ОСНОВНА ДІЯЛЬНІСТЬ |
Графік роботи |
Фонди |
Довідковий апарат |
Обслуговування |
Методична діяльність |
Масова робота |
Видавнича діяльність |
Статистика |
КОРИСТУВАЧАМ |
Замовлення видань |
Правила користування |
Комплект документів |
м. Вінниця, 21001,
http://library.vspu.edu.ua
vspu.lib@gmail.com |
ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК | ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ | ІНТЕРНЕТ- НАВІГАТОР |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() | |
Останнє оновлення 01.2025
Якісне інформаційне забезпечення навчального, наукового та виховного процесів вищого навчального закладу полягає в організації бібліотечного фонду відповідно до його профілю та інформаційних потреб усіх категорій користувачів.
Бібліотечні фонди – загальнодоступне і універсальне за змістом джерело інформації, результат багаторічної роботи університетської бібліотечної системи.
Фонд бібліотеки універсальний та багатогалузевий.
На 1.01.2025 загальний фонд бібліотеки нараховує:
- 405800 прим. виднь;
- у т. ч. 394896 – друковані видання;
Сумарна вартість друкованої частини бібліотечного фонду:
– 3 477446,21 грн.
Відбулося зменшення загального фонду на 54898 примірників. Причина: актуалізація бібліотечних фондів відповідно до Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, які були оприлюднені 23.05.2022 р.
Галузевий склад бібліотечних фондів, незважаючи на значне списання, лишається майже незмінним. Велику їх частину традиційно становить видання з суспільних та гуманітарних наук художня література, далі – мовознавство, літературознавство, література з мистецтва, природничих та математичних, технічних та інших наук.
У бібліотеці є література 13 іноземними мовами.
Основу електронних фондів складають:
- документи на знімних носіях інформації;
- мережеві локальні документи (розміщені на сервері бібліотеки).
Окрему групу видань становлять електронні видання віддаленого доступу. Доступ до даних ресурсів відбувається через "Єдине вікно доступу", або через відповідні банери доступу веб-сайту бібліотеки.
До них відносяться:
Структуру електронної бібліотеки відображає наступна схема:
Основний фонд бібліотеки акумульовано у секторі зберігання фонду. Частина фонду розподілена за напрямами відділів:
Фонд бібліотеки знаходиться у постійній динаміці (надходження, облік, використання, списання тощо).
Останнє оновлення 01.2025 р.
Найскладнішим та трудомістким процесом у роботі бібліотеки є комплектування бібліотечного фонду. Робота з комплектування бібліотечного фонду має різні напрямки. Насамперед необхідно проаналізувати запити користувачів та оцінити стан та обсяг наявного фонду. Також необхідно виконати аналіз зовнішнього документного потоку та оцінити обсяг фінансування на поточний період. До основних завдань комплектатора відносяться: відбір необхідних для формування фонду видань; знаходження раціональних та найбільш вигідних з економічного погляду шляхів придбання документів.
Відділ комплектування та наукової обробки документів (завідувач відділу Стопа І. О.) забезпечував оперативне інформаційне обслуговування наукової діяльності, освітніх процесів всіх рівнів, дозвіллєвих потреб користувачів бібліотеки.
Співробітники відділу комплектування та наукової обробки документів у звітному 2021 році виконували усі основні завдання та виробничі процеси:
Загальна структура нових надходжень 2024 року зображена на схемі:
У звітному році змінився відсоток нових надходжень за видами:
Більш детально розглянемо джерела поповнення фонду у звітному році.
З 2022 р. фінансування на комплектування бібліотечного фонду було призупинене. Університет не виділяв кошти на придбання книг та на передплату періодичних видань. Проте у 2024 році було оплачено послуги обслуговування електронного каталогу (20 000 грн.)
У 2024 році було мізерне надходження періодичних видань: 5 назв / 23 примірники журналів та 2 назви / 3 комплекти газет, усі були отримані на благодійній основі. Наразі фонд періодичних видань нараховує 35462 примірники журналів та 1462 річних комплектів газет. Актуалізація фонду періодики відбулася у 2023 році (вилучено 100 назв /11170 примірників журналів та 194 комплекти газет), тому у 2024 році списання не відбувалось.
Як і у минулому році, поповнення фонду на 100% відбувалось за рахунок позабюджетних джерел комплектування. У звітному році до фонду бібліотеки на безоплатній основі з різних джерел надійшло 1478 прим. екземплярів книг та брошур на суму 191949,95 грн.
Суттєвим внеском до фонду є подарунки з особистих бібліотек викладачів, студентів, співробітників університету. Серед подарованих книжок – сучасна українська художня література, перекладна зарубіжна література, науково-популярні видання, галузева література, підручники, монографії, науково-методичні посібники, альманахи, путівники, документальні нариси, сучасна історична, психолого-педагогічна, методична, періодична література. Примітно, що цьогоріч понад 40 % нових надходжень до фонду складають книги, подаровані бібліотеці спiвробiтниками, студентами, пiдроздiлами ВДПУ, які передали художню, науково-популярну лiтературу, наукові видання та навчальнi посiбники. Всього було подаровано понад 600 видань, у т.ч. 118 з них авторами є співробітники Університету. Бібліотека отримала книжкові вливання від структурних підрозділів університету: • ректорат ВДПУ • Факультет філології і журналістики імені Михайла Стельмаха • Факультет дошкільної і початкової освіти імені Валентини Волошиної • Факультет права, публічного управління і менеджменту • Факультет історії і міжнародних відносин • Факультет іноземних мов • Факультет математики, фізики і комп’ютерних наук • Факультет фізичного виховання і спорту • Факультет мистецтв і художньо-освітніх технологій • Факультет педагогіки, психології і професійної освіти • співробітників бібліотеки • кафедри університету та ін.
Вашій увазі представляємо цікаві видання, що надійшли до фонду бібліотеки:
Подарунки зовнішніх організацій та приватних осіб налічують 288 примірників
Основним партнером з книгообміну залишалася НБУ iм. В.І. Вернадського. Отримано 230 примiрникiв з її обмінно-резервного фонду.
Обмінний фонд бібліотеки ВДПУ нараховує 159 примірників (у звітному році до обмінного фонду надійшло 10 примірників). З обмінного фонду не передавались книги до інших бібліотек. Роботу по формуванню, опрацюванню обмінно-резервного фонду планується продовжити і у наступному році. У 2024 році було сформовано 4 партії документів (364 примірники), залучених до фонду взамін втрачаних. Сьогодні очевидно, що без активної роботи в онлайн-площині бібліотеки втрачають своїх потенційних користувачів. Контент веб-сайтів, блогів та сторінок в соцмережах має постійно оновлюватися. Епідемія коронавірусу та військові події поставили бібліотеки у ситуацію швидкого реагування і розвитку онлайнових сервісів. Висвітлення роботи бібліотеки, популяризацію книжок, інформування про нові надходження відбувалась через сторінку бібліотеки в Facebook. На сторінку постійно завантажувались дописи та фото благодійників і подарованих книжок.
У звітному році до фонду бібліотеки на безоплатній основі з різних джерел надійшло 1478 прим. екземплярів книг та брошур на суму 191949,95 грн.
Значно підвищився кількісний показник визначення індексів УДК та авторського знаку. Усі користувачі бібліотеки мали змогу замовити онлайн-послугу з присвоєння навчальним посібникам, монографіям, авторефератам дисертацій, науковим статтям класифікаційних індексів за таблицями УДК. Головний бібліотекар Зарванська І. В. за 2024 рік надала 2218 індексів УДК .
Оскільки бібліотечна систематизація покликана впорядковувати інформаційні масиви, використовуючи змістовий діапазон інформаційно-пошукових мов, одночасно її завданням виступає безперервний процес вдосконалення та розвиток останніх. Для цього співробітниками відділу було створено 75 предметних рубрик.
Останнє оновлення 05.2024 р.
Принципом політики формування бібліотечного фонду є його оптимізація на основі якісного поповнення документами підвищеного попиту, різними за видами, тематикою, мовами та поетапного кількісного скорочення шляхом систематичного очищення фондів від зношеної, морально застарілої, непрофільної літератури.
Відповідальність за розподіл та збереження основних фондів покладено на відділ обслуговування навчально-методичною літературою з сектором зберігання фондів (зав. відділом Мірохіна Т. В.).
Фонд бібліотеки знаходиться у постійній динаміці (надходження, облік, використання, списання тощо). Пріоритетною стає оцінка користувачем відповідності фонду його читацьким запитам та інтересам та доведення відмовлень до мінімальної кількості, з цією метою вивчаються ефективність використання фонду у навчальному процесі, читацькі інтереси, ретельний аналіз причини відмовлень на літературу.
Всі структурні підрозділи бібліотеки продовжували клопітку роботу із фондом: прийом і розподіл нових надходжень, передача у сектор зберігання фонду, переоформлення літератури з одного структурного підрозділу на інший, розстановку, пересування.
Протягом 2024 року бібліотекарі переглянули майже 160 тис. книг, відібрали для списання 65 тис. книг з фондів абонементів, зберігання, читальних зал; переносили застарілу літературу і готували до списання: вилучали титульні листи, писали на них ціну.
У фонді структурних підрозділів постійно проводилася перевірка розстановки книг на полицях, систематично при видачі документів перевірялася відповідність книжкового формуляра книзі, яка видається. У разі необхідності виписували новий книжковий формуляр.