Історія бібліотеки
Підрозділи
План приміщень
Контакти. Телефони
Графік роботи
Фонди
Довідковий апарат
Обслуговування
Методична діяльність
Масова робота
Видавнича діяльність
Статистика
Замовлення видань
Правила користування
Комплект документів

 м. Вінниця, 21001,
вул. Острозького, 32


http://library.vspu.edu.ua
http://vspu.edu.ua


vspu.lib@gmail.com
library@vspu.edu.ua - корпоративна електронна скринька


БІБЛІОТЕКА

БІБЛІОТЕКА

ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ
БЛОК
ЕЛЕКТРОННІ
РЕСУРСИ
ІНТЕРНЕТ-
НАВІГАТОР

МАСОВА РОБОТА

ПЛАН
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ НА 2020 Р.


Звертаємо увагу наших користувачів на те,
що бібліотекою сформовано окремий, культурно-просвітницький блок інформації.
Доступ - кнопка "ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК" центральної панелі навігації


Масова
діяльність
бібліотеки
Національно-патріотичне
виховання
Правове
виховання
Моральне
виховання
Художньо-естетичне
виховання
Трудове і
професійне
виховання
Фізичне виховання
та виховання здорового
способу життя
Екологічне
виховання
Інноваційні технології
в масовій діяльності

МАСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕКИ

Культурно-просвітницька робота є складовою діяльності бібліотеки і була спрямована на забезпечення освітніх, інформаційних, соціокультурних, естетичних та дозвільних потреб користувачів, на формування позитивного іміджу бібліотеки.

При плануванні культурно-просвітницької роботи у 2019 р. враховано основні знаменні і пам’ятні дати:


Дати, що відзначалися на державному рівні в Україні:

В звітному, 2019 році бібліотека:

Бібліотека здійснювала роботу за такими напрямами:У звітному році, з метою пропаганди бібліотечних фондів та залучення користувачів до бібліотеки проведено 410 масових заходи, які відвідали 37466 користувачів. Документовидача склала 143296 документів.

Культурно-просвітницькі заходи проводилися у читальних залах, навчальних аудиторіях, на засіданнях кафедр, під час проведення загально університетських заходів. Виховний та інформаційний вплив здійснювався і через сайт бібліотеки, функції якого розширюються із кожним роком.

До культурно-просвітницьких заходів, які проводилися книгозбірнею залучалися представники громадськості міста, викладачі та студенти університету: організовувалися зустрічі з письменниками, композиторами та поетами.

Упродовж року використовувалися такі форми культурно-масової роботи:

Серед інноваційних форм роботи використовувалися такі як:

Бібліотекою ВДПУ імені Михайла Коцюбинського проводилася робота книжкового клубу «Автограф», творчого клубу «Креативне рукоділля» діяльність яких допомагала студентам дізнатися багато цікавого, підвищити свій культурний рівень, розкрити індивідуальні можливості, створювалися сприятливі умови для різностороннього спілкування і організації дозвілля.

У 2019 році працівниками відділу обслуговування навчально-методичною літературою було проведено 8 оглядів нових надходжень, 9 виставок нових надходжень, де були представлені 195 прим. літератури, 4 інформаційних перегляди, представлено – 325 прим. Протягом звітного року працівниками відділу проводились різноманітні масові заході: тематичні виставки – 27, тематичні огляди – 12, тематичні перегляди – 44, групові бесіди – 125, екскурсії у виставковій залі раритетних книг – 34, екскурсії по бібліотеці – 34, КЗД – 4.Протягом звітного періоду відповідно до плану організовані тематичні перегляди. Це досить ефективна форма роботи, так як користувачі мали змогу взяти книгу в руки та переглянути її зміст. Оскільки фонди бібліотеки є закритими, то такі тематичні перегляди мали велику цінність для користувачів бібліотеки:

Оформлено постійно діючі книжкові виставки «Наші ювіляри. 2019 рік», «Праці викладачів. Фестиваль науки», в виставковій залі раритетних книг «2019 рік – рік Китаю в Україні».

Працівники бібліотеки проводили огляди та перегляди літератури на засіданнях кафедр, конференціях з педагогічної практики, Всеукраїнських студентських науково-практичних конференціях, Міжнародних науково-практичних конференціях, які проводилися на базі педуніверситету.

З 1 квітня по 17 травня 2019 року в холі відділу обслуговування навчально-методичною літературою проходив Фестиваль виставок, на якому представлено тематичні виставки: «Нові надходження в бібліотеку за 2018–2019 роки»; «Фестиваль науки. Праці викладачів ВДПУ імені М. Коцюбинського»; «Незбагненний геній» до 205-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка; «Поезія – свобода серця» до Всесвітнього дня поезії; виставка-перегляд «У Країні улюблених книжок» до Міжнародного дня дитячої книг; тематична виставка «Там, де живе душа» до Дня пам’яток історії та культури; «Нові надходження іноземними мовами»; виставка-панорама «Європа – наш спільний дім» ; «День довкілля»; «Подаруй бібліотеці книгу». На цих виставках зібрана нова література, яка поступила в бібліотеку в 2018-2019 роках, оригінальні тексти, література з країнознавства, вузівські та шкільні підручники.

15 вересня колектив бібліотеки долучився до урочистостей святкування Дня міста. Єрмакова В. Л. та Кузнєцова Т. А. проводили майстер-класи на локації Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського на площі Театральній.

Пропаганда та популяризація читання проводилася також за допомогою унікальних, непересічних ідей у бібліотечному середовищі. Бібліотекарі відділу обслуговування науковою та художньою літературою продовжили проводити Бібліо-time, виходили на факультети до студентів під час перерв та пропонували ознайомитися з літературою визначеної тематики:

Бібліотекарі знайомили студентів з висловлюваннями відомих людей для розширення кругозору та підняття настрою, а також із літературою, яка знаходиться в фондах бібліотеки і могла би стати у нагоді при підготовці до занять. При цьому враховувались побажання молоді щодо наступних переглядів.

Під час проведення Оpen-air працівники бібліотеки виходили на територію університету, щоб ознайомити студентів з літературою визначеної тематики: «Інклюзивна освіта в закладах освіти», «Сторінками модних журналів», «Інновації в українській науці», «Толерантність в українському суспільстві», знайомство з «Книжковим клубом», новинами з періодики та ін. Це давало змогу студентам та викладачам більше дізнатися про фонд бібліотеки.Традиційними стали зустрічі зі студентами факультету філології та журналістики у лютому місяці – підготовка до пропедевтичної практики (до Дня рідної мови). Проводили огляди літератури «Мово рідна, мово колискова – совісті народна дзвіниця» (до Дня слов`янської писемності та культури), перегляд літератури «Буду я навчатись мови золотої»

Щоб привернути увагу користувачів до друкованого слова, створювали книжкові інсталяції. Серед інсталяцій, організованих бібліотекою:

Активно продовжувалася робота Виставкової зали раритетних видань. Бібліотекар І кат. відділу обслуговування навчально-методичною літературою Остапчук І. І. та заступник директора бібліотеки Воробйова Л. М. знайомили відвідувачів з її експонатами – книгами з цінного та рідкісного фонду бібліотеки. Серед гостей, що побували у виставковій залі раритетних видань з екскурсією:

Протягом року в університеті відбувались Дні відкритих дверей для майбутніх абітурієнтів та всіх бажаючих. Бібліотека активно долучалась до цих заходів, пропагуючи наукові та творчі надбання колишніх студентів, представляючи виставку літератури «Публікації випускників ВДПУ ім. М. Коцюбинського».

Залучаючись до профорієнтаційної роботи, популяризуючи ВДПУ ім. М. Коцюбинського, бібліотекарі проводили екскурсії для учнів випускних класів шкіл № 30 та № 32, студентів педагогічного коледжу та студентів інших навчальних закладів м. Вінниці.

Виконуючи просвітницьку місію – бути інформаційним провідником у сучасний світ знань культури та духовності, бібліотека прагнула показати студентам, що від кожного з нас залежить майбутнє нашого суспільства.

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

Національно-патріотичне виховання – складова виховного процесу роботи університету та бібліотеки, головна мета якого це набуття студентами соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, формування особистісних рис громадянина Української держави. Культурно-масові заходи бібліотеки спрямовувалися на формування свідомого громадянина, який пам’ятає минуле свого народу, готовий працювати і бути громадянином своєї країни.

Працівниками відділу обслуговування навчально-методичною літературою до Дня Соборності було експоновано тематичну виставку «Соборна наша Україна одна на всіх, як оберіг».

З метою виховання справжнього патріота своєї держави бібліотекою організовано виставки «Бій під Крутами в національній пам`яті», «Мово рідна, мово колискова».

В читальній залі періодичних видань була представлена виставка літератури «Свято сильних і безстрашних» до Дня захисника України та Дня Українського козацтва, свята Покрови Пречистої Богородиці. Представлені книги відображають історію українського козацтва, силу нескорених, яку продемонстрували українські воїни протягом усієї історії України. Експозиція була цікавою для науковців, викладачів, студентів. Біля виставки проводили огляди на тему «Феномен козацтва в українській історії».

Цикл заходів до Дня козацтва продовжила зустріч з доцентом факультету історії, права і публічного управління Войнаровським А. В. У стінах книгозбірні студенти та бібліотекарі почули наскільки для козаків свято Покрови було значним, адже вони вірили, що свята Покрова охороняє їх, а

Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею. День козацтва асоціюється з мужністю та стійкістю людського характеру, силою духу та відданістю Батьківщині.

У лютому 2019 року в рамках клубу "Автограф" відбувся усний журнал "От така війна..." з Андрієм Кириченко – поетом-фронтовиком, учасником війни на Сході, членом Національної спілки письменників України, автором поетичних збірок "Це наша правда", "От така війна..." та Олександром Мамаєм – журналістом телеканалу ЗІК, автором програми "Стежками війни".

Офіцер української армії Андрій Кириченко презентував книгу своїх віршів "От така війна..." Це правдиве поетичне слово воїна, який без прикрас описує буденне фронтове життя, в якому є подвиги і поразки, кохання і смерть, радість і відчай; все те переплетене між собою, спаяне назавжди Олександр Мамай також розповідав про реальні події, які бачив на Сході України під час знімання передачі "Стежками війни". Про розруху у селах, через які проходить лінія фронту, про побут мирних жителів, які опинилися на окупованій території, про те, як вижити в реаліях тих подій, які відбуваються на Донбасі, про реальних поранених хлопців, а поряд із цим – життєві ситуації: кохання, народження нових громадян України. Все змішалося: і зло, і добро, і любов, і ненависть…
До Дня гідності та свободи, який відзначається щорічно 21 листопада, в книгозбірні ВДПУ ім. М. Коцюбинського в рамках бібліотечного хабу відбувся усний журнал. На захід були запрошені учасники Майдану та учасники АТО (ООС), які безпосередньо брали участь у цих історичних подіях. Кройц Вільгельм Андронович розповів студентам факультету історії, права і публічного управління з чого розпочався Майдан і чим продовжився, адже він брав у ньому участь.

Реанімаційна медсестра Добровольська Надія розказала присутнім, що стало поштовхом для того, щоб піти добровольцем у 20 років на війну і які висновки вона зробила для себе. Присутні відчули скільки сили духу є у цій тендітній дівчині, яка протягом 2014-2015 рр. боролася за життя кожного пораненого бійця, який захищав наше спокійне життя.

Координатор ГО «Автомайдан Вінниччина» Кірілова Валентина розповіла присутнім, як і скільки допомагають волонтери людям, які воюють. А на завершення зустрічі Кірілова Валентина та Стратійчук Валентина заспівали пісню «Моя Україна».

Відділ обслуговування навчально-методичною літературою підготував до цього заходу книжкову виставку «Вільні творять майбутнє».

Вагоме значення у національно-патріотичному вихованні молоді займає краєзнавча робота книгозбірні. 26.09.2019 р., до проведення XXX Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції «Вінниччина: минуле та сьогодення. Краєзнавчі дослідження до 100-річчя української революції», яка відбулась у стінах ВДПУ ім. М. Коцюбинського, бібліотекарі підготували цікаву та змістовну виставку літератури «Українська революція – погляд через віки».

У стінах нашої книгозбірні у березні відбувся інформ-коктейль "Слов'янське слово і культура в контексті світового розвитку" для студентів ІІ курсу факультету історії, права і публічного управління. На заході була представлена література навчального характеру, художня література слов'янських письменників, які раніше не вивчалися, а також періодичні видання. Була обговорена інформація по звичаї та обряди слов'янських народів як далекого минулого, так і сьогодення.

У бібліотеці упродовж звітного року проводили комплекси заходів, що сприяли розвитку національних традицій студентів («Немає переводу, добрим звичаям народу»): вернісажі книжково-ілюстративних виставок, які розповідають про релігійні свята українців, калейдоскоп періодичних видань «Різдв`яний калейдоскоп». Цикл зимових свят супроводжували виставки-календарі «Добрі свята приходять у дім» та книжково-ілюстративні виставки «З Новим роком, alma mater».

Тиждень Масляної, який святкується в останній тиждень перед Великим Постом, пройшов у загальній читальній залі з українськими народними піснями, віршами.
Зустрічати весну з млинцями та медом приходили до бібліотеки студенти факультету філології та журналістики, бібліотекарі та викладачі кафедри української літератури. Це стародавнє свято було пов’язане з «проводами» зими та приходом весняного тепла. Учасники заходу були у вишиванках, співали народні пісні: проводжали зиму та закликали прихід весни. Атмосфера заходу була «смачна» та приємна.

Один з основних атрибутів світлого свята Пасха – красиво прикрашені яйця. Таїни писанкарства у загальній читальній залі розкрив студентам І курсу за спеціальністю "Соціальна робота та професійна освіта" етнограф, доцент кафедри історії та культури України Віктор Косаківський.

Бібліотекарі поважають та пропагують українські традиції, адже це генетичний скарб нашого народу. Традиції – це наше минуле і майбутнє…

У грудні бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського долучилася до Всеукраїнського флешмобу #Українська_хустка. Хустка як невід`ємний елемент одягу підкреслює його буденність чи святковість, інформує про родинний, матеріальний статус. Хусткою українки закривали волосся на голові, але у них завжди було відкрите обличчя. Це свідчить про велике волелюбство українок. Ми сфотографувалися з українськими хустками, а світлини виставили на сайті бібліотеки та в соціальних мережах.

Продовжувалася робота у руслі виховання любові до рідної мови, культури слововживання та грамотності. Інформаційно-бібліографічний відділ підготував виставку літератури «21 лютого – Міжнародний день рідної мови». Традиційно до Міжнародного дня рідної мови на прохання викладачів з кафедри української мови, а також до пропедевтичної практики з української мови працівники відділу готують тематичні перегляди «Мова в нашому житті», «Мово рідна, мово колискова – совісті народної дзвіниця».

ПРАВОВЕ ВИХОВАННЯ

З метою виховання у студентської молоді високої громадянськості, формування гуманістичного світогляду, свідомого ставлення до своїх прав і обов’язків перед суспільством і державою, глибокої поваги до законів і правил людського співжиття, високої правосвідомості і правової культури, формування готовності дотримуватися і виконувати закони і вимоги Конституції України працівники бібліотеки проводили у цьому напряму значну роботу.

До Міжнародного Дня Прав людини, в рамках циклу заходів «Мої права – моя фортеця», відділ обслуговування навчально-методичною літературою організував тематичну виставку «Я і мої права» (до Дня захисту прав людини), в читальній залі періодичних видань провели огляди біля виставки на тему «Ти людина, ти громадянин, значить маєш права».

Для відвідувачів бібліотеки була організована виставка літератури за назвою «Міжнародний день прав жінок і миру», біля виставки проводились огляди літератури.

До відзначення у 2019 році року Китаю в Україні бібліотекарі провели ряд заходів для студентів з Китаю, які навчаються української мови в стінах нашого ЗВО.

Студентів ближче познайомили з роботою бібліотеки: провели екскурсію бібліотекою, у музейній залі раритетних видань презентували перегляд літератури китайських авторів та літератури про Китай, показали найстаріші книги, які знаходяться у фонді бібліотеки.

Книгозбірня долучилася до соціального проекту «А за что? Просто так» та отримала в подарунок книгу «Big money: принципы первых» (автор @Черняк Євгеній). Меценатом стала інтернет-книгарня @kniging». Ми дуже вдячні за отриману книгу. Вона посіла гідне місце на полицях нашої книгозбірні, та переконані – матиме інтерес у читача бібліотеки – майбутнього вчителя.

В рамках святкування Дня захисту дітей до нашої книгозбірні завітали маленькі гості із ДНЗ-27, які пройшовши "лабіринтами бібліотеки" потрапили до загальної читальної зали, де їх чекали різноманітні сюрпризи.

На занятті клубу "Креативне рукоділля" дітки створювали своїми руками птаха миру – голуба із паперу. Свої вироби вони забрали на згадку про нашу зустріч.
МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ


Використовуючи фонд бібліотеки у процесі навчання, працівники бібліотеки максимально намагалися забезпечити повноцінний розвиток особистості на шляху утвердження високих моральних цінностей та ідеалів. З цією метою були використані різноманітні індивідуальні, групові і масові форми роботи. Звичайно, найбільш традиційною і ефективною була виставкова діяльність.

В стінах бібліотеки відзначали виставкою літератури та переглядом біля неї трагічні моменти в історії людства: День Голокосту, який відзначається 27 січня. Саме цього дня 1945 року визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Беркеану в Освенцімі. До дня трагедії на Чорнобильській атомній станції працівники книгозбірні в читальній залі періодичних видань підготували виставку-реквієм: «Чорне крило Чорнобиля».22.11.2019 р. у загальній читальній залі до відзначення річниці Голодомору 1932-1933 рр. було представлено виставку-посвяту «Голодомор – чорна сповідь моєї Вітчизни». На виставці була представлена література про найскладнішу і найдраматичнішу сторінку історії України. Адже, наш обов`язок – завжди пам`ятати про мільйони померлих предків, а також розповідати наступним поколінням про жахливу трагедію, що спіткала Україну.

Інформаційний фуршет "Інклюзивна освіта", який відбувся в стінах нашої книгозбірні у квітні до Дня соціальної справедливості, презентував для студентів факультету педагогіки, психології та музичного мистецтва літературу, яка висвітлює питання інклюзії у школі та позашкільних навчальних закладах, адже соціалізація дитини складається з низки найважливіших етапів, що відрізняються залежно від віку дитини.

В стінах нашого ЗВО з 28 листопада по 1 грудня проходила III Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Інклюзивна освіта як індивідуальна траєкторія особистісного зростання дитини з особливими потребами». Бібліотекарі підготували цікаву та змістовну виставку-перегляд літератури «Інклюзивна освіта», де була представлена навчально-методична, наукова література та періодичні видання.Бібліотекарі книгозбірні разом із ГО «Автомайдан Вінниччини» провели благодійну акцію зі збору допомоги малозабезпеченим та багатодітним сім`ям с. Сутиски. Діти, які отримали пакунки з одягом та взуттям перед настанням зимових холодів були дуже задоволені та вдячні. Думаємо, що така співпраця з благодійниками стане традиційною.

ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ


Художньо-естетичне виховання покликане вихованню творчої особистості, збагаченню художньо-естетичного досвіду, формуванню уявлення про різні види мистецтва, розвитку естетичних інтересів, смаків, потреб, морально-естетичних ідеалів, естетичного сприйняття людини та навколишнього світу.

Бібліотека проводила перегляди та огляди нових надходжень, організовувала виставки, презентувала фонд з метою залучення читача до світу прекрасного.

В загальній читальній залі відбулась виставка-інсталяція до 8 Березня: «Для мами – квіти світу», яка ще раз продемонструвала наскільки важлива материнська любов і ласка для дитини. Адже, кожен дорослий проносить те світле почуття любові від матері до себе через усе життя.

До V Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу «Шевченкова весна» для школярів та студентів коледжів, який відбувся 27 березня в стінах Педуніверситету, бібліотекарі підготували виставку-перегляд «Вдивляючись в рядки пророчі». На перегляді була представлена література про Кобзаря, його вірші, прозові твори та наукові праці наших викладачів.


27.03.2019 р. до Міжнародного дня театру в читальній залі періодичних видань провели перегляд літератури «Театр – моє покликання». Переглянувши періодичні видання про театр та видатних акторів, присутні ближче познайомились з видатними діячами театрального мистецтва.

22 лютого в мистецькому центрі нашого ЗВО відбувалося нагородження та вручення проф. Завальнюку А. Ф. державної нагороди «Заслужений діяч мистецтв України». Працівники книгозбірні підготували виставку-перегляд «З творчого надбання професора Завальнюка А. Ф.», де була представлена література про самого митця та його наукові праці.

19 березня вся Україна відзначає день народження поетеси та письменниці, лауреата Шевченківської премії, премії Антоновичів Ліни Костенко. В загальній читальній залі пройшли голосні літературні читання. Студентки, викладачі та працівники бібліотеки прочитали свої улюблені вірші геніальної українки та виставили відеозапис на сторінку в facebook.

11.04.2019 р. працівники відділу обслуговування навчально-методичною літературою разом з викладачем кафедри германської та слов`янської філології та зарубіжної літератури доцентом Д. О. Жмурко організували цикл заходів "Граючись – вивчаємо! ":

У читальній електронній залі підготували чудову виставку ляльок у народних костюмах та провели перегляд в літератури з даної тематики.

Також було організовано виставку ляльок у костюмах літературних героїнь та перегляд літератури. Відвідувачі мали можливість ознайомитися з чудовою колекцією ляльок та доторкнутися до захоплюючої історії жіночих костюмів ХVІІІ-ХІХ століття різних країн. Ляльки оживають у безсмертних образах літературних героїнь творів Гюго, Меріме, Діккенса, Лондона, Уайльда, Толстого, Достоєвського та інших майстрів словесності.

Для викладачів кафедри музикознавства та інструментальної підготовки і кафедри хорового мистецтва та методики музичного виховання у читальній залі музичного мистецтва було створено цікаві виставки: «30 квітня – Міжнародний день джазу», на якій експонувалися ноти із фонду; тематична виставка літератури до Всесвітнього Дня дитини «Українські дитячі пісні», де були представлені ноти та пісенники дитячих пісень.

До знаменних та пам’ятних дат оформлено виставки-персоналії «Сузір’я українських музикантів. Ювіляри 2019 р.» у циклі тематичних виставок під назвою «У полоні мистецтв»:

До Міжнародного дня музики 1.10.2019 р. бібліотекар читальної зали музичного мистецтва підготувала виставку-перегляд літератури «Музика – мова твого серця».

18.11.2019 р. книгозбірня в рамках клубу «Гармонія» організувала зустріч з старшим викладачем кафедри музикознавства та інструментальної підготовки Шатковською І. С., яка провела бібліотекарям лекцію за темою: «Окремі риси постаті П. І. Чайковського». Присутні ближче познайомились з неординарним композитором, диригентом, музичним критиком.

У рамках роботи книжкового клубу «Автограф» 19.09.2019 р. в книгозбірні відбулася творча зустріч з вінницьким поетом, старшим викладачем кафедри української літератури Віктором Крупкою. Автор презентував свою нову збірку «Химерник». Читання віршів автором, невимушена атмосфера єдиної університетської родини та гостей, цікавий модератор Ткаченко Вікторія. Автор подарував книгу віршів бібліотеці.

17 вересня бібліотекарі та вся педагогічна громада нашого вишу віншувала великого сонцепоклонника, класика української літератури М. Коцюбинського (1864–1913). Працівники інформаційно-бібліографічного відділу підготували виставку-посвяту «Чарівник українського слова» (до 155–річчя від дня народження).

Користувачі бібліотеки виявили цікавість до виставки-інсталяції «Бібліотека – архітектор вихованості»: будиночок викладений із книг, що символізує бібліотеку та виставки-хобі «Арсенал творчих ідей», де були представлені вироби майстринь бібліотеки, які презентувалися до Всеукраїнського дня бібліотек.ТРУДОВЕ І ПРОФЕСІЙНЕ ВИХОВАННЯ


Трудове виховання – процес залучення молоді до різноманітних педагогічно організованих видів суспільно корисної праці з метою передання їй виробничого досвіду, розвитку в неї творчого практичного мислення, працьовитості й свідомості людини праці. Працівники освітянської книгозбірні використовували різні форми роботи на допомогу формування творчої людини, працелюбної особистість, умілого господаря, прищеплення любові до обраної професії.

Цикл заходів: «Освіта ХХІ століття» включав книжкові виставки, що експонувалися протягом року в стінах ВДПУ ім. М. Коцюбинського:

Традиційними були інформаційні перегляди «Нові надходження 2018–2019 рр.», які експонувалися у холі відділу обслуговування навчально-методичною літературою.

Цікавою формою масової роботи стали для відділу обслуговування навчально-методичною літературою щомісячні виставки-бенефіси «Наші ювіляри. 2019», на яких демонструвалися наукові праці ювілярів університету (професорсько-викладацького складу).

Цикл постійно діючих виставок вільного доступу «На допомогу навчальному процесу», де студенти мали змогу отримувати інформацію для навчальної та наукової діяльності, був організований у холі бібліотеки працівниками відділу обслуговування навчально-методичною літературою:

Бажаними завжди були працівники бібліотеки на конференціях з педагогічної практики. На допомогу практиканту були зроблені підбірки навчально-методичних документів по методиці викладання різних дисциплін та ознайомлено з ними студентство під час настановчих конференцій. Така робота значно скорочувала шлях читача до необхідної на даному етапі навчання літератури. Підготовлено також тематичний перегляд «В країні цікавих уроків».

На допомогу навчальному процесу активно використовувалась така форма роботи, як тематичні підбірки літератури, яка активно використовувалася читальною залою періодичних видань, відділом інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення бібліотечних процесів, читальною залою музичного мистецтва.

16.05.2019 р. в загальній читальній залі бібліотеки відбувся перегляд літератури за темою «Освіта та педагогічна наука кінця ІХ початку ХХ століття» для студентів ІV курсу «початкова освіта», викладач кафедри педагогіки та методики початкового навчання, кандидат педагогічних наук, доцент Демченко О. П. Презентуючи літературу, яка є у нашій книгозбірні, провели цікаву і змістовну лекцію, донесли студентам інформацію про розвиток педагогіки у зазначений період.

До початку педагогічної практики для ІV-V курсів усіх факультетів – тематичні виставки «Майбутнім педагогам» (крім того, участь у конференціях з педпрактики); до 1 вересня – книжкову виставку «Вам, першокурсники»; до початку зимової та літньої екзаменаційних сесій виставляємо навчальну літературу з основних предметів.

Для поліпшення пошуку літератури іноземними мовами студентам та викладачам була представлена література на наступних виставках «Читаємо німецькою мовою» та «Читаємо англійською мовою».

Також, відділом обслуговування навчально-методичною літературою організовано книжкову виставку: «В. О. Сухомлинський: педагог, публіцист, письменник».

Для студентів – філологів та викладачів було оформлено тематичні перегляд літератури: «Міжнародний день рідної мови», «Із життєдайних джерел народної мови» (діалектологія, українська мова).

Традиційно працівники бібліотеки приймали участь у роботі різних науково-практичних конференцій ЗВО.

У 2019 році було представлено виставки наукової та навчальної літератури на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Актуальні проблеми фізичної культури та спорту», на Міжнародній науково-практичній конференції «Інформаційні технології в навчанні».

12 квітня 2019 р. у нашому ЗВО відбувалась VIII Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Подільська регіональна лексикологія: стан та перспективи». Бібліотека представила виставку літератури «Мовна палітра Поділля»: література викладачів нашого університету, матеріали минулих конференцій, наукові та науково-популярні видання.

25.04.2019 р. завітали до загальної читальної зали першокурсники факультету філології й журналістики для знайомства зі словниками української мови. Майбутні журналісти переглядали різні види словників, знайомилися з українською лексикографією.

16 травня бібліотекарі підготували виставку літератури «Боліти болем слова» до III міжвузівської студентської науково-практичної конференції «Українське слово в контексті сучасних соціально-культурних змін».

20 листопада організували виставку літератури «Музичне мистецтво і освіта: досвід і інноваційні шляхи розвитку» до Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю молодих учених, аспірантів, студентів. На виставці були представлені наукові праці наших викладачів та навчально-методична література.

З метою підвищення рівня інформаційного забезпечення навчального процесу і наукової діяльності за профілем кафедри, а також ефективного використання фонду бібліотеки співробітниками бібліотеки проведено 2 «Дні кафедри». Інформаційний коментований перегляд до Дня кафедри математики та інформатики «Нові надходження за 2016-2019 р.» підручників, періодичних видань, наукової літератури проходив у залі електронної інформації. До

Дня кафедри фізики і методики навчання фізики та астрономії підібрано 259 прим. книг з цієї тематики. Під час заходів бібліотекарі ознайомили викладачів з роботою бібліотеки, паперовими та електронними ресурсами, інформаційно-бібліотечними сервісами на допомогу науковим працівникам та студентам.Традиційним став «День фахівця» для студентів факультету математики, фізики, комп’ютерних наук і технологій. Цей захід проходив протягом 4-х днів, представлено 278 примірників літератури з математики, інформатики і комп’ютерних технологій (раритетні видання, словники, наукові праці викладачів вузу, вузівські та шкільні підручники, методична література, електронні видання, періодичні видання). На інформаційний фуршет запрошені студенти, яких цікавила література по фізиці та астрономії. Проведено огляди та перегляди літератури. На сайті бібліотеки – відеозвіт про цю подію.

У рамках творчого клубу «Креативне рукоділля» відбуваються зустрічі студентів з бібліотекарями-майстринями, які передають студентській молоді уміння творити своїми руками цікаві вироби. Було проведено чотири засідання клубу.

До Міжнародного дня родини було приурочено презентацію клубу «Креативне рукоділля», на якому завідувач сектору відділу обслуговування науковою та художньою літературою, майстриня з бісероплетіння, Єрмакова В. Л. ознайомила присутніх з різними формами рукоділля: бісер, орігамі, вишивка, витинанки тощо.

24.04.19 р. до Великодніх свят відбулося чергове засідання клубу. Бібліотекар відділу інформаційних технологій, Кузнєцова Т. А. навчала учасників клубу виготовляти Великодні кошики для писанок та пасочки з трубочок паперу. У руках вправної майстрині трубочки перетворювались на рукотворні шедеври, які милують око і стануть корисними у домашньому господарстві.

На засіданні клубу "Креативне рукоділля" до Всесвітнього Дня книги студенти відремонтували 41 підручник! Бібліотека вдячна за такий приємний подарунок.
ФІЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ ТА ВИХОВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ


Фізичне виховання є невід'ємною частиною формування загальної і професійної культури особистості сучасного фахівця, системи гуманістичного виховання студентів. Свою просвітницьку роботу книгозбірня спрямовувала для покращення фізичного розвитку студентів у ході навчального процесу.

24.01.2019 р. факультет фізичного виховання і спорту провів круглий стіл «Особливості викладання дисципліни фізичного виховання у ЗВО в сучасних умовах». Бібліотека до даного заходу підготувала виставку літератури, де представила книги та періодику з даної тематики, які знаходяться в читальних залах нашої книгозбірні.

24.04.2019 р. бібліотекарі підготували виставку-перегляд літератури: «Здоровим бути модно», яка проводилась на факультеті фізичного виховання і спорту до XII Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Фізична культура, спорт та фізична реабілітація в сучасному суспільстві». Джерела, які були представлені на виставці, містили інформацію як збільшити життєвий ресурс, щоб бути здоровим, як навчитися жити еволюційно і свідомо.

Всесвітній день здоров’я традиційно святкують у квітні. Для поширення інформації про цінність здорового способу життя, читальною залою періодичних видань була організована виставка «В майбутнє - здоровими».З 31 жовтня по 1 листопада 2019 р. студенти ознайомилися із надбанням викладачів факультету фізичного виховання і спорту, представлених на тематичній виставці-перегляді «Праці викладачів ВДПУ» до XI Міжнародної конференції «Фізична культура, спорт та здоров`я нації».

Працівники бібліотеки протягом року вели пропаганду здорового способу життя у молодіжному середовищі. Юнакам і дівчатам пропонували перегляди літератури:

На переглядах була представлена література про історію вживання тютюну, алкоголю, наркотиків, вплив таких пагубних звичок на організм людини та здоровий спосіб життя студентської молоді. Головною метою заходів – виховання у молоді турботливого ставлення до особистого здоров`я.

ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ


Екологічне виховання передбачає розкриття сутності світу природи – середовища існування людини, яка повинна бути зацікавлена у збереженні його цілісності, чистоти, гармонії.До Всесвітнього Дня охорони навколишнього середовища, бібліотекарі відділу обслуговування навчально-методичною літературою підготували виставку-перегляд літератури «Природа без кордонів». На експозиції були представлені найновіші книги, які розкривають тему екологічних проблем на планеті Земля.

Тематична виставка «Птахи – це пісня», підготовлена до Міжнародного дня птахів (1 квітня). Її мета – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу.

Тематична виставка-застереження «Терновий вінок Чорнобиля» була експонована до 26 квітня в читальній залі періодичних видань. Біля виставки проводилися огляди літератури «Чорнобиль. Загублений світ».

З метою формування відповідального і дбайливого ставлення до природи, що базується на екологічній свідомості, дотримання моральних і правових принципів природокористування відбуваються конференції, прибирання території, посадка дерев, квітів. .

ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В МАСОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ


Використовуючи можливості сучасних інформаційних технологій, працівники бібліотеки реалізували соціально-просвітницьку місію серед різних категорій користувачів.Підготовлено та виставлено на сайті бібліотеки віртуальну мультимедійну виставку «Метр детективу»: до 160-річчя від дня народження Артура Конан Дойла (380 звернень).

Крім книжкової експозиції та розгорнутих бібліографічних даних, виставка включає тематичні розділи: «Біографія в датах», «Творчий спадок», «Шерлок Холмс та доктор Ватсон», «Екранне життя». До виставки сформовано та представлено в «Літературній вітальні» сайту мультимедійну полицю творчості письменника.

Протягом року доповнено текстову і графічну інформацію та оновлено бібліографічні джерела ряду віртуальних виставок:

До 205-річного ювілею великого Кобзаря оновлено та доповнено віртуальну виставку «Тарас Шевченко в українському вимірі: поет, художник, етнограф». До виставки створено та представлено на YouTube-каналі бібліотеки відео-огляд «Візуальний Тарас: Тарас Шевченко – образи в мистецтві».У 2019 році відзначалось 155-річчя з дня народження Михайла Коцюбинського. До цієї дати проведено значне поповнення та оновлення блоку інформації про письменника. Зокрема:Розділ «Віртуальні перегляди» просвітницького блоку сайту поділено на наступні тематичні напрямки: «Нам дарують», «З нових надходжень», «Виставка однієї книги», надходження «Клубу любителів книги», «Новинки медіатеки», «З наукового доробку викладачів». Всі розділи оновлювалися протягом року (понад 310 звернень). До біографічного довідника «Життя, пов’язане з Поділлям» додано 50 біографій. На кінець 2019 року він налічує понад 280 біографій (понад 1420 звернень в 2019 р.).

В 2019 році відзначалось 200-річчя п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка». Інформація про історію написання та сценічне життя п’єси представлена в розділі «Виставка однієї книги».

По мірі надходження видань та публікацій краєзнавчого напрямку, поповнювався краєзнавчий інформаційно-бібліографічний ресурс «Вінниччина в БД ЕК» (500 звернень в 2019 р.).

Оновлено та поповнено вебліотеку посилань «Вінниччина в Інтернеті» (650 звернень в 2019 р.). Вона поєднує понад 350 посилань. В поточному році 280 посилань перевірено на коректність відкриття.

Для «Фестивалю виставок», що проходив в холі відділу обслуговування навчально-методичною літературою працівники відділу підготували добірку з фондів медіатеки – 28 компакт-дисків за темою «Свою Україну любіть».

За матеріалами виставки сформовано та виставлено на YouTube-каналі бібліотеки відео-звіт «Фестиваль виставок 2019» (350 звернень в 2019).Протягом року на YouTube-канал бібліотеки завантажено 4 сюжети. Наразі на каналі 60 сюжетів. ТОП-5 популярних:
НАШІ ПАРТНЕРИ

Besucherzahler
счетчик посещений