ВИСТАВКА-ПЕРЕГЛЯД ОДНІЄЇ КНИГИ

Книги   ювіляри   2019

200-річчя з часу написання п'єси Івана Котляревського
"Наталка Полтавка"

Театральна діяльність – одна з найцікавіших сторінок біографії Івана Котляревського.

Ставши директором полтавського театру, І. Котляревський був невдоволений репертуаром театру. Саме тому він написав п’єсу з народного життя Наталка Полтавка, яка стала театральним шедевром. Відомо, що п’єса І. Котляревським написана до 1819 року, проте точної дати її створення не залишилось.

Літературознавці стверджують, що поштовхом до написання п'єси для Котляревського стала невдала п'єса «Козак-стихотворец» Олександра Шаховського, у якій було неправдиво зображено тогочасне українське сільське життя. Шаховський був погано ознайомлений з реальним побутом українців, тому допустився багатьох помилок, тому полтавчани були надзвичайно розчаровані у його виставі.

За висновками Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, це перший драматичний твір нової української літератури. «Не випадково Іван Карпенко-Карий назвав п’єсу «праматір’ю українського народного театру».

22 липня 1819 року на сцені Полтавського театру відбулася прем’єра твору Івана Котляревського «Наталка Полтава».

П’єсі судилося тривале сценічне життя. Ще за часів Котляревського вона мала нечуваний театральний успіх у Полтаві, Харкові, Києві, Москві, Петербурзі, у багатьох інших містах Російської імперії, про що писала тодішня преса. Вона увійшла до репертуару більшості театрів, скрізь сприймалася «з гучним схваленням, а ім’я творця повторювалося з любов’ю не тільки в усій Україні, а й у багатьох містах Росії».

Першою роль Наталки виконувала артистка Полтавського театру Катерина Нальотова. Майстерною грою відзначалися актори М. Щепкін, корифеї українського театру: М. Кропивницький, М. Старицький, І. Карпенко-Карий, М. Садовський, П. Саксаганський. Образ Наталки відтворила неперевершена М. Заньковецька, пізніше М. Садовська-Барілотті, О. Петрусенко.

«Спершу від вистави були в захваті глядачі Полтави. Тоді — Чернігова, Харкова, Києва. Згодом популярність нової п’єси вийшла за межі України: її з успіхом ставили на сценах Петербургу, Москви, Кишеневу, Мінську, Риги, Талліну, Вільнюсу, окремих міст Середньої Азії та Кавказу.

На вітчизняній сцені «Наталка Полтавка» тривалий час уважалася найбільш репертуарним спектаклем. Його незмінно супроводжували аншлаги.

Над музичним оформленням п'єси працювали Адам Барцицький, Алоїз Єдлічка, Опанас Маркович, Микола Васильєв, Володимир Йориш та інші.

Однойменна опера Миколи Лисенка, написана за мотивами п'єси і вперше поставлена 1889 року, стала класикою українського оперного мистецтва.

Вперше п'єса під назвою «Наталка Полтавка. Малороссийская опера И. П. Котляревского» з присвятою «Любителям славянщины» надрукована І. І. Срезневським в «Украинском сборнике» (кн. І, Харків, 1838). П'єса підготовлена І. І. Срезневським до друку з відома і за життя автора. Санкт-Петербурзькою цензурою вона була дозволена до друку 26 квітня 1838 р.

У передмові до свого збірника І. І. Срезневський писав:

«Я почав Український збірник Наталкою Полтавкою Івана Петровича Котляревського і здається, не міг вибрати кращого початку: а) Наталка Полтавка була не тільки одним з перших книжно-народних творів України, але разом і першою збіркою пам'яток української народності, взірцем для всіх наступних;

В 1936 році за п’єсою знято одноіменний художній фільм
Режисер: Іван Кавалерідзе
У головних ролях: К. Осмяловська, Іван Паторжинський, Степан Шкурат, Григорій Манько.

Для порятунку української молоді від асиміляції в США 26 травня 1936 року було створено Корпорацію першого звукового фільму "Наталка Полтавка" ("Авраменко Філм Продакшн Інкорпорейтед") на чолі з Максимом Бойчуком.

Для чіткішого формулювання "меседжу" "Наталки Полтавки", популяризації майбутньої "першої української говорячої фільми" та заохочення потенційних інвесторів, ще в квітні 1936 року започаткували часопис "Промінь", "журнал, призначений українській фільмовій і балетній справі та народному житті"

У 1978 р., на Українській студії телевізійних фільмів знято телефільм-оперу «Наталка Полтавка».
Режисер: Родіон Юхименко
У головних ролях: Наталія Сумська, Наталія Наум, Федір Панасенко, Лесь Сердюк.

Використані джерела:

  1. Наталка Полтавка : довідник цікавих фактів та корисних знань. – URL: https://dovidka.biz.ua/natalka-poltavka-istoriya-napisannya/
  2. Двісті років тому відбулася прем’єра найвідомішою полтавської п’єси. – URL: https://np.pl.ua/2019/07/200-rokiv-tomu-vidbulasia-prem-iera-nayvidomishoi-poltavs-koi-p-iesy/
  3. Наталка Полтавка : Вікіпедія. – URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Наталка_Полтавка

Наталка Полтавка в творчості І. П. Котляревського (з фондів бібліотеки)

Книжкові видання

  1. 8У1.3
    Б23
    Бандура Олександра Михайлівна. Вивчення творчості І. П. Котляревського в школі
    / О. М. Бандура. – К. : Рад. школа, 1957. – 126 с. : портр
    Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
    Автор широко висвітлює роль і значення Котляревського в історії української літератури, дає докладний аналіз його творів, простежує традиції письменника в новій українській літературі. Поряд з літературознавчим матеріалом розроблені ряд методичних прийомів щодо роботи з учнями під час вивчення творчості І.П. Котляревського.
  2. 8У1.3
    В70
    Волинський Петро Костянтинович. Іван Котляревський : життя і творчість
    / П. К. Волинський. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К. : Художня література, 1955. – 202 с. : портр/
    Примірники: всього:4 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  3. 8У1.3
    К73
    Волинський Петро Костянтинович. Іван Котляревський : життя і творчість
    / П. К. Волинський. – 3-тє вид. перероб. та доп. – К. : Художня література, 1969. – 202 с. : портр
    Примірники: всього:6 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(4), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
  4. 8У1.3
    К73
    І. П. Котляревський та українська література і мова : доповіді на міжвузівській науковій конференції, присвяченій 200-річчю від дня народження І. П. Котляревського
    / Київський держ. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. – К. : Київський держ. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, 1971. – 207 с
    Примірники: всього:8 - ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)

    У статтях збірника, присвяченого 200-річчю від дня народження І. П. Котляревського, висвітлюється питання про жанрову специфіку його п'єси "Наталка Полтавка" та "Енеїди", їх реалізм і народність, аналізується мова, композиція і художні засоби.

  5. У1
    К73
    Котляревський Іван Петрович. Наталка Полтавка : опера малороссийская в 2-х действиях
    / І. П. Котляревський; худ. М. Компанець. – К. : Дніпро, 1969. – 69 с. : іл.
    Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
  6. У1
    К73
    Котляревський Іван Петрович. Поетичні твори. Драматичні твори. Листи
    / І. П. Котляревський; редкол.: І. О. Дзеверін, М. П. Бажан, О. Т. Гончар. – К. : Наукова думка, 1982. – 319 с. – (Бібліотека української літератури : Дожовтнева українська література)
    Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
  7. У1
    К73
    Котляревський Іван Петрович. ТВОРИ : У 2 т. Т. 2
    / І. П. Котляревський ; іл. А. Базилевича. – К. : Дніпро, 1969. – 271 с. : іл.
    Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГАННЯ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
  8. 78(Н)
    Л88
    Лисенко М. Наталка Полтавка [Ноти] : опера на 3 дії. Клавір
    / М.Лисенко. – Київ : Мистецтво, 1953. – 58 с
    Примірники: всього:1 - ЧЗ МУЗ. МИСТ.(1)
  9. 8У1
    Т48
    Ткаченко Никифір Степанович. Іван Котляревський у школі : посібник для вчителів
    / Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К. : Рад. школа, 1977. – 192 с. : портр
    Примірники: всього:6 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1)
    У цьому посібнику широко розглянуто життєвий і творчий шлях фундатора нової української літератури - І. П. Котляревського, проаналізовано його твори, передбачені шкільною програмою з української літератури, подані методичні поради вчителям.
  10. 8У1
    Т48
    Ткаченко Никифір Степанович. Іван Котляревський у школі
    / Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов. – К. : Рад. школа, 1968. – 215 с. : портр
    Примірники: всього:13 - ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(7), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), ЗБЕРІГАННЯ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
    У цьому посібнику широко розглянуто життєвий і творчий шлях фундатора нової української літератури - І. П. Котляревського, проаналізовано його твори, передбачені шкільною програмою з української літератури, подані методичні поради вчителям.

Книжкові видання

  1. Азьомов В. Ви Наталка Полтавка? Давайте познайомимося : спроба герменевтичного аналізу п'єси І. П. Котляревського "Наталка Полтавка" / В. Азьомов // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2010. – № 1. – С. 23-29.
  2. Азьомов Віктор. Ви Наталка Полтавка? Давайте познайомимося : спроба герменевтичного аналізу п'єси І. П, Котляревського "Наталка-Полтавка" / В. Азьомов // Українська література в загальноосвітній школі. – 2009. – № 5. – С. 25
  3. Бебко В. "Вічно жива!" І. Котляревський. "Наталка Полтавка" : 9-й клас / В. Бебко // Українська мова та література. – 2010. – Жовтень (№ 38-40). – С. 12-13.
  4. Бойко Богдан Комедія зречень : бурсацькі забави / Богдан Бойко // Український театр. – 2007. – № 3. – 10-11
  5. Валігродська Н. Душі, відкриті добру і чистоті (за п'єсою І. Котляревського "Наталка Полтавка") : [урок] / Надія Валігродська // Українська мова та література. – 2015. – Листопад (№ 21-22). – С. 46-50.
  6. Гончар І. Що таке сім'я та шлюб? Правове становище дівчини з народу в образі Наталки Полтавки через призму сучасності : бінарний урок правознавства та української літератури. 9 клас / І. Гончар, Л. Нудна // Історія України. – 2015. – Лютий (№ 4). – С. 4-6.
  7. Гордієнко Л.. Наталка Полтавка - уособлення кращих рис української жінки : 9-й клас / Л.. Гордієнко // Українська мова та література. – 2011. – Листопад (№ 43-44). – С. 19-21.
  8. Грицай І. В. Так Котляревський у щасливий час вкраїнським словом розпочав співати... : літературно-мистецький захід, присвячений 240-й річниці від дня народження І. Котляревського та 190-річчю п'єси Наталки Полтавки" / І. В. Грицай // Все для вчителя. – 2009. – Грудень (№ 23-24). – С. 107-109.
  9. Дзісь О. М. Іван Котляревський "Наталка Полтавка” : 9 клас / О. М. Дзісь // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 22-24. – С. 45-48.
  10. Дудкіна В. Почуття звеличують людину: п'єса Івана Котляревського "Наталка-Полтавка". / В. Дудкіна // Бібліотечка "Дивослова". – 2008. – № 4. – С. 21-23.
  11. Журибеда О. Наталка Полтавка і комп'ютерні публікації : бінарний урок з інформатики та української літератури, 9 клас / Оксана Журибеда, Валентина Прохоровська // Інформатика. – 2015. – Лютий (№ 2). – С. 11-15.
  12. Звиняцковский В. Я. "Она спела с чувством "Віють вітри"..." : Образы и "образцы" украинской культуры в творчестве Чехова / В. Я. Звиняцковский // Русский язык и литература в учебных заведениях. – 2010. – № 1. – С. 2-11
  13. Каратай Н. В. І. П. Котляревський "Наталка Полтавка" : Урок-характеристика образів / Н. В. Каратай // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2006. – Верес. (№ 27). – С. 27-30.
  14. Кордонська А. В. Іван Котляревський "Наталка Полтавка" : 9 клас / А. В. Кордонська // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2019. – № 13-15. – С. 40-45
  15. Корнух Г. Виховання загальнолюдських цінностей на уроках літератури / Г. Корнух // Дивослово. – 2006. – № 7. – С. 9-13
  16. Котляревський І. Наталка-Полтавка : уривок з п'єси / І. Котляревський // Дніпро. – 2009. – № 10. – С. 126-127
  17. Кроп Т. Камертон української душі : [про Миколу Лисенка] / Т. Кроп // Літературна Україна. – 2012. – 29 листопада (№ 46). – С. 15.
  18. Лубинець А. Незбагненна таїна - жінка (за п'єсою І. Котляревського "Наталка Полтавка") : 9-й клас / А. Лубинець // Українська мова та література. – 2011. – Листопад (№ 43-44). – С. 15-18.
  19. Мартинова М. П'єса Івана Котляревського "Наталка Полтавка" - своєрідне дзеркало моральних чеснот найвищого рівня : українська література : 9 клас / Марія Мартинова // Українська мова і література в школах України. – 2015. – № 9. – С. 41-44.
  20. Медвідь Н. "Кохання перемагає все..." : аспекти порівняльного аналізу трагедії "Ромео і Джульєтта" та драми "Наталка Полтавка" / Н. Медвідь // Зарубіжна література в школі. – 2010. – Січень (№ 1). – С. 57-60
  21. Медвідь Наталія. "Кохання перемагає все...": аспекти порівняльного аналізу трагедії "Ромео і Джульєта" та драми "Наталка Полтавка" / Н. Медвідь (Введено оглавление) // Зарубіжна література в школах України. – 2010. – № 1. – С. 57-60
  22. Могильницька Г. Дозвольмо возному любити Наталку! : П'єса Івана Котляревського "Наталка Полтавка" / Г. Могильницька // Дивослово. – 2007. – № 8. – С. 26-28
  23. Морозюк О. А. Наталка Полтавка як уособлення кращих рис української жінки. Роль і функція пісень у п’єсі : 9 клас / О. А. Морозюк // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2017. – № 4-5. – С. 28-35.
  24. Пазич В. В. Традиційно-побутова культура українців І половини ХІХ ст. : урок / В. В. Пазич, О. М. Рябовол // Все для вчителя. – 2012. – Вересень (№ 17-18). – С. 157-159.
  25. Таранько Л. П. Іван Котляревський "Наталка Полтавка" : 9 клас / Л. П. Таранько // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2016. – № 22-24. – С. 36-40.
  26. Філатова Л. М. Наталка Полтавка” І. Котляревського: музично-просвітницький аспект впливу театрального мистецтва на формування національної свідомості народу / Л. М. Філатова // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 10. – С. 15-18
  27. Щербань С. В. Іван Котляревський. "Наталка Полтавка". Наталка як уособлення кращих рис української жінки : 9 клас / С. В. Щербань // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 34-36. – С. 28-33
  28. Щербина С. В. Соціально-побутова драма "Наталка Полтавка" І. Котляревського : бінарний урок. 9 клас / С. В. Щербина // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 13-14. – С. 20-25
  29. Янкова О. Життя і творчість Івана Котляревського : система завдань у тестовій формі / Олена Янкова // Українське слово і сучасність. – 2014. – № 1. – С. 24-31.
  30. Янкова О. Тестові завдання до теми: "Життя і творчість Івана Котляревського" / Олена Янкова, Ольга Пилипенко // Українська мова і література в школах України. – 2014. – № 7/8. – С. 28-33

Besucherzahler
счетчик посещений