Історія бібліотеки
Підрозділи
План приміщень
Контакти. Телефони
Графік роботи
Фонди
Довідковий апарат
Обслуговування
Методична діяльність
Масова робота
Видавнича діяльність
Статистика
Замовлення видань
Правила користування
Комплект документів

 м. Вінниця, 21001,
вул. Острозького, 32


http://library.vspu.edu.ua
http://vspu.edu.ua


vspu.lib@gmail.com
library@vspu.edu.ua - корпоративна електронна скринька


БІБЛІОТЕКА

БІБЛІОТЕКА

ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ
БЛОК
ЕЛЕКТРОННІ
РЕСУРСИ
ІНТЕРНЕТ-
НАВІГАТОР
БІБЛІОТЕКА БЕЗ МЕЖ. ІНКЛЮЗИВНА БІБЛІОТЕКА: ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ

МАСОВА РОБОТА

ПЛАН
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ НА 2024 Р.


Звертаємо увагу наших користувачів на те, що бібліотекою
сформовано окремий, культурно-просвітницький блок інформації.
Доступ - кнопка "ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК" центральної панелі навігації


Масова
діяльність
бібліотеки
Національно-патріотичне
виховання
Правове
виховання
Моральне
виховання
Художньо-естетичне
виховання
Трудове і
професійне
виховання
Фізичне виховання
та виховання здорового
способу життя
Екологічне
виховання
Інноваційні технології
в масовій діяльності

Останнє оновлення 21.02.2024 р.

МАСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕКИ

Культурно-просвітницька робота є складовою діяльності бібліотеки і спрямована на забезпечення освітніх, інформаційних, соціокультурних, естетичних та дозвільних потреб користувачів, на формування позитивного іміджу бібліотеки.

Головною метою культурно-просвітницької роботи в 2023 році було сприяння вихованню у студентської молоді кращих людських і громадянських якостей, розширення інтелектуальних здібностей, формування педагогічної майстерності та компетентності, інформування про важливі події року, пропаганда та використання інформаційно-бібліотечних ресурсів книгозбірні.

При плануванні культурно-просвітницької роботи на 2024 р. враховано основні знаменні і пам’ятні дати:

2024 рік проголошено Організацією Об’єднаних Націй.

Міжнародний рік верблюдових.

Відзначається відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 72 /210;

Відомі події 2024 року в Україні:

Культурно-виховна, просвітницька робота бібліотеки виконувала низку важливих соціально-виховних функцій:

Протягом року бібліотека:

Культурно-просвітницькі заходи проводилися у читальних залах, навчальних аудиторіях, під час проведення загально університетських заходів. Виховний та інформаційний вплив здійснювався і через сайт бібліотеки, функції якого розширюються із кожним роком. Книгозбірня Педуніверситету, працюючи в форматі онлайн під час карантину продовжувала культурну, інформаційну і просвітницьку діяльність для читачів, з надією на скору зустріч у бібліотеці.

Велику популярність у віртуальних користувачів мали інформаційні відео, створені бібліотекою та розміщені в соцмережах.

У звітному році кількість масових заходів, організованих бібліотекою зменшилася.

Згідно з планом роботи бібліотеки проводилися масові заходи, що сприяли популяризації історичної, наукової та культурної спадщини держави, вихованню національної, морально-етичної свідомості майбутніх вчителів, висвітлювалися знаменні дати та події у житті країни, літератури, мистецтва.У зв`язку з воєнним станом, активне використання інноваційних технологій дало можливість проводити інформаційні заходи на якісно новому рівні, запроваджувати нові форми їх проведення. В Facebook бібліотека, працюючи дистанційно, представляла віртуальні виставки до ювілеїв письменників, з нагоди відзначення визначних подій, свят та дат як в Україні, так і в світі. У цьому році також проводилась така форма інформаційної роботи, як перегляди літератури, відеоролики, які виставлялися на бібліотечній сторінці в соціальних мережах.

У 2023 р. використовувалися, як випробувані часом, так і нові підходи, напрями та форми культурно-масової роботи, а саме:

Серед інноваційних форм роботи використовувалися такі як:

Бібліотекою ВДПУ імені Михайла Коцюбинського проводилася робота книжкового клубу «Автограф», творчого клубу «Креативне рукоділля» діяльність яких допомагала студентам дізнатися багато цікавого, підвищити свій культурний рівень, розкрити індивідуальні можливості, створювалися сприятливі умови для різностороннього спілкування і організації дозвілля.

Працівники бібліотеки проводили огляди та перегляди літератури на засіданнях кафедр, конференціях з педагогічної практики, Всеукраїнських студентських науково-практичних конференціях, Міжнародних науково-практичних конференціях, які проводилися на базі педуніверситету.

З метою популяризації фондів бібліотеки на конференціях з педагогічної практики студентів було проведено 10 оглядів навчально-методичної літератури для бакалаврів і магістрів з наступних дисциплін: історія, іноземні мови (англійська, німецька), фізичне виховання, фізика, математика, технологічна освіта, хімія, філологія (українська мова та література), географія, біологія.

За звітний період 2023 року працівниками відділу обслуговування навчально-методичною літературою було проведено достатню кількість заходів у різноманітних форматах з метою популяризації фонду відділу та фондосховища, а також ознайомлення користувачів із новими надходженнями до бібліотеки: тематичні виставки – 17, конференції з педпрактики – 8, тематичні перегляди – 11, тематичні огляди – 12, групові бесіди – 3, екскурсії-перегляди (виставкова зала раритетних книг, фондосховище) – 8, інсталяції – 2. Відвідування - 33325 , документовидача - 53410.Бібліотекарі відділу обслуговування навчально-методичною літературою щорічно інформують користувачів про нові надходження до бібліотеки (виставка «Новинки навчально-методичної літератури»). Постійно діє виставка «Фестиваль науки», на якій демонструються нові праці викладачів ВДПУ.

Протягом звітного періоду відповідно до плану організовані тематичні виставки: «За Україну, за її волю» (до Дня Соборності України), «Ти наше диво калинове, кохана українська мова» (до Міжнародного дня рідної мови), «Невмираючий дух поета» (до дня народження Т. Г. Шевченка), «Зі святом вас, працівники освіти!» (виставка-посвята до Дня працівників освіти), «Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська» (до Дня української писемності та мови), До 100-річчя Василя Сидоровича Земляка, "За Україну, за її волю" (до Дня пам’яті захисників України) та інші. Інформація про презентовані виставки оперативно з’являється на бібліотечній сторінці у Фейсбуці.

Працівники книгозбірні організовували книжкові виставки релігійної тематики, експозиції предметів побуту та декоративно-прикладного мистецтва. Ілюстративна виставка «Там де живе душа» (до Дня пам`яток історії та культури), виставка-раритет «В Країні улюблених книг» (до Міжнародного дня дитячої книги) розповідали про основні віхи в історії становлення бібліотеки Вінницького педуніверситету та розкривали для відвідувачів найцінніші скарби книгозбірні.На прохання викладачів працівники читальних залів проводили перегляди літератури. До числа найбільш успішних переглядів варто віднести: «Навчання дітей раннього і дошкільного віку української мови», «Етнографічна витинанка» (І курс історія, українознавство та туристично-краєзнавча робота), «Розпис на склі», а також перегляди для першокурсників.

Бібліотекарі відділу обслуговування науковою та художньою літературою проводити ознайомлення з літературою визначеної тематики:

Традиційними стали зустрічі зі студентами факультету філології та журналістики у лютому місяці – підготовка до пропедевтичної практики (до Дня рідної мови). Проводили огляди літератури «Мово рідна, мово колискова – совісті народна дзвіниця» (до Дня слов`янської писемності та культури), перегляд літератури «Як річка з роду і до роду, так мова з’єднує народ».

На прохання викладачів періодично організовували бібліографічні огляди і перегляди нових надходжень із мовознавчої тематики, наприклад:

Упродовж звітного періоду відділом обслуговування науковою та художньою літературою оформлено тематичні виставки, виставки нових надходжень. Серед них: «Розвиток педагогічної науки», «Образотворче мистецтво України» , «Національна символіка України», «Вище гір є тільки гори», «Наше здоров`я – в наших руках», «Ми – є. Ми – рівні!», Книги – ювіляри 2020 та ін.

З метою кращого ознайомлення зі структурою бібліотеки ВДПУ організуються екскурсії бібліотекою. Зокрема, у 2020 році було проведено екскурсії та групові бесіди зі студентами І курсу факультету математики, фізики, комп’ютерних наук і технологій, а також з першокурсниками факультету дошкільної, початкової освіти та мистецтв імені Валентини Волошиної.

Були проведені оглядові екскурсії по всіх структурних підрозділах бібліотеки ВДПУ, а також студенти ознайомилися з правилами роботи бібліотеки, з фондом читальних залів, абонементів та алгоритмом пошуку документів в залі електронної інформації.

Вже шість років відкриває свої двері для студентів, викладачів та гостей університету Виставкова зала раритетних видань. До уваги відвідувачів запропоновано перегляд раритетних видань, які є найціннішим багатством книгозбірні. Це книги із колекцій наукових працівників університету, подаровані бібліотеці у різні роки; книги, які містять унікальні екслібриси, печатки, автографи видавців та авторів; видання, що представляють різні формати та зразки поліграфічного мистецтва.У цьому році з екскурсією у Виставковій залі побували абітурієнти (захід «День відкритих дверей» у січні, з викладачами О. М. Кравчуком, І. В. Мазур, С. А. Лапшиним); викладачі кафедри медико-біологічних основ фізичного виховання; кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови І. В. Гороф’янюк та делегація викладачів з Польщі; студенти ПТУ № 4 м. Вінниці; студенти-першокурсники факультету математики, фізики, комп’ютерних наук і технологій та першокурсники факультету дошкільної, початкової освіти та мистецтв (напрямок «логопедія»). Приймала виставкова зала і щорічних екскурсантів-колег з Вінницької області (курси підвищення кваліфікації бібліотекарів).

Бібліотека, виконуючи просвітницьку місію, була інформаційним провідником у сучасний світ знань культури та духовності, прагнула показати студентам, що від кожного з нас залежить майбутнє нашого суспільства.

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

Патріотичне виховання являє собою систематичну і цілеспрямовану діяльність з формування у студентів високої патріотичної свідомості, почуття любові до України, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків. Воно включає у себе соціальні, цільові, функціональні, організаційні та інші аспекти, володіє високим рівнем комплексності, тобто охоплює своїм впливом усі покоління, пронизує усі сторони життя. Культурно-масові заходи бібліотеки спрямовувалися на формування свідомого громадянина, який пам’ятає минуле свого народу, готовий працювати і бути громадянином своєї країни.

Працівниками бібліотеки до Дня Соборності було експоновано тематичну виставку «Соборна, вільна, незалежна», в читальній залі періодичних видань розміщена виставка літератури "День Соборності та свободи України". Матеріали, які були представлені на виставках, презентували історію національно-визвольної боротьби українського народу, ідею соборності на різних етапах, шляхи розбудови соборної України в сучасних умовах.

12 січня виповнюлося 51 років від дня найбільшої репресивної акції проти українських дисидентів, коли одночасно було заарештовано більшість відомих представників національно-демократичного руху і розпочався так званий «генеральний погром» українського шістдесятництва.
З метою виховання справжнього патріота своєї держави бібліотекою організовано виставки «Мово рідна, слово рідне», «Герої не вмирають!». В загальній читальній залі була представлена виставка літератури «Козацькому роду нема переводу…» (1 жовтня – свято Покрови Пречистої Богородиці, День захисника України та День Українського козацтва). Представлені книги відображають історію українського козацтва, силу нескорених, яку продемонстрували українські воїни протягом усієї історії України.

Біля виставки проводили перегляди на тему «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра». Продовжився цикл заходів до Дня козацтва презентацією відеоролика на сторінці Facebook, де студенти та бібліотекарі побачили наскільки для козаків свято Покрови було значним, вони вірили, що Свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею. День козацтва асоціюється з мужністю та стійкістю людського характеру, силою духу та відданістю Батьківщині. Саме це хотіли донести бібліотекарі кожному користувачеві.

До Дня гідності та свободи в книгозбірні підготували та виставили повідомлення на бібліотечній сторінці в соціальній мережі, а відділ обслуговування навчально-методичною літературою підготував до цього патріотичного заходу книжкову виставку «День Гідності і Свободи». День гідності та свободи – це день початку подій, які стали для України історичними: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. У цей день ми згадуємо події, які були пройдені на шляху до європейського розвитку і людей, чия відвага вплинула на хід історії.

Вагоме значення у національно-патріотичному вихованні молоді займає краєзнавча робота книгозбірні. У бібліотеці упродовж звітного року проводили комплекси заходів, що сприяли розвитку національних традицій студентів («Немає переводу, добрим звичаям народу»): вернісажі книжково-ілюстративних виставок, які розповідають про релігійні свята українців. Цикл зимових свят супроводжували виставки-календарі «Добрі свята приходять у дім» та книжково-ілюстративні виставки «Новорічний калейдоскоп».

18 травня до Дня вишиванки, свята присвяченого національній культурі та традиціям українського народу, на бібліотечній сторінці в Facebook було представлено інформаційний пост.

У грудні бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського взяли у часть у флешмобі Берегине_моя_українська_хустко, до святкування Дня української хустки. Святково одягнені бібліотекарі демонстрували чудові хустки, виготовлені українськими майстринями. Яскравий фотозвіт цієї події розміщено на бібліотечній сторінці у Facebook, де кожен бажаючий може помилуватися красою української хустки.
Продовжувалася робота у руслі виховання любові до рідної мови, культури слововживання та грамотності. Інформаційно-бібліографічний відділ підготував виставку літератури «21 лютого – Міжнародний день рідної мови». Традиційно до Міжнародного дня рідної мови на прохання викладачів з кафедри української мови, а також до пропедевтичної практики з української мови працівники бібліотеки підготували виставку-перегляд «Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська».

В Facebook бібліотека до Дня української писемності та мови представила тематичну виставку-перегляд літератури "Як річка з роду і до роду, так мова з'єднує народ" та відео-презентацію «Нас єднає мова».

ПРАВОВЕ ВИХОВАННЯ

Одним із аспектів усебічного розвитку особистості є висока правова культура, формування якої забезпечується правовим вихованням. Головною метою правового виховання студентської молоді є формування високої правової культури, глибокої впевненості у справедливості вимог статей Конституції України, українського законодавства, необхідності добровільного їх виконання, здатності мотивувати свої вчинки та приймати рішення, які не суперечать діючому законодавству.

Бібліотека долучилася до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яка проходила з 25 листопада до 10 грудня. Мета акції – збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у громадян, створити в регіоні соціальний простір, вільний від насильства, не допускати його прояви та комплексно реагувати. Були представлені книги на дану тематику з електронних ресурсів бібліотеки у вигляді віртуальної виставки.
Кожна людина має громадські і політичні права, свободи, а також економічні, соціальні, екологічні й культурні права. Утвердження та забезпечення дотримання прав людини – важлива проблема сучасного світу.

Саме до такої тематики на бібліотечній сторінці в соціальній мережі було підготовлене повідомлення: «Цей день в історії» (5 серпня 1937 р.). «Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розпочата СРСР у 1937-1938 рр. з ініціативи вищого керівництва й особисто Й. Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення. За два роки було репресовано 1.72 мільйона чоловік (1937). За період «Великого терору» на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та таборів.

21 червня – Всесвітній день гуманізму, який був заснований в 1986 році на Всесвітньому конгресі міжнародного гуманістичного та естетичного союзу в Осло і з того часу все ширше відзначається в багатьох країнах світу, допомагаючи об`єднанню людей, які поділяють ідеї і принципи сучасного світського гуманізму. Бібліотека в соціальній мережі виставили пост-повідомлення до Всесвітнього дня гуманізму Це свято не міжнародне, але його визнають багато організацій гуманістичної спрямованості, які поставили собі за мету захистити права і свободи людей, відстоювати ідеї соціальної справедливості, рівноправності, миролюбності і людської гідності.

23 червня за рішенням ООН у світі відзначається Міжнародний день вдів. День встановлений у грудні 2010 року з метою привернення уваги світової спільноти до важкого становища жінок та їх дітей, які залишилися без чоловічої опори. Бібліотекарі виставили інформаційне повідомлення в соціальних мережах з даної теми. «Ми повинні забезпечити, щоб вдови користувалися правами і соціальним захистом, яких вони заслуговують. Смерть неминуча, але ми можемо зменшити страждання вдів, якщо підвищимо їх статус і допоможемо їм у скрутну хвилину. Це буде сприяти повноцінної та рівноправної участі всіх жінок у житті суспільства».

30 липня – Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. У соціальній мережі представили пост, адже торгівля людьми є третім (після торгівлі зброєю та наркотиками) за прибутковістю злочином. На превеликий жаль, торгівля людьми не втрачає актуальності і в XXI столітті.

На сторінці Facebook бібліотекарі підготували повідомлення до Всесвітнього дня боротьби за заборону ядерної зброї – 6 серпня. Саме цього дня 1945 року, о 8.45 ранку американський бомбардувальник Б-29 «Енола Гей», названий так по імені матері командира екіпажу полковника Пола Тіббетса, скинув атомну бомбу «Малюк» на японське м. Хіросіма. Під час вибуху загинуло понад 70 тисяч осіб. Ще десятки тисяч померли від важких хвороб в наступні кілька років. На знак відмови від ядерної зброї, світове співтовариство вирішило щорічно проводити заходи, щоб нові покоління могли усвідомити той весь жах, пережитий жертвами атомної катастрофи.

МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ


Культурно-просвітницька діяльність бібліотеки направлена на реалізацію виховних функцій, зокрема морального виховання, одним із завдань якого є формування духовно багатого потенціалу студентської молоді, інтелектуального збагачення фонду нації, досягнення високої культури взаємовідносин, формування національної та особистої гідності студентів, працелюбності, взаємодопомоги та дисциплінованості.

10 травня відзначили одне з найсвітліших і найрадісніших свят у році – День матері. Україна відзначає це свято традиційно у другу неділю травня. Відбувається це згідно з Указом президента України від 10 травня 1999року. Бібліотека презентувала до відзначення свято пост на бібліотечній сторінці у Facebook.1 червня – Всесвітній день батьків, який був проголошений резолюцією 66/292 Генеральної Асамблеї ООН в 2012 році. На сім`ю покладена головна відповідальність за виховання і захист дітей, за те, щоб повний та гармонійний розвиток особистості відбувався в сімейному оточенні, в атмосфері щастя та розуміння. Уся ця інформація представлялася в соціальних мережах.

14 червня на сторінці у соціальній мережі бібліотека проінформувала про відзначення Всесвітнього дня донора крові. У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австралійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини. 26.11.2023р. в загальній читальній залі до відзначення річниці Голодомору 1932-1933рр. представлено виставку-посвяту «Голодний рік, голодний вік». Адже, Голодомор був грандіозною гуманітарною катастрофою в історії України, Європи та світу XX ст. Наш обов`язок – завжди пам`ятати про мільйони померлих предків, а також розповідати наступним поколінням про жахливу трагедію, що спіткала Україну.У бібліотеці проводиться робота по наданню рівних можливостей доступу до освіти молоді з особливими потребами. Так як у нашому університеті завжди навчалися студенти з інвалідністю, з особливими потребами, то бібліотека усіма доступними формами роботи сприяє їх навчанню. В стінах нашої книгозбірні відбувся інформацій фуршет «Інклюзивна освіта» для студентів факультету педагогіки, психології та музичного мистецтва (викладач – асистент кафедри дошкільної та початкової освіти Хіля А. В.).

Представлена література допомагає у формуванні системи знань, умінь і навичок з корекційної діяльності майбутнього вчителя, висвітлює питання інклюзії у школі та позашкільних навчальних закладах, адже соціалізація дитини складається з низки найважливіших етапів, що відрізняються залежно від віку дитини. Інклюзивна освіта в широкому сенсі передбачає створення рівних можливостей для всіх категорій дітей в Україні. Студентам були представлені підручники, наукові та періодичні видання.

ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ


Бібліотека є не тільки засобом забезпечення доступу студентів до інформації, але й просвітницьким осередком, який сприяє формуванню гармонійної, морально досконалої особистості, відкритої до інтелектуального та творчого розвитку. Через художнє слово, музику і живопис, через постійне спілкування з літературою книгозбірня як центр інтелектуального життя багато робить для підвищення загальної культури студентської молоді. Метою книгозбірні було виявлення талановитої молоді та презентація їхньої творчості. Бібліотека проводила перегляди та огляди нових надходжень, організовувала виставки, презентувала фонд з метою залучення читача до читання та споглядання альбомів живопису, долучала читача до світу прекрасного і розвивала його духовну сферу.

Щорічно тисячі людей у всьому світі приймають активну участь у Всесвітньому дні читання в голос. Учасники акції обирають книжку на свій смак, знаходять зацікавлену аудиторію та читають вголос. Колектив бібліотеки також приєднався до цієї акції з викладачами кафедр і з Радою студенського самоврядування.


21 березня Всесвітній день поезії. Бібліотекарі та студенти філології та журналістики прочитали вголос улюблені вірші українських письменників. Відеоролики з читанням виставлені в соціальних мережах.

На початку квітня діти і дорослі, а також користувачі нашої книгозбірні святкували день народження дитячої книги. На бібліотечній сторінці в Facebook представлений інформаційний коктейль, де презентувалися і дитячі журнали, і дитячі книги з казками та віршиками, оповіданнями. Перші казки, оповідання та вірші читають нам мама і тато, братик чи сестричка. Книга розповідає нам про казкових богатирів, про шкільне життя, про далекі країни. Книга розповідає про все на світі і наша бібліотека представила добірку книг, які можна прочитати в нашій бібліотеці.

14 березня 2024 року відбувся Всеукраїнський інтелектуальний студентський онлайновий турнір до 210-річчя від дня народження Т. Г. Шевченко "Всесвіт Шевченка: українська ідентичність у часі та просторі". Співорганазаторами онлайн турніру були працівники бібліотеки, приймали участь студенти 4 курс ФФЖ Кожен етап турніру став справжнім випробуванням для нашої команди "Сонцепоклоники". Проте, це була не лише можливість продемонструвати високий рівень підготовки та заглиблення у тему, а й душевне злиття з творчістю великого Кобзаря. Враження від нашої команди залишаються незабутніми.Для викладачів кафедри музикознавства та інструментальної підготовки і кафедри хорового мистецтва та методики музичного виховання у читальній залі музичного мистецтва було створено постійно діючу книжкову поличку «В плеяді ювілейних дат».До Міжнародного дня музики 1.жовтня бібліотекар читальної зали музичного мистецтва підготувала виставку-перегляд літератури «Музика – це сенс мого життя ». Під час посвяти першокурсників у музиканти на факультеті музичного виховання проведено перегляд літератури. Тематична виставка, організована працівниками бібліотеки супроводжувалася музичними творами, так званими «музичними паузами». Під час перерви між парами працівники включали твори ювілярів, що дозволяло привернути увагу до виставки, створити неповторну атмосферу, ознайомити користувачів з класичною музикою.

До знаменних та пам’ятних дат працівниками зали музичного мистецтва оформлено виставку персоналії «Сузір’я музикантів. Ювіляри 2020 р.» у циклі тематичних виставок під назвою «У полоні мистецтв»:

Для всіх любителів книги, з метою виховання у молоді любові до прекрасного, сприяння її творчій самореалізації, створений книжковий клуб «Автограф». Клуб допомагає кожному учаснику підняти свій культурний рівень, розкрити індивідуальні можливості. Головною метою клубу «Автограф» є популяризація новинок вітчизняної та зарубіжної літератури, знайомство членів клубу з творчістю відомих поетів та письменників Вінниччини, створення сприятливих умов для різностороннього спілкування і організації дозвілля.

Вже не перший рік До дня бібліотек бібліотека проводить бібліомарафон «ПОДАРУЙ БІБЛІОТЕЦІ КНИГУ». Під час заходу кожен учасник марафону презентував книгу, яку сам прочитав та радить читачам. Долучилися до цього заходу також викладачі нашого ЗВО, які подарували свої книги нашій книгозбірні. Цьогоріч бібліомарафон набув нового онлайн-формату. Працівники книгозбірні, викладачі університету презентували книги, які передавали до фонду бібліотеки на сторінці бібліотеки у Facebook. Це дало можливість ознайомити користувачів бібліотеки з новими надходженням». 47 примірників книжок передано до бібліотечного фонду, в основному це художні твори українських сучасних письменників.ТРУДОВЕ І ПРОФЕСІЙНЕ ВИХОВАННЯ


Ефективна професійна підготовка майбутнього вчителя неможлива без самоосвіти, самовиховання та саморозвитку. На допомогу формування творчої людини, працелюбної особистість, умілого господаря, прищеплення любові до обраної професії організовувалися бібліотечні заходи. Фахівець, який вважає себе професіоналом, повинен слідкувати за всіма змінами, вивчати новації, добре орієнтуватися в усіх актуальних тенденціях своєї галузі. Бібліотека забезпечує майбутнім педагогам, викладачам ефективну підтримку щодо професійної самоосвіти.

Перспективи розвитку української держави на найближчі десятиліття вимагають глибокого оновлення системи освіти. Саме таку інформацію можна було отримати з матеріалів, які були представлені на книжкових виставках з циклу заходів: «Освіта ХХІ століття», що експонувалися протягом року в стінах ВДПУ ім. М. Коцюбинського:

Цікавою формою масової роботи стали для відділу обслуговування навчально-методичною літературою щомісячні виставки-бенефіси «Наші ювіляри. 2020», на яких демонструвалися наукові праці ювілярів університету (професорсько-викладацького складу). Експонувалася виставка у читальній залі відділу.

Цикл постійно діючих виставок вільного доступу «На допомогу навчальному процесу», де студенти мали змогу отримувати інформацію для навчальної та наукової діяльності, був організований у холі бібліотеки працівниками відділу обслуговування навчально-методичною літературою:

Бажаними завжди були працівники бібліотеки на конференціях з педагогічної практики. На допомогу практиканту були зроблені підбірки навчально-методичних документів по методиці викладання різних дисциплін та ознайомлено з ними студентство під час настановчих конференцій. Така робота значно скорочувала шлях читача до необхідної на даному етапі навчання літератури. Підготовлено також тематичний перегляд «В країні цікавих уроків». До початку педагогічної практики для 4 курсів усіх факультетів – тематичні виставки «Майбутнім педагогам»; до початку зимової та літньої екзаменаційних сесій виставляємо навчальну літературу з основних предметів.

На допомогу навчальному процесу активно використовувалась така форма роботи, як тематичні підбірки літератури, яка активно використовувалася читальною залою періодичних видань, відділом інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення бібліотечних процесів, читальною залою музичного мистецтва.22.09.2023 р. завітали до загальної читальної зали першокурсники факультету філології й журналістики (викладач Каленич В. М.) для знайомства зі словниками української мови. Адже, словники відображають культуру мови народу. Вони є багатим джерелом її вивчення. Майбутні журналісти переглядали різні види словників, споглядали багаті традиції української лексикографії.

У соціальній мережі на бібліотечній сторінці представлено інформаційне повідомлення: «Щорічно 28 квітня у понад 100 країнах світу, з метою привернення уваги суспільства і, головне, влади – до проблеми безпеки людини на робочому місці, відзначають Всесвітній День охорони праці». «Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці…»(Стаття 43 Конституції України).

Працівники відділу обслуговування навчально-методичною літературою традиційно беруть участь у роботі науково-практичних конференцій, олімпіад, ювілеїв викладачів та інших масових заходів університету.

Працівники загальної читальної зали книгозбірні підготували до Дня науки виставку літератури "Українська наука в особистостях". У книгах висвітлено роль жінки в науці.

Бібліотека плідно співпрацює з викладачами, організуючи необхідні тематичні виставки навчальної та наукової літератури з окремих спеціальностей. Бібліотекарі завжди готові допомогти науковцям у їх науковій та організаційній роботі. Так, в цьому році було оперативно підготовлено виставки до акредитації наступних кафедр: Кафедра права, публічного управління та адміністрування; дошкільної освіти; педагогіки, фізичного виховання.

Протягом рок в університеті відбувались Дні відкритих дверей для всіх бажаючих, для майбутніх абітурієнтів. Тож бібліотека також активно долучалась до цих заходів, пропагуючи наукові та творчі надбання колишніх студентів, представляючи виставки літератури: «Публікації випускників ВДПУ ім. М. Коцюбинського

В 2023 р. стежками бібліотечних лабіринтів блукали учні деяких шкіл-гімназій м. Вінниці на чолі з учителями.

Протягом року в рамках клубу «Креативне рукоділля» проводила різні майстер класи для наших студентів та всіх охочих: як із паперових трубочок створювали вази, шкатулки, корзинки та багато корисного. У рамках засідання клубу «Креативне рукоділля».Сьогодні бібліотека ВДПУ представляє новорічні прикраси, які створила майстриня нашої бібліотеки Тукало Олена Михайлівна.6.10.23 в рамках клубу «Креативне рукоділля» в загальній читальній залі відбулося заняття «Етнографічна витинанка». Проводили заняття Косаківський В. А., кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії та культури України та керівник гуртка «Автентична вишивка та народне мистецтво», заслужений майстер народної творчості України Шпак-Косаківська Н. М. для студентів ІІ курсу факультету історії, права та публічного управління. Бібліотекарі підготували виставку-перегляд «Витинанка в народній творчості». На занятті розглядалася класифікація витинанок, регіональні особливості української витинанки.

ФІЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ ТА ВИХОВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ


Зростає значення фізичної культури як засобу оптимізації режиму життя, активного відпочинку, збереження і підвищення працездатності студентів протягом усього періоду навчання у нашому виші. Свою просвітницьку роботу книгозбірня спрямовувала на покращення фізичного розвитку студентів у ході навчального процесу, організованого на основі сучасних загальнонаукових і спеціальних технологій у галузі теорії, методики і практики фізичної культури і спорту.

Цикл виставок: «Цей день в історії:» інформує:

У другу суботу вересня, щорічно українці святкують День фізичної культури та спорту. Інформаційне повідомлення користувачі могли бачити в соціальних мережах, яке підготували працівники бібліотеки.10 грудня 2021 року – Всесвітній день футболу. На бібліотечній сторінці в соціальній мережі представлена виставка-перегляд: «Футбол – улюблена гра мільйонів!».1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. До цієї дати бібліотекарі підготували виставку книг: «СНІД: знання проти страху». Адже, СНІД – найважливіша світова медична, соціальна та політична проблема ХХ-ХХІ століття. Сьогодні кожен бажаючий може безкоштовно та анонімно зробити тест на ВІЛ/СНІД у кабінетах довіри, медичних установах, пунктах прийому та обміну шприців. Хотілося донести цю інформацію до кожного віртуального користувача бібліотеки, яка розміщена в соціальній мережі.

ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ


Основними завданнями екологічного виховання є нагромадження в молодих людей екологічних знань, виховання любові до природи, прагнення берегти і примножувати її багатства та формування вмінь і навичок природоохоронної діяльності.

22 квітня відзначається День Матінки-Землі. Назва «Мати-Земля» була обрана через те, що є досить поширеною для нашої планети в багатьох країнах і регіонах світу (зокрема і в українців), а ще відображає взаємозв`язок між людиною, іншими живими істотами і планетою, адже Земля і всі її екосистеми є нашою спільною домівкою. Вперше День Матері-Землі відзначався в Сполучених Штатах Америки в 1970 році за підтримки організації Earth Day Network.

Тематична виставка-застереження «Чорнобильська катастрофа» була представлена на сторінці в соціальній мережі. У повідомлені працівники читальної зали періодичних видань мали на меті показати страшні наслідки чорнобильської трагедії, формувати стійку потребу власного свідомого дотримання екологічних принципів природокористування, не дати можливості забути уроки минулого та застерегти молоде покоління від подібних помилок.У майбутньому. Ключовим принципом екологічного виховання можна назвати міждисциплінарний інтеграційний підхід у процесі формування екологічної культури у студентів.

22 травня 2023 року відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття. Відзначається щорічно починаючи з 2000 року. Конвенція про біологічне різноманіття являє собою міжнародну угоду, покликану сприяти збереженню та раціональному використанню запасів біорізноманіття та його переваг на справедливій і рівноправній основі. Повідомлення про це можна побачити на бібліотечній сторінці.

Сучасна цивілізована людина має усвідомлювати себе частиною природи, відчувати органічний зв’язок з нею, цю істину прагнули донести до студентства працівники книгозбірні, ставивши собі за мету інформувати про найактуальніші екологічні проблеми, розкривати історичний аспект, згадувати про найбільші екологічні катастрофи людства та показувати через виставкову діяльність красоту природи, що дісталась нам у спадок.
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В МАСОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ


Використовуючи можливості сучасних інформаційних технологій, працівники бібліотеки реалізували соціально-просвітницьку місію серед різних категорій користувачів.

Зупинимось на окремих заходах 2023 року.

На сайті бібліотеки традиційно виставлялись:

Загалом до віртуальних виставок бібліотеки відбулося понад 15540 звернень.

Розділ «Віртуальні перегляди» просвітницького блоку сайту поділяється на наступні тематичні напрямки: «Нам дарують», «З нових надходжень», «Виставка однієї книги», надходження «Клубу любителів книги», «Новинки медіатеки», «З наукового доробку викладачів». Протягом року оновлено розділи «Виставка однієї книги», «З нових надходжень» та «З наукового доробку викладачів» (понад 537 звернень).

Представлено надходження Книжкового клубу – 2023:


<

Протягом року на YouTube-канал бібліотеки завантажено 3 сюжети. Наразі на каналі 63 сюжети (7085 в 2023 р., 40531 – з початку створення (2013 р.).

Серед популярних:До всіх розділів блогу бібліотеки, протягом року, додано понад 4 дописи (понад 4825 переглядів в 2023 р., 28881 – з початку створення (2012 р.).

На малюнку представлено ілюстрації до теми «Напрямки та витвори сучасного мистецтва» (розділ блогу «Креативне рукоділля»).

НАШІ ПАРТНЕРИ
Besucherzahler
счетчик посещений