…» В. Симоненко; книга «Свіча пам’яті» В. Борисенко, присвяченій пам’яті жертв Голодомору; «Друга світова війна: український вімір»; «Твори І. Франка в театрі і кіно: до 160-річчя з дня народження» «І. Франко. 160 років від дня народження. Огонь в одежі слова»; «100% ORIGINAL: бібліографічний покажчик англомовної художньої літератури»; «Читаємо українською» додано новібуктрейлери:

Пропаганда та популяризація читання проводилася за допомогою нової форми інформаційної роботи – Бібліо-time. Бібліотекарі відділу обслуговування науковою та художньою літературою один раз на тиждень виходили на факультети до студентів, яким пропонували ознайомитися з літературою визначеної тематики: «Здоров’я і спорт», «Профорієнтація», «Новинки бібліотеки», «Світове мистецтво», знайомили з літературою, яка знаходиться в Книжковому клубі, а також цікавими новинами з періодики та ін.

Значний масив інформації культурно-просвітницького характеру представлено в Інтернет-просторі бібліотеки та активно переглядалися віртуальним користувачем.

На сайті бібліотеки традиційно виставлялись:

Виставка сформована за популярною технологією сучасної Інтернет-журналістики «лонгрід» (інформаційний сюжет великого розміру, з елементами мультимедіа), що включає окрім анотованого списку літератури:
- короткі біографічні дані;
- віртуальну полицю творчості письменника (25 джерел, 570 звернень);
- буктрейлер на книгу Миколи Трублаїні «Шхуна «Колумб» (260 переглядів);
- значний об’єм фото, ілюстративних матеріалів та цитат;
- список творів письменника та літератури про його творчість в БД ЕК бібліотеки.

Віртуальну мультимедійну виставку «Спасибі, музико: до Міжнародного дня музики»створено за тією ж технологією (вересень, 110 звернень). Мультимедійна виставка включає відеоролик «Музична фантазія» з інформацією про незвичайні музичні інструменти (представлений на YouTube, 45 переглядів).На віртуальних виставках 2017 року представлено 560 джерел, до них відбулося 640 звернень.

До 105-річчя з дня народження видатного українського письменника, подолянина, випускника нашого університету Михайла Стельмаха створено віртуальну мультимедійну полицю його творчості, що включає 35 джерел, 890 переглядів.

До блогу бібліотеки протягом року додано понад 20 повідомлень (1190 переглядів в 2017 р.). Серед них:

В поточному році на канал бібліотеки в YouTube завантажено 6 сюжетів (всього на каналі 55 сюжетів). Їх переглянули 2960 разів. З часу створення каналу бібліотеки (2013 р.) з його ресурсами ознайомились понад 8500 разів.

Серед відео, підготовлених працівниками відділу ІТ: