КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ БЛОК


БІБЛІОТЕКА ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО


ЛІТЕРАТУРНЕ ДЕЖАВЮ

ДІЗНАЙСЯ

БІЛЬШЕ

Відомі та маловідомі факти про літераторів та їх твори

Відомі та маловідомі факти про літераторів та їх твори

У Чарльза Діккенса було дуже важке дитинство. Коли його тато потрапив у боргову в'язницю, маленького Чарлі відправили працювати на фабрику з виробництва вакси, де він з ранку до вечора наклеював ярлички на баночки. Можливо тому образи нещасних сиріток виходили у Діккенса такими переконливими.У 1857 році до Діккенса приїхав в гості Ганс Християн Андерсен і ... прожив у нього майже п'ять тижнів!
«Він не володіє ніякими мовами, крім своєї данської, хоча є підозри, що і її він теж не знає» - в такому ключі розповідав друзям про своє гостя Діккенс.
Бідолаха Андерсен став мішенню для насмішок численного потомства автора «Крихітки Дорріт», а коли він поїхав, тато Діккенс залишив в його кімнаті запис:
«Ганс Андерсен ночував в цій кімнаті п'ять тижнів, які здалися нашій родині роками».Оскар Уайльд не сприймав всерйоз твори Діккенса і з будь-якого приводу насміхався над ними. Взагалі, сучасні Чарльзу Діккенсу критики без кінця натякали на те, що він ніколи не увійде до списку найкращих британських письменників.

У період залицянь за своєю майбутньою дружиною Наталією Пушкін багато розповідав своїм друзям про неї і при цьому зазвичай виголошував: «Я захоплений, я зачарований, Коротше - я огончарован!».

На балах Пушкін намагався триматися подалі від красуні дружини, так як їх різниця в зрості становила близько 10 см не на користь поета. Втім, невеликий зріст ніколи не заважав любовним перемогам Олександра СергійовичаБудучи студентом Іван Сергійович Тургенєв прямував на навчання в Європу, на судні, на якому почалася пожежа. Переляканий двадцятирічний Тургенєв кинувся до рятувальних човнів, розкидаючи по дорозі беззахисних дівчат, бабусь і дітей. Більш того, Іван Сергійович, ні в якому разі не бажав потонути, став голосно і при всіх пропонувати членам команди судна великі гроші за своє персональне порятунок.

Це викликало обурення перебувала на кораблі публіки. Тим більше, що небезпека була насправді не велика, адже корабель знаходився недалеко від берега і ніхто тоді не загинув.

Репутацію Тургенєва в суспільстві ця історія теж зіпсувала. Пізніше він засоромився своєї витівки і в якості покаяння описав її в нарисі «Пожежа на морі».Частенько знайомі Тургенєва обурювалися його поведінкою. Так літературний критик Бєлінський (шалений Віссаріон) одного разу образився на письменника: той покликав його в гості, а коли Бєлінський приїхав, то вдома не виявилося ні самого Тургенєва, ні слуг, ні частування. Іван Сергійович просто-напросто забув про свою обіцянку і спокійно пішов у справах. І так було не раз ...

Разом з іншими рабами Езопові було наказано зробити кількаденний перехід. Езоп звернувся до хазяїна з проханням дати йому легшу корзину, бо він значно поступається силою перед іншими рабами. - Вибери собі сам! — сказав хазяїн.

Езоп узяв найбільшу корзину з хлібом. Товариші сміялися з нього: він ледве дійшов до місця ночівлі. Але наступного ранку йому було значно легше нести свою ношу - раби повечеряли й поснідали кількома хлібинами.

До місця призначення Езоп ішов майже з порожньою корзиною.
Коли Данте мешкав у Флоренції, він мав звичку вечорами ходити на площу Сапта Марія дель Фьоре, яка на той час мала назву Санта Репарата, щоб подихати свіжим повітрям. Одного вечора підходить до нього незнайомий і питає:
— Мій пане, я зобов'язався дати відповідь, але не знаю, що сказати. Я мушу відповісти, яка їжа найсмачніша.
Данте відразу сказав:
— Яйце.
Роком пізніше, коли Данте сидів на тому ж місці, до нього підійшов той же незнайомий і запитав:
— З чим?
Данте:
— З сіллю.Гомер - письменник, що не писав. Гомер давно вважається найвидатнішим письменником усіх часів, хоча він не написав жодного рядка. Усі свої твори Гомер тримав у пам'яті з тої простої причини, що не вмів ні читати, ні писати.

Люди по всьому світу люблять твори Вільяма Портера, Чарльза Доджсона, Семюеля Клеменса. Правда, знають їх тільки як О. Генрі, Льюїса Керролла і Марка Твена.

Королеву Вікторію так вразила «Аліса в Країні чудес», що вона запропонувала автору присвятити свою наступну книгу їй самій. Сказано - зроблено: «Елементарний трактат про детерминанти з їх застосуванням до одночасних лінійних рівнянь і алгебраїчних рівнянянь» був урочисто представлений Керроллом Її Величності.

До речі, у Нью-Йорку досі працює бар Pete's Tavern, куди часто заходив О. Генрі і де, як припускають, він написав знамениті «Дари волхвів».

Найуспішнішими книгами Марка Твена стали зовсім не описи пригод Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, а автобіографічні нотатки про подорожі в декількох частинах. У них Твен не тільки розповідав про те, що бачив за кордоном, але і висміював співвітчизників за снобізм і непробивне переконання в тому, що все найкраще - неодмінно американське. З його легкої руки з'явився вираз «американський вандал».


1727 року Вольтер перебував у Англії, громадськість якої була налаштована проти Франції. Одного разу, коли він прогулювався по Лондону, письменника оточила юрба. Залунали вигуки:

«Вбити його! Смерть французам!»

Вольтер не розгубився і, звертаючись до натовпу, мовив:

- Ви хочете мене вбити за те, що я француз! Та хіба я вже не досить покараний тим, що не англієць?..

Почулися оплески. Письменник спокійно пішов далі.

В юності Лев Толстой був досить азартний. Одного разу в картковій грі зі своїм сусідом, поміщиком Горіховим, він програв основну будівлю маєтку - садиби Ясна Поляна. Сусід будинок розібрав і відвіз до себе за 35 верст в якості трофея. Варто відзначити, що це було не просто будівля - саме тут письменник народився і провів дитячі роки, саме про цей будинок тепло згадував усе життя і навіть хотів викупити назад, але з тих чи інших причин не зробив цього.Данте Аліг'єрі, підсумовуючи свої міркування щодо мети та умов письменницької праці, висловив таку думку: «Ніжачись на перині м'якій, слави собі аж ніяк не здобудеш». І тим самим проголосив свою прихильність до аскетизму, дисципліни творчості, повсяк-денної виснажливої праці. Кілька століть по ньому більшість його творчих нащадків дотримувались таких же поглядів.Жюль Верн протягом двадцяти п'яти років написав п'ятдесят пригодницьких романів, герої яких долали відстані між континентами, відкривали нові землі, блукали, мандрували, плавали, в той час, як сам автор роками не виїздив із рідного міста й половину з тих двадцяти п'яти років провів у своєму кабінеті.Гюстава Флобера, відмовився від усіх принад життя, зачинився в маєтку Круассе й просиджував аж до темряви за своїм письмовим столом, багато разів переписуючи розділи роману «Мадам Боварі».

«Проваджу прикре життя, позбавлене всіх радощів,— скаржився він в одному з листів,— і мене підтримує тільки моя несамовита затятість, часом вона плаче від безсилля, але не здається. Я люблю мою роботу любов'ю нестямною і дикою, як аскет, волосяниця роздирає моє тіло».


Справжнім «рабом мистецтва» був і його земляк Оноре де Бальзак. Працюючи над «Людською комедією», він забував про все на світі. Безсонні ночі, які, він присвятив роботі над творами, виснажували його сили, відбирали роки життя, але він, не звертаючи на це уваги, працював і працював, збуджуючи себе небезпечним для його здоров'я напоєм — кавою.

Хтось з його сучасників не без іронії сказав: «Натхнення Бальзака дорівнює п'ятдесяти тисячам чашок кави».

Cвоєрідним «допінгом творчості» кава була й для Дені Дідро, і для Жан-Жака Руссо, і для Фрідріха Шіллера.Коли до хворого Гейне прийшов знайомий письменник, поет почав перед ним виправдовуватись:
- Пробач, але в моїй голові зараз зовсім порожньо. Тільки що від мене пішов Н., ми з ним обмінювалися думками.Можливо, Едгар По так і не отримав би визнання навіть після смерті, якби не його ненависник Руфус Грісуолд. Своїми уїдливими нападками він привернув таку увагу читачів до невідомого По, що в підсумку забезпечив йому чільне місце у світовій літературі

Коли молодий Шевченко познайомився з К. Брюлловим, захват його був невимовний, адже Брюллов похвалив його малюнки.

Приятель Шевченка І. Сошенко згадує, що в житті не бачив він веселішої і щасливішої людини, ніж Тарас упродовж кількох днів.
— Невже Брюллов завжди такий добрий, такий ласкавий? — питав він кількаразово в Сошенка.
— Завжди, — відповідав той.
— А ця червона кімната його улюблена?
— Улюблена.
— Все червоне! Кімната червона, диван червоний, завіси край вікна червоні, халат червоний і малюнок червоний! Все червоне! Чи побачу я ще колись його так близько?! І Тарас заплакав.
Ця червона кімната лишилася поетові пам’ятна до кінця днів його. Багато чого він забув, але останніми його словами були «червона кімната» і «Карл Петрович».Пишучи поему «Катерина», Т. Шевченко питав у І. Сошенка:
— А послухай, Соха, чи воно так до ладу буде?
— Та одчепись ти, кажу, зі своїми віршами! — гримає на нього Сошенко.
— Чом ти діла не робиш? Під «ділом» Шевченків приятель-художник розумів живопис, малярство.
Згодом, коли до Шевченка прийшла слава великого поета, Сошенко виправдовувався:
— А хто ж його знав, що з нього зробиться такий великий поет? — і доповнював:
— А все-таки я стою на своєму: що, якби він покинув вірші, був би ще більшим живописцем, ніж поетом.Коли Шевченка заарештували, на ньому був фрак, сам він був чисто виголений, наче зібрався до когось з візитом.

Губернатор Фундуклей, який був добре знайомий з Шевченком, здивувався, побачивши, що той при такому параді:
— Чого це ви, Тарасе Григоровичу, так прибралися?— спитав він.
— Та бачте, — відповів Шевченко, — я поспішав до Костомарова на вінчання. Він запросив мене боярином, так я ото, заки у Броварах мені перепрягли коней, поголився і причепурився, щоб з воза просто до молодого.
— Еге! — відповів Фундуклей. — Коли так, дак куди судженого, туди й боярина.

В один з таких днів я спостеріг за нашим шановним поетом такий самий вибрик запорозького дивацтва, яким здався мені колись його голосний спів на вулиці у Києві.

Домовившись зі мною йти до букініста шукати рідкісну книгу, він прибув і йшов зі мною по Невському проспекту, одягнений у білу напівподерту і дуже виквацяну у фарбу блузу, у благенькому взутті, в поношеному і пом’ятому картузі на голові, так що постать його нагадувала козака Голоту з малоруської думи або вигнаного зі служби чиновника, що спився і звертається до перехожих з проханням: «Пожертвуйте бідному дворянину». Що це було своєрідне дивацтво, підтверджує те, що ні раніше, ні опісля Шевченко так не ходив по вулицях.

Зі спогадів Миколи КостомароваУ російському відділі імператорської бібліотеки І. Крилов тривалий час працював сам. Згодом, за рекомендацією книголюба Смирдіна, йому допомагав писар Іван Бистров. Новий помічник побоювався, чи ж справиться.

- Книжки не вовки, не загризуть, а... цілком проковтнуть! - усміхнувся байкар.Господар будинку, в якому наймав квартиру І. Крилов, склав контракт і приніс видатному байкареві на підпис. Там, між іншим, зазначалося: якщо з вини квартиранта будинок згорить, той зобов'язується сплатити шістдесят тисяч карбованців. Крилов підписав папір, тільки додав ще два нулі.

- Візьміть, - мовив він, повертаючи контракт господареві.

- Я згоден з усіма пунктами. Але для того, щоб ви були цілком забезпечені, я збільшив суму до шести мільйонів. Для вас буде добре, а мені однаково платити нічим.Генріха Гейне, коли він був тяжко хворий, відвідав у шпиталі один із його друзів. Санітарки саме переносили пацієнта на чисте ліжко.

- Як ся маєш, як почуваєшся? - турботливо запитав друг.

- Як бачиш, не втрачаючи почуття гумору, відповів поет, - жінки все ще носять мене на руках.Ілля Ільф і Євген Петров були уродженцями Одеси, проте познайомилися тільки в Москві безпосередньо перед початком роботи над своїм першим романом. Згодом дует спрацювався настільки, що навіть дочка Ільфа Олександра, що займається популяризацією спадщини письменників, називала себе дочкою «Ільфа і Петрова»


Майбутній поет Шандор Петефі 16-літнім підлітком вирушив у мандри по країні. Він був актором мандрівної трупи, писав вipшi. Часто голодний i не завжди тепло зодягнутий. Один із його друзів так описував свою першу зустріч з поетом:
- 3вiдкіля ви? — запитав незнайомий.
- 3-за власної спини,— тремтячи від холоду, різко обірвав Петефі.
- А тепер куди?
- Вперед, за власним носом, i дайте мені нарешті дорогу! — вигукнув він.Одного разу Шандор Петефі попросився заночувати в монастирі. Монах привів його до комірчини, вказав на купу соломи в кутку, запитав для годиться прізвище i пішов.

Прокинувся Петефі від того, що хтось світить йому в очі ліхтарем, в якому горіла свічка. Це був абат монастиря.

— Чи не той ти Петефі, пicнi якого співає вся Угорщина? — запитав він юнака.

— Я Петефі,— злякано відпoвiв юнак, боячись, що його можуть вигнати. Про те, що його пісні співає народ, він не знав.

Священик звелів принести доброго вина i вечерю. Петефі до ранку читав абатові i монахам свої віршi. Йому дали грошей на дорогу, i він з легким серцем пішов до столиці.Коли Пушкін вечеряв зі своїми друзями у ресторані, до нього підійшов знайомий граф і, побачивши щедрий стіл, сказав:

- Мені здається, у Вас багато грошей?

- Так, - відповів Пушкін, - я набагато заможніший від Вас, бо Ваш прибуток йде лише з одного маєтку, а в мене їх 36.

- Як це? - здивувався граф.

- А дуже просто: це літери російського алфавіту.Сучасників Бальзака дивувала надзвичайна його працездатність. Він продовжував "шліфувати" свої твори навіть після набору.

Якось Бальзак признався своєму колезі письменникові Віктору Гюго:

- Знаєте, мені потрібно було десять років, аби зрозуміти, що я не вмію писати.

- Тоді чому ж ви не обрали іншої професії? - запитав Гюго.

- На жаль, було пізно. На цей час я вже став відомим письменником.Бальзак був непрактичною людиною. Його обманювали видавці, спритні пройдисвіти втягували в сумнівні операції, обіцяючи великі прибутки. В результаті, як правило, замість прибутків Бальзак втрачав гроші, які вкладав у чергову операцію. І тільки почуття гумору рятувало його від горя і відчаю

Так, коли якийсь дуелянт розповідав у присутності Бальзака, що під час поєдинку його врятувало тільки те, що шпага супротивника наткнулась на дрібну монету в його нагрудній кишені, Бальзак сміючись зауважив:

- Якби я був на вашому місці, я б не врятувався!

Бібліотеки в стародавньому світі називались красиво "Аптека душі", або "Притулок мудрості"

У минулому цінні книги зберігались у монастирях, їх приковували довжелезними ланцюгами до столів та полиць

Забудькуваті читачі були у всі часи. В 1975 році в одну з англійських біблотек повернули книгу, яку читачка тримала 43 роки

У великому репертуарі Кропивницького особливе місце посідала роль куркуля Бичка з п'єси "Глитай, або павук". За цю роль артист не раз мав неприємності з боку експансивних глядачів. Один із них, наприклад, серед вистави вигукнув: "Бий його, бузувіра!". А якийсь нервовий чоловік в антракті побіг за куліси шукати "паскуду"...Московський лікар Беркут у своїх спогадах розповідав, як Гоголь радив одному знайомому спробувати сили в літературі.
- Необхідні вправи, звичка, треба набити руку. Візьми собі за правило писати щодня протягом двох-трьох годин.
- Та що писати, коли в голову нічого не лізе?
- Отак і пиши: "Нічого в голову не лізе". Завтра що-небудь знову додаси і так далі. Наб'єш руку і будеш письменником. Так і я робив.Своїм солдатським "георгієм" Садовський по праву пишався і часто розповідав історію цього ордена.
- Не аби який хрест, а солдатський, в бою завойований! - казав він.
- Було то під Шипкою. Хоч з "вольноопределяющихся", а солдат (не діло себе хвалити, а скажу) вийшов з мене справжній. У бою з рук здоровенного турка прапор вирвав. Що то подіялось! З усіх боків кинулись на мене турки кляті. Стрілянина знялась страшенна! Не знаю, не відаю, як до своїх добрався. А прапор таки доніс. Так я став георгієвським кавалером.

Славнозвісний Ганс-Крістіан Андерсен був відомий тим, що ніколи не дбав про свій одяг. Його старий потертий плащ добре знав увесь Копенгаген. Одного разу якийсь чоловік зачепив Андерсена на вулиці й в'їдливо запитав:
- Оцей злиденний предмет на вашій голові називається капелюхом?
- Андерсен спокійно відповів:
- А оцей злиденний предмет під вашим капелюхом називається головою?

Марк Твен одержав анонімного листа, в якому було одне слово "Свиня".
Наступного дня у своїй газеті він умістив відповідь:
"Звичайно я одержую листи без підпису.
Вчора я вперше одержав підпис без листа"Якось викладач ліцею, де вчився Пушкін, викликав його до дошки і запропонував розв'язати алгебраїчну задачу. Пушкін довго переступав з ноги на ногу й писав якісь формули.
- Що ж вийшло? Чому дорівнює х? - спитав викладач.
- Нулю, - посміхаючись, відказав Пушкін.
- У вас, Пушкін, у моєму класі все кінчається нулем. Сідайте на своє місце й пишіть вірші.

Дюма-батько влаштовував прийом. Серед запрошених були люди різних соціальних прошарків. Але саме поділу людей на ранги не терпів письменник. Ось чому біля гардеробу він наказав повісити табличку: "Просимо разом з одягом і головними уборами залишати тут свої звання і титули".

Статистичний вінегрет

Найменша книга в світі – «Кобзар», створена вона українським майстром М. Сядристим. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосини. Зшита книжка павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Через мікроскоп можна прочитати поезії Т. Шевченка
Найменша надрукована книга – «Мурашки» видана у 1980 році в Японії, її розміри – 1,4 на 1,4 см. Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні. Вона називається «Пантеон англійських героїв», її довжина – 5,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см
Найтовстіша у світі книга англійський словник, що має 8600 сторінок "Німецький словник" вважається найбільшим в світі. Складати його почали брати Грімм в 1854 році, далі роботу продовжили інші, менш відомі автори, і праця була закінчена тільки в 1971 році. Словник налічує 34519 сторінок і виданий в 33

В різний час під заборону потрапляли такі книги як "Убити пересмішника", Харпер Лі, "Лоліта", Набокова, "Над прірвою в житі", Селінджера, "1984" і "Скотний двір" Оруелла і навіть "Пригоди Гекельберрі Фінна" і " Гаррі Поттер", при цьому остання заборонена в більшості штатів США за пропаганду окультизму та поганства

З життя книг

 • «Аліса в країні чудес» було заборонено в Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють
 • Дж. Р. Р. Толкін друкував усю трилогію «Володар перснів» двома пальцями
 • У книзі «Подорожі Гуллівера» описано розмір і швидкість обертання місяців - супутників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи
 • «Пригоди Тома Сойєра» - перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці
 • «Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Америці, Туреччині та Великій Британії. Тут зіграло роль не тільки наявність тваринок, що розмовляють, а й той факт, що малюк П’ятачок викликав негативну реакцію у мусульманської частини читачів
 • Шерлок Холмс частіше за інших літературних персонажів ставав героєм кіно і телесеріалів
 • В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в’язниці була ув’язнена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д’Аламбером. Книгу звинувачували у тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі

 • Знаменитих історій про Аладдіна, Алі-Бабу і Синдбада не було в оригінальній версії «1 + 001 ночі», вони з'явилися тільки в більш пізніх виданнях. Як виявилося, в ранній версії історії про хлопця з чарівною лампою від XVIII століття Аладдін мешкає зовсім на Близькому Сході, а в західній провінції Китаю. Крім того, Аладдін в первинному варіанті не є сиротою: він - ледачий хлопчисько, що живе разом з мамою


 • Толстой планував написати «Анну Кареніну» всього за 2 тижні, але в підсумку витратив на неї близько 3 років. Працюючи, письменник в серцях вигукував: «Моя Анна набридла мені як гірка редька!»

ДИВАЦТВА ВЕЛИКИХ...

ДІЗНАЙСЯ

БІЛЬШЕ

Генії – люди нестандартні, причому виділяються вони із загальної маси не лише своїми талантами, але й поведінкою, звичками і … дивацтвами. Неуважність завжди була супутницею таланту. Так що вихід на вулицю в тапочках або відвідування молочної крамниці замість булочної для талановитої людини скоріш норма, ніж випадокАнатоль Франс писав свої твори на старих листах, конвертах, запрошеннях, навіть візитках і квитанціях.

Траплялось і так, що письменники «довіряли» свої твори не паперу, а виробам з порцеляни, віялам, хусточкам, як, скажімо, це робив французький поет Малларме. Генрік Сенкевич деякі розділи своїх романів написав за столиком кондитерської в Закопане. Вольтер полюбляв працювати, сидячи в зручному й затишному кріслі, тримаючи папери на колінах. А Франческо Петрарка записував вірші, навіть коли їхав верхи. Підвіконня, бильця сходів здавалися йому зручнішими за письмовий стіл.Жан-Жак Руссо перед початком роботи стояв на сонці з непокритою головою, вважаючи, що гаряче проміння цього світила збуджує його філософську думку. Фрідріх Шіллер писав свої твори, тримаючи ноги в холодній воді, а Оноре де Бальзак полюбляв писати, стоячи босоніж на кам'яній підлозі. Болеслав Прус, працюючи над своїми романами, збуджував свою фантазію, нюхаючи міцні парфу¬ми. Агата Крісті диктувала друкарці черговий де¬тектив, лежачи в теплій ванні й ласуючи яблуками.У Віктора Гюго була термінова робота. Щоб примусити себе виконати її, письменник обстриг наполовину голову й бороду, а ножниці викинув надвір. Поки відросло волосся, Гюго встиг закінчити роботу у визначений термінВіктор Гюго настільки любив смачно поїсти, що про нього казали: «Природна наука знає 3 великих шлунка: качки, акули і Віктора Гюго». Закономірно, що його онук, Флоріан Гюго, став професійним шеф-кухаремЗамолоду Олександрові Дюма закидали, що він страшенно забудькуватий. Іноді в сороковому розділі його роману з'являлася дійова особа, яка загинула в четвертому. Щоб уникнути подібних курйозів, письменник у зрілому віці робив з картону невеличкі манекени своїх персонажів. До манекена приклеювася ярлик, на якому вказувалось ім'я, вік, колір волосся і т. ін. Якщо хтось із героїв твору вмирав, письменник викидав відповідний манекен.Крилов був у театрі на виставі своєї комедії "Урок дочкам". Ролі молоденьких дочок виконували дуже товсті артистки похилого віку.

Коли після спектаклю Крилова запитали, як йому сподобалася їхня гра, він відповів:
- Що ж, вони, як досвідчені актриси, грали дуже добре; тільки назву комедії слід би змінити: це був урок не дочкам, а бочкам.Іван Крилов захоплювався забавами з розряду «не для людей зі слабкими нервами». За спогадами сучасників, Крилов не пропускав жодної міської пожежі. Ні проливний дощ, ні глибока ніч, ні погане самопочуття - ніщо не могло його зупинити. Як тільки лунав дзвін сполоху, письменник поспішно збирався і їхав до місця загоряння, прибуваючи туди іноді раніше пожежних

У Миколи Гоголя був цілий комплект дивацтв і незвичайних звичок. Спав він сидячи, працював - стоячи, а обідав, сховавши підборіддя в тарілку. Сам собі ставив заплатки на жилетах і в'язав на спицях шарфи. А По-справжньому мучила його тафофобія - боязнь бути похованим заживо. Кажуть, що цей страх виник у Миколи Гоголя через перенесений в юності малярійного енцефаліту. Після цього він став часто непритомніти і різко провалюватися в глибокий сон...
Антон Чехов з побоюванням ставився до занадто серйозних людей: «Якщо жартів не розуміє - пиши пропало». Сам він постійно над усіма піджартував і всім придумував смішні прізвиська - в тому числі і собі. Так з'являлися багато його псевдонімів: «Антоша Чехонте», Шампанський, Шиллер Шекспіровіч Гете, Лікар без пацієнтів...


Архип Куїнджі кращою за будь-яку компанію вважав пташину. Серед знайомих він вважався диваком: художник любив піднятися на дах і сидіти там, розмовляючи з пернатими. Себе Куїнджі називав «пташиним обранцем» і стверджував, що птахи його розуміють і відчувають до нього особливу любов. Цю прихильність він заслужив не тільки задушевними бесідами на даху: кожен день для пыдкормлювання голубів і галок Куїнджі купував дві французькі булки і шість лантухів вівса, а воронам діставалося ще й м'ясоМихайло Врубель не міг контролювати свій бюджет і раціонально витрачати кошти. Місяцями він жив на копійки, зменшуючи свої витрати до мінімуму. Але отримавши пристойний гонорар за картину, миттю забував про важкі часи і міг спустити все за один вечірОлександр Сергійович Пушкін любив лимонад. Як тільки поет сідав за письмовий стіл, перед ним ставили глечик з лимонадом. Навіть перед дуеллю Олександр Сергійович випив у кондитерській склянку лимонадуФедір Михайлович Достоєвський оригінально збирав матеріал для своїх творів: на вулиці він міг зупинити випадкового перехожого і довго розмовляти з ним на різні теми. Під час роботи Достоєвський голосно читав вголос текст. Причому, часом робив це так грізно, що лакеї боялися заходити в кабінет письменника.Письменник Альбер Камю вважав за краще одружуватися на жінках з деякими психічними розладами – обидві його дружини були не від світу цього. Та й сам він був людиною з дивацтвами. Коли він забирав свою другу дружину з пологового будинку, то … забув своїх новонароджених близнюків…Найекстравагантніші захоплення були у Льва Толстого. Спочатку граф почав власноручно орати землю, збираючи цим видовищем натовп селян, які чесали потилиці і сперечалися проміж собою: здурів барин або просто чудить з перепою? Після чого Лев Миколайович одягнувся немов простолюдин і пішов у село до своїх кріпаків – потеревенити про їхні потреби. Очманілі мужики поховалися в сінях від гріха подалі, а великий письменник махнув рукою на спроби зрозуміти селянську душу і зайнявся виготовленням чобіт, які потім роздаровував своїм родичам і знайомим.БІБЛІОТЕКА ПОСМІХАЄТЬСЯ


ВЕСЕЛИЙ

БІБЛІОТЕКАР

Бібліотеки завжди були храмами культури і самоосвіти, невичерпним джерелом знань. Публіка, яка їх відвідувала регулярно іменувалася інтелігенцією. Так було раніше. Але, бібліотеки існують досі... І люди в них ходять, і книжки беруть почитати. Що і як читають сьогодні можна з'ясувати по читацьким запитам:
Студент просит библиотекаря:
- Мне бы книгу по философии.
Какую?
Да там на обложке голова нарисована.


Мужчина читает в электричке книгу и время от времени восклицает:
- Вот это да! Никогда бы не подумал! Не может быть!
В конце концов сидящая рядом женщина не выдержала:
- Да что же вы такое читаете?
- Орфографический словарь!

Читатель:
- Хотел бы у вас взять книжку почитать, но не знаю, какую выбрать
Библиотекарь
- Возьмите что-нибудь полегче.
Читатель:
- Мне все равно, я на машине.
- Телевидиние все-таки никогда не сможет заменить газету.
- Почему?
- Попробуйте уснуть, прикрывшись телевизором

- У вас есть книга Фадеева "Погром"?
- Дайте мне поэтов Чацкого и Фамусова.
- У вас есть книга про старика Потапыча?
- У вас есть записки охотника Тургенева?
На вечере комсомольских поэтов Средней Азии в Москве.
- Никогда не мог понять, почему ее называют Средней. Сегодня понял.

Первоклассник Антон, походив между стеллажей и ни на чем не остановившись, спрашивает:
- А у вас есть что-нибудь не для малышей, а для МУЖИКОВ?
Показываю ему книги о Великой Отечественной войне и об армии, познавательные книги из серии "Почемучкины книжки", книги по истории. Долго рассматривает, потом берет книгу Николая Носова "Как Незнайкины друзья Винтик и Шпунтик сделали пылесос".
- Для МУЖИКОВ, однозначно!

Старшеклассник спрашивает библиотекаря:
- У Вас художественная литература есть?
- Есть.
- А классика есть?
- Да.
- А перечислите, пожалуйста, всё, что у Вас есть из классики, а то я забыл, что мне задали прочитать!Читатель просит библиотекаря: - Дайте мне Канта, только что-нибудь свеженькоеЯкі книжки є у бібліотеці, - запитала бібліотекар, після екскурсії учнів 5 класу до дорослої бібліотеки. - ГДЗ (готові домашні завдання), була відповідь одного з учнів.Не женатий, шукаю жінку яка б обробляла мій город, - обовязково запишіть, сказав читач при заповненні формуляра читача бібліотеки.


Я читаю только хорошие либо плохие книги, так как на первых я учусь, а над вторыми смеюсь, а это полезно для здоровья. Средние произведения я не читаю - их я сам пишу
(А. Доку)


Почему, когда редактор хвалит, то кругом никого нет, а когда мямлит, что плоховато, что надо доработать, то кругом толпа и даже любимая стоит тут же

Британская энциклопедия объявила о вознаграждении каждому, кто обнаружит опечатку в корректуре подведенного к печати тома. Когда претендентов больше не оказалось и том был отпечатан, подписчики прочли на титульном листе "Британская энциклопудия"


Страшне перо не в гусака... (з учнівських творів)

ВИБРИКИ КЛАВІАТУРИ


Рубрика редактора електронного каталогу бібліотеки (28.05.2021)

 1. Пілюгіна О. Витоки Пілюгіна О. Витоки килимирства / О. Пілюгіна // Дитячий садок. Мистецтво. – 2020. – Червень (№ 6). – С. 66-94килимирства / О. Пілюгіна // Дитячий садок. Мистецтво. – 2020. – Червень (№ 6). – С. 66-94
 2. Пилипчук Ірина. Google-диск: лайфгаки : як організувати дистанційне навчання для школярів? / Ірина Пилипчук // Інформатика. – 2020. – Листопад-грудень (№ 11-12). – С. 76-97
 3. Ошурко Олег. З'язне мовлення. Заняття з лепбуком для дітей із порушенням слуху. 3-й клас / Олег Ошурко // Початкова освіта. – 2020. – Березень (№ 5). – С. 46-63.
 4. Козлова Анна. Критерії та рівні вияву ппочуття гумору / Анна Козлова // Психолог. – 2020. – Квітень (№ 4). – С. 54-55.Козлова Анна. Критерії та рівні вияву ппочуття гумору / Анна Козлова // Психолог. – 2020. – Квітень (№ 4). – С. 54-55.
 5. Драгунова М. В. Прощення (насправді пророщення) мікрогріну : проєктна діяльність / М. В. Драгунова // Дошкільний навчальний заклад. – 2020. – № 3. – С. 11-13.
 6. Чаус Олена. Паені Осінь тут ходила, жовте листя загубила : прогулянка з елементами дослідницької діяльності для дітей старшої групи / Олена Чаус // Палітра педагога. – 2020. – № 9. – С. 22-24.
 7. Фатєєва М. В. Навички ефективої комунікації вчителів : заняття з педагогами для успішної взаємодії з учнями та їхніми батьками / М. В. Фатєєва // Класному керівнику. Усе для роботи. – 2020. – № 6. – С. 15-19.
 8. Шелест Л. Ю. Організація проектної роботи через драматизацію на різних етапах навчання. Переваги проектної драми у формуванні життєваї компетентності / Л. Ю. Шелест, Т. М. Шелест // Англійська мова та література. – 2020. – № 4/6. – С. 56-63.
 9. Короїїд Ірина. Митецькі проєкти як спосіб формуваненя читацької компетентності учнів / Ірина Короїїд // Українська мова і література в школах України. – 2020. – № 11. – С. 20-22
 10. Губарець Василь. Університет "Україна": історія стоврення та особливості навчання / Василь Губарець // Вища школа . – 2020. – № 3. – С. 23-27.
 11. Чрезмерная радость вызывает скорее слезы, чем чмех / Ж. Ж. Руссо
 12. Кобзар С. В. Віртульна вчительська як дієва складова ефективного освітнього менеджменту / С. В. Кобзар // Управління школою. – 2020. – № 1/3. – С. 13–16
 13. Березовська Неоніла. Фомування психологічної культури : майстер-клас / Неоніла Березовська // Психолог дошкілля. – 2019. – Січень (№ 1). – С. 4-22.
 14. Вазінська Г. Г. Три складові душі. Хвориби душі : [виховний захід] / Г. Г. Вазінська // Виховна робота в школі. – 2020. – № 1. – С. 21-27.
 15. Бурлака Л. В. Навчання учнів аналізу текстових зажач / Л. В. Бурлака // Математика в школах України. – 2019. – № 5/6. – С. 46-48
 16. Гаращенко Альона. "Яка гарна думка! А можна я її також подумаю?" : бінарний урк алгебри (початків аналізу) й інформатики в 11-му класі / Альона Гаращенко, Вікторія Денисенко // Інформатика. – 2019. – Жовтень (№ 10). – С. 21-32.
 17. Поїздник Тетяна. Математика & зарубіжна література : розробка інетгрованого уроку, 5-й клас / Тетяна Поїздник, Тетяна Моцак // Математика. – 2019. – Жовтень (№ 19). – С. 7-17.
 18. Медвідь Юлія. Легені школи : проєкт озелення / Юлія Медвідь, Валерія Марчук // Біологія. – 2019. – Жовтень (№ 10). – С. 20-45.
 19. Любарець Владислава. Профілізація художньо-есетичного циклу в закладах середньої освіти / Владислава Любарець, Жанна Верьовкіна // Вища освіта України. – 2019. – № 4. – С. 68-74
 20. Бойчук Я. А. Громадські об'єднання етномашин на українських землях у складі Російської імперії (1861-1914 рр.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : [спец.] 07.00.01 "Історія України" / Бойчук Яна Анатоліївна ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Дата захисту 04.12.2015. – Київ, 2015. – 20 с. – Бібліогр.: с.17-18 (18 назв.) .
 21. Лісенчук Геннадій. Дослідження функціонального стану футзалістів високої кваліфікації протягом змагального макроциклу / Геннадій Лісенчук, Валерія Тищенко // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – 2019. – № 1. – С. 16-20
 22. Козак Світлана. Вранішній натюрмонт. Ознайомлення з творчістю Кузьми Петрова-Водкіна / Світлана Козак // Дитячий садок. Мистецтво. – 2019. – Серпень (№ 8). – С. 26-28
 23. Калашник Валентина. Повноцінне життя з хворобою : діагностика, реалібілітація, соціалізація / Валентина Калашник // Дефектолог. – 2019. – Липень (№ 7). – С. 4-14
 24. Кашуба Віталій. Технологія кореції фізичного стану школярів з вадами слуху в процесі фізичного виховання / Віталій Кашуба, Олена Маслова, Тетяна Ричок // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – 2018. – № 1. – С. 42-48
 25. Грибачова Майя. Звук до звука, слово до слова - звучить хай чарівно ріная мова : Автоматизація звовимови в учнів початкових класів / Майя Грибачова, Катерина Максименко // Учитель початкової школи. – 2019. – № 3. – С. 43-45
 26. Крамаренко Алла. Вчимося змалку я і ти любить природу й берегти : формування екроргічнозз коспеиентності молодших школярів / Алла Крамаренко // Учитель початкової школи. – 2018. – № 1. – С. 8-12.
 27. Палієнко Н. М. Декоративне пнно в техніці "Асамбляж" / Н. М. Палієнко // Трудове навчання в школі . – 2019. – № 3. – С. 25-28
 28. Нежива Оксана. Методи підсумовування числових послідовностей та числових рядві (завдання для факультативних занять із математики) / О. Нежива, М. Пихтар // Математика в рідній школі. – 2018. – № 10. – С. 38-43
 29. Махова В. В. Яке то щастя вміти гарно розмовляти! Віршований комплекс артикуляційної моленнєво-рухової гімнастики / В. В. Махова // Логопед. – 2018. – № 11. – С. 41.
 30. Брехова Н. М. Будьмо здорововими! Заняття-гра з валеології у ІІ молодшій групі / Н. М. Брехова // Дошкільний навчальний заклад. – 2018. – № 6. – С. 44-47.
 31. Боровська Віта. До побочення, дитячий садок : сценарій свята випуску до школи / Віта Боровська // Дитячий садок. – 2018. – Серпень (№ 15). – С. 4-9.
 32. Бельченко В. Г. Сенсорне виховання дітей раннього віку з використанням едементів методики М. Монтессорі : майсер-клас для вихователів / В. Г. Бельченко, І. В. Григорчак // Дошкільний навчальний заклад. – 2018. – № 6. – С. 17-25.
 33. Скомороха Людмила. Про забезпечення формування ефенктивного, незалежного суддівського корпусу України. Моральний аспект професійної діяльності судді в Україні / Л. Скомороха // Право України. – 2018. – № 10. – С. 185-197
 34. Каменєва І. Л. Турбота про тварин узимку. Є. Гуцало Зайці" : урок літератрного читання у 3-му класі з російською мовою навчання / І. Л. Каменєва // Початкове навчання та виховання. – 2018. – № 34/36. – С. 27-28.
 35. Голенко Зінаїда. Лист у безсмертя. Історична година до Дня памя'яті героїв Крут / Зінаїда Голенко // Шкільний світ. – 2018. – Серпень (№ 15). – С. 12-15.
 36. Бугай О. М. Часові форми в німецькій, англійській та французькій мовах. їхні відміннімть та схожість / О. М. Бугай // Німецька мова в школі. – 2018. – № 10. – С. 7-14 ; Німецька мова в школі. – 2018. – № 12. – С. 28-32 ; Німецька мова в школі. – 2019. – № 1. – С. 11-17.
 37. Калабурдін О. О. Настільний мвітлодіодний світильник з батарейним живленням : проект для учнів 7-8 класів / О. О. Калабурдін // Трудове навчання в школі . – 2018. – № 10. – С. 13-23
 38. Мороз В. М. Методитичні рекомендації з теми "Гра як основа в системі управління фізичним станом підлітків на уроках фізичної культури" / В. М. Мороз // Фізичне виховання в рідній школі. – 2017. – № 5. – С. 18-20.
 39. Мудрік В. З історії розвитку фізичного виховання шкорярів початкових класів у західних країнах / В. Мудрік // Фізичне виховання в школі. - 2006. - № 5. - С. 46-47.
 40. Шаповаленко В. І. Інтеграція інноваційних елементів та інтерактивних технологій в освітній процес фізичного фиховання / В. І. Шаповаленко // Фізичне виховання в школах України. - 2017. - № 5. - С. 25-29
 41. Крамаренко Алла. Вчимося змалку я і ти любить природу й берегти : формування екроргічнозз коспеиентності молодших школярів / Алла Крамаренко // Учитель початкової школи. – 2018. – № 1. – С. 8-12.
 42. Шкаріна Віталіна. Латентна та афінна підсистеми довідково-бібліографічного апарвту бібліотеки / В. Шкаріна // Бібліотечний вісник. – 2017. – № 5. – С. 20-26
 43. Урись Т. Головний педагоігчний виш держави : [Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова] / Т. Урись // Освіта. – 2017. – 4-11 жовтня (№ 40-41). – С. 4-5.
 44. Кравець Н. В. Краєзнавча робота в контексті навчлаьно-виховної діяльності сучасного закладу освіти / Н. В. Кравець // Виховна робота в школі. – 2017. – № 7. – С. 2-54
 45. Клочко Л. С. Осболивості костюмів скіф’янок на землях Посулля / Л. С. Клочко // Археологія. – 2017. – № 3. – С. 37-54
 46. 70-річчя члена-корендента НАН України О. В. Толмачова // Вісник Національної академії наук України. – 2017. – № 10. – С. 113
 47. Дацюк Н. Мультимедійні технології на уроках цукраїнської мови та літератури / Наталія Дацюк // Українська мова та література. – 2016. – Листопад (№ 21-22). – С. 62-66
 48. Чеховська Л. Навчання в умовах свободи : аворська методика розвитку суб'єктивності учнів засобами методу проектів / Л. Чеховська // Завуч. – 2017. – Січень (№ 1). – С. 4-14.
 49. Кулікова Лілія. Утілення ідей гуманізму та цінностей культури античності в єфропейських системах освіти в період Середньовіччя / Л. Кулікова // Історія в рідній школі. – 2015. – № 12. – С. 10-14
 50. Шопа Г. Нейтрино має масу. Нобелівські лавреати з фізики за 2015 р. : [Артур Брюс Макдональд і Такаака Кадзіта] / Галина Шопа // Світ фізики. – 2015. – № 3. – С. 16-23.
 51. Кулешов Л. Азбука кинорежиссуры [Электронный ресурс] / Л. Кулешов. – Электр. текст в формате .pdf. – М. : Искусство, 1969. – Эл. опт. диск (CD-ROM)
  Содержание: Вступительное слово главного ердактора.
 52. Бевз, В. Микола Миколайович Боголюбов - видатний математик, механізм і фізик ХХ століття : [до 100-річчя від дня народження] / В. Бевз // Математика в школі. - 2009. - № 7/8. - С. 48-52
 53. Посвянский А. Д. Краткий курс ачертательной геометрии : учебник для студ. высш. техн. уч. зав. / А. Д. Посвянский. - 3-е изд. - М. : Высшая школа, 1970. - 340 с. : граф.
 54. Мельник Максим Леонідівна (м) Факультет: ІФВС(ЗФ) Кафедра: Фіз. вих. Группа: 3 фIз. вих. Семестр; 5-6 з/в
 55. Смольянинов Иван Федорович. Природа в системе єстетического воспитания: книга для учителя / И.Ф. Смольянинов. - М.: Просвещение, 1984. - 207 с.: ил.
 56. Лозниця Віктор Стефанович. Психюлюгія і педагогіка : основні положення: навчальний посібник / В. С. Лозниця. - К.: ЕксОБ, 2000. - 304 с.: граф, рис.
 57. Физическая культура в школе [Электр.ресурс] : научно-методический жкрнал : электронное приложение к газете "Физическая культура в школе" 1911 г. N 6.
 58. Бобало Юрій. Майбутнє "Лбвівської політехніки" - дослідницький університет" : інтерв'ю/ Юрій Бобало //Вища школа. - 2008. - № 10. - С. 8-23.
 59. Міняйло М. М. Напцтнє слово вам, випускники! / М. М. Міняйло // Позакласний час. - 2012. - № 7-8. - С. 44-45.
 60. Дога І. Методичні рекомендації до теми "Технолдогія приготування страв. Овочі" : 6 клас / І. Дога // Трудова підготовка в закладах освіти. - 2009. - № 3. - С. 27-28.
 61. Дмитрієва, О. Технолоічна послідовність пошиття прихватки. 5 клас / О. Дмитрієва // Трудове навчання. - 2009. - Січень (№ 1). - С. 48-50.
 62. Макарова О. М. Пагін і його будова. Різноманітність пагогів : урок, 7 клас / О. М. Макарова // Біологія. – 2012. – № 33. – С. 34-35.
 63. Гороль Петро Каленович. Мультимедійні засоби навчання на уроках основ праволзнавства : навч.-метод. посіб. / П. К. Гороль, Л. Л. Коношевський, І. Ю. Данілова. – Вінниця : ФОП Корзун Д. Ю., 2011. – 128 с.
 64. Словник хемичної термінології / упоряд. О.Курило ; НАН України ; Ін-т енциклопедичних досліджень. - Відтворення видання 1930 року. - К.: [Ін-т енциклопедичних досліджень], 2008. - 120 с. - (Із словникової спадщини ; вип. 1).
 65. Во Александр. Классическая муыка. Новое восприятие / А. Во. – ВНЕШСИГМА, 1997. – 414 с (CD-ROM)
 66. Дорошенко Юрій. Навчальна програма курсу за вибором 'Ілюстративна комп'ютерна гоафіка' для старшої профільної школи / Ю. Дорошенко // Інформатика. – 2013. – Березень (№ 5). – С. 5-19
 67. Гнаткович, Т. Формування млвної компетентності п'ятикласників у процесі вивчення синтаксичних одиниць / Тетяна Гнаткович // Українська мова і література в школі. – 2014. – № 1. – С. 14-18


ВЕСЕЛА МУДРІСТЬ

ПОЕЗІЯ ПРО КНИГУ

Монолог книги

Я книга, я - товариш твій,
Користуватись мною вмій.
Я чиста, гарна і приємна,
Тож, друже будь зі мною чемний.
Погані звички забувай
Мене не рви не ображай
І пальці, прошу, не слини,
Коли гортаєш сторінки.
Я, друже, - твій найкращий друг,
Та тільки для охайних рук

В моём шкафу теснится к тому том,
И каждый том на полке словно дом…
Обложку-дверь откроешь второпях –
И ты вошёл, и ты уже в гостях.
Как переулок – каждый книжный ряд.
И весь мой шкаф – чудесный Книгоград…
(Д. Кугультинов)

Отраженье исчезнувших лет,
Облегченье житейского ига,
Вечных истин немеркнущий свет
Это книга. Да здравствует книга!

Неустанных исканий залог,
Радость каждого нового сдвига,
Указанье грядущих дорог
Это-книга. Да здравствует книга!

Чистых радостей светлый исток,
Закрепленье счастливого мига,
Лучший друг, если ты одинок,-
Это книга. Да здравствует книга!

Люблю вас, далекие пристани
В провинции или деревне.
Чем книга чернее и листанней,
Тем прелесть ее задушевней.

Обозы тяжелые двигая,
Раскинувши нив алфавиты,
Россия волшебною книгою
Как бы на середке открыта.

И вдруг она пишется заново
Ближайшею первой метелью,
Вся в росчерках полоза санного
И белая, как рукоделье.

Октябрь серебристо-ореховый,
Блеск заморозков оловянный.
Осенние сумерки Чехова,
Чайковского и Левитана.
Пастернак Б.

Страна читателей!
Такой история не знала.
Люблю твой вечный непокой,
Когда тебе – все мало.
Как попадешь – от букваря
Под власть печатной силы,
Идешь ее боготворя до самой до могилы.
Страна читателей! Я твой,
Я выращен тобою,

Склонилась русой головою
Ты над моей судьбою.
В летящем ритме поездов,
В тиши читальных залов
И в желтых окнах городов
Ты жить мне приказала.
Обложка или переплет –
Как маленькая дверца,
Приоткрывающая вход
И доступ в область сердца.
(И. Макеев)

Книжковий світ — то особливий світ.
Він, як магніт, притягує до себе.
Коли читати вмієш з юних літ,
Для тебе книга — це безкрає небо.

Вона дає від Всесвіту ключі
Й те, без чого людиною не бути.
Читай удень, читай і уночі,
Щоб світ цей незбагненний осягнути.

Життєве невичерпне джерело,
Твоя розрада в пору лихоліття.
Ти знатимеш про все, що вже було,
І навіть те, що буде в цьому світі.

Дарує книга лету відчуття,
Із нею виростають в тебе крила.
Ти з нею відчуваєш смак життя
Й долати перешкоди маєш силу.

Книжковий світ — то особливий світ.
І безкінечний — наче море з небом.
Почати можеш будь-коли політ.
Для цього просто лиш читати треба!
Олександр Афонін (2015)

Без книги в мире ночь и ум людской убог,
Без книги, как стада, бессмысленны народы.
В ней добродетель, долг, в ней мощь и соль природы,
В ней будущность твоя и верных благ залог.
Виктор Гюго

У книги люди, наче бджоли в соти,
Знесли духовний, чародійний мед.
Сліпцеві очі ним потри, і вмент
Побачить сонце й голубі висоти,
Відчує мислі найстрімкіший лет.
Збагне людські страждання і турботи,
Поможе іншим темряву збороти,
Рвучи з очей пов'язки чорних лент!

Благословенна та ясна година,
Коли "Буквар" до рук бере дитина,
Коли читає "Кобзаря" юнак,
Коли Франка "огромнії сонети"
Підносять дух, коли говорять Гете,
Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак.
Дмитро Павличко

...Книжки, книжки, душі моєї друзі,
Супутники і в радості, і в тузі,
Із краю мрій сподівані гінці,
Ви - від зневір надієтворчі схови,
Вечірних мрій іскристі каганці -
Ах, тільки ви не зрадите любові!
Ростислав ОлексіївА Н Е К Д О Т И

ВЕСЕЛИЙ

БІБЛІОТЕКАР

На улице стоит толпа. Подходит мужчина, спрашивает:
- Что случилось?
- Да вот памятник открывают.
- А кому?
- Достоевскому.
- Это который "Муму" написал?
- Да нет, "Муму" Тургенев написал.
- Чудно! "Муму" Тургенев написал, а памятник какому-то Достоевскому открывают!

В 1923 году Семипалатинский губком почему-то издал книжку стихов И. Модзалевского «По новому руслу». Самое интересное в этой книжке – объяснительный словарик, который называется: «Указатель смысла для рабочих и крестьян». Вот несколько объяснений из этого словарика:

С о н е т – древняя мертвая форма стихотворения, обязательно состоящая из 14 строк, переходившая из века в век как форма гроба, куда насильно укладывали стихи и заживо хоронили в них.
К о н с т и т у ц и я – в капиталистических государствах основной закон, узаконяющий беззаконие капиталистической эксплуатации рабочих и крестьян.
Э л е г и я – грустные стихи, действующие как нежное слабительное на объевшихся богачей.
С а л о н – собрание помещиков, капиталистов и их прихлебателей-тунеядцев в частном доме более или менее постоянного состава.
С а л о н н ы е   п о э т ы – комнатные собачки буржуазии.
Т р ю м – нижняя часть судна, сидящая под водой.
В а в и л о н с к о е    и с к у с с т в о – вроде вавилоноского «столпотворения», при котором по библии «бог» дал людям разные языки, чтобы только богатые, имеющие возможность нанимать учителей иностранных языков, могли научиться понимать друг друга и безнаказанно мучить, разорять и убивать в тысячелетних войнах темных, безграмотных рабочих и крестьян их собственными руками.

В психушке:
- Ну, как тебе мой роман?
- Нормально, только действующих лиц много.
Тут медсестра кричит :
- Эй, психи! Немедленно отдайте телефонную книгу!!

Анекдот из жизни.
Приходит в магазин девушка и говорит:
"Скажите, у вас Байрон есть?"
Продавец говорит: "Не знаю, надо посмотреть..."
Приходит через 10 минут и говорит:
"Девушка, одного Байрона нет, но есть сборник трех поэтов - Джорджа. Гордона. И Байрона. Подойдет?".
Вот такие чудеса бывают

Студент, перед сесією, приходить до бібліотеки.
- А де бібліотекар?
- В архіві...
- Розархівуйте, будь-ласка, мені книжка потрібна.

Чоловік питає продавця в книжковому магазині:
- Скажіть, у вас є книга "Як швидко стати багатим"?
- Так, є, але вона продається тільки в комплекті з Карним кодексом.

В одеському ресторані. Офіціант:
- Що будемо замовляти?
- Я спочатку хотів би меню почитати.
- Меню не подаємо. Бажаєте читати - йдіть в бібліотеку!

Розмова подруг:
- ти не могла б дати моєму сину "Гамлет" Шекспіра
- а хіба не можна взяти в бібліотеці?
- в бібліотеці не дають - вимагають повернути "Івасика-Телесика"

Разговаривают двое немолодых полицейских:
- Вот, скоро уйду на пенсию, закончу вторую книгу.
- Вау, ты еще и пишешь?
- Нет, я читаю...

Учитель історії у сільській школі, якому учні щороку копали картоплю, вирвав з усіх підручників параграф про скасування кріпосного права у 1861 році.

– Привет! Чем занимаешься?
– Да вот, надыбал перевод на старославянский...
– И что?
– Теперь бьюсь челом о сруб светлицы, возхохотамше под лавкою…


Здавалося б, ну, навіщо вбивці вбивати вбивцю вбивці, але Донцову важко зупинити ...


Своими стихами он напоминал раннего А. С. Пушкина, когда тот еще не умел ни писать, ни говорить


- Про що п'єса Горького «На дні»?
- Про Титанік?


До Івана Федорова все слова на Русі були непечатними


Очень красиво на польском языке звучит фраза «Мохнатый шмель»: «Волоснявый жужик»!


Усім своїм життям Пушкін вчить нас тому, що талановитій людині все-таки потрібно спочатку навчитися стріляти


«Ну-Ну», – сказала собака Баскервилей, встретив Герасима


Життя кожної людини могло б стати основою захоплюючого роману, якби не однаковий початок, стандартні інтриги і банальний кінець


Молодой поэт спрашивает известного критика:
– Что вы можете сказать о моих последних стихах?
– Если честно, то это худшее из всего, что я читал.
– Как! А ведь я вчера продал их одному издательству за хорошие деньги!
– А вот это уже искусство!


Це було в сімдесяті роки. Булату Окуджаві виповнилося 50 років. Він перебував в немилості. «Літературна газета» його не поздоровила. Я вирішив відправити незнайомому поетові телеграму. Вигадав нестандартний текст, а саме: «Будь здоровий, школяр!» Так називалася одна його рання повість.

Через рік мені вдалося познайомитися з Окуджавою. І я нагадав йому про телеграму. Я був впевнений, що її нестандартна форма запам'яталася поетові.

З'ясувалося, що Окуджава отримав в ювілейні дні більше ста телеграм. Вісімдесят п'ять з них говорили: «Будь здоровий, школяр!»

Сергій Довлатов


Зустрілися два поета.
- Які успіхи в творчості?
- Ось, видав свою першу збірку віршів.
- І багато продав?
- Так, пристойно: машину, дачу, гараж ...- Петька?
- Так, Василь Іванович.
- Що робиш?
- Книгу читаю, про льотчиків.
- Як називається?
- АС Пушкін.
- А автор, хто?
- Та, єврей якийсь, Учпедгіз


На экзамене по русскому языку для иностранцев было дано задание расшифровать фразу "Еле-еле ели ели ели". Ответ был таким: – Одни елки очень медленно поедали другие елки…– Привет! Чем занимаешься?
– Да вот, надыбал перевод на старославянский...
– И что?
– Теперь бьюсь челом о сруб светлицы, возхохотамше под лавкою…


Молодий письменник написав роман «Хрєнь». Випустив тиражем 100 000 примірників. Чекав-чекав, на жаль, - не купили жодну книгу. Тоді письменник помістив в газеті оголошення: «Молодий симпатичний мільйонер познайомиться з дівчиною, схожою на головну героїню книги"Хрєнь"». Книга мала шалений успіх ...

Ф О Т О М І К С

ВЕСЕЛИЙ

БІБЛІОТЕКАР
ЛІТЕРАТУРНІ   ЗАГАДКИ


Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить
Славний лікар...

* * *

Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
Ти цю казку маєш знати...

* * *

Кто любил играть и петь?
Два мышонка - Круть и ...
Кто мышат с утра будил?
Кто на мельницу ...
Намелил муки мешок?
Это - Петя-...


* * *

Чашки три и три постели,
Стульев тоже три, смотри,
И жильцов здесь в самом деле
Проживает ровно три.
Как увидишь, сразу ясно:
В гости к ним ходить опасно.
Убегай скорей, сестричка,
Из окна лети, как птичка.
Убежала! Молодец!
Значит, сказке всей конец.
По слогам читает Федя:
Это сказка

* * *

Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься?
Хто б відповів?

* * *

Далеко на тёплом море
Появился вдруг мальчишка -
Деревянный, с длинным носом,
Про него создали книжку.
В книжке много приключений
Тот мальчишка испытал,
Золотой волшебный ключик
Он, в конце концов, достал.
Как та книжка называлась?
Вы нам скажете сейчас?

* * *

Знает утка, знает птица,

Где Кощея смерть таится.

Что же это за предмет?

Дай, дружок, скорей ответ.

* * *

Как у Бабы у Яги

Нет совсем одной ноги.

Зато есть замечательный

Аппарат летательный?

* * *

Красна девица грустна:

Ей не нравится весна,

Ей на солнце тяжко!

Слёзы льёт бедняжка.

* * *

Я - царевна молодая,

Красотой, умом блистаю,

Но с одним лишь я изъяном:

Я - царевна ..?

* * *

Хто моторчик свій заводить?

З даху в гості хто приходить?

І на свято він дібрався

Скажем дружно:

«Здрастуй, ...

* * *

Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка —

Десь губити черевички.

* * *

Він знімається в кіно

І відомий всім давно.

Упізнать його неважко,

Адже зветься...

* * *

Він веселий і не злобний,

Цей хороший дивачок.

З ним господар, хлопчик Робін,

І товариш — П'ятачок.

До прогулянок він ласий,

Є на мед чутливий нюх,

Зветься плюшевий ведмедик,

Всім відомо, ...

* * *

Бачить - не бачить, чути - не чує.
Мовчки говорить, добре мудрує.
Кривду соромить, правди навчає,
часом жартує...
Хто її пізнає?

* * *

Клубень, посрамивший всех от деда
до кошки и прославивший мышку.

* * *

Персонаж басни Крылова,
подрывающий устои векового дуба.

* * *

Мать-героиня, обиженная
серым волком.

* * *

Специальность Айболита?

* * *

Самое выдающееся у Буратино? НОС

* * *

Поэтический жанр, в котором
автор не может обойтись без морали.

* * *

Абонентский ящик
Маши Троекуровой.

* * *

Город в Англии, ставший
писателем в Америке.

* * *