Плагіат – привласнення авторства на чужий твір науки, літератури,мистецтва або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора.
Найчесніший і очевидніший спосіб – цитування.
Цитування – використання першоджерела з посиланням на нього.
Пряме – дослівне цитування автора.
Непряме – виклад думок, ідей автора своїми словами, використовуючи перефразування та узагальнення.
Зверніть увагу! Не рекомендується починати абзаци з цитати, а також вміщувати одну цитату відразу після іншої
Сигнальні фрази, які використовуються при цитуванні:
як зазначає автор...
дослідник констатує...
науковець наголошує...
автор пише...
автор вказує на...
Посилання – запис в документі, який вказує на іншу частину цього документа або на інший документ; Без посилання на джерело або при дослівному списуванні без лапок текст є плагіатом. Бібліографічне посилання – це бібліографічний опис джерела цитати або інформаційного джерела, яке обговорюється в тексті роботи. Устудентських наукових роботах бібліографічні посилання являють собою список використаних джерел.
Оформлення списку використаних джерел повинно відповідати вимогам ВАК до бібліографічного опису – ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання» (Бюлетень ВАК України № 3, 2008 р., с. 9-13).
Джерела можна розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті, або в алфавітному порядку прізвищ перших авторів заголовків.
Суть цитування полягає в тому, що кожна цитата супроводжується посиланням на джерело, яке зафіксоване в бібліографічному списку. Правильне використання цитат та оформлення посилань у наукових роботах є важливою складовою дотримання принципів академічної доброчесності та сприяє якісному інтегруванню українських дослідників у світову систему наукової комунікації.
Приклад:
Іноді елементарний обман, заснований на спотворенні інформації, на необґрунтованих перебільшеннях, маніпулюванні співрозмовником під час
переговорів також відносять до психології реклами [14].
Приклад:
П. Я. Гальперін, вперше запропонувавши розглядати увагу як функцію психічного контролю, спеціально підкреслював, що «... не кожен контроль є
увагою, але будь-яка увага є контролем» [1, с. 224]. Якщо посилання на кілька праць, вони розділяються крапкою з комою: [1, с. 5; 6, с. 25-33].
Приклад:
Роль ритуалів у становленні людського суспільства підкреслювалася неодноразово не тільки антропологами і етнографами, а й психологами [4;
22; 23].
Зверніть увагу! В студентських наукових роботах не допускаються посилання на одне і те ж джерело під різними номерами або заміна номера на вираз «там же».
1. Схема: _Пояснення автора: «Текст цитати» [5].
Приклад:
Слід погодитися з положенням, висунутим М. М. Коченовим, що теорія судово-психологічної експертизи має справу з психологічним змістом деяких
юридичних понять, «описують поведінку людей і його внутрішні механізми, які фіксують тимчасові психічні стани, зміни свідомості під впливом різних
чинників» [18, с. 7].
2. Схема: _ «Текст цитати, – пояснення автора, – текст цитати» [5]).
Приклад:
Відповідно до цієї теоретичної позиції «вихідною основою для розвитку соціальності, – як зазначає А. В. Брушлінский, – виступає спільна практична
діяльність в єдності з усією психікою людини – громадською і індивідуальною свідомістю та несвідомим» [5, с. 5].
3. Схема: «Текст цитати», – пояснення автора [5].
Приклад:
«Той тип, який мислить собі в якості суб’єкта, прагне до організації цілісного контуру діяльності, виступає її ініціатором, тоді як той, хто
мислить про себе як про об’єкт, здійснює її як простий виконавець», – пише К. А. Абульханова [1, с. 49-50], розвиваючи уявлення про рубінштейнівскі
категорії суб’єкта.
Приклади:
1. Деякі автори [19; 46] схильні вважати, що в цілях дослідження сучасної сім’ї , що має світський характер, слід визначати поняття ритуалу відповідно до функцій і поведінкових шаблонів, які він передбачає, а не містичними та релігійними складовими.
2. Згідно А. Руффо, будь-яка сімейна група створює ритуали, що стосуються повсякденного життя, знаменних подій, деяку сукупність звичок, які
стосуються кожного члена групи [38].
Бібліографічний опис списку використаних джерел може оформлятися здобувачем наукового ступеня за його вибором з урахуванням Національного стандарту України ДСТУ 8302:2015 або одним зі стилів, віднесених до рекомендованого переліку стилів оформлення списку наукових публікацій, серед яких:
використовується в гуманітарній сфері (мистецтво, література, іноземні мови, релігія, філософія)
використовується у суспільних науках (соціологія, право, психологія, історія)
універсальний стиль для академічних видань та студентських наукових робіт
використовується у гуманітарних та суспільних науках
хімія та інші природничі науки
фізика та фізичні науки
використовується в інженерії, електроніці, телекомунікаціях, інформатиці та інформаційних технологіях
використовується в медицині та фізичних науках
правознавство і юриспруденція
фізичні науки
використовується у математиці, фізиці, статистиці
використовується при вивченні природничих наук
умовно безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань. Крім автоматичного формування посилань надає можливість власноруч створювати посилання та додавати анотації. Понад 7 тис. стилів цитування, деякі з них доступні лише в платній версії.
стилі цитувань: MLA, APA, Turabian, Chicago та бібліотека із 7 тис. додаткових стилів цитування, різнорідність джерел: журнали, книги, веб-сайти, перевірка на плагіат (за умови підписки), доступна безкоштовна версія.
стилі цитувань: MLA, APA, Turabian або Chicago, різнорідність джерел: журнали, книги, вебсайти, перевірка на плагіат, доступна безкоштовна версія.
безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань. Стилі цитувань: APA, MLA і Chicago, різнорідність джерел: журнали, газети, книги, веб-сайти.
багатофункціональний онлайновий інструмент бібліографії і цитувань. Довідковий менеджер і платформа управління процесом дослідження надає можливість вибрати спосіб додавання посилань, доступна безкоштовна версія.
безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань, який використовується спеціально для книжкових ресурсів. Достатньо вказати ISBN книги для створення бібліографії. Стилі цитувань: MLA, APA, Chicago, Turabian, Wikipedia і BibTeX.
багатофункціональний онлайновий інструмент бібліографії і цитувань. Довідковий менеджер і платформа управління процесом дослідження допомагає організовувати, створювати та використовувати дослідницькі матеріали.
Використані джерела:
1. Кудінов І.О. Основи наукового цитування [Електронний ресурс]. – 64 с. – Режим доступу: Kudinov-I.O.-Osnovi-naukovogo-czituvannya.pdf (donnu.edu.ua
2. Злепко С. М. Інтелектуальна власність в науково-технічній діяльності [Текст] : навчальний посібник / С. М. Злепко, І. С. Тимчик, С. В. Тимчик. – Вінниця : ВНТУ, 2010. – 130 с.
3. Міжнародні правила цитування та посилання в наукових роботах : метод. рек. / авт.-уклад.: О. Боженко, Ю. Корян, М. Федорець ; Наук.-техн. б-ка ім. Г. І. Денисенка Нац. техн. ун-ту України “Київ. політехн. ін-т імені Ігоря Сікорського”. – Київ : УБА, 2016. – 117 с.
4. Ніжинська Тетяна. Міжнародні стилі цитування. Стиль Американської Психологічної Асоціації (APA STYLE) [Електронний ресурс] : презентація / Тетяна Ніжинська. – Режим доступу : http://library.kpi.ua/node/884. – Назва з екрана (дата звернення 12.02.2018).
|
|
| |
ПОШУКОВІ СИСТЕМИ
| Пошуковики. Каталоги...
| |
БІБЛІОТЕЧНІ САЙТИ |
Державні бібліотеки. ОУНБ |
Дитячі бібліотеки. Сайти для дітей |
Бібліотеки країн світу |
Електронні бібліотеки |
Бібліотечному фахівцю |
ОСВІТНІ САЙТИ
| Освіта
| Сайти ЗВО
| Навчальні дисципліни
| Сайти для науковців
| |
КРАЄЗНАВЧІ САЙТИ |
Краєзнавство України |
Вінниччина в Інтернеті |
Сайти країн світу |
САЙТИ ОРГАНІЗАЦІЙ |
Відомчі сайти |
Соціальні сайти |
Сайти видавництв |
Сайти періодики |