ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕКИ
ПІДРОЗДІЛИ
ПЛАН ПРИМІЩЕНЬ
КОНТАКТИ. ТЕЛЕФОНИ
ГРАФІК РОБОТИ
ФОНДИ
ДОВІДКОВИЙ АПАРАТ
ОБСЛУГОВУВАННЯ
МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
МАСОВА РОБОТА
ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
СТАТИСТИКА
ЗАМОВЛЕННЯ ВИДАНЬ
ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ
КОМПЛЕКТ ДОКУМЕНТІВ

 м. Вінниця, 21101,
вул. Острозького, 32


http://library.vspu.edu.ua
http://vspu.edu.ua


vspu.lib@gmail.com


БІБЛІОТЕКА

БІБЛІОТЕКА

ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ
БЛОК
ЕЛЕКТРОННІ
РЕСУРСИ
ІНТЕРНЕТ-
НАВІГАТОР
ПЛАН
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ НА 2018 Р.

Звертаємо увагу наших користувачів на те, що бібліотекою сформовано окремий, культурно-просвітницький блок інформації, доступ до якого через кнопку центральної панелі навігації "ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК".Організація культурно-просвітницької роботи ґрунтувалася на таких основоположних документах:

Зміст виховної роботи включав у себе:

Культурно-виховна, просвітницька робота бібліотеки виконувала низку важливих соціально-виховних функцій:

Колектив книгозбірні перебував у постійному творчому пошуку, видозмінював існуючі, стандартні форми і методи роботи з користувачем та впроваджував нові з метою зацікавлення сучасного користувача.

Серед інноваційних форм роботи використовувалися такі як:
Як соціальний і освітній інститут, здійснювала ознайомлення з актуальними документами з метою задоволення інформаційних потреб користувачів. Даний аспект культурно-просвітницької роботи забезпечували такі форми роботи, як:

Традиційні форми робити також залишалися затребуваними і актуальними:

.

Бібліотека незмінно виконує свою головну функцію – навчати студентів мислити і мріяти, залишаючись при цьому центром спілкування та інформації. Пробудження інтересу і любові до книги книжковою виставкою, віртуальною виставкою вже стало звичним. Оскільки молодь орієнтується на аудіовізуальну інформацію, тому виникла потреба інформувати студента, і разом з тим заохочувати його до читання, використовуючи «бібліотечний буктрейлер»: короткий відеоролик за мотивами книги, основне завдання якого – яскраво і образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача, спонукати до читання.

Активне використання інноваційних технологій дало можливість проводити інформаційні заходи на якісно новому рівні, запроваджувати нові форми їх проведення.

Національно-патріотичне виховання

Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу роботи бібліотеки та університету, головною метою якого є набуття студентами соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємовідносин, формування особистісних рис громадянина Української держави.

Мистецький проект «Тихі зорі вічної пам’яті», створений до Дня Перемоги, нікого з відвідувачів бібліотеки не лишив байдужим. Не старіє і не зникає пам'ять тих літ. Її надійно оберігає народ, передаючи, як святиню, у спадщину наступним поколінням. Працівники бібліотеки принесли світлини своїх рідних, учасників Великої Вітчизняної війни, предмети періоду війни, які зберігаються вдома, як нагадування про ті страшні роки – все це було використано разом з літературою у даному проекті. Звучала музика воєнних та післявоєнних років.

До дня вшанування пам’яті жертв Другої світової війни підготовлено експозицію «У пам’яті народній».

З метою виховання справжнього патріота своєї держави, вшановуючи пам’ять воїнів, загиблих під час війни в Афганістані, привертаючи увагу студентської молоді до подій Афганської війни та подвигу наших співвітчизників, читальна зала періодичних видань експонувала виставку-посвяту «Воїни – інтернаціоналісти, миротворці», організованою Кудраш Т.В.

Традиційно було організовано цикл заходів «Пам’ятаймо тую славу…». У рамках заходів – тематичнатична виставка «Епоха козацтва» (до Дня Козацтва) організована читальною залою періодичних видань, представлені видання, в яких описано побут, традиції, звичаї козацької доби. Експозиція була цікавою для науковців, викладачів, студентів. Біля виставки були проведені тематичні огляди на тему «Феномен козацтва».

Зустріч студентів Інституту історії, етнології й права, працівників бібліотеки з учасниками Майдану, АТО, волонтерами, що мала назву «Наша стражденна незалежність». Присутнім було запропоновано перегляд відео-ролика «Події, що нас змінили» та виставку періодичних видань «Покликала нас Україна», яку підготували працівники читальної зали періодичних видань.

Правове виховання


Головною метою правового виховання студентської молоді є формування у майбутніх фахівців високої правової культури, глибокої впевненості у справедливості вимог статей Конституції України, українського законодавства, необхідності добровільного їх виконання, здатності мотивувати свої вчинки та приймати рішення, які не суперечать діючому законодавству.

З метою подолання правового нігілізму, формування правової культури, відповідальності за свою поведінку був здійснений даний аспект в роботі бібліотеки. Нашим завданням було підібрати відповідні матеріали із фондів бібліотеки і ознайомити із ними відвідувачів. Ознайомлений – отже озброєний – був наш девіз. Адже незнання законів не звільняє від відповідальності. Кудраш Т.В. організувала тематичні виставки «Ти і закон»(до Дня захисту прав людини), провела огляди біля виставки на тему «Життя в правовій державі». Для відвідувачів бібліотеки були організовані огляди літератури за назвою «Основа життя – мій закон основний» (до Дня Конституції України) та «Маю право» (До Дня захисту прав людини).

Моральне виховання


Використовуючи фонд бібліотеки в процесі навчання, працівники бібліотеки максимально намагалися забезпечити повноцінний розвиток особистості на шляху утвердження високих моральних цінностей та ідеалів. Робота «духовної скарбниці» була спрямована на виховання таких важливих високих якостей. Для розвитку цієї сфери були використані різноманітні індивідуальні, групові і масові форми роботи. Звичайно, найбільш традиційною і ефективною була виставкова діяльність.

Комплекс заходів, присвячених розвитку національних традицій за назвою «Знаємо, любимо, пам’ятаємо», були організовані протягом року.

Вернісаж ілюстративних виставок експонованувався у різних структурних підрозділах бібліотеки:

Приєднувалися працівники бібліотеки і до загальноуніверситетських заходів, виконували розпорядження ради з виховної роботи з даного напряму.

Одним із інноваційних методів роботи книгозбірні був флешмоб-вітання «Книга – вчитель», приурочений до Всеукраїнського дня працівників освіти. Дійство проходило на площі перед корпусом №3. Працівники бібліотеки, дотримуючись «дрескоду» (білий колір верхнього одягу), розташувалися у вигляді знаку «перемога». Під музичний супровід – пісню відомої співачки Софії Ротару «Одна калина» імітували читання книги. Книга, кольорові повітряні кульки та букети осінніх квітів були основними символами вітального флешмобу. Мета такого інноваційного дійства ще раз підтвердити істину, що учитель і книга невід’ємні дві складові. На завершення флешмобу відбулося колективне покладання квітів до пам’ятника М.Коцюбинського.

Однією із складових проектної діяльності бібліотеки є краєзнавчий проект «Серце Поділля – Вінниця», у рамках якого 20 березня 2014 р. у загальній читальній залі проведено зустріч з краєзнавцями Вінниччини: доктором історичних наук, Почесним краєзнавцем України С. Д. Гальчаком, Почесним краєзнавцем України М. Н. Дорошем, вчителькою школи № 2 м. Хмільника А. А. Веремій та головою обласної організації журналістів В. М. Паламарчуком. Краєзнавці представили загалу свої видання, розповідали про нові дослідження, читали авторські вірші. Свої книги краєзнавці передали до фонду книгозбірні.
Художньо-естетичне виховання


Художньо-естетичне виховання покликане вихованню творчої особистості, збагаченню художньо-естетичного досвіду, формуванню уявлення про різні види мистецтва, розвитку естетичних інтересів, смаків, потреб, морально-естетичних ідеалів, естетичного сприйняття людини та навколишнього світу. Метою книгозбірні було виявлення талановитої молоді альма матері та презентація їхньої творчості. Бібліотека проводила перегляди та огляди нових надходжень, організовувала виставки, презентувала фонд з метою залучення читача до читання та споглядання альбомів живопису, долучала читача до світу прекрасного і розвивала його духовну сферу. Як важливий культурно-інформаційний підрозділ університету бібліотека значну увагу приділяла набуттю культурних, духовних, моральних цінностей.

14 лютого 2014 р. відбулася зустріч студентів Інституту філології і журналістики з цікавою особистістю, вінницькою письменницею, неодноразовою переможницею конкурсу «Коронація слова» у різних номінаціях Наталкою Доляк. Присутнім цікаво було дізнатися про духовно багату людину, яка знаходиться у постійному пошуку нових форм самовираження.

Справжнім осередком культури, пропаганди музичних знань, спадщини великих композиторів виступала читальна зала музичного мистецтва. Важливо відмітити, що протягом 2014 р. працівниками читальної зали активно впроваджувалися нові форми масової роботи з використанням комп’ютерних технологій.

Так була створена електронна презентація усного журналу «Новатори ХІХ століття», присвяченого творчості російських композиторів «Могучої кучки».

Визначено склад редакційної колегії: завідувач сектору Волошина Н.Б., бібліограф 1 категорії Чернелівська Т.М., бібліотекар 1 категорії Киричок Л.О., які склали сценарій, підібрали ілюстративний матеріал. Концепцією журналу було визначення цільової аудиторії, зацікавлення музикою.

Структура усного журналу складалась з 3-х сторінок (рубрик): біографія композиторів, творчість та внесок у світову музичну культуру.

Під час мультимедійної презентації звучали найвидатніші музичні творі композиторів «Могучої кучки»: «Борис Годунов» М. П. Мусоргського та «Князь Ігор» О. П. Бородіна. Премьєра усного журналу відбулася у рамках підвищення кваліфікації для співробітників нашої бібліотеки, потім – для колег інших бібліотек ВНЗ міста під час науково-практичної конференції.

2014 р. в Україні був проголошений роком Тараса Шевченка. Низку заходів, зокрема виставок, присвячених річниці співця і пророка України підготувала бібліотека. Цикл заходів проведених бібліотекою присвячених 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка:Позапланово було:

Читальна зала музичного мистецтва та відділ інформаційних технологій розмістили на сайті бібліотеки віртуальну виставку до 200-річчя від дня народження С.С. Гулака-Артемовського «Фундатор української опери». Інновацією такої форми роботи було те, що з експозицією мали можливість познайомитися не лише користувачі у читальній залі музичного мистецтва, але й більш широкий загал глядачів. Також було оформлено книжково-музейний куток «У його музиці біль і велич епохи» з використанням музичного інструменту – фортепіано та нотні видання видатного композитора, що є нетрадиційною формою демонстрації музично-інформаційних ресурсів з подальшим фотографуванням та використанням фотоматеріалів для віртуальної виставки.

Трудове і професійне виховання


Працівники освітянської книгозбірні використовували різні форми роботи для реалізації завдань даного напрямку виховання.

Цикл заходів: «Освіта ХХІ століття» включав книжкові виставки, що експонувалися протягом року у читальній залі ППН:

Цикл постійно діючих виставок вільного доступу «На допомогу навчальному процесу» був організований у холі бібліотеки працівниками відділу навчально-методичної літератури:

Інформативним був «День фахівця» (на інформаційний фуршет запрошені студенти, яких цікавили математика, фізика, астрономія), організований Коношевською Т.В. У даному заході приймали участь різні структурні підрозділи. Захід відвідали 441 користувач. Проведено огляди та перегляди даної літератури.

Створенню позитивного іміджу та затребуваності бібліотеки сприяло її співробітництво з кафедрами. Протягом року було проведено 3 «Дня кафедри». Традиційними були інформаційні перегляди «Нові надходження 2013 р.», організовані відділом навчально-методичної літератури . Ефективною і плідною була така форма роботи як бесіда. Групові бесіди проводилися з першокурсниками та тему «Форми та методи роботи із користувачами. Правила користування». Проводилися також групові бесіди на старостатах, де представники бібліотеки мали можливість донести важливу інформацію до користувачів.

Індивідуальні бесіди була найбільш найпоширеніша форма роботи, так як під час індивідуальної бесіди бібліотекар має можливість уточнити замовлення, дізнатись про вподобання, надати певну консультацію, допомогти у підборі літератури і т. п. Адже у сучасному суспільстві книгозбірня є також багатофункціональним інформаційно-освітнім культурно-просвітницьким дозвільним бібліотечним комплексом. Для першокурсників проводилися групові ознайомчі екскурсії бібліотекою. Всього було проведено 37 екскурсій.

Фізичне виховання та виховання здорового способу життя


Технічний прогрес, стрімкий розвиток науки і дедалі зростаюча кількість нової інформації, необхідної сучасного фахівця, роблять навчальну працю студента все більш інтенсивною та напруженою. Відповідно зростає значення фізичної культури як засобу оптимізації режиму життя, активного відпочинку, збереження і підвищення працездатності студентів протягом усього періоду навчання у ВНЗ. Свою просвітницьку роботу книгозбірня спрямовувала для покращення фізичного розвитоку студентів у ході навчального процесу, організованого на основі сучасних загальнонаукових і спеціальних технологій у галузі теорії, методики і практики фізичної культури і спорту.

фізичне виховання студентства грає суттєву роль у моральному, вольовому та естетичному розвитку, вносить значний внесок у підготовку освічених і всебічно розвинених фахівців, утверджуючи здоровий спосіб життя, як невід’ємний елемент загальної культури.

До Міжнародного дня зимових видів спорту у січні 2014 р. в кабінеті фізичного виховання експонувалася тематична виставка «Спорт – як життя, спорт – як здоров’я». Джерела, які були представлені на виставці містили інформацію як збільшити життєвий ресурс, щоб бути здоровим, як навчитися жити еволюційно і свідомо.

Згідно розпорядження відділу виховної роботи №21 від 07.11.2014р. «Про проведення науково-практичної конференції « СНІД – загроза твоєму життю» (До Всесвітнього дня боротьби із СНІДом) бібліотека протягом року організувала цикл заходів, присвячених боротьбі за здоровий спосіб життя, а саме:

Згідно плану культурно-просвітницької роботи у січні було організовано виставку-ювілей до 75-річчя від дня народження Валерія Лобановського, головного тренера футбольного клубу «Динамо» (Київ). Цікавими та змістовними були тематичні виставки до Міжнародного Олімпійського дня, тематична виставка «Через рух до здоров’я».

Екологічне виховання


Сучасна цивілізована людина має усвідомлювати себе частиною природи, відчувати органічний зв’язок з нею, сприймати вади, заподіяні їй, як свій власний біль. Адже екологічна криза викликається не тільки технічним прогресом, але й пануючим антропоцентричним екологічним усвідомленням. Наше суспільство стоїть на межі екологічної катастрофи. Домінуючим у соціумі є споживацьке ставлення до навколишнього середовища. Прагнення наживи, жити тільки для себе, не задумуючись над тим, що ми залишимо по собі – ось найболючіша проблема сьогодення. Працівники книгозбірні ставили собі за мету інформувати про найактуальніші екологічні проблеми, розкривати історичний аспект, згадувати про найбільші екологічні катастрофи людства та показувати через виставкову діяльність красоту природи, що дісталась нам у спадок.

Тематичний пергляд «Ми люди – поки є природа!» (До Міжнародного дня навколишнього середовища) була експонована у читальній залі навчально – методичної літератури.

Виставка-застереження «Чорнобиль. Голоси» була експонована до 26 квітня. ЇЇ мета – показати страшні наслідки чорнобильської трагедії, не дати можливості забути уроки минулого та застерегти майбутнє покоління від подібних помилок у майбутньому.

Виставка-діалог «Довкілля неповторна казка» розкривала перед відвідувачами істину, що людина невід’ємна від природи, в якій все тісно пов'язано між собою. Людина як частка природи тісно пов'язана із землею, ріками, повітрям і всім живим, її діяльність впливає на навколишнє середовище, до якого потрібно ставитися бережливо.

Просвітницькі заходи з використанням новітніх технологій та нових форм бібліотечної діяльності


Колектив книгозбірні перебуває у постійному творчому пошуку, видозмінює існуючі традиційні форми і методи культурно-дозвільної роботи. Активно у роботу бібліотеки впроваджуються інноваційні форми, серед яких: проектна та музейна діяльність; книжкова інсталяція – просторові композиції; віртуальні книжкові виставки; віртуальне інформування тощо.

Нова концепція системи освіти і національного виховання вимагає від бібліотеки університету переорієнтації культурно-просвітницької діяльності, тому виникла потреба інформувати студента, і разом з тим заохочувати його до читання, використовуючи «бібліотечний буктрейлер»: короткий відеоролик за мотивами книги, основне завдання якого – яскраво і образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача, спонукати до читання.

Продовжувалося популяризації читання через буктрейлери. Відтак, до створенних буктрейлерів «Енеїда» І. Котляревського, «Самостійна Україна» М. Міхновського, «Народ мій завжди буде…» В. Симоненко, книга «Свіча пам’яті» В. Борисенко, присвячений пам’яті жертв Голодомору створено низку нових буктрейлерів та відеороликів: «Друга світова війна: український вімір», «Твори І. Франка в театрі і кіно: до 160-річчя з дня народження», «І. Франко. 160 років від дня народження. Огонь в одежі слова», «100% ORIGINAL: бібліографічний покажчик англомовної художньої літератури», «Читаємо українською»та ін.

Буккросинг – ще одна форма роботи із залучення до друкованого слова. Постійнодіюча виставка-обмін за назвою «Від серця до серця» користується великим попитом у читачів бібліотеки. Для користувачів у читальній залі музичного мистецтва була створена книжкова поличка «У вільний час». Дозвільними періодичними виданнями, що знаходилися на журнальних столиках, мали змогу скористатися користувачі бібліотеки у корпусі №1 та №3. Пропаганда та популяризація читання полягала у вироблені та підтримці нових, унікальних, непересічних ідей у бібліотечному середовищі. Таким чином виникла нова форма інформаційної роботи – Бібліо-time.

Бібліотекарі відділу обслуговування науковою та художньою літературою один раз на тиждень виходили в інститути до студентів, яким пропонували ознайомитися з літературою визначеної тематики: «Великі математики», «Азбука моралі», «Україна в роки 2-ї Світової?війни», «Світове мистецтво», «Сучасна українська фантастика», «Практична психодіагностика», «Профорієнтація», «Новинки педагогіки», знайомили з літературою, яка знаходиться в Книжковому клубі, а також цікавими новинами з періодики та ін., це давало змогу студентам та викладачам більше дізнатися про фонд бібліотеки (всього-22 на яких представлено 158 книг, 102 журнала). Бібліотекарі знайомили студентів з висловлюваннями відомих людей для розширення кругозору та підняття настрою, а також із літературою яка знаходиться в фондах бібліотеки і могла би стати у пригоді при підготовці до занять. При цьому враховувались побажання молоді щодо наступних переглядів.Активне використання інноваційних технологій дало можливість проводити інформаційні заходи на якісно новому рівні, запроваджувати нові форми їх проведення. Великий відсоток експонованих виставок, оглядів, переглядів і т. п. містив інформацію на електронних носіях.

Значний масив інформації культурно-просвітницького характеру представлено в Інтернет-просторі бібліотеки та активно переглядалися віртуальним користувачем. У ЗЕІ протягом року експонувалися видання медіатеки (3 виставки), на яких представлено понад 70 видань. В організації масових заходів бібліотека активно використовувала електронні форми роботи, які дають можливість подати інформацію яскраво, динамічно, сучасно.

Великий відсоток експонованих виставок, оглядів, переглядів містив інформацію на електронних носіях. Виховний та інформаційний вплив здійснювався і через сайт бібліотеки, функції якого розширюються із кожним роком. На сайті бібліотеки проводилася пропаганда читання, подавалася актуальна інформація, експонувалися віртуальні виставки, перегляди нових надходжень.

Так, блоги «Літературно-мистецька вітальня «Гармонія», сторінки творчого клубу «Креативне рукоділля», книжкового клубу «Автограф» висвітлювали події культурно-просвітницького життя бібліотеки, об’єднали усіх, хто любить художнє слово та мистецтво. Бібліотекою створено та представлено в Інтернеті презентацію усного журналу «Новатори ХІХ століття», присвяченого творчості композиторів «Могучої кучки», відеоролики («50 відтінків кохання», «Незвичайні театри», «Багатство театральних форм» (до Міжнародного дня театру), віртуальні виставки («Життя на кінчику пензля» (до річчя з дня народження Гарменса ван Рембрандта), «Світ театру», «Марія Заньковецька: знана й незнана» (до 160-річчя з дня народження), «Тарас Шевченко в українському вимірі: поет, художник, етнограф» (до 200-річчя з дня народження), «Припадаю до ручаїв української культури» (до Великодніх свят) тощо.На сайті бібліотеки виставлялися «Календарів знаменних та пам’ятних дат 2016 року», поповнювалася добірка афористики, інформаційний блок з історії книги та бібліотек, цікаві факти про книги, авторів та бібліотеки.