Тарас Шевченко в українському вимірі:
поет, художник, етнограф
(до 200-річчя з дня народження). Віртуальна виставкаХронологія життя Співець рідного краю Художник і Україна В серці народу
Б
І
Б
Л
І
О
Г
Р
А
Ф
І
Я
А
Р
Х
І
В

В
И
С
Т
А
В
О
К

ХРОНОЛОГІЯ ЖИТТЯ

Ти нам залишив прагнення високі,
Шляхи священні, по яких іти
Твого сумління й мужності уроки
Ми бережем і будем берегти.
           Микола Палієнко

Постать Тараса Шевченка давно стала символічною для України. Тарас Шевченко знайомий кожному українцю ще змалечку. Талант його багатогранний. Творчість Шевченка оригінальна – за його віршами та художніми полотнами можна вивчати історію України. Тарас Шевченко по праву може вважатися першим громадянським ліриком України.

Тарас Шевченко:

Важкими і крутими шляхами доля вела Тараса від порогу батьківської хати до Будищ, Вільно, Петербурга, Казахстану, аж до всесвітнього визнання. Але він ніколи не забував, якого роду-коріння, не цурався тої мови, „що мати співала, як малого повивала, з малим розмовляла...”. Тричі повертався до рідної Керелівки, аби пройтися стежинами свого дитинства, схилити голову перед могилами батьків, зустрітися з братами і сестрами. Над усе мріяв жити в Україні, але не судилося…

ОСНОВНІ ДАТИ ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ

Пам'ятний камінь на першій могилі поета (Смоленське кладовище Петербурга)
Хрест на могилі Шевченка на Чернечій горі, в Каневі
День пам'яті поета на Тарасові горі в Каневі

У середині 80-х років 19 ст., на Шевченковій могилі, замість дубового хреста поставлено дуже високий, гарної роботи залізний хрест із бронзовим, позолоченим рельєфом голови поета в профіль. В 1939 році споруджено тут великий пам'ятник із постаттю Шевченка, вилитою з бронзи

Здалека, з лівого берега Дніпра, видно цю вкриту деревами чудового парку гору-могилу

СПІВЕЦЬ РІДНОГО КРАЮ

…Дивлюсь – аж он передо мною,
Неначе дива виринають,
Із хмари тихо виступають
Обрив високий, гай, байрак:
Мов діти в білих сорочках
У піжмурки в яру гуляють…
           Тарас Шевченко

Нема на світі України,
Немає другого Дніпра
           Т. Шевченко

«Люди читатимуть Шевченка,
знаходячи радість у тому,
що їх внутрішній світ – рідний красі
тих гаїв, степів, місячних вечорів,
що їх оспівував Шевченко у своїх поезіях»
           Назим Хікмет


Споконвіку щедрою була українська земля. Споконвіку була ця земля благословенною, бо на ній народжувалися люди, перед генієм котрих схиляється світ. І найперший серед них — Тарас Шевченко, велетень духу і співець народної свободи.

Шевченко – письменник багатогранний. Він писав поезії, поеми, прозові твори і твори драматичні. А починав свою творчість із балад. В 1837 року Т. Шевченко написав першу баладу «Причинна». У перше видання «Кобзаря» (1840) увійшла одна з найкращих Шевченкових балад «Тополя». Пізніше були створені балади «Утоплена», «Лілея», «Русалка». Їх об’єднує казково-фантастичний світ, створений автором.

Після виходу в світ у 1840 р. тоненької книжечки під назвою «Кобзар» прийшло й визнання поетичного таланту Шевченка. Його твори стали відомі не лише в освічених колах суспільства, а й в убогій селянській хатині. З'являються схвальні рецензії на «Кобзар» в «Литературной газете», в журналах «Отечественные записки» та «Современник».

Навіть реакційна критика, яка не могла пробачити поетові «мужичої мови», визнала його справжнє обдарування: «На якій би мові він не писав, він — поет. Він уміє відчувати і висловлювати своє почуття вправним віршем, на кожному творі його лежить відбиток поезії, котра йде прямо до серця».

Щирість автора, його любов до народу, до рідної землі, а також мова, співуча, як пісня і багата, як історія народу, викликали захоплення. Вихід «Кобзаря» став епохальним явищем.

Титульні листи "Кобзаря" 1840 та 1860 років видання

Назвавши свою першу книгу "Кобзарем", він і сам виступав в ній як народний співець, тісно пов'язаний з життям простих людей. Вже на початку свого творчого шляху Шевченко задумується над тим. кому і для чого пише митець, яким має бути його поетичне слово. В елегії Шевченка "На вічну пам'ять Котляревському" найвищою оцінкою Івана Котляревського є порівняння його з кобзарем, народним співцем, який співав про народ і для народу.

Образ кобзаря проходить через усю творчість геніального поета. Шевченко високо оцінював діяльність народних співців, які несли народові волелюбні ідеї і високі естетичні уподобання, служили йому чесно і безкорисно. Українська народна поезія й народна культура — великі вчительки-плекальниці Тарасового поетичного таланту.

За життя поета, незважаючи на цензурні утиски, побачила світ майже третина його поезій. Так, «Кобзар» вийшов тричі (останній раз двома мовами). Крім того, видавалися «Катерина», «Гайдамаки», «Гамалія», «Наймичка», «Тополя», «Тарасова ніч», «Псалми Давидові», «Іван Підкова». Друкувалися поезії Шевченка і на сторінках збірників та альманахів: «Ластівка», «Молодик», «Записки о Южной Руси», «Народное чтение», «Маяк», «Русская беседа», «Хата».

Найяскравіші твори письменника присвячені Україні. Перед його духовним зором стояла рідна Україна в усій її пронизливо тужливій красі, в усій величі героїчного минулого її волелюбного народу.

Тарас Шевченко - величезний майстер поетичного жанру. Картини природи й життя народного в його поезіях надзвичайно величні, трепетні, живі. Читача відразу охоплює відчуття співприсутності.

Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх,
Сама заснула коло їх.
Заснуло все, тільки дівчата
Та соловейко не затих.

(Садок вишневий коло хати)

Чого так весело було?
Господнє небо, і село,
Ягня, здається, веселилось!
І сонце гріло, не пекло!

( Мені 13 минало)


Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.

(Реве та стогне Дніпр широкий)


Вічним мандрівником увійшов в історію літератури Тарас Шевченко.

За влучним визначенням невтомного дослідника життя та творчості безсмертного Кобзаря, професора Вінницького державного педуніверситету Бориса Хоменка, своїм духовним зором поет обіймав усю Україну, об’їздив і обходив як співробітник Археографічної комісії Київщину, Черкащину, Запоріжжя, Чернігівщину, Полтавщину.

Одним із визначних епізодів його неспокійного життя стала подорож на Поділля і Волинь в вересні-жовтні 1846 року. Перед цим письменник зібрав фольклорні матеріали на Сквирщині. В Сквирі зберігся пам’ятник архітектури 19 ст., приміщення колишньої поштової станції, де за свідченнями істориків зупинявся поет.

В повітовому місті він записав декілька чумацьких пісень. Там поет почув пісню «Зажурився бідний сірома», а в селах повіту, куди входила і частина сучасного Погребищанського району Вінницької області – «Ой, сидить пугач на могилонці», «Чи я тобі не казала», «А в городі Самарі».

Ленінградський шевченкознавець П. В. Жур, визначив конкретні пункти Тарасового шляху на Поділлі. Автор, опираючись на «Расписание трактов от Петербурга до Москві й других важнейших мест Российской империи» та повість Т. Шевченка «Прогулка с удовольствием й не без морали» (1856-1857), встановив поштові станції, через які пролягало відрядження поета. Ці станції: Віта – Васильків – Біла Церква – Сквира – Липовець – Брацлав – Могилів-Подільський.


Вже 3 жовтня до Кобзаревого альбому у Кам’янці-Подільському було записано ряд народних пісень (в т. ч. про народного месника Устима Кармалюка).

Протягом семи днів поет оглядає історичні і церковні споруди та фортецю Кам’янця-Подільського. В Кам'янці-Подільському Тарас Григорович спілкувався з простими людьми, вислуховував їхні оповіді, легенди і перекази про минуле, слухав народні подільські пісні, в яких відобразилась історія краю. В його альбомі збереглося кілька записаних тут народних пісень.

Почуте, побачене і пережите Тарасом Григоровичем під час подорожі на Поділля, знайшло своє відображення в його творах, написаних в засланні (поема «Варнак» та ін.)

Серед видатних подолян оспіваних поетом Северин Наливайко, Іван Богун. Подільська природа і люди, історія і культура складають зміст поеми «Меж скалами, наче злодій» (1848), віршів «Ой виострю товариши» (1848), «Марку Вовчку» (1859), повісті «Художник» (1856), щоденника «Журнал» (1857-1858), листів, ілюстрацій до книг М. Полевого «История Суворова» («Прощання Суворова з солдатами в Тульчині») (1842).

За свідченням самого Шевченка («Прогулка с удовольствием й не без морали»), на Поділлі він бував двічі. Сама повість «Прогулка с удовольствием й не без морали» написана у формі подорожніх записок художника. Образ художника Дармограя – автобіографічний (Дармограй – псевдонім Шевченка-прозаїка).

Меж скалами, неначе злодій,
Понад Дністром іде вночі
Козак. І дивиться, йдучи,
На каламутну темну воду,
Неначе ворогові в очі,
Неначе вимовити хоче:
— Дністре, водо каламутна,
Винеси на волю!

(Меж скалами, наче злодій)


Тепер прелютая година
На нашій славній Україні.
Не мені вас, братця,
На ляха водити.
Не мені тепер, старому,
Булаву носити.
Нехай носить Наливайко
Козакам на славу.

(У неділеньку у святую)


Подоляни щиро полюбили поета, вони захоплювалися його творами. У 1898 році ще молодий письменник Михайло Коцюбинський в нарисі «З Українського Поділля» відзначав, що найпопулярніша книга серед мешканців малих міст Поділля – «Кобзар».

Літературознавці відзначають вплив традицій Т. Шевченка на творчість багатьох митців, зокрема С. Руданського та А. Свидницького. Найвидатніший твір композитора П. Ніщинського – музично-драматична картина-вставка «Вечорниці» до драми Т. Шевченка «Назар Стодоля».

Великий вплив мала творчість Шевченка і на літератури слов'янських народів (болгарського, чеського, польського та ін.), що був виразно помітним уже в другій половині XIX ст. Твори Шевченка ще до революції почали поширюватись і за кордоном: у 1859 р. (за життя автора) друкувалися в Лейпцігу («Новые стихотворения Пушкина и Шавченки»). Пізніше твори поета видавались в Празі та Женеві.

Шевченкова поезія стала етапом в розвитку української літературної мови. Шевченко завершив процес її формування, розпочатий ще його попередниками (Котляревським, Квіткою-Основ'яненком, поетами-романтиками та ін.), здійснивши її синтез з живою народною мовою і збагативши виражальні можливості українського художнього слова.

ХУДОЖНИК І УКРАЇНА

«Чарівна українська природа!
Широкі і безмежні лани, степові дороги,
що ген повелися від села до села,
тихий гай, садок вишневий коло хати,
кручі Дніпра-Славути, –
все так і просилось на полотно…»
           Тарас Шевченко

«Малярство - це німа поезія,
а поезія - промовисте малярство»
           Г. Леслінг


В історії світової культури Шевченко посідає особливе місце. Природа щедро наділила кріпацького сина не лише поетичним генієм, а й талантом художника, які ніколи не зраджували його, навіть у години страждань і тяжкої неволі.

Мистецька спадщина Тараса Шевченка для нас не менше цінна, ніж його поезія. Cаме природний дар малювання вивів його з безодні кріпацького стану в мистецьку еліту.

Тарас Шевченко як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення. Його художня творчість різноманітна.

Вже за життя Шевченко мав заслужену славу видатного портретиста. Він виконав також великі серії пейзажів, архітектурних замальовок (в тому числі з українськоі старовини), книжкових ілюстрацій. Він першим з українців опанував техніку офорта і створив у ній ряд видатних композицій.

Для Шевченка малювання стало хлібом насущним, вираженням його творчого духу. Малярські роботи Шевченка викликають інтерес насамперед як високі мистецькі зразки. Художник торував нові шляхи в розвитку українського образотворчого мистецтва.

Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Малював у хаті і надворі, вдома і в гостях... Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала своєї хати: візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей. Бажаючи оволодіти мистецтвом живопису, він звертається до шляхетних дяків-живописців, які в основному заставляють прислужувати їм.

Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою “Погруддя жінки” або “Жіноча голівка”, датований самим автором ще 1830 роком. З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість видатного художника.

Жіноча голівка, 1830 р.
"Циганка-ворожка", 1841 р.
Титульний лист альбому, 1844 р.

У Петербурзі доля Шевченка круто змінилась. Пан вирішив мати власного кваліфікованого майстра. В 1832 році він віддав Шевченка у майстерню, до одного з кращих художників В. Ширяєва, законтрактувавши його на чотири роки. Справжнє систематичне навчання почалося в майстра і це подобалось Тарасу. У 1836 році закінчився термін контракту, але Шевченко залишається у Ширяєва, очевидно, вже в ролі найманого робітника-підмайстра.

Через нестачу денного часу і заклопотаність, бажання стати справжнім художником, змушувало Шевченка в білі ночі виходити в Літній сад і змальовувати статуї. Тут відбулась доленосна зустріч Тараса із своїм земляком – художником І. Сошенком. Сошенко зацікавився обдарованим юнаком і вирішив допомогти художнику-початківцю на його тернистому шляху. Сам Сошенко давав йому поради і консультації, а потім познайомив з видатними діячами російської і української культур (Карлом Брюлловим, Василем Григоровичем, Олексієм Венеціановим, Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою). Їх спільними зусиллями талановитого кріпака було викуплено з кріпацтва.

Звільнення дало право Шевченку вступити до Академії мистецтв. Він став одним з найулюбленіших учнів Брюллова. Тарас переходить з класу в клас в числі найкращих учнів. У малярстві він робить дедалі помітніші успіхи. За час навчання в Академії мистецтв його тричі нагороджують срібною, а потім золотою медалями за малюнки з натури і живописні твори, зокрема за картину "Циганка-ворожка", 1841. Тарас Шевченко мріяв поїхати в казкову Італію, щоб познайомитися із шедеврами малярства, скульптури і архітектури. Та академія послала іншого, а власних коштів на таку подорож у Шевченка, звісно, не було.

Талант художника рятував у найтяжчі хвилини життя од відчаю і розпуки.

У травні 1843 року Шевченко одержав відпустку і поїхав в Україну. Батьківщина, що 12 років тому провела нікому не відомого хлопця-кріпака, зустріла уславленого поета, автора «Кобзаря», визначного художника. Перед ним гостинно відкрилися двері в господах української інтелігенції. Вважалося за честь замовити у Шевченка портрет.

Саме тоді художник створює серію офортів «Живописна Україна».

Він задумав її як видання, яке б складалося з трьох частин:

"…Я рисую тепер Україну — і для історії прошу вашої допомоги; я, здається, тойді вам розказував, як я думаю це зробить. Бачте, ось як. Нарисую види, які єсть на Україні, чи то історією, чи то видом своїм прикметні, вдруге — як теперішній народ живе, втретє — як він колись жив і що виробляв..." (Лист до Бодянського від 29 червня 1844 р.)

Кожен, хто знайомий з мистецькою спадщиною Шевченка, не може заперечити, що ідеї, які так пристрасно висловлював український поет у своїх віршах, знайшли відображення і в його малярській творчості. Шевченко робить ілюстрації до своїх власних творів. Він не міг не написати портрет улюбленої героїні - Катерини. До появи “Катерини” не лише в українському, а й в російському мистецтві не було твору з таким гострим і злободенним соціальним сюжетом.

Аскольдова могила, 1846 р.
"Бандурист", 1843 р.
"Катерина", 1843 р.

Створені художником образи відзначаються невимушеністю, природністю, вдалою композиційною побудовою і свіжістю барв, намаганням дати психологічну характеристику людині. Шевченко зробив великий внесок у розвиток побутового жанру і став його основоположником в українському мистецтві. Шевченко неодноразово зображує краєвиди та селянські садиби. Образ біленької хати був одним з найдорожчих для поета. А батьківська хата поета змальована як в графічному так і в поетичному вигляді. Поняття «Шевченківська хата» вже давно стало загальним символом найубогішої в селі хати.

У соборі Почаївської Лаври, 1846 р.
"Селянська родина ", 1843 р.
"Батьківська хата", 1843 р.

Найбільше Тарас Григорович малював Україну впродовж 1843—1847 років, під час другого приїзду на Батьківщину. Цей період відзначається розквітом творчих сил митця, створенням шедеврів поетичних і малярських. То була найщасливіша пора в житті Шевченка, про яку він часто згадував на засланні. Ніби сама доля дала можливість йому побувати в різних куточках України, надивитися на рідний край, відчути красу, велич і щедрість української природи, відтворити її в малюнках перед довгою і страшною розлукою, спричиненою арештом 1847 року.

Збереглося понад 50 краєвидів, написаних художником у ті роки. Вони становлять цінну частку українського національного пейзажного живопису, який у 30-ті—40-ві роки XIX століття тільки-но зароджувався як самостійний жанр. Шевченко створив багато архітектурних пейзажів під час роботи в Київській Археографічній комісії, яка займалася дослідженням пам'яток старовини по всій Україні.

Подорожуючи Україною, Т. Шевченко, як член Археографічної комісії, зафіксував чимало церковних споруд та монастирських комплексів у Києві, Переяславі, Чигирині, Почаєві, Межигір’ї, Полтаві та інших містах і селах рідного краю. Свою увагу художник і поет звертав не лише на монументальні храми, але й на звичайні скромні дерев’яні церкви.

До історії Шевченко звернувся у трьох офортах серії “Живописна Україна” – “Дари в Чигирині 1649 року”, “Судня рада” і “Старости”, на яких відображено історичні місця, побут і природу країни. Повертаючись в Петербург, він завершує навчання в Академії, видає на власні кошти і поширює альбом під назвою “Живописна Україна”.

В СЕРЦІ НАРОДУ

«Шевченко вража своїм
багатогранним генієм,
своєю небаченою стійкістю і терпінням.
Його віра в свободу
і справедливість – непохитна»
           Хасіб аль-Кайалі

«Шевченко не поет, а голос душі українського народу:
його крик, сльози і глибоке зітхання,
стогін і, разом з тим,
поклик гніву того народу.
Інакшим і не міг бути Шевченко…»
           Б. Нушич

Світла постать Тараса Григоровича з його беззавітною любов’ю до народу, до своєї батьківщини мала і матиме величезний вплив, викликала і викликатиме щире захоплення в усі часи. Його ім'я органічно вплелося в історію та культуру не тільки українського народу. Воно знане далеко за межами рідного краю.

Ім'я Тараса Шевченка носять:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Музей Шевченка в Каневі

В Україні та за кордоном існує багато музеїв Тараса Шевченка. Найбільшим меморіальним комплексом, присвяченим Кобзареві, є Шевченківський національний заповідник на місці поховання поета на Тарасовій горі у Каневі. Національний музей Тараса Шевченка знаходиться у Києві, його філіалом є Літературно-меморіальний будинок-музей.

У Торонто, Канада, існує музей, присвячений виключно Шевченківській тематиці.

Особливо шанують пам’ять про Тараса Шевченка земляки. Територіальний і духовний центр України – Черкащина – поєднав села Моринці, Шевченкове, Будище, Вільшану у Національний заповідник “Батьківщина Тараса Шевченка”.

У 1989 році, до 175-річчя з дня народження Шевченка, була збудована хата, подібна до тієї, у якій провів дитинство відомий на весь світ поет. Максимально точно відтворити хату батьків допоміг малюнок, зроблений Тарасом Григоровичем, а також відомості щодо розміру хати, подані біографом Шевченка, Олександром Кониським, який приїжджав у Керелівку наприкінці ХІХ ст., бачив залишки хати, спілкувався із родичами Кобзаря, сусідами, односельцями, записував їх спогади.

Реконструкція хати Шевченка в с. Шевченкове (Кирилівці)
Музей поета в с. Шевченкове
Роботи земляків Шевченка

П'ять просторих залів Шевченкової музейної оселі розповідають про життя, звичаї, побут селян, дитинство поета. Зберігають пам'ять про приїзди Т. Г. Шевченка в рідний край. Експонати, як і фонди музею, постійно оновлюються. Час від часу змінюється також експозиція музею.

Серед стародавніх речей, стародруків, світлин, витворів народного мистецтва, експонатів-раритетів (стіл і лава з хати батьків поета, Енгельгардтові меблі, весільний рушник сестри Катерини, подарунки родичів) прозирає Шевченкова присутність.

У фондах музею зберігаються книги-стародруки „Кобзарів". Є і альбом малюнків талановитого художника, Якова Шевченка, внука Тараса Шевченка по брату Микиті та інших обдарованих художнім талантом земляків.

Шевченко в кінематографі

За творами Тараса Шевченка поставлено такі фільми:

Пісні на вірші Т. Шевченка

Чимало композиторів зверталися до поезії Кобзаря. Багато його віршів покладено на музику:В репертуарі Національної заслуженої капели бандуристів
імені Григорія Майбороди пісні
на слова Великого Кобзаря

Образ Тараса Шевченка в літературі

Художні твори про Шевченка почали писати ще за життя поета. У 1841 році О. Афанасьєв-Чужбинський присвячує автору "Кобзаря" свій вірш, у якому захоплено говорить про його чарівну поезію. Через кілька років сучасник поета В. Забіла написав віршоване послання, висловивши у ньому дружні почуття до Шевченка.

Після смерті поета митці все частіше зверталися до образу Кобзаря. Це І. Франко, Леся Українка, М. Старицький, Осип Маковей, І. Нечуй-Левицький, М. Коцюбинський, П. Тичина, В. Сосюра, Є. Маланюк та багато інших.

Життя Шевченка можна навіть простежити за художніми джерелами:


З скарбниці народної мудрості


Подільська Шевченкіана

Значний внесок до Шевченкіани внесли визначні особистості, життя яких пов’язано з Поділлям. Першим в великому списку цих Вінничан стоять імена сучасників поета, його друзів та знайомих. І насамперед – художник Іван Сошенко, який десять років свого життя провів в Немирові. І саме Немирів, і насамперед Немирівська гімназія, в середині 19 ст. стали осередком шанувальників творчості Т. Шевченка. Ф. Я. Вороний, який в 1863-1864 роках вчителював в Немирівської гімназії, в 1959 році, зустрічався з Шевченком, а в 1861, підписав колективного листа до Тараса Шевченка з подякою за надіслані для київських недільних шкіл примірники «Кобзаря».

Випускник Немирівської гімназії Юліан Беліна-Кенджицький, польський поет, навчаючись у Київському університеті, познайомився з Т. Шевченко та деякими членами Кирило-Мефодіївського товариства. Він залишив декілька сторінок щирих згадок про поета («У Шевченка в Києві. 1846 р.»). Випускник Немирівської гімназії Володимир Бернатович, будучи студентом Київського університету, брав участь у проводах труни з тілом Т. Шевченка з Києва до Канева, про що потів розповів у спогаді «Похорони Тараса Шевченка».

Літературознавці відзначають вплив традицій Т. Шевченка на творчість багатьох подільських митців, зокрема С. Руданського та А. Свидницького. Найвидатніший твір композитора П. Ніщинського – музично-драматична картина-вставка «Вечорниці» до драми Т. Шевченка «Назар Стодоля». Визначний письменник і театральний діяч М. Старицький присвятив Т. Шевченку ряд віршів. Як режисер, часто ставив «Назара Стодолю» та інші вистави за мотивами Тарасових творів.

Поетичні строфи Подолян присвячені поетові:

Давно було – іще малим
Уперше плакав я над ним,
Над «Кобзарем»…

Микола Студецький
(Слово про Шевченка)Моя пречиста зоре, освіти
Казармову печаль хоч тимчасово.
Високістю своєю освяти
Моє трудне і страдне моє слово…

Володими Забаштанський
(В казармі)
За них сказав. За нас усіх сказав.
Сказав за всі прийдешні покоління…
Над чорним світом сходив, як зоря,
Був як зоря, приречений згоріти.

Тетяна Яковенко
(Шевченкове слово)


Замерзлих шиб тонкі естампи
І віхрем іскри з димаря.
А ми схилились коло лампи –
Читає мати «Кобзаря»…
Де стільки радості й зажури,
Неначе зерен у куті. …То був урок літератури,
Найкращий, мабуть, у житті.

Ніна Гнатюк
(Читає мати «Кобзаря»)
Багряне сонце університету
Струмує в ботанічному саду.
Між райдугами квітів до поета
Червоною стежиною іду…
Ступаю там, де кожна порошина
вогнений дух поета зберегла,
де бронзою висвічує вершина
крутого, планетарного чола.

Петро Перебийніс

Коли валун гранітний позлягав
На місце кобзаревої могили,
Над ним тривожно голуб закружляв,
Від подиву присутні заніміли.
Скорботні квіти, траурні вінки
Благоговійна тиша овівала,
І мов душа Тараса, крізь віки
Сліпучобіла птаха трепетала.

Микола Луків
(Випадок на Смоленському кладовищі)

Шевченкознавці Вінниччини

Вінниччина дала плеяду видатних дослідників життя та творчості поета, серед них – К. Широцький, Є. Кирилюк, М. Гудзій, В. Шубравський, М. Коцюбинська, М. Бурачек, О. Правдюк. Шевченкознавчі праці опублікували О. Мазуркевич, М. Сиротюк, Г. Мовчанюк, В. Волочай.

Літературознавець і перекладач Ю. Назаренко зібрав багатющу колекцію «Україна і світ». 90 томів у ній присвячено Т. Шевченкові.

Анатолій Подолинний - автор змістовних праць про поета. Він автор видання «Тарас Шевченко і Вінниччина : іменний словник», який містить відомості про 180 науковців та митців, котрі зробили вагомий внесок у Шевченкіану Вінниччини.

Кафедра української мови та літератури Вінницького державного педагогічного університету, на якій працювали, чи працюють визначні науковці В. Борщевський, Б. Хоменко, А. Подолинний, О. Куцевол, І. Руснак неодноразово проводила наукові конференції, присвячені життю та творчості поета, художника, видатного громадського діяча Т. Г. Шевченка.

БІБЛІОГРАФІЧНІ ДЖЕРЕЛА
ЗА ТЕМАТИКОЮ ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ
ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА


Використані джерела

Книги Статті Інтернет-джерела

Шевченко в електронному каталозі (ЕК) бібліотеки

Книги Праці викладачів Медіа ресурси Електронні ресурси Статті

Для повернення до даного розділу - використовуйте вертикальну кнопку "Бібліографія"

Для повернення до початку документа - використовуєте стрілку

Використані книжкові джерела


8У1.3
Д43
Дзюба І. М. Тарас Шевченко
/ І. М. Дзюба ; під заг. ред. В. А. Смолія. – К : Альтернативи, 2005. – 704 с. : іл. - (Особистість і доба)
Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини. Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті. Книжка розрахована на широке коло читачів.
Примірники: всього:10 - (10)
Ж91
Ж91
Жур, Петро. Літо перше : З хроніки життя і творчості Тараса Шевченко
/ П. Жур. – К. : Дніпро, 1979. – 280 с. : портр., іл.
Примірники: всього: - 1 (науковий абонемент)
В книзі розповідається про першу подорож Т. Шевченка на Україну літом 1843 р., висвітлюються контакти українського поета з культурним середовищем того часу, його відносини з сучасниками - російськими та українськими літераторами, художниками, громадськими діячами. Велика увага приділяється соціальному фонові. Дослідження, в якому зібрано великий та цікавий матеріал пізнавального і історичного значення, зацікавить як спеціалістів, так і широке коло читачів.
8У1.3
З-17
Зайцев, Павло Іванович. Життя Тараса Шевченка
/ П. І. Зайцев. – К. : Обереги, 2004. – 480 с. – (Бібліотека українського раритету)
Примірники: всього:10 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(7)
Талановита монографія видатного шевченкознавця Павла Зайцева своєчасно не дійшла до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу історичних подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації. Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка й водночас повертає із забуття добре ім'я автора.
8У1.3
Л48
Лепкий, Богдан Сильвестрович. Про життя і твори Тараса Шевченка
/ Б. С. Лепкий. – К. : Україна, 1994. – 173 с. : мал.
Примірники: всього:9 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(7), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
Книга про геніального українського народного поета, художника, мислителя Тараса Шевченка належить перу Богдана Лепкого (1872-1941), чий багатий доробок на ниві української літератури, після довгиг десятиліть забуття повертається читачам України.
8У1.3
Т19
Тарахан-Береза, Зінаїда Панасівна. Шевченко - поет і художник : (до проблеми єдності образного мислення)
/ З. П. Тарахан-Береза ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т мистецтвознавства та етнографії ім. М. Т. Рильського. – К. : Наукова думка, 1985. – 183 с.
Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
Монографія присвячена питанням взаємозв'язку поетичної і мистецької творчості поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка. Висваітлюється доля його поетичної та мистецької спадщини, простежується історія їх дослідження. Аналізуються однойменні поетичні та малярські твори Шевченка.
Н35
Національний музей Тараса Шевченка : [альбом]
/ упоряд.: Т. Андрущенко, С. Гальченко. – К.: Мистецтво, 2002. – 224 с.: іл. – Текстівки англ., рез. англ., нім., рос., фр.
Примірники: всього: 1
Альбом представляє значну частину мистецької колекції творів Тараса Шевченка, рукописи його поезій, прижиттєві видання, меморіальні речі, що зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка. Це неоціненна спадщина генія, постать і творчість якого сфокусувала в собі буття українського народу на всі часи. Репродукції художніх творів супроводжуються науковими коментарями.

Я94
Яцюк В. М. "Не забудьте пом'янути"...: Шевченківська листівка як пам'ятка історії та культури, 1890-1940
/ В. М. Яцюк. – К. : Криниця, 2004. – 488 с.: іл. – Текст укр., англ. – (Не забудьте пом'янути)
Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
У щедро ілюстрованому виданні вперше на рівні монографічного дослідження висвітлюється історія з'яви старих шевченківських поштових карток і тлумачиться їхній зміст. Розмаїття листівок розглядається в літературно-художньому контексті як оригінальний і досі маловивчений шар української історії та культури. У дослідженні багато місця відведено питанням класифікації, встановлення авторства, часу й місця друку цих промовистих мініатюрних пам'яток, значена частина з яких публікується вперше. За кількістю зібраного філокартичного матеріалу, присвяченого одній історичній постаті, грунтовністю його опрацювання монографія не має аналогів. Розрахована на науковців, митців, музейників, колекціонерів, а також усіх, хто цікавиться історією та культурою України.
8У1.3
Т19
Шевченко Тарас. "Я так її, я так люблю..." : вибрані вірші та поеми
/ упоряд. і прим. М. М. Павлюка ; вст. ст. М. Г. Жулинського. – К. : Либідь, 2004. – 704 с.; іл.
Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
Монографія присвячена питанням взаємозв'язку поетичної і мистецької творчості поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка. Висваітлюється доля його поетичної та мистецької спадщини, простежується історія їх дослідження. Аналізуються однойменні поетичні та малярські твори Шевченка.

Використані джерела з періодичних видань


 1. Бакуменко, Л. Г. Масштабна шевченкіана / О. Д. Бакуменко // Бібліотечна планета. – 2013. – № 2. – С. 6-7
 2. Вічне і живе Шевченкове слово : [підготовка до 200-річчя від дня народження Кобзаря] // Розкажіть онуку. – 2013. – Лютий (№ 3-4). – С. 93-99.
 3. Дробот, Н. В. Шевченко і пісня : [урок] / Н. В. Дробот // Все для вчителя. – 2013. – Листопад (№ 11). – С. 79.
 4. Зарівчак, Роксолана. Сприйняття творчості та особистості Тараса Шевченка в Канаді / Р. Зарівчак // Всесвіт. – 2013. – № 3-4. – С. 218-225. ; № 5-6. – С. 232-237
 5. Кожолянко, Г. К. Тарас Шевченко та українська етнографія середини XIX століття / Г. К. Кожолянко // Народна творчість та етнологія. – 2013. – № 5. – С. 7-16
 6. Людина і час у живописі Тараса Шевченка : [репродукції картин] // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 6. – С. Вкладка
 7. Маншина, А. І. Тарас Шевченко і Поділля : усний журнал / А. І. Маншина // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 6. – С. 12-13
 8. Околітенко, Н. Іван Сошенко: предтеча нашого генія : до 175-річчя від дня викупу Тараса Шевченка з кріпацтва / Н. Околітенко // День. – 2013. – 26-27 квітня (№ 77-78). – С. 8.
 9. Олійник, А. Стежками великого Кобзаря. Дитинство та юність Тараса Шевченка : українська література : 6 клас / Алла Олійник // Українська мова й література у сучасній школі. – 2013. – № 10. – С. 55-57
 10. Орел, Л. Ідемо за Шевченком / Л. Орел, Л. Стогнота // Українське слово. – 2013. – 18-24 грудня (№ 51). – С. 12-13.
 11. Парфенюк, О. М. Шевченка світ - сплетіння ліній / О. М. Парфенюк, І. В. Якобчук // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 2. – С. 15-18
 12. Печеринська, О. Тарас Шевченко і Біблія. Давидові псалми : нестандартний урок у 9-му класі (ток-шоу) / О. Печеринська // Українська мова та література. – 2013. – Лютий (№ 3). – С. 12-17.
 13. Сидоренко, Л. Літературна вікторина за біографією Т. Шевченка : Шевченківським святам присвячується / Л. Сидоренко // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2013. – № 3. – С. 78-81
 14. Сисоєва, Н. П. Два друга: М. Щепкін і Т. Шевченко / Н. П. Сисоєва, В. М. Красножон // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 21/22. – С. 90
 15. Тарас Шевченко : до 200-річчя Кобзаря : шевченківський календар // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 3/4. – С. 9-11
 16. Українські поети про Шевченка : [Л. Костенко, Є. Маланюк, А. Камінчук, Н. Гнатюк, І. Драч] // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 6. – С. 39.
 17. Українські храми в живописі Тараса Шевченка // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 6. – С. Вкладка
 18. Умняшкіна, Н. Г. Чи знаємо ми Шевченка? : літературний конкурс на знання життя й творчості Тараса Шевченка / Н. Г. Умняшкіна // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 7. – С. 25-29.
 19. Яковенко, Т. Подільська скарбниця любові та шани : [рецензія на книгу А. М. Подолинного "Тарас Шевченко і Вінниччина : іменний словник" (Вінниця, 2012)] / Т. Яковенко // Вінницький край. – 2013. – № 1. – С. 150-154.

  Використані джерела з Інтернету

 20. Національний музей Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://museumshevchenko.org.ua/page.php?id=43
 21. Энциклопедия жизни и творчества Тараса Шевченко. – Режим доступа: http://www.t-shevchenko.name/ru/Painting/PicturesqueUkraine.html
 22. Сайт Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка». – Режим доступу: http://www.batjkivshhyna-tarasa.com.ua/
 23. Тарас Шевченко в художній літературі. – Режим доступу: http://www.ukrlit.vn.ua/article1/1488.html
 24. Вшанування пам'яті Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki//Вшанування_пам'яті_Тараса_Шевченка
 25. Мистецька спадщина Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://visnyk.hoippo.km.ua/shevchenko/458-mistecka-spadschina-tg-shevchenka.html


ШЕВЧЕНКО В ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ (ЕК) БІБЛІОТЕКИ


  Список книжкових видань в ЕК

 1. 8У1.3
  А67
  Анісов, Василь Федорович. Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка
  / В. Ф. Анісов, Є. О. Середа. – 2-ге вид. доп. – К. : Дніпро, 1976. – 391 с. : іл., портр. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(1)
  У книзі подаються події і факти з життя та діяльності українського поета Т. Г. Шевченка. Кожна дата обгрунтовується відповідними документальними, архівними та дослідницькими джерелами.
 2. 75С(У)1
  А67
  Анісов В. Від підмайстера до академіка : нарис про Шевченка-художника
  / В. Анісов, Є. Середа. – К. : Мистецтво, 1967. – 77 с. : іл.
  Примірники: всього:2 - ЧЗЗАГ(1), ЗБЕРІГ(1)
 3. 8У1.3
  Б61
  Білецька, Лідія Костянтинівна. Шевченко і театр
  / Л. К. Білецька. – К., 1961. – 32 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Автор показує яку велику роль відіграли Т. Г. Шевченко і його твори в розвитку театрального мистецтва.
 4. 8У1.3
  Б61
  Білецький, Олександр Іванович. Тарас Григорович Шевченко : літературний портрет
  / О. І. Білецький, О. Й. Дейч . – К. : Художня література, 1961. – 214 с. : портр
  Примірники: всього:9 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(5), ЗБЕРІГ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Літературно-критичний нарис охоплює основні моменти біографії і творчості українського поета Тараса Григоровича Шевченка.
 5. 8У1.3
  Б61
  Білинська, Марія Леонтіївна. Грає Кобзар, виспівує
  / М. Л. Білинська. – К. : Муз. Україна, 1981. – 129 с. – (Письменник і музика)
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У книзі розповідається про роль народної пісні та професіональної музики в житті і творчості Т. Г. Шевченка. Аналізується зв'язок поетичних творів Кобзаря з українською народнопісенною творчістю.
 6. 8У1.3
  Б61
  Білодід, Іван Костянтинович. Т. Г. Шевченко в історії української літературної мови
  / І. К. Білодід ; АН України, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. – К. : Наукова думка, 1964. – 135 с. : портр
  Примірники: всього:10 - ЗБЕРІГ(6), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  У праці розкривається значення великого українського поета Т.Г. Шевченка як основоположника української літературної мови.
 7. 8У1.3
  Б43
  Белецкий, Александр Иванович. Тарас Шевченко : книга для учителя
  / А. И. Белецкий; под ред. С. А. Баруздина. – 3-е изд. доп. – М. : Просвещение, 1989. – 144 с. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Книга посвящена жизни и творчеству великого украинского поэта Т. Г. Шевченка. Сложный и долгий путь Шевченко - человека, поэта и художника проходит на фоне важнейших исторических событий.
 8. 8У1.3
  Б78
  Большаков, Леонід Наумович. Їхав поет із заслання... : Пошуки, роздуми, дослідження
  / Л. Н. Большаков. – К. : Дніпро, 1977. – 326 с. : портр. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Це спроба глибоко дослідити період повернення Т. Г. Шевченка із заслання, його перебування в Астрахані, Нижньому Новгороді та в Москві.
 9. 8У1.3
  Б79
  Большаков, Леонід Наумович. Літа невольничі : книжка пошуків і досліджень про Шевченка періоду заслання
  / Л. Н. Большаков. – К. : Дніпро, 1971. – 425 с. : портр. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(2)
  Понад чверть століття автор вишукував матеріали до книги в Орську та Оренбурзі, в Державному архіві Оренбургської області, в архівних скарбницях Києва, Москви, Ленінграда, Вільнюса.
 10. 8У1.3
  Б83
  Бородін, Василь Степанович. Над текстами Т. Г. Шевченка
  / В. С. Бородін ; АН України; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1971. – 220 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
 11. 8У1.3
  В 11
  В літопис шани і любові.
  – К. : Вид-во при Київ. ун-ті, 1989. – 296 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У збірнику висвітлюються малодослідженні факти життя і творчості великого українського мислеителя, поета і художника. Автори прагнуть розкрити значення творчої спадщини Великого Кобзаря в духовному житті українського народу.
 12. 8У1.3
  В 11
  В сім'ї вольній, новій : шевченківський збірник. Вип. 5
  / упор. Н. Я. Дзюбенко. – К. : Рад. письменник, 1989. – 391 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  До п'ятого випуску збірника увійшли матеріали про святкування 174-х роковин великого Кобзаря, а також нариси, статті, публіцистичні роздуми, наукові дослідження письменників, відомих вчених про життєвий і творчий шлях поета, джерела його безсмертя.
 13. 8У1.3
  В 11
  В сім'ї вольній, новій : шевченківський збірник. Вип. 2
  / упор. О. М. Дмитренко, В. К. Костенко. – К. : Рад. письменник, 1985. – 294 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  До другого випуску збірника увійшли матеріали про святкування 170-річчя великого Кобзаря, а також нариси, статті, публіцистичні роздуми, наукові дослідження письменників, відомих вчених про життєвий і творчий шлях поета, джерела його безсмертя.
 14. 8У1.3
  В11
  В сім'ї вольній, новій : шевченківський збірник. Вип. 4
  / упор. О. М. Дмитренко, В. К. Костенко. – К. : Рад. письменник, 1988. – 391 с
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГ(1)
  У четвертому випуску Шевченківського збірника прождовжується публікація матеріалів, присвячених життю і творчості Т. Г. Шевченка.
 15. 8У1.3
  В11
  В сім'ї вольній, новій : шевченківський збірник. Вип. 3
  / упор.: О. М. Дмитренко, В. К. Костенко. – К. : Рад. письменник, 1986. – 335 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  До третього випуску збірника увійшли матеріали про святкування 171-й річниці великого Кобзаря, а також нариси, статті, публіцистичні роздуми, наукові дослідження письменників, відомих вчених про життєвий і творчий шлях поета, джерела його безсмертя.
 16. 8У1.3
  В49
  Вінок великому Кобзареві : художні твори і статті.
  – Дніпропетровськ : Дніпропетровське кн. вид-во, 1961. – 328 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 17. 8У1.3
  В54
  Вічний як народ: Не вмирає душа наша, не вмирає воля : сторінки до біографії Т. Г. Шевченка: навч. посібник
  / авт.-упор. О. І. Руденко, Н. Б. Петренко. – К. : Либідь, 1998. – 272 с
  Примірники: всього:10 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(6)
  Тема України, доля народу, біблійні мотиви - ці невичерпні пласти творчості українського генія, великого поета і художника Т. Г. Шевченка висвітлюються у книзі.
 18. 8У1.3
  В23
  Ващенко, Василь Семенович. Мова Тараса Шевченка
  / В. С. Ващенко. – Х. : Вид-во Харківс ького держ. ун-ту, 1963. – 252 с. : портр.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(2)
  У праці зроблена спроба розв'язати одно з найважливіших завдань шевченкознавства - вивчення мови великого поета. Коментовано основні засоби творення поетичної мови "Кобзаря" та глибинні деталі, пов'язані з використанням різних мовних категорій.
 19. 8У1.3
  В61
  Вогненне слово Кобзаря : літературно-критичні статті про Т. Г. Шевченка
  / упоряд. Ф. С. Кислий. – К. : Рад. школа, 1984. – 248 с.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(1)
  До збірника ввійшли найращі літературознавчі статті про українського поета Т. Г. Шевченка
 20. 8У1.3
  В65
  Войтюк, Адам Юрійович. Корифеї рідного слова : Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Василь Стефаник
  / А. Ю. Войтюк. – Дрогобич : Відродження, 1991. – 36 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Автор прагнув виділити проблему загальнолюдських цінностей у спадщині славетних діячів української культури - гуманістичний ідеал безсмертного Кобзаря, філософське осмислення людсьго буття невтомним Каменярем, мужній дух і чистоту етичних засад Лесі Українки, загальнолюдську сутність мужицького ідеалізму Василя Стефаника.
 21. 8У1.3
  В68
  Волочай, Василь Григорович. "Діамант в кожусі" : лірика Т. Г. Шевченка і сучасна початкова школа
  / В. Г. Волочай. – Вінниця : "АІСТ-прес", 2000. – 318 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
  Монографія присвячена дослідженню лірики Гомера України - Т. Шевченка. В дослідженні йдеться про виняткову духовну силу Шевченкового поетичного слова, котрому нема аналогів у світовій поезії, та нетрадиційний аналіз його лірики.
 22. 8У1.3
  В68
  Волочай, Василь Григорович. Діамант в кожусі" : лірика Т. Г. Шевченка і сучасна початкова школа
  / В. Г. Волочай; Вііницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського. – 2-ге вид. із змінами. – Вінниця : "О. Власюк", 2002. – 156 с. – Бібліогр.: с. 150
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  Монографія присвячена дослідженню лірики Гомера України – Т. Шевченка. В дослідженні йдеться про виняткову духовну силу Шевченкового поетичного слова, котрому нема аналогів у світовій поезії, та нетрадиційний аналіз його лірики.
 23. 8У1.3
  Г75
  Грабович, Григорій. Шевченко як міфотворець : семантика символів у творчості поета
  / Г. Грабович ; пер. з англ. С. Павличко. – К. : Рад. письменник, 1991. – 212 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  Праця становить вагомий внесок у сучасне шевченкознавство, засвідчує новий його етап. Автор провідний американський славіст привернув до себе увагу оригінальністю підходу до творчості Шевченка.
 24. 8У1.3
  Г75
  Грабович, Григорій. Шевченко, якого не знаємо : (з проблематики символічної автобіографії та сучасної рецепції поета)
  / Г. Грабович. – К. : Критика, 2000. – 318 с. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 25. 8У6
  Д43
  Дзюба І. М. З криниці літ: У 3 т.
  / І. М. Дзюба : Вид. дім "Києво-Могилянська академія". – 2006
  Т. 3 :
  Літературні портрети; Дніпровський меридіан; Зі спогадів. – 876 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 26. 8У6
  Д43
  Дзюба І.М. З криниці літ: У 3 т.
  / І.М. Дзюба. – К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія". – 2006
  Т. 2 :
  Шевченко і світ; Естетика і культурологія; Знайомство з десятою Музою ; "Бо то не просто мова, звуки..." ; Тернисті дороги порозуміння. – 976 с.: фот. – Парал. анот. англ.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 27. 8У1.3
  Д65
  Доля : книга про Тараса Шевченка в образах та фактах
  / автор-упор. В. Шевчук. – К. : Дніпро, 1993. – 779 с. : мал., портр., факс. – Бібліогр.: с. 777
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1)
  Книжка розповідає про життєвий і творчий шлях великого українського поета Т.Г. Шевченка.
 28. 8У1.3
  Д69
  Дорошенко, Катерина Петрівна. Слово про великого Кобзаря
  / К. П. Дорошенко. – К. : Молодь, 1965. – 157 с. : портр.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
  В книзі розповідається про життя і творчий шлях поета Т. Г. Шевченка.
 29. 8У1
  Ж74
  Життя і творчість Т. Г. Шевченка : матеріали для виставки в школі й дитячій бібліотеці
  / упоряд.: В. Х. Косян, Д. Ф. Красицький, Г. П. Паламарчук [та інш.]. – 2-ге вид. – К. : Рад. школа, 1964. – 101 с. : іл., портр.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Альбом-виставка має на меті показати життя і творчість геніального українського поета, художника Т. Г. Шевченка. Матеріали альбома розміщено за хронологічним і тематичним принципом.
 30. 8У1.3
  З-11
  З досліджень про Т. Г. Шевченка : збірник.
  – К. : Дніпро, 1968. – 142 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Вчені досліджують багатогранне життя і творчість великого Кобзаря. Чимало цікавого дослідники повідомляють про традиційні Шевченківські конференції.
 31. 8У1.3
  З-12
  Забужко, Оксана Степанівна. Шевченків міф України : спроба філософського аналізу
  / О. С. Забужко. – К. : Наукова думка, 1972. – 143 с
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У чому причина дотеперішньої загадкової абсолютности постаті Шевченка в українській духовній культурі? На який образ себе запрограмував він Україну своїм міфом, у культурі Нового Часу типологічно найближчим до дантівського? На ці і всі інші питання шукає відповіді Оксана Забужко в своїй новій книжці.
 32. 8У1.3
  З-13
  Завадка, Богдан. Серце чистеє подай : проблеми релігії у творчості Тараса Шевченка
  / Б. Завадка ; АН України, Ін-т українознавства. – Л. : ФЕНІКС Лтд : МП "РАС", 1993. – 160 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Аналізуючи поетичні, драматичні і прозові твори, "Щоденник" та епістолярну спадщину, автор з'ясовує релігійний світогляд Т. Г. Шевченка як орієнтир у виробленні та утвердженні концепціїї націовставання.
 33. 8У1.3
  З-17
  Зайцев, Павло Іванович. Життя Тараса Шевченка
  / П. І. Зайцев ; Наукове товариство ім. Шевченка. – К. : АТ "Обереги", 1994. – 456 с. – (Бібліотека українознавства ; Ч. 4)
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(1)
  Внаслідок перебігу історичних подій ця єдина у своєму роді правдива біографія Тараса Шевченка стала неприйнятною для жодних цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації.
 34. 8У1.3
  З-17
  Зайцев, Павло Іванович. Життя Тараса Шевченка
  / П. І. Зайцев. – К. : АТ "Обереги", 2004. – 480 с. – (Б-ка укр. раритету)
  Примірники: всього:10 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(7)
  Внаслідок перебігу історичних подій ця єдина у своєму роді правдива біографія Тараса Шевченка стала неприйнятною для жодних цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації.
 35. 8У1.3
  З-17
  Зайцев, Павло. Перше кохання Шевченка/ П. Зайцев. Романи Куліша; Аліна й Костомаров
  / В. Петров. – К. : Україна, 1994. – 320 с.
  Примірники: всього:3 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  До книги увійшли твори, присвячені історії палкого кохання і нездійсненних мрій про сімейне щастя видатних представників української духовної культури, як Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш та Микола Костомаров.
 36. 06
  З-32
  Записки Наукового Товариства ім. Шевченка. Т. 161
  / НТШ. – Нью Йорк [та ін.], 1953. – 204 с. – (Збірник філологічної секції ; т. 24)
  Примірники: всього:2 - ЗБЕРІГ(2)
 37. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць 1 та 2 наукових Шевченківських конференцій
  / АН України; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1954. – 340 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(2)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 38. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць восьмої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1960. – 319 с
  Примірники: всього:3 - ЗБЕРІГ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 39. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць двадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1973. – 228 с
  Примірники: всього:5 - ЗБЕРІГ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 40. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць двадцять першої та двадцять другої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1976. – 280 с.
  Примірники: всього:4 - ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 41. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць двадцять сьомої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1989. – 276 с.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 42. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць двадцять четвертої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1982. – 322 с
  Примірники: всього:7 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(5) Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 43. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць двадцять шостої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1985. – 282 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 44. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць дванадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1964. – 344 с
  Примірники: всього:4 - ЗБЕРІГ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 45. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць дев'ятнадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1972. – 252 с
  Примірники: всього:5 - ЗБЕРІГ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 46. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць одинадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1963. – 312 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 47. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць п'ятнадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1968. – 406 с.
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 48. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць п'ятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1957. – 302 с
  Примірники: всього:3 - ЗБЕРІГ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 49. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць сьомої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1959. – 280 с.
  Примірники: всього:4 - ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 50. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць четвертої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1956. – 326 с
  Примірники: всього:4 - ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 51. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць чотирнадцятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1966. – 400 с
  Примірники: всього:4 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 52. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць шостої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1958. – 379 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 53. 8У1.3
  З-41
  Збірник праць ювілейної десятої наукової Шевченківської конференції
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1962. – 372 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
  Наукові шевченківські конференці - це доповіді про життя й творчість великого українського поета, художника, мислителя - Т. Г. Шевченка.
 54. 8У1
  І-17
  Івакін, Юрій Олексійович. Коментар до "Кобзаря" Шевченка : поезії 1847-1861 рр.
  / Ю. О. Івакін. – К. : Наукова думка, 1968. – 408 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У книзі читач знайде наукове тлумачення текстів Шевченкових поезій 1847-1861 рр., тобто історико-літературні, соціально-історичні та біографічні пояснення до найскладніших творів цього періоду.
 55. 8У1.3
  І-20
  Івакін, Юрій Олексійович. Поезія Шевченка періоду заслання
  / Ю. О. Івакін ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1984. – 238 с.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  В монографії досліджується поетична творчість Шевченка років заслання. Автор розкриває значення поезії цього періоду в художньому розвитку як самого поета, так і всієї української літератури 19 ст., висвітлює художнє новаторство Шевченка, особливості його творчого методу і стилю, головні мотиви й соціальну функцію його психологізму в ліриці і поемах.
 56. 8У1.3
  І-17
  Івакін, Юрій Олексійович. Сатира Шевченка
  / Ю. О. Івакін ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1959. – 335 с.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3)

 57. І-19
  Іванишин, Петро Васильович. Національний спосіб розуміння в поезії Т. Шевченка, Є. Маланюка, Л. Костенко : монографія
  / П. В. Іванишин. – К. : Академвидав, 2008. – 389 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
 58. 8У1.3
  І-75
  Іофанов, Данило Михайлович. Матеріали про життя і творчість Тараса Шевченка
  / Д. М. Іофанов. – К. : Художня література, 1957. – 237 с
  Примірники: всього:7 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(4), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)

 59. І-90
  Історія України в особах : 19-20 ст. : нариси
  / І. Войцехівська, В. Абліцов, О. Божко. – К. : Україна, 1995. – 479 с.
  Примірники: всього:3 - ЗБЕРІГ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
  До книги увійшли нариси про людей, котрі відіграли помітну роль в українській історіїї 19-20 століть.
 60. 8У1.3
  І-90
  Історичні погляди Т. Г. Шевченка
  / АН України, Ін-т історії. – К. : Наукова думка, 1964. – 244 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  У збірнику висвітлюються погляди Т. Г. Шевченка на хід історичного процесу, визначається його вклад у розробку питань історії України. В книзі розповідається про практичну діяльність Шевченка як історика-археолога, про глибоке використання пам'яток української історіографії 17-18 ст.
 61. 8У1.3
  И17
  Ивакин, Юрий Алексеевич. Сатира Шевченко
  / Ю. А. Ивакин. – М. : Художественная литература, 1964. – 352 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Автор улавливает та характерное, специфическое, что свойственно сатире Шевченко, показывает величие и богатство его души.
 62. 75У1
  К28
  Касіян, Василь Ілліч. Пророк : [Про Т.Г.Шевченка]
  / В. І. Касіян ; ред. О. Б. Гоян ; Літ.-мистец. есе Я. П. Гояна. – К. : Веселка, 2006. – 430 с. : іл. – (Б-ка Шевченк. ком.)
  Примірники: всього:7 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(3)
 63. 8У1.3
  К43
  Кирилюк, Євген Прохорович. Тарас Шевченко : життя і творчість
  / Є. П. Кирилюк. – К. : Дніпро, 1979. – 266 с. : портр.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У книзі в популярній фолрмі розповідається про життя і творчість українськго поета Т. Г. Шевченка.
 64. 8У1.3
  К43
  Кирилюк, Євген Прохорович. Тарас Шевченко : життя і творчість
  / Є. П. Кирилюк. – К. : Художня література, 1959. – 675 с. : портр. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У книзі в популярній фолрмі розповідається про життя і творчість українськго поета Т. Г. Шевченка.
 65. 8У1.3
  К43
  Кирилюк, Євген Прохорович. Шевченко і наш час : літературно-критичний нарис
  / Є. П. Кирилюк. – К. : Рад. письменник, 1968. – 237 с.
  Примірники: всього:8 - ЗБЕРІГ(4), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3)
  У книзі відкриваються нові грані величезного і благотворного впливу творчості великого поета на розвиток української культури - літературний процес, образотворче мистецтво, кіномистецтво.
 66. 8У1.3
  К43
  Кирилюк, Евгений Прохорович. Тарас Шевченко : критико-биографический очерк : пер. с укр.
  / Е. П. Кирилюк. – М. : Художественная литература, 1988. – 350 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Книга представляет собой рассказ о жизненном и творческом пути Т. Г. Шевченко. На основе архивного, эпистолярного и мемуарного материала автор раскрывает становление таланта Шевченко.
 67. 8У1.3
  К50
  Клочек , Григорій Дмитрович. Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація : посібник для вчителя
  / Г. Д. Клочек . – К. : Освіта, 1998. – 238 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У посібнику грунтовно досліджені основні поетичні твори Тараса Шевченка. Кобзар постає і як жива людина, і як Пророк українського народу, для якого національна ідея була провідною. Ця книжка по-сучасному тлумачить хрестоматійні Шевченкові поезії, пропонує ефективні методи вивчення їх у школі.
 68. 8У1.3
  К57
  Кодацька, Лариса Федосіївна. Художня проза Т. Г. Шевченка
  / Л. Ф. Кодацька ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1972. – 326 с
  Примірники: всього:8 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), ЗБЕРІГАННЯ(2)
  Книга присвячена художній майстерності Шевченка-прозаїка, розкриттю індивідуальних особливостей його творчої манери. Російські повісті Шевченка, їх проблематика, жанрові та стильові особливості розглядаються в зв'язку з творчістю російських та українських письменників - попередників і сучасників великого Кобзаря.
 69. 8У1.3
  К63
  Комаринець, Теофіл Іванович. Шевченко і народна творчість
  / Т. І. Комаринець. – К. : Художня література, 1963. – 231 с
  Примірники: всього:2 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  На основі зібраного матеріалу автор показує, як великий поет творчо використовував зразки народної творчості. Автор також простежує історію розвитку балади літературного походження, аналізує Шевченкові балади.
 70. 8У1.3
  К63
  Комишанченко, Максим Павлович. З історії українського Шевченкознавства : творчість Т. Г. Шевченка в оцінці дожовтневого літературознавства
  / М. П. Комишанченко ; редкол.: А. О. Іщук, Г. К. Сидоренко, П. П. Бондаренко. – К. : Вид-во Київського ун-ту, 1972. – 389 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Праця присвячена аналізові шевченкознавчих досліджень. В ній докладно охарактеризована боротьба за спадщину Шевченка і сучасний стан вивчення цієї проблеми.
 71. 8У1.3
  К63
  Комишанченко, Максим Павлович. Тарас Шевченко в українській критиці (50-60-і роки 19 ст.)
  / М. П. Комишанченко. – К. : Вид-во Київського ун-ту, 1969. – 195 с
  Примірники: всього:9 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(4), ЗБЕРІГ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
  Автор вперше в українському літературознавстві дає грунтовне висвітлення боротьби навколо творчості Т. Г. Шевченка.
 72. 8У1.3
  К68
  Королюк, Ніна Іванівна. Кобзарева пісня : поезія Тараса Шевченка і музика
  / Н. І. Королюк. – К. : Юні Таланти, 1994. – 76 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(1)
  У книзі розповідається про життя поета і художника, про те, яке важливе місце в його житті посідала музика, особливо українська народна пісня, яке значення вона мала для творчості Кобзаря, яким чином поезія Шевченка вплинула на розвиток української музики. Автор знайомить з кращими музичними творами, написаними на Шевченківські тексти.
 73. 8У1.3
  К75
  Коцюбинська, Михайлина Хомівна. Етюди про поетику Шевченка : літературно-критичний нарис
  / М. Коцюбинська. – К. : Рад. письменник, 1990. – 272 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У книзі досліджено феномен Шевченкової "простоти" - дуже непростий, неоднозначний, багатоплановий, показано новаторський характер його поетичної експресії. Проаналізовано образні взаємини між його поезієї і народною піснею. Накреслено інтонаційний образ поета, розглянуто повторюваність образів, характерну для системи його художнього мислення.
 74. 9У1
  К78
  Крашенінніков, Сергій. Київ Шевченківських часів
  / С. Крашенінніков ; НТШ. – Ню Йорк : "Америка", 1984. – 128 с. : фото.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
 75. 8У1.3
  Л59
  Ліндал В. Дж. Тарас Шевченко - його послання людству : [Аналіз поем : Гайдамаки, Неофіти, Кавказ та ін.]
  / В. Дж. Ліндал. – Вінніпег : УВАН, 1964. – 15 с. – Англ. мовою
  Примірники: всього:4 - (4)
 76. 8У1.3
  Н42
  Лепкий, Богдан Сильвестрович. Про життя і твори Тараса Шевченка
  / Б. С. Лепкий. – К. : Україна, 1994. – 173 с. : мал
  Примірники: всього:9 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(7), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
 77. 8У1.3
  М30
  Марченко М. І. Історичне минуле українського народу в творчості Т. Г. Шевченка
  / М. І. Марченко. – К. : Рад. школа, 1957. – 192 с. : портр
  Примірники: всього:6 - ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Книга присвячена одному з важливих питань - розвитку історичної думки на Україні в першій половині 19 ст. В ній висвітлюється питання - як в художніх творах Т. Г. Шевченка, а також в листуванні відображено історію українського народу та погляди поета на ті чи інші історичні явища. В книзі проведено думку, що в українській історіографії Шевченко перший розглядав історію України як історію народних мас і їх боротьбу за соціальне й національне визволення.
 78. 8У1.3
  Н19
  Назаренко, Іван Дмитрович. Світогляд Т. Г. Шевченка
  / І. Д. Назаренко. – К. : Художня література, 1957. – 243 с.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  В книзі висвітлюються суспільно-політичні, філософські, естетичні та атеїстичні погляди Т. Г. Шевченка. Авто дає матеріали про діяльність Шевченка в Кирило-Мефодіївському твоваристві, про заборону вшанування пам'яті поета царським урядом.
 79. 8У1.3
  Н42
  Неділько, Георгій Якович. Діяльність Т. Г. Шевченка в галузі етнографії
  / Г. Я. Неділько ; АН УРСР, Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії. – К. : Вид-во АН УРСР, 1961. – 107 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  З цієї книжки читач узнає багато цікавого, повчального про те, як глибокознав Т. Г. Шевченко життя і побут українського народу, та як це збагатило творчість поета і художника.
 80. 8У1.3
  Н42
  Неділько, Георгій Якович. Тарас Шевченко : семінарій
  / Г. Я. Неділько, В. Я. Неділько. – К. : Вища школа, 1985. – 360 с
  Примірники: всього:7 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(3)
  У семінарії розглянуто життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Розглядається історія дослідження його творчості від перших відгуків до великих монографічних праць та збірників. Книжка містить коротку бібліографію видань Т. Г. Шевченка та літератури про нього, а також понад 60 розробок тем для семінарських занять.
 81. 8У1.3
  Н42
  Неділько, Георгій Якович. Тарас Шевченко: Життя і творчість : книга для вчителя
  / Г. Я. Неділько. – К. : Рад. письменник, 1988. – 247 с. : портр.
  Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3)
  У книзі висвітлюється життя і творчість українського поета, художника і мислителя Тараса Шевченка. Особлива увага приділяється розкриттю ідейно-художнього змісту творів, вивчення яких передбачено шкільною програмою.
 82. 8У1.3
  Н51
  Ненадкевич Є. О. Творчість Т. Г. Шевченка після заслання (1857-1858)
  / Є. О. Ненадкевич. – К. : Художня література, 1956. – 105 с
  Примірники: всього:9 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(6), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
 83. 8У1.3
  Н73
  Новиченко, Леонид Николаевич. Тарас Шевченко - поэт, борец, человек
  / Л. Н. Новиченко. – К. : Дніпро, 1982. – 188 с.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Книга поможет увидеть творчество Шевченко в социальном и литературном контексте эпохи, глубже понять его мировое значение.
 84. 8У1.3
  Н87
  Нудьга, Григорій Антонович. "Заповіт" Т. Г. Шевченка
  / Г. А. Нудьга. – К. : Вид-во АН УРСР, 1962. – 40 с. : мал.
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У брошурі висвітлено обставини написання "Заповіту", його роль і місце в поезії 19 ст. Наведені факти з історії створення музики до "Заповіту", а також зібрані і систематизовані матеріали про переклади "Заповіту" на мови народів світу.
 85. 8У2
  О-54
  Олійник, Борис Ілліч. Планета Поезія : роздуми, статті, портрети
  / Б. І. Олійник. – К. : Дніпро, 1983. – 190 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2)
  Книжка поета Бориса Олійника - це роздуми про високе покликання письменника, його роль в літературному процесі.
 86. У6
  П14
  Палієнко, Микола Олександрович. Свята пора Кобзаря : поезії
  / М. О. Палієнко. – Одеса : Маяк, 2007. – 176 с.
  Примірники: всього:8 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(4), ЗБЕРІГ(2)
 87. Ф9У
  П37
  Плавай, плавай, лебедонько : народні пісні на слова Т. Г. Шевченка
  / упор. О. А. Правдюк. – К. : Муз. Україна, 1993. – 144 с.
  Примірники: всього:5 - НАУК. АБОНЕМЕНТ.(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГАННЯ(1)
 88. 8У1.3
  П95
  Питання текстології Т. Г. Шевченко : зб. наукових праць
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1990. – 200 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Розглядаються актуальні питання розвитку текстології творів Т. Г. Шевченка, узагальнено досвід роботи по підготовці нового академічного видання Повного зібрання творів Кобзаря. Друкуються дослідження узагальнюючого характеру з теорії і методики текстологічної підготовки академічних видань класиків літераутри та статті, присвячені історії текстів окремих віршів, циклів, поем Т. Г. Шевченка.
 89. 8У1.3
  П77
  Приходько, Петро Григорович. Поема Т. Г. Шевченка "Сон" ("У всякого своя доля")
  / П. Г. Приходько ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Вид-во АН УРСР, 1957. – 189 с. : портр., факс
  Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 90. 8У1
  Р95
  Рильський, Максим Тадейович. Поезія Тараса Шевченка
  / М. Т. Рильський. – К. : Рад. письменник, 1961. – 68 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Автор ділиться своїми спостереженнями і думками про великого поета.
 91. 06
  С24
  Світи Тараса Шевченка : збірник статей до 175-річчя з дня народження поета
  / ред. кол.: Л. Зеленська-Онишкевич, Л. Рудницький, Б. Певний ; НТШ. – Нью Йорк, 1991. – 488 с. – (Записки НТШ ; філологічна секція, т. 214 та б-ка прологу і сучасности ч. 191.4)
  Примірники: всього:2 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(1)
 92. 8У1
  С24 Світова велич Шевченка : В 3 т : зб. матеріалів про творчість Т. Г. Шевченка / редкол.: М. П. Бажан, Г. Д. Вервес, М. П. Комишанченко. – К. : Художня література. – 1964
  Т. 1 Т. Г. Шевченко у вітчизняному дожовтневому літературознавстві
  / вступ. ст., упоряд. та прим. М. П. Комишанченка. – 510 с.
  Примірники: всього:5 - ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  "Світова велич Шевченка" - це тритомний збірник висловлювань, рецензій і статей видатних діячів, пиьсменників, критиків з усіх країн світу про українського поета Тараса Шевченка.
 93. 8У1
  С24 Світова велич Шевченка : В 3 т : зб. матеріалів про творчість Т. Г. Шевченка / редкол.: М. П. Бажан, Г. Д. Вервес, М. П. Комишанченко. – К. : Художня література. – 1964
  Т. 2 : Т. Г. Шевченко в радянському літературознавстві
  / вступ. ст., упоряд. та прим. М. П. Комишанченка. – 547 с
  Примірники: всього:5 - ЗБЕРІГ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  "Світова велич Шевченка" - це тритомний збірник висловлювань, рецензій і статей видатних діячів, пиьсменників, критиків з усіх країн світу про українського поета Тараса Шевченка.
 94. 8У1
  С24 Світова велич Шевченка : В 3 т : зб. матеріалів про творчість Т. Г. Шевченка / редкол.: М. П. Бажан, Г. Д. Вервес, М. П. Комишанченко. – К. : Художня література. – 1964
  Т. 3 : Т. Г. Шевченко в зарубіжному літературознавстві
  / вступ. ст., упоряд. та прим. Г. Д. Вервеса. – 527 с
  Примірники: всього:6 - ЗБЕРІГ(4), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  "Світова велич Шевченка" - це тритомний збірник висловлювань, рецензій і статей видатних діячів, пиьсменників, критиків з усіх країн світу про українського поета Тараса Шевченка.
 95. 8У1.3
  С44
  Скоць А. І. Шевченкознавчі студії: декалог : [монографія]
  / А. І. Скоць ; МОН України, ЛНУ ім. І. Франка. – Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2006. – 204 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 96. 8У1
  С48
  Словарь языка русских произведений Шевченко : в 2 т. Т. 1: А-О
  / АН УССР, Ин-т языковедения им. А. А. Потебни. – К. : Наукова думка, 1985. – 754 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Словарь фиксирует всю лексику и фразеологию основных и вариантных текстов русских произведений Т. Г. Шевченко и дает кадой лексической единицесловаря исчерпывающую семантико-стилистическую и грамматическую характеристику.
 97. 8У1
  С48
  Словарь языка русских произведений Шевченко : в 2 т. Т. 2: П-Я
  / АН УССР, Ин-т языковедения им. А. А. Потебни. – К. : Наукова думка, 1986. – 747 с
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Словарь фиксирует всю лексику и фразеологию основных и вариантных текстов русских произведений Т. Г. Шевченко и дает кадой лексической единицесловаря исчерпывающую семантико-стилистическую и грамматическую характеристику.
 98. 8У1.3
  С50
  Смілянська, Валерія Леонідівна. "Святим огненним словом..." Тарас Шевченко : поетика
  / В. Л. Смілянська. – К. : Дніпро, 1990. – 290 с
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  В книзі розглядається поетична структура лірики, поем і балад Т. Шевченка, багатоголосся його розповіді, його взаємини з героями й уявними читачами, способи побудови систем часу й простору, параметрів художнього світу.
 99. 8У1.3
  С50
  Смілянська, Валерія Леонідівна. Біографічна Шевченкіана : (1861-1981)
  / В. Л. Смілянська ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1984. – 224 с. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У монографії на основі теоретичного осмислення принципів побудови літературознавчої біографії аналізуються основні проблеми вивчення біографії великого українського поета і художника, висвітлюються етапи дослідження цих проблем.
 100. 8У1.3
  С50
  Смілянська, Валерія Леонідівна. Стиль поезії Шевченка (суб'єктивна організація)
  / В. Л. Смілянська ; АН УРС, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1981. – 256 с
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЗБЕРІГ(1)
  В монографії розглядаються особливості стиля поезії Шевченка, які визначаються взаємодією суб'єкта зображення ("автора") з об'єктом зображення і адресатом, на якого орієнтується автор.
 101. 8У1.3
  С50
  Смілянська, Валерія Леонідівна. Структура і смисл : спроба наукової інтерпретації поетичних текстів Тараса Шевченка
  / В. Л. Смілянська, Н. П. Чамата ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, НАН України. – К. : Вища школа, 2000. – 208 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  Монографія складається з коротких нарисів про лірику та поеми Тараса Шевченка - вершинні надбання української культури. Мета дослідження - науково підтвердити досконалість і високу майстерність Шевченкової поезії і водночас показати механізм функціонування літературного твору, специфічної художньої організації поетичного тексту, завдяки якій він стає явищем мистецтва.
 102. 8У1.3
  С79
  Степанишин, Борис Ілліч. Вивчення творчості Т. Г. Шевченка в школі
  / Б. І. Степанишин. – К. : Рад. школа, 1969. – 252 с
  Примірники: всього:15 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(7), ЗБЕРІГ(5)
  У цьому посібнику автор поставив своїм завданням дати всебічний аналіз усіх літературних творів Шевченка, що вивчаються в школі, і різноманітні активні методи і прийоми їх вивчення.
 103. 8У1
  С79
  Стеценко, Леонід Феодосійович. Вивчення творчості Т. Г. Шевченка в школі : посібник для вчителів середніх шкіл
  / Л. Ф. Стеценко. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К. : Рад. школа, 1955. – 206 с. : карти, портр.
  Примірники: всього:11 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(5), ЗБЕРІГ(4)
  У книзі подається стислий аналіз творів Т. Г. Шевченка, що передбачені програмою для вивчення в школі.
 104. 8У1.3
  Т48
  Ткачук, Павло Іванович. Шевченкова правда - сила народ розбудила
  / П. І. Ткачук. – Вінниця : ФОП Данилюк В. Г., 2008. – 96 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 105. 8У1.3
  Ш37
  Т. Г. Шевченко : біографія
  / автори: В. С. Бородін, Є. П. Кирилюк, В. Л. Смілянська [та інш.] ; відп. ред. Є. П. Кирилюк ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1984. – 558 с. : портр., іл.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  У монографії грунтовно і докладно висвітлюються особиста доля, творча діяльність, духовне зростання Тараса Шевченка. У центрі уваги авторів - його ставлення до ідейної спадщини декабристів, зв'язки з петрашевцями, участь у Кирило-Мефодіївському товаристві.
 106. 8У1.3
  Ш37
  Т. Г. Шевченко в критиці : збірник статей, рецензій та висловлювань визначних громадських діячів, критиків та письменників про Т. Г. Шевченка
  / за ред. Дорошенко К. П.. – К. : Художня література, 1953. – 234 с. : портр.
  Примірники: всього:7 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(4)
 107. 8У1.3
  Ш37
  Тарас Шевченко : документи та матеріали до біографії
  / за ред. Є. П. Кирилюка. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К. : Вища школа, 1982. – 432 с
  Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(3)
  В збірнику вміщені документи та матеріали про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Видання збагатилось документальними відомостями про життєві публікації творів поета, про перебування його в Петербурзі, участь в Аральській експедиції. До багатьох документів додаються коментарі.
 108. 016 : 8У1
  Ш37
  Тарас Шевченко і Вінниччина : 190-річчю від дня народження присвячується : біобліографічний покажчик
  / уклад.: Г. Авраменко, О. Кізян, Б. Хоменко ; Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, ВДПУ ім. М. Коцюбинського. – Вінниця, 2004. – 107 с.
  Примірники: всього:1 - БІБЛІОГРАФІЯ(1)
 109. 8У1.3
  Ш37
  Тарас Шевченко і народна культура : збірник праць міжнародної (35-ї) наукової Шевченківської конференції (20-22 квітня 2004 року) : У 2 кн.. Кн. 1
  / редкол. В. Л. Смілянська та ін. – Черкаси : Брама-Україна, 2004. – 264 с.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 110. 8У1.3
  Т19
  Тарахан-Береза, Зінаїда Панасівна. Шевченко - поет і художник : (до проблеми єдності образного мислення)
  / З. П. Тарахан-Береза ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т мистецтвознавства та етнографії ім. М. Т. Рильського. – К. : Наукова думка, 1985. – 183 с.
  Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  Монографія присвячена питанням взаємозв'язку поетичної і мистецької творчості поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка. Висваітлюється доля його поетичної та мистецької спадщини, простежується історія їх дослідження. Аналізуються однойменні поетичні та малярські твори Шевченка.
 111. 8У1.3
  Т23
  Творчий метод і поетика Т. Г. Шевченка
  / авт.: В. С. Бородін, Ю. О. Івакін, Є. П. Кирилюк [та інш.] ; відповід. ред. Є. П. Кирилюк ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1980. – 504 с.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У монографії досліджується еволюція творчого методу великого поета від революційного романтизму до вершин критичного реалізму, образність, стиль поезії, особливості поетичних жанрів, інтонаційна організація його вірша, своєрідність творчого процесу.
 112. 8.У1
  Т48
  Ткаченко М. М. Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка
  / М. М. Ткаченко. – К. : АН УРСР, 1961. – 328 с. – українська
  Примірники: всього:4 - БІБЛОГР(1), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 113. 8У1.3
  Ф35
  Федченко, Павло Максимович. Тарас Григорович Шевченко
  / П. М. Федченко. – К. : Наукова думка, 1989. – 304 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  Використовуючи новітні досягнення шевченкознавців, широко залучаючи спогади і листи сучасників, різноманітні офіційні матеріали і документи, автор веде широку розповідь про життєву долю, творчу і громадську діяльність поета, прозаїка, художника.
 114. 8У1.3
  Ц28
  Цвілюк, Семен Антонович. Історична мудрість Великого Кобзаря : історизм і соціально-політичний вимір епічних творів Тараса Шевченка
  / С. А. Цвілюк. – Одеса : Маяк, 2008. – 312 с.
  Примірники: всього:3 - ЗБЕРІГ(1), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 115. 37(09)
  Ч-12
  Чавдаров С. Х. Педагогічні ідеї Тараса Григоровича Шевченка
  / С. Х. Чавдаров. – К. : Радянська школа, 1953. – 208 с
  Примірники: всього:10 - ЧЗ ППН(5), НАУК. АБОНЕМЕНТ(5)
 116. 8У1.3
  Ч-12
  Чамата, Ніна Павлівна. Ритміка Т. Г. Шевченка : 14-складовий вірш, чотиристопний ямб
  / Н. П. Чамата ; АН України ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1974. – 176 с.
  Примірники: всього:8 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(3), НАУК. АБОНЕМЕНТ(4)
  У монографії з'ясовуються особливості ритмічної організації Шевченкового вірша, роль поета у розвитку українського віршування. Його вірш розглядається як в історико-літературному, так і в теоретичному аспектах
 117. 8У1.3
  Ч81
  Чуб, Дмитро Васильович. Живий Шевченко : біогр. та літературозн. оповіді: для серед. та ст. шк. віку
  / Д. В. Чуб ; післямова М. Ф. Слабошпицького; худож. оформл. Ю. Г. Кудя. – К. : Веселка, 1994. – 141 с. : іл., портр.
  Примірники: всього:5 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3)
  Автор книжки - український письменник з Австралії. У цій книжці автор прагне розкрити образ Тараса Шевченка, показати, яким він був у повсякденному житті, які мав смаки, уподобання, характер; розповісти про його кмітливість і дотепність, його романтичні пригоди та спроби одружитися.
 118. 8У1.3
  Ч-83
  Чугуй, Олексій Прокопович. Драматургічні елементи в ліриці Т. Г. Шевченка
  / О. П. Чугуй. – Х. : Вища школа, 1989. – 192 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У монографії розкривається одна з головних таємниць неповторної своєрідності і буремної сили Шевченкової поезії - драматургічний характер ліричного героя. Простежується органічна єдність ліричного та драматургійного способів зображення, її вплив на особливість використання фольклору, жанрово-стильову оригінальність та інші питання поетики основоположника нової української літератури.
 119. 8У1.3
  Ш13
  Шабліовський, Євгеній Степанович. Гуманізм Шевченка і наша сучасність
  / Є. С. Шабліовський ; АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1964. – 377 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У монографії розкривається сутність та історичні джерела гуманізму Шевченка, а також його значення у формуванні української культури.
 120. 8У1.3
  Ш13
  Шабліовський, Євгеній Степанович. Естетика художнього слова : (поетичний світ Тараса Шевченка)
  / Є. С. Шабліовський . – К. : Мистецтво, 1976. – 189 с. – (У світі прекрасного)
  Примірники: всього:8 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(5)
 121. 8У1.3
  Ш15
  Шагінян, Маріетта Сергіївна. Тарас Шевченко
  / М. С. Шагінян. – К. : Дніпро, 1970. – 254 с. : портр.
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  В книзі всебічно висвітлені факти біографії Т. Г. Шевченка, зв'язок з Кирило-Мефодіївським товариством.
 122. 8У1.3
  Ш37
  Шевченківський словник : у 2 т. Т. 1: А-Мол
  / відп. ред. Є. П. Кирилюк ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Редакція УРЕ, 1976. – 415 с
  Примірники: всього:7 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГАННЯ(2), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(3)
  Шевченківський словник є своєрідним підсумком розвитку шевченкознавства. Він містить багатосторонні відомості про життя, творчість та громадську діяльність Т. Г. Шевченка - поета й художника, висвітлює широке коло питань і явищ, що стосуються відображення його життя і творчості в літературі та мистецтві, а також вшанування й увічнення його пам'яті.
 123. 8У1.3
  Ш37
  Шевченківський словник : у 2 т. Т. 2: Мол-Я
  / відп. ред. Є. П. Кирилюк ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Редакція УРЕ, 1977. – 409 с
  Примірники: всього:6 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(2), ЗБЕРІГАННЯ(1), ЗБЕРІГ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  Шевченківський словник є своєрідним підсумком розвитку шевченкознавства. Він містить багатосторонні відомості про життя, творчість та громадську діяльність Т. Г. Шевченка – поета й художника, висвітлює широке коло питань і явищ, що стосуються відображення його життя і творчості в літературі та мистецтві, а також вшанування й увічнення його пам'яті.
 124. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко. – К. : Знання України , 1992. – 384 с.
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
 125. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко ; вступ. ст. П. Й. Колесника. – К. : Дніпро, 1969. – 699 с. – (Шкільна бібліотека)
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
 126. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Кобзар: Повне видання (у виданні включено твори, що вилучалися царською і радянською цензурою)
  / Т. Г. Шевченко; коментарі до текстів. – Х. : Ранок, 2010. – 736 с.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 127. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Три літа : поезії: для серед. та ст. шк. віку
  / Т. Г. Шевченко ; упоряд., передм. та приміт. В. Є. Щубравського . – К. : Веселка, 1987. – 191 с. : іл.
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
 128. 8У1.3
  Ш37
  Шевченко і світ : літературно-критичні статті
  / упоряд. Д. С. Наливайко. – К. : Дніпро, 1989. – 316 с
  Примірники: всього:3 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2)
  У збірнику йдеться про світову славу Т. Г. Шевченка. Автори простежують, як відкривали, сприймали, перекладали, інтерпретували творчість українського поета в слов'янському світі, Західній Європі, Латинській Америці та інших регіонах.
 129. 8У(07)
  Ш37
  Шевченко в школі : посібник для вчителів
  / Міністерство освіти УРСР, Науково-дослідний ін-т педагогіки. – К. : Рад. школа, 1963. – 286 с. : портр.
  Примірники: всього:10 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(5), НАУК. АБОНЕМЕНТ(4)
  Книга складається з статей, які охоплюють ряд питань, зв'язаних з вивченням творчості Т. Г. Шевченка в школі.
 130. 8У1.3
  Ш37
  Шевченко на Поділлі : Літературно-мистецьке свято "В сім`ї вольній, новій" на Вінниччині
  / упоряд.: В. Рабенчук, В. Лисенко ; ред. П. Г.Гордійчук. – Вінниця : Спецвипуск газети "Південний Буг", 1992. – 71 с.
  Примірники: всього:5 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(3), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
 131. Сб1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Вірші = Gedichte
  / Т. Г. Шевченко, Ф. Шіллер, Л. Українка, Г. Гейне. – Дніпропетровськ : Січ, 2008. – 241 с.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
 132. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Думи мої, думи мої... : [для серед. та ст. шк. віку]
  / Т. Г. Шевченко ; упоряд. та передм. Н. В. Комар. – К. : Школа, 2006. – 240 с. – (Хрестоматія школяра)
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 133. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Поеми та повісті
  / Т. Г. Шевченко. – К. : Дніпро, 1978. – 452 с. – (Шкільна бібліотека)
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 134. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Вірші. Поеми
  / Т. Г. Шевченко. – Харків : Фоліо, 2005. – 350 с. – (Укр. класика)
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 135. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Вибрана поезія. Живопис. Графіка
  / Т.Г. Шевченко ; упоряд., авт. прим. С. Гальченко ; вступ. ст. І. Дзюби. – К. : Мистецтво, 2007. – 605 с. : іл. - укр., англ.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 136. У 1/Ш37
  Шевченко Т. Г. Зібрання творів у шести томах: (Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах"
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 1 : Поезія 1837-1847
  / перед. слово І. М. Дзюби, М. Г. Жулинського . – 2003. – 784 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 137. У 1/Ш 37
  Шевченко Т. Г. Зібрання творів у шести томах : Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах"
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 2 : Поезія 1847-1861. – 2003. – 782 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 138. У1
  Ш37
  Шевченко Т.Г. Зібрання творів у шести томах: (Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах")
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 3 : Драматичні твори. Повісті. – 2003. – 589 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 139. У 1/Ш37
  Шевченко Т.Г. Зібрання творів у шести томах: (Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах")
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 4 : Повісті. – 2003. – 600 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 140. У1
  Ш 37
  Шевченко Т. Г. Зібрання творів у шести томах: (Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах")
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін.. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 5 : Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки. "Букварь южнорусский". Записи народної творчості. – 2003. – 493 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 141. У 1/Ш37
  Шевченко Т. Г. Зібрання творів у шести томах : (Видання автентичне 1-6 томам "Повного зібрання творів у дванадцяти томах")
  / Т. Г. Шевченко ; редкол: М. Г. Жулинський (голова) та ін. – К : Наукова думка. – 2003.
  Т. 6 : Листи. Дарчі та власницькі написи. Документи, складені Т. Шевченком або за його участю. – 2003. – 629 с. : портр.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 142. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Кобзар : Повна збірка
  / Т. Г. Шевченко. – Х. : Школа, 2002. – 640 с.
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 143. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко. – 5-е вид., повне. – Переяслав-Хмельницький : "Кобь", 2005. – 162 с.
  Примірники: всього:2 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1), ЗБЕРІГ(1)
 144. У1
  Ш37
  Шевченко Т.Г. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко ; уклад. О. Д. Сиплива. – Донецьк : "БАО", 2008. – 416 с
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 145. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Малий Кобзар
  / Т. Г. Шевченко ; гол. ред. Н. Є. Фоміна. – Харків : Фоліо, 2005. – 383 с
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 146. У1
  Ш37
  Шевченко Т. Г. Усі твори в одному томі
  / Т. Г. Шевченко ; вступ. ст. В. Бусел. – К. : Ірпінь: "Перун", 2007. – 824 с. – (Поет. поличка "Перуна")
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(3), ЗБЕРІГ(1)
 147. У1
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. "Я так її, я так люблю..." : Вибрані вірші та поеми
  / Т. Г. Шевченко ; упоряд. і прим. М. М. Павлюка ; вст. ст. М. Г. Жулинського. – К. : Либідь, 2004. – 704 с. : іл.
  Примірники: всього:1 - ЗБЕРІГАННЯ(1)
 148. У1
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. Золоті вірші Великого Кобзаря з коментарями
  / Т. Г. Шевченко. – Донецьк : БАО, 2009. – 416 с. : іл.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
 149. С(Укр)
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко ; вступ. ст. М. Рильського. – К. : Худ. л-ра, 1957. – 626 с
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 150. У1
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар : Повна збірка
  / Т. Г. Шевченко. – Х. : Школа, 2007. – 352 с.
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 151. У1
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар
  / Т. Г. Шевченко ; передм. П. Мовчана ; приміт. Є. Нахліна. – К. : "Просвіта", 2006. – 344 с.
  Примірники: всього:1 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
 152. У1
  Ш37
  Шевченко, Тарас Григорович. Щоденник
  / Т. Г. Шевченко ; пер. з рос. О. Кониського ; передм. та пер. віршів В. Шевчука. – К. : Школа, 2003. – 272 с. – (Шкільна хрестоматія)
  Примірники: всього:2 - ЗБЕРІГАННЯ(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ.(1)
 153. 8У1.3
  Ш33
  Шевченкознавство : підсумки й проблеми
  / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1975. – 562 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(2), НАУК. АБОНЕМЕНТ(1)
  У книзі вперше в історії шевченкознавства систематизовано все написане про великого поета протягом 1840-1970 рр.
 154. 8У1.3
  Ш78
  Шовкопляс, Ганна Михайлівна. За покликом серця : пам'ятки історії та культури в житті і творчості Т. Г. Шевченка
  / Г. М. Шовкопляс, І. Г. Шовкопляс. – К. : Наукова думка, 1990. – 168 с. – Бібліогр.: с. 152 -Покажч. імен. – Покажч. геогр.
  Примірники: всього:1 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1)
  Великий син України Т. Г. Шевченко глибоко цікавився життям свого та інших народів, вивчав, описував і змальовував різноманітні пам'ятки історії та культури на Україні, в Росії і Казахстані, відобразив їх у своїх літературній і мистецькій спадщині. Це – стародавні могили, змійові вали, давньоруські поселення і поховання, середньовічні архітектурні споруди, мистецькі твори, писемні документи, етнографічні матеріали.
 155. 8У1.3
  Ш95
  Шубравський, Василь Єфремович. Від Котляревського до Шевченка : (проблема народності української літератури)
  / В. Є. Шубравський ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наукова думка, 1976. – 290 с. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:4 - НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
  У книзі на конкретному історико-літературному матеріалі досліджується складний процес утвердження нової української літератури на позиціях народності.
 156. 8У1
  Ш95
  Шубравський, Василь Єфремович. Драматургія Т. Г. Шевченка
  / В. Є. Шубравський. – 2-ге вид. випр. та доп. – К. : Художня література, 1961. – 120 с
  Примірники: всього:4 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), НАУК. АБОНЕМЕНТ(2), ЗБЕРІГ(1)
  У книзі всебічно розглянуто драматургічний доробок Т. Г. Шевченка. Докладно досліджена історія створення драматичних творів "Никита Гайдай", "Невеста", "Назар Стодоля". Основне місце в книзі приділяється аналізу драми "Назар Стодоля".
 157. 8У1.3
  Я94
  Яцюк, Володимир Макарович. Шевченківська листівка як пам'ятка історії та культури : 1890-1940
  / В. М. Яцюк. – К. : Криниця, 2004. – 488 с. : кол. іл., іл. – Покажч. імен.
  Примірники: всього:2 - ЧЗ ЗАГАЛЬНА(1), ЗБЕРІГ(1)
  В книзі висвітлюється історія з'яви поштових карток і тлумачиться їхній зміст.

  Список праць викладачів університету


 158. Волочай, Василь Григорович. "Діамант в кожусі" : лірика Т. Г. Шевченка і сучасна початкова школа / В. Г. Волочай. – 2002
 159. Волочай, Василь Григорович. "Діамант в кожусі" : лірика Т. Г. Шевченка і сучасна початкова школа / В. Г. Волочай. – 2002
 160. Волочай, Василь Григорович. Лірика Тараса Шевченка : сучасне прочитання / В.Г. Волочай // Вісник УВКР. –2003. –№ 3. – С. 7.
 161. Волочай, Василь Григорович. Лірика Тараса Шевченка : сучасне прочитання / В.Г. Волочай // Вісник УВКР. –2003. –№ 3. – С. 7.
 162. Історія української культури. VIII. Зшиток - травень 1937 : [Письменство] / видання І. Тиктора. – 1993
 163. Куцевол, Ольга Миколаївна. У магічному кристалі поетичного слова : Антологія "поетичної критики". Вип. 1 / О. М. Куцевол // Бібліотека "Дивослова". – 2009. – № 4. – С. 2-65
 164. Література рідного краю : Тези доповідей та повідомлень обласної науково-методичної конференції (18-19 травня 1990 р.) / редкол. : В. М. Борщевський, З. М. Грузман, А. М. Подолинний та ін. – 1990
 165. Літературознавчі студії : Збірник наукових статей. Вип. 3 / ред. І. Є. Руснак, Б.В. Хоменко, Н. С. Поляруш. – 2008
 166. Подолинний, Анатолій. Рідне слово в "Кобзарі" : [мовний аналіз "Кобзаря" Т. Шевченка] / Анатолій Подолинний // Літературна Україна. –2011. – 4 серпня (№ 29). – С. 15.
 167. Руснак І.Є. Методичні рекомендації по відзначенню 160-річниці від часу появи першого "Кобзаря" Т. Шевченка та 155-річчя від дня написання "Заповіту" / І. Є. Руснак. – 2000
 168. Хоменко, Борис Васильович. Тарас Шевченко в країні "Калевали"/ Б.В. Хоменко //Літературознавчі студії : зб. наук. ст. – Вінниця : ВДПУ ім. М. Коцюбинського, 2008. – Вип. 3. – С. 15-18
 169. Хоменко, Борис Васильович. Тарас Шевченко в країні "Калевали"/ Б.В. Хоменко //Літературознавчі студії : зб. наук. ст. – Вінниця : ВДПУ ім. М. Коцюбинського, 2008. – Вип. 3. – С. 15-18

  Список мультимедійних видань


 170. У1
  А93 Аудіоантологія української поезії : поетично-музична композиція "Монолог самоти" за "Кобзарем" Т. Г. Шевченка
  / авт. проектів, режисер та викон. О. Биструшкін ; передмова М. Жулинського ; муз. оформ. О. Ступка ; композитор М. Чембержі. – Київ : СІ ДІ Майстер. – 2012
  Диск № 1 : Тарас Шевченко
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ(1)
 171. Компакт диск пісенниих та музичних творів українських композиторів та виконавців [Електронный ресурс]. – Електрон. Музичні дані
  2004г. № 3/4.
  Зміст: Пісні на вірші Т. Г. Шевченко.
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ(1)
 172. 8У1.3
  М58
  Мій Шевченко [Електронный ресурс] : документальний фільм. Серії 1-4
  . – К., 2001. – Ел. опт. диск (DVD-ROM) : зв.
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ(1)
  Протягом чотирисерійного документального фільму його творці ведуть глядача від невеличкої хати в Моринцях, де народився, до Чернечої гори біля Канева, де похований. Авторам вдається знайти в кожному епізоді з життя Шевченка невідомий нюанс і подати це по-новому. Причому погляд авторів відповідає сприйняттю сучасної людини, бо він не лише об'єктивний, фактографічний, а й емоційний.
  Фільм "Мій Шевченко", який висунуто на Державну премію імені Тараса Шевченка, є нешаблонною спробою показати справжнього, живого Кобзаря, і при тому без втрат пошани й любові до нього.
 173. 78(07)
  М90
  Музичне мистецтво. 5 клас : Педагогічний програмний засіб освітньої галузі "Естетична культура" : для загальноосвітніх навчальних закладів. "Версія 1.0.
  – Рівне : Контур плюс, 2006. – Ел. опт. диск (CD-ROM) : іл., фото, портр., мал.
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ(1)

 174. Роль краєзнавства в соціально-економічному і культурному розвитку регіону [Електронный ресурс] : матеріали 3 Міжнародної науково-практичної конференції (м. Вінниця, 10-12 жовтня 2012 р.)
  . – Ел. опт. диск (CD-ROM). – Електрон. текст. та граф. дані. – Вінниця : ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, 2013
  Примірники: всього:2 - ЗЕІ(2)

  Список електронних мережевих повнотекстових видань 175. Бібліотека української літератури [Электронный ресурс] : електронна бібліотека : 136 авторів, 898 творів, біографії авторів.
  – Електрон. текст в форматі .htm. – (Золота скарбниця України)
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ. МЕРЕЖА БІБЛІОТЕКИ(1)
  До електронної бібліотеки входять біографії та найвідоміші твори української літератури

 176. Гальчак, Сергій. Безсмертний прометей Тарас Шевченко і Вінниччина. Тарасовими шляхами Вінниччини [Електронный ресурс]
  / Сергій Гальчак. – Електрон. текстові дані. в форматі .pdf // Вінницький край. – 2014. – C. 38.
  Примірники: всього:1 - МЕРЕЖА БІБЛІОТЕКИ(1)

 177. Народні музеї Поділля : збірник

  Примірники: всього:1 - ЗЕІ. МЕРЕЖА БІБЛІОТЕКИ(1)

 178. Огієнко, Іван. Історія української літературної мови [Електронний ресурс]
  / Іван Огієнко ; упоряд., автор передм і коментар. М. Тимошик. – Електрон. текст в форматі .pdf. – К. : Haшa кyльтyрa i нayкa, 2004. – 436 : іл.
  Примірники: всього:1 - ЗЕІ(1)

 179. Подолинний А. М. Подільська Шевченкіана : сторінки історії і постаті (До 200-річчя від дня народження поета) [Електронный ресурс]
  / А. М. Подолинний. – Електрон. текстові дані в форматі .pdf
  Примірники: всього:1 - МЕРЕЖА БІБЛІОТЕКИ(1)

  Список статей з періодики в ЕК. 2011-2013 рр.


 180. Абліцов В. Шевченко - наш духовний виднокіл/ В. Абліцов //Літературна Україна. -2012. -6 грудня (№ 47). – С. 1, 4.
 181. Азьомов, Віктор. Від "Минають дні, минають ночі" до "Заповіту": у пошуках національної долі/ Віктор Азьомов //Дивослово. -2013. -№ 3. – С. 37-40
 182. Александрова В. Дорости до Шевченка : сценарій літературно-музичного свята, присвяченого річниці від дня народження Тараса Шевченка/ Валентина Александрова //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 66-69.
 183. Аношкіна Г. Г. Моральна й політична оцінка історичного минулого в поемі "Великий льох" Тараса Шевченка/ Г. Г. Аношкіна //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 4. – С. 15-17
 184. Антоновська М. Повість Т. Шевченка "Художник" у контексті українсько-російських літературних зв'язків/ М. Антоновська //Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства: збірник наукових праць/ ред. кол.: І. В. Сабадош, В. В. Барчан, Н. П. Бедзір.-Ужгород: Говерла, 2011. -Вип. 15. – С. 8-12
 185. Артеменко В. "Великий син великого народу" : творчий проект/ Валентина Артеменко //Початкова школа. -2012. -№ 3. – С. 13-16
 186. Астаф'єв, Олександр. Поезія Тараса Шевченка в польських перекладах ХХ століття/ Олександр Астаф'єв //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 13-22
 187. Астаф'єв, Олександр. Рецепція творчості Тараса Шевченка на сторінках журналу "Biuletyn Polsko-Ukrainski"/ О. Астаф'єв //Слово і час. -2011. -№ 1. – С. 41-51
 188. Бакуменко Л. Г. Масштабна шевченкіана/ О. Д. Бакуменко //Бібліотечна планета. -2013. -№ 2. – С. 6-7
 189. Барабаш, Юрій. Тарас Шевченко в європейському літературному полілозі (предні міркування до теми)/ Юрій Барабаш //Слово і час. -2013. -№ 9. – С. 3-19
 190. Барабаш, Юрій. Шевченків концепт "чужі люди" та його семантично-поетикальні модифікації як сенсотвірний чинник/ Ю. Барабаш //Слово і час. -2011. -№ 8. – С. 4-13
 191. Баран Є. Шевченкове життя: день за днем : Олександр Деко. Шевченківський календар // Соборність. – 2008. – № 1.- С. 37-94; 2008. – № 2/3.- С. 133-158; 2009. – № 2/3.- С. 139-175; 2010.- № 1/2/ Є. Баран //Літературна Україна. -2011. -17 лютого (№ 7). – С. 15.
 192. Баранова В. Символізм поеми-містерії Т. Шевченка "Великий льох" : 9-й клас/ В. Баранова (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 6-8.
 193. Барвінова О. В. Шевченківська світлиця : літературно-музична вистава/ О. В. Барвінова //Класному керівнику. Усе для роботи. -2012. -№ 2. – С. 39-43
 194. Бача Ю. Моє розуміння значення Тараса Шевченка/ Ю. Бача //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 15-20
 195. Бевзенко Н. І. Уроки дослідження творчості Тараса Шевченка: 9 кл./ Н. І. Бевзенко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 16-18. – С. 30-39.
 196. Бігун, Ольга. Мова як еманація святості: церковнослов'янізми Тараса Шевченка крізь призму семіозису/ Ольга Бігун //Слово і час. -2013. -№ 8. – С. 72-77
 197. Біленко В. В Україну - назавжди : [перепоховання Великого Кобзаря]/ В. Біленко //Урядовий кур'єр. -2011. -21 травня (№ 91). – С. 8.
 198. Біленко В. Дорога у вічність : [до 150-річчя від дня смерті Т. Шевченка]/ В. Біленко //Голос України. -2011. -10 березня (№ 43). – С. 5.
 199. Білокінь О. По безсмертному шляху : Актуалізація символьної семантики лексеми шлях (дорога) у духовному просторі Тарасової гори/ Ольга Білокінь //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 5. – С. 102-109
 200. Білокінь, Сергій. Тарас Шевченко й Гетьманщина/ Сергій Білокінь //Слово і час. -2012. -№ 9. – С. 3-16
 201. Бовсунівська Т. Жанрова палітра поезії Тараса Шевченка/ Тетяна Бовсунівська //Українська мова і література в школі. -2012. -№ 4. – С. 46-50
 202. Бовсунівська, Тетяна. Шевченко і концепція войовничого романтизму/ Т. Бовсунівська //Дивослово. -2011. -№ 3. – С. 58-62
 203. Бойко В. Історія України в містерії "Великий льох" Т. Шевченка/ В. Бойко //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 24-26
 204. Бондар, Микола. Нестандартні смисли поетичного роздуму: жанр філософської медитації в ліриці Т. Шевченка/ Микола Бондар //Слово і час. -2013. -№ 6. – С. 3-18
 205. Бондаренко І. П. З історії дослідження одного сюжету у творчості Тараса Шевченка (ауліє-агач)/ Г. Б. Бондаренко //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 40-44
 206. Бондаренко Н. Л. Художня інтерпретація проблеми української еліти в поемі Тараса Шевченка "І мертвим, і живим..."/ Н. Л. Бондаренко //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 4. – С. 17-20
 207. Борисенко В. К. Малярська спадщина Тараса Шевченка в контексті візуальної антропології/ В. К. Борисенко //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 48-51
 208. Борисенко К. "Слово о полку Ігоревім..." та доба Київської Русі у творчості Тараса Шевченка/ Катерина Борисенко //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 6-8
 209. Боронь О. Повісті Тараса Шевченка і західноєвропейські романи (Чарлз Діккенс, Вальтер Скотт, Олівер Ґолдсміт, Ежен Сю)/ Олександр Боронь //Літературна Україна. -2013. -8 серпня (№ 30). – С. 6.
 210. Боронь О. Спадкоємність традицій : Тарас Шевченко-повістяр у творчому діалозі з прозою Євгена Гребінки/ О. Боронь //Літературна Україна. -2012. -2 лютого (№ 5). – С. 5.
 211. Боронь О. Чарлз Діккенс у лектурі та творчій практиці Тараса Шевченка: контактні зв'язки і типологічні збіги/ О. Боронь //Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№ 3. – С. 42-50
 212. Боронь О. Яке видання Олівера Голдсміта читав Шевченко?/ О. Боронь //Літературна Україна. -2011. -20 жовтня (№ 40). – С. 5.
 213. Боронь, Олександр. Альбом офортів Т. Шевченка "Мальовнича Україна" у відгуках російської преси 1844 року/ Олександр Боронь //Слово і час. -2013. -№ 6. – С. 19-27
 214. Боронь, Олександр. Композиція повістей Тараса Шевченка/ Олександр Боронь //Слово і час. -2013. -№ 3. – С. 25-33
 215. Боронь, Олександр. Повісті Тараса Шевченка і романістика Вальтера Скотта: контактні зв'язки й типологічні паралелі/ Олександр Боронь //Слово і час. -2012. -№ 5. – С. 20-29
 216. Боронь, Олександр. Повість "Несчастный": сюжет, жанр, система образів/ О. Боронь //Дивослово. -2012. -№ 3. – С. 11-15
 217. Боронь, Олександр. Поетика повісті Тараса Шевченка "Прогулка с удовольствием и не без морали" (текст, контекст, інтертекст)/ Олександр Боронь //Слово і час. -2012. -№ 3. – С. 59-69
 218. Боронь, Олександр. У поезії Тараса Шевченка справді важлива кожна літера/ Олександр Боронь //Слово і час. -2012. -№ 7. – С. 125
 219. Боронь, Олександр. Шевченкознавчі інтерпретації Юрія Барабаша/ О. Боронь //Слово і час. -2011. -№ 8. – С. 26-30
 220. Братко В. О. Культурологічний аспект вивчення ліричних творів Тараса Шевченка: 5 клас/ В. О. Братко //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 6. – С. 8-11
 221. Бронь, Олександр. Фольклористичне шевченкознавство з нової перспективи/ О. Бронь //Слово і час. -2011. -№ 11. – С. 121-124
 222. Буняк Н. Скарби "Великого льоху" : урок-ключовий момент за поемою Тараса Шевченка : 9 клас/ Наталія Буняк //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 25-28.
 223. Буняк Н. Тарас Шевченко : Доля. Муза. Слава : Літературно-музична композиція, присвячена Шевченківським дням/ Наталія Буняк //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 70-74.
 224. Бучнєва Т. Образ Т. Шевченка у творчості письменників Луганського краю : 9-й клас/ Т. Бучнєва (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 17-21.
 225. Вилегжаніна Т. І. Національний електронний ресурс «Шевченкіана»: створимо разом/ Т. І. Вилегжаніна //Бібліотечна планета. -2013. -№ 2. – С. 4-5
 226. Вівтоненко М. Художній світ поеми-містерії "Великий льох" Тараса Шевченка/ М. Вівтоненко //Літературознавчі студії: збірник наукових статей/ ред. кол.: І. Є. Руснак, Н. С. Поляруш, Т. В. Яковенко.-Вінниця: Планер, 2011. -вип. 6. – С. 73-81
 227. Вічне і живе Шевченкове слово : [підготовка до 200-річчя від дня народження Кобзаря] //Розкажіть онуку. -2013. -Лютий (№ 3-4). – С. 93-99.
 228. Войтенко А. В. Живопис у житті Т. Шевченка : розробка уроку/ А. В. Войтенко //Шкільний бібліотекар. -2012. -№ 2. – С. 20-22.
 229. Волинець Н. Поет - співець страждань народних : перегук творів М. Некрасова з поезією Т. Шевченка : 9-й клас/ Н. Волинець //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 3). – С. 36-40.
 230. Волкова, Анна. "Чтобы каждый день видеться с дочерью, Тарас Шевченко стал давать ей уроки рисования" : інтерв'ю полтавської письменниці Ренати Смірнової/ Анна Волкова //Факты и комментарии. -2013. -12 марта (№ 44). – С. 12, 14.
 231. Волошина Л. Про "Заповіт" Т. Шевченка з точки зору метафізики/ Л. Волошина //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 26.
 232. Ворона Ю. А. Життя Кобзаря – уроки для нащадків/ Ю. А. Ворона //Бібліотечна планета. -2011. -№ 2. – С. 38
 233. Гавеля Б. Тарас Шевченко і польський національно-визвольний рух ХІХ століття/ Б. Гавеля //Вісник Книжкової палати. -2013. -№ 5. – С. 44-48
 234. Гайдук С. "Дивися, як я полечу, бо я сова": до символіки образу сови в поезії Тараса Шевченка/ С. Гайдук //Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства: збірник наукових праць/ ред. кол.: І. В. Сабадош, В. В. Барчан, Н. П. Бедзір.-Ужгород: Говерла, 2011. -Вип. 16. – С. 70-73
 235. Галич, Олександр. Леонід Большаков: портрет на тлі доби/ Олександр Галич //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 38-43
 236. Гараздюк, Олеся. Тема жіночої долі у творчості Т. Шевченка. Поема "Наймичка": урок у 9 класі/ О. Гараздюк //Дивослово. -2012. -№ 3. – С. 20-22
 237. Гарасим, Ярослав. Випробування Шевченком/ Ярослав Гарасим //Дзвін. -2012. -№ 5/6. – С. 138-144
 238. Генералюк Л. Алгоритми і варіанти концепту "картина": вплив образотворчого мистецтва на літературний стиль Шевченка/ Леся Генералюк //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 1/2 . – С. 112-123.
 239. Генералюк, Леся. Код образотворчого мистецтва у слові Шевченка: колористика/ Леся Генералюк //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 3-13
 240. Генералюк, Леся. Нотатки до психологічних студій над Шевченком і його творчістю/ Леся Генералюк //Слово і час. -2012. -№ 5. – С. 3-19
 241. Герасимов Ю. Деякі зауваги щодо виразного читання громадянської лірики Т. Шевченка (на прикладі поезії "Сон")/ Ю. Герасимов //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 31-34
 242. Герасимчук, Наталія. Кобзареві струни : [поетична композиція]/ Наталія Герасимчук //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 1/2 . – С. 4-8.
 243. Гетьманенко І. Творчий перегук майстрів слова. Бінарний урок-дослідження з елементами компаративістики: "Проблемно-тематичний аналіз жіночих образів Т. Шевченка та М. Некрасова"/ І. Гетьманенко, Т. Алексєєва. 10 клас //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. -2011. -№ 6. – С. 45-50
 244. Гетьманенко, Ірина. Шевченко та Овідій: споріднення доль і творів/ Ірина Гетьманенко //Всесвітня література в сучасній школі. -2012. -№ 6. – С. 27-32
 245. Гізатуліна Т. В. Тарас Григорович Шевченко : година спілкування/ Т. В. Гізатуліна //Початкове навчання та виховання. -2011. -№ 5. – С. 20-21.
 246. Глеб О. Інтерпретація змісту балад Т. Шевченка "Причинна" і "Тополя"/ О. Глеб //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 33-36
 247. Глоба Н. В. Фототипічні, факсимільні та репринтні видання творів Т. Шевченка/ Н. Глоба //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 41-43
 248. Голованенко, Володимир. Тарасове світло/ В. Голованенко //Науковий світ. -2011. -№ 5. – С. 24.
 249. Голомб М. Т. Шевченко. "Гайдамаки" : 9-й клас/ М. Голомб (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 9-12
 250. Гончаренко О. П. Світ Шевченкової поезії/ О. П. Гончаренко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 17-20.
 251. Гончарук П. С. Відображення питань світової історії у творчій спадщині Т. Г. Шевченка (до 150-річчя світлої пам'яті Великого Кобзаря)/ П. С. Гончарук //Вісник Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв. -2011. -№ 4. – С. 195-202
 252. Горбань Т. Шевченко - великий син України. Читання : проект/ Т. Горбань //Початкова освіта. -2012. -Лютий (№ 5). – С. 2-5
 253. Грибінюк Г. Мікропоетика пейзажу в прозі Т. Шевченка (на матеріалі російськомовних прозових творів Т. Шевченка) : 9-й клас/ Г. Грибінюк //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 18-21
 254. Грица С. Й. Три складові фольклорної проекції в поезії Тараса Шевченка/ С. Й. Грица //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 34-39
 255. Грицаюк О. Громадянські мотиви поеми "Сон" Тараса Шевченка/ О. Грицаюк //Літературознавчі студії: збірник наукових статей/ ред. кол.: І. Є. Руснак, Н. С. Поляруш, Т. В. Яковенко.-Вінниця: Планер, 2011. -вип. 6. – С. 48-53
 256. Гуляк А. Віддзеркалення релігійного світогляду Тараса Шевченка у художній системі "Кобзаря"/ Анатолій Гуляк //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 9-14
 257. Данилевич, Марія. Тарас Шевченко і білоруська література/ М. Данилевич, Л. Вашків //Слово і час. -2011. -№ 7. – С. 106-109
 258. Дегтярьова Г. Засвітити світ правди : мультимедійний урок-дослідження : [за творами Т. Шевченка "Великий льох", "Стоїть в селі Суботові"]/ Галина Дегтярьова (Введено оглавление) //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 1/2 . – С. 36-46.
 259. Денисенко С. І. Ім'я, освіячене любов'ю : урок-сценарій/ С. І. Денисенко //Все для вчителя. -2011. -Вересень (№ 25-27). – С. 29-32.
 260. Денчик С. Шана великому Кобзарю: захід/ С. Денчик //Відкритий урок: розробки, технології, досвід. -2012. -№ 3. – С. 67-69
 261. Дзюба І. Сто років тому : З історії відзначення Шевченкових ювілеїв/ І. Дзюба //День. -2011. -4-5 березня (№ 39-40). – С. 9.
 262. Дзядзіна Н. Рослини у творчості Тараса Шевченка: літературне свято/ Дзядзіна Н.; Н. Дзядзіна [и др.] //Дефектолог. -2011. -Червень (№ 6). – С. 45-48
 263. Дига Н. В. Вивчення творів Т. Шевченка фантастичного спрямування на факультативних заняттях у 10-11 класах: діалогічний аспект/ Н. В. Дига, І. Юхименко //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 3. – С. 32-35
 264. Дига Н. В. Місце творів Т. Шевченка у сучасній програмі та особливості їх прочитання/ Н. В. Дига //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 2-4
 265. Дицюра Н. "Кобзарем його ми звемо" : літературна композиція/ Н. Дицюра //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 22-24
 266. Добровольська О. В. "Обніміьься ж, брати мої, молю вас, блгаю...": вивчення послання Т. Г. Шевченка "І мертвим, і живим, і ненародженим..."/ О. В. Добровольська //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 7/8. – С. 42-43
 267. Дроздовський Д. Шевченкові раритети: повернення у ХХІ столітті/ Д. Дроздовський //День. -2011. -10-11 червня (№ 100-101). – С. 23.
 268. Дроздовський, Дмитро. Раритети Тараса Шевченка: повернення у ХХІ столітті/ Дмитро Дроздовський //Слово і час. -2012. -№ 2. – С. 112-114
 269. Дубровін, Сергій. Михайло Кулиняк: Омріяна оспівана, міфологізована українська культура, де Шевченко є символом, нашим культурним кодом, - ось такими представляємо урочистості до 200-ліття поета і пророка/ Сергій Дубровін //Віче. -2013. -№ 19. – С. 66-67
 270. Дудніченко Н. Епіграф як домінанта аналізу художнього твору (на матеріалі поеми Тараса Шевченка "І мертвим , і живим...")/ Н. Дудніченко //Методичний пошук учителя-словесника: зб. наук.-метод. статей студентів і магістрантів/ за ред. О. М. Куцевол, упоряд. Л. І. Федчук.-Вінниця: ТОВ "Ландо ЛТД", 2012. -Вип. 4. – С. 175-179
 271. Дячок О. М. Шевченкові дороги на Тернопільщині : літературно-мистецька вітальня/ О. М. Дячок, О. М. Пасічник //Класному керівнику. Усе для роботи. -2013. -№ 1. – С. 40-43.
 272. Єременко О. Р. Від фантастичного до реального: надраціонально-національне образотворення в баладі "Лілея" Т. Шевченка: матеріали до уроку в 9 класі/ О. Р. Єременко, В. О. Кравченко //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 15-17
 273. Єрмоленко С. Я. Мовотворчість Тараса Шевченка в слов'янській рецепції XIX - XXI ст./ С. Я. Єрмоленко, А. К. Мойсієнко, Л. П. Гнатюк //Мовознавство. -2013. -№ 2-3. – С. 100-112
 274. Єршова Н. Ускладнені речення у поемі Тараса Шевченка "І мертвим, і живим, і ненарожденним..."/ Наталія Єршова //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 15-17
 275. Жадько В. Геній слова й пензля : [авторський цикл В Жадька "Іду до Шевченка" на допомогу вчителям української літератури]/ В. Жадько //Освіта. -2013. -6-13 березня (№ 12). – С. 8-9.
 276. Жила С. О. "А залишаюся я живим серцем свого народу...": сторінки підручника для 8 класу про Т. Шевченка/ С. О. Жила //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 8-13
 277. Жогло Н. Становлення суб'єктності учня-читача : [урок у 5 класі]/ Н. Жогло //Бібліотечка "Дивослова". -2012. -№ 10. – С. 51-55.
 278. Жулинський М. Його благословила доля славою святою : До 150-річчя від дня перепоховання Кобзаря/ М. Жулинський //Літературна Україна. -2011. -19 травня (№ 20). – С. 1, 6.
 279. Жулинський, Микола. "Шевченко. Присутність."/ Микола Жулинський //Віче. -2012. -№ 9. – С. 64-65
 280. Жулинський, Микола. Іменем Шевченка, в ім'я Шевченка/ Микола Жулинський //Слово і час. -2013. -№ 4. – С. 3-16.; № 5. – С. 3-16
 281. Задорожний, Василь. Про одне слово із Шевченкового лексикону/ Василь Задорожний //Слово і час. -2012. -№ 5. – С. 29-36
 282. Залога, Анастасія. Мій Шевченко : [твір-есе]/ А. Залога //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 35.
 283. Зарівчак, Роксолана. Сприйняття творчості та особистості Тараса Шевченка в Канаді/ Р. Зарівчак //Всесвіт. -2013. -№ 3-4. – С. 218-225.; № 5-6. – С. 232-237
 284. Захарчук, Оксана. Шевченко-музикант/ Оксана Захарчук //Дзвін. -2012. -№ 3. – С. 114-117
 285. Зимомря, Микола. Рецепція поетичної спадщини Тараса Шевченка в німецькомовному культурному просторі/ Микола Зимомря, Іван Зимомря //Слово і час. -2013. -№ 7. – С. 8-15
 286. Зленко, Григорій. Розповіді літературного слідопита/ Г. Зленко //Кур`єр Кривбасу. -2013. -№ 281-282-283. – С. 323-335.
 287. Зорівчак Р. Вагомий внесок до англомовної Шевченкіани/ Р. Зорівчак //Бористен. -2011. -№ 3. – С. 1-2.
 288. Зорівчак, Роксолана. Вагомий внесок до англомовної Шевченкіани/ Р. Зорівчак //Дзвін. -2011. -№ 3. – С. 143-144
 289. Зорівчак, Роксолана. Сприйняття особистості та творчості Тараса Шевченка у Великій Британії: Частина 1. ХІХ століття, частина ІІ. ХХ століття/ Р. Зорівчак //Всесвіт. -2011. -№ 3-4. – С. 211-215.; № 5-6. – С. 215-227
 290. Зорівчак, Роксолана. Шевченкіана Віри Річ/ Р. Зорівчак //Слово і час. -2011. -№ 3. – С. 3-12
 291. Зорук Б. Тарасові музи : [жінки в житті Т. Г. Шевченка]/ Б. Зорук //Вінничанка. -2013. -№ 3. – С. 22-23.
 292. Іванишин П. В. Художній світ: трансформація мегаобразів Тараса Шевченка у поезії вісниківців/ П. В. Іванишин //Українська література в загальноосвітній школі. -2012. -№ 3. – С. 4-10
 293. Іщук Є. І. Український національний рух наприкінці 40 рр. ХІХ ст. : урок -суд/ Є. І. Іщук //Все для вчителя. -2011. -Лютий (№ 4-5). – С. 45-50.
 294. Карук Н. Єднаючи минуле, теперішнє й майбутнє... : мультимедійний урок засвоєння нових знань у 7 класі : [за твором Т. Шевченка "Заповіт"]/ Наталія Карук (Введено оглавление) //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 1/2 . – С. 18-25.
 295. Кирилюк, Зінаїда. Епізод з історії української культури у спогадах літературознавця й фольклориста В. Данилова (лист до Є. Кирилюка)/ Зінаїда Кирилюк //Слово і час. -2012. -№ 6. – С. 50-59
 296. Кислашко О. П. Тарас Шевченко про виховання в дусі християнських ідеалів/ О. П. Кислашко //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 7/8. – С. 49-50
 297. Клейменова, Ольга. Назустріч "неєлейному" ювілею/ Ольга Клейменова //Віче. -2013. -№ 11. – С. 10-12
 298. Клочек Г. "Садок вишневий коло хати..." як кінотекст: монографічний аналіз твору/ Г. Клочек //Дивослово. -2012. -№ 6. – С. 22-27
 299. Клочек Г. Тарас Шевченко - поет елітарний/ Г. Клочек //Літературна Україна. -2013. -23 травня (№ 21). – С. 1, 3.
 300. Клочек, Григорій . Кінорежисер Тарас Шевченко & Голлівуд/ Григорій Клочек //Слово і час. -2013. -№ 3. – С. 3-25
 301. Клочек, Григорій. "На Великдень, на соломі...": до проблеми критеріїв художності літературного твору/ Григорій Клочек //Дивослово. -2013. -№ 5. – С. 44-46
 302. Клочек, Григорій. "Садок вишневий коло хати..." як кінотекст/ Г. Клочек //Дивослово. -2012. -№ 5. – С. 20-27
 303. Клочек, Григорій. "Садок вишневий коло хати..." як кінотекст: монографічний аналіз твору/ Г. Клочек //Дивослово. -2012. -№ 7. – С. 25-36
 304. Клочек, Григорій. Драматично-театральне і "кінематографічне" в поемі "Катерина": "кінематографізм" Тараса Шевченка в контексті інтерактивних стосунків літератури і кіно/ Григорій Клочек //Дивослово. -2012. -№ 11. – С. 19-23
 305. Клочек, Григорій. Кінорежисер Тарас Шевченко & Голлівуд/ Григорій Клочек //Дивослово. -2013. -№ 3. – С. 27-32
 306. Клочек, Григорій. Трохи пейзажно-географічної та предметно-побутової конкретики/ Григорій Клочек //Дивослово. -2013. -№ 10. – С. 28-32
 307. Кобзар Н. Загадка Канівського рушника/ Н. Кобзар //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 22-25.
 308. Коваленко М. "Де козак, там і слава". За поемою Т. Шевченка "Гамалія" : урок позакласного читання : 8-й клас/ М. Коваленко (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 26-31
 309. Коваленко О. Екзистенційний зміст конфлікту в інтимно-медитативній поезії Т. Г. Шевченка/ О. Коваленко //Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства: збірник наукових праць/ ред. кол.: І. В. Сабадош, В. В. Барчан, Н. П. Бедзір.-Ужгород: Говерла, 2011. -Вип. 15. – С. 134-136
 310. Ковалинська І. Шевченко і сучасність: минуле для прийдешнього : цикл уроків за творчістю Тараса Шевченка : українська література : 9 клас/ Ірина Ковалинська //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 40-46.
 311. Коваль, Юрій. Шевченкіана Євгена Безніска/ Юрій Коваль //Дзвін. -2012. -№ 3. – С. 153
 312. Ковальчук А. Тарас Шевченко в нашому житті/ А. Ковальчук //Українське слово. -2012. -28 березня - 3 квітня (№ 13). – С. 8.
 313. Ковтун Т. В. Заимствования из старославянского языка в поэзии Т. Г. Шевченко/ Т. В. Ковтун //Русский язык, литература, культура в школе и вузе. -2011. -№ 4. – С. 24-27
 314. Козачук, Ніна. "Всі вороги України програють боротьбу з Шевченком..." : до 70-ліття виходу публіцистичної книжки Авеніра Коломийця "Шевченкова ера"/ Н. Козачук (Введено оглавление) //Київ. -2012. -№ 3-4. – С. 2-5
 315. Коломійчук Т. А. Т. Шевченко - географ та картограф : з історії експедиції О. І. Бутакова/ Т. А. Коломійчук //Географія. -2012. -№ 4. – С. 27-29.
 316. Колосова В. Літературна вікторина за поемою "Сон" ("У всякого своя доля") Т. Шевченка : 9-й клас/ В. Колосова //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 39-40.
 317. Кондирєва М. М. "Заповіт" Т. Шевченка - твір, що єднає минуле, теперішнє і майбутнє/ М. М. Кондирєва //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 18-23
 318. Конончук Н. Вивчаємо баладу Т. Шевченка "Тополя"/ Н. Конончук //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 2. – С. 10-13
 319. Копачова Н. Поезія Т. Шевченка після заслання. "Неофіти" : 9-й клас/ Н. Копачова (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 15-21
 320. Король Т. М. Пам'яті Т. Г. Шевченка : літературний КВК/ Т. М. Король //Початкове навчання та виховання. -2012. -№ 4. – С. 17-20.
 321. Костенко Л. Сприймаючи серцем... : Із учительських роздумів/ Людмила Костенко //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 3. – С. 124-126.
 322. Костенко, Наталія. Про риму і строфіку Шевченка/ Н. Костенко //Слово і час. -2011. -№ 1. – С. 23-41
 323. Костецький А. Вінок Кобзареві/ Анатолій Костецький //Початкова школа. -2011. -№ 3. – С. 59-61.
 324. Костюренко А. Ми тебе не забули, Тарасе!: позакласний захід/ А. Костюренко //Відкритий урок: розробки, технології, досвід. -2013. -№ 3. – С. 75-77
 325. Косяченко, Віктор. Подарунок собі: відкритий лист до "свого брата-літерата" : [Г. П. Шевченка]/ Віктор Косяченко //Дзвін. -2012. -№ 7. – С. 148-149
 326. Котова І. Розвиток навичок мислення високого рівня на уроках української літератури (за таксономією Б. Блума)/ І. Котова (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2012. -Вересень (№ 17). – С. 4-33
 327. Кравченко І. М. Інноваційні технології під час вивчення творчості Тараса Григоровича Шевченка. 9 клас/ І. М. Кравченко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 2-10.
 328. Кравченко Я. "Ніколи не будь рабом, Тарасе!" : Вільнюський період у житті Шевченка: перші уроки малювання, перше кохання та... революція/ Я. Кравченко //День. -2013. -22-23 березня (№ 52-53). – С. 21.
 329. Кравченко Я. Історія монументів Кобзареві : Їх забороняли і нищили російські жандарми та білогвардійські офіцери, австрійські чиновники та польські поліцаї, угорські шовіністи та німецькі фашисти. Не завжди лояльною до них була і радянська влада/ Я. Кравченко //День. -2013. -6-7 вересня (№ 159-160). – С. 10.
 330. Кралюк П. Без царя й пана : Тарас Шевченко - співавтор "Книги битія українського народу"?/ П. Кралюк //День. -2011. -4-5 березня (№ 39-40). – С. 11.
 331. Кралюк П. Геній знайомиться зі святинею : Шевченко й Пересопницьке Євангеліє/ П. Кралюк //День. -2011. -27-28 травня (№ 90-91). – С. 11.
 332. Крикуненко, Віталій. Як не вдалося посварити Миколу Васильовича і Тараса Григоровича : до історії однієї літературної містифікації/ В. Крикуненко //Київ. -2012. -№ 9. – С. 139-173
 333. Крилевець М. Народна символіка й міфологічні метаморфози в баладі Т. Г. Шевченка "Тополя" : урок української літератури : 7 клас/ Майя Крилевець //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 40-41.
 334. Крячок Л. "Ми не забули тебе, Тарасе, черпаємо правду в твоєму слові!" : сценарій літературно-мистецького свята/ Л. Крячок //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 44-45.
 335. Кузик В. В. Поезія Тараса Шевченка у творчості братів Дмитра та Левка Ревуцьких/ В. В. Кузик //Народна творчість та етнологія. -2011. -№ 4. – С. 22-26
 336. Кузьменко О. О. Тарас Шевченко. Балада "Тополя"/ О. О. Кузьменко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 13-16.
 337. Кучинський М. В. Марко Черемшина - популяризатор творчості Тараса Шевченка/ М. В. Кучинський //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 6-10.
 338. Кушнір Л. "Я думав: де ж я прихилюсь? І де подінуся на світі?" : 150 років тому до Києва повернувся Тарас Шевченко. Для цього навіть мертвому поету потрібен був дозвіл/ Л. Кушнір //Україна молода. -2011. -19 травня (№ 83). – С. 8.
 339. Левченко, Галина. "Вичаровування" любові як спосіб осягнення психічної гармонії у вірші Тараса Шевченка "N. N. – Мені тринадцятий минало"/ Галина Левченко //Дивослово. -2013. -№ 5. – С. 39-43
 340. Лоза Н. В. Тарас Шевченко й Чернігівщина: літературно-мистецький захід/ Н. В. Лоза //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. 32-37.
 341. Локойда Т. Зустрітися із... пам'ятником : урок розвитку зв'язного мовлення/ Тетяна Локойда //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 1/2 . – С. 13-17.
 342. Людина і час у живописі Тараса Шевченка: [репродукції картин] //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. Вкладка
 343. Мазепа Н. Зрозуміти іншого : Дружба Миколи Лєскова і Тараса Шевченка як приклад російсько-українських відносин/ Н. Мазепа //День. -2011. -23-24 вересня (№ 170-171). – С. 13.
 344. Мазурак, Анна. Психофізіологічні засади монтажу як засобу художнього впливу в літературі й кіно/ Анна Мазурак //Слово і час. -2012. -№ 6. – С. 9-18
 345. Маїль, Надія. "Шевченко понад часом" Євгена Сверстюка/ Надія Маїль //Дивослово. -2013. -№ 5. – С. 35
 346. Маленко О. О. Правда - духовний код Тараса Шевченка: лінгвопоетичний аспект/ О. О. Маленко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 2-5.
 347. Малько В. Життєпис Т. Шевченка. Вірш "Мені тринадцятий минало" : 7-й клас/ В. Малько (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 13-14
 348. Маншина А. І. Тарас Шевченко і Поділля: усний журнал/ А. І. Маншина //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 6. – С. 12-13
 349. Марко, Василь. Наближення до Шевченка: аналітичні етюди/ В. Марко //Дивослово. -2012. -№ 5. – С. 44-47
 350. Маркович Т. І. Тарас Шевченко. "За сонцем хмаронька пливе", "Садок вишневий коло хати"/ Т. І. Маркович //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 11-12.
 351. Марушкевич Л. Віра в майбутнє нації : [урок за творчістюТ. Шевченка]/ Л. Марушкевич //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 31-33.
 352. Матюшкіна Т. Майстри розкріпаченого вірша Еміль Верхарн і Павло Тичина : Про подібність ідейно-художніх домінант творчості бельгійського та україського поетів/ Тетяна Матюшкіна (Введено оглавление) //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 5. – С. 20-28
 353. Мацько Л. Шевченко у полілозі національних культур/ Л. Мацько //Освіта. -2013. -16-23 жовтня (№ 45). – С. 10-11.
 354. Мачуський С. Вивчаємо історію рідного краю. Вступ до історії України : розробка уроку, 5 клас/ С. Мачуський //Історія України. -2012. -Квітень (№ 13-14). – С. 23-29.
 355. Медведєва О. Романтична балада в російській, українській та польській літературах/ Олеся Медведєва //Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. -2012. -№ 3. – С. 23-28.
 356. Меленчук, Ольга. Коментування персоналій у листуванні та щоденнику Т. Шевченка: досвід С. Єфремова/ О. Меленчук //Слово і час. -2011. -№ 5. – С. 65-72
 357. Мельник О. Через віки з любов'ю : захист учнівських проектів : 9-й клас/ О. Мельник //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 36-39.
 358. Микитин Т. П. Шкільна шевченкіана/ Т. П. Микитин, Л. А. Івашко, Н. В. Романів //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 3/4. – С. 107-108
 359. Мітюхіна Н. В. Шевченко в моєму серці. Театрально-музична композиція/ Н. В. Мітюхіна //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 25-27.
 360. Мовчанюк, Володимир. Бернз і Шевченко/ В. Мовчанюк //Всесвіт. -2012. -№ 5-6. – С. 193-202
 361. Мовчанюк, Володимир. Притчово-філософський сюжет поезії Т. Шевченка "У Бога за дверима лежала сокира"/ В. Мовчанюк //Слово і час. -2011. -№ 9. – С. 23-31
 362. Мостова Н. Вивчення балади "Тополя" Тараса Шевченка : урок української літератури : 7 клас/ Надія Мостова //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 37-39
 363. Мустафіна Г. І. Т. Г. Шевченко - художник : урок з використанням засобів інформаційних технологій/ Г. І. Мустафіна //Все для вчителя. -2011. -Вересень (№ 25-27). – С. 46-49.
 364. Мушинка М. І. Чотири празькі видання творів Тараса Шевченка періоду Другої світової війни/ М. І. Мушинка //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 7-14
 365. Мушкудіані, Олександр. Шевченко в оцінці Константине Гамсахурдіа/ Олександр Мушкудіані //Слово і час. -2013. -№ 5. – С. 77-84
 366. На струнах Кобзаревої душі : [виховні заходи] //Позакласний час. -2012. -№ 3. – С. 29-38.
 367. Назаренко С. П. Романтична домінанта в поезіях Т. Шевченка й Дж. Байрона: урок-салон у 9 класі/ С. П. Назаренко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 33-38.
 368. Найвідоміше село в Україні //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 19/20. – С. 2
 369. Найден О. С. Проблеми міфологізації і деміфологізації в українській культурі: пастуші плачі: фольклорний і Тарас Шевченка/ О. С. Найден //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 45-47
 370. Наумова, Надія. Тарас Шевченко – академік гравюри/ Н. Наумова //Науковий світ. -2011. -№ 1. – С. 18-20.
 371. Наумова, Надія. Тарасова могила/ Н. Наумова //Науковий світ. -2011. -№ 5. – С. 14-16.
 372. Нахлік, Євген. Зауваги до Франкової "Присвяти" Шевченкові/ Євген Нахлік //Дивослово. -2013. -№ 3. – С. 22-26
 373. Нерубайська Л. А. Шкільний музей "Шевченкова світлиця" - осередок громадянсько-патріотичного виховання школярів/ Л. А. Нерубайська, І. М. Замулянець //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 19-21. – С. 87-95.
 374. Нікітченко Л. Картина довколишнього світу в поезії Т. Г. Шевченка "Садок вишневий коло хати..."/ Л. Нікітченко //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 2. – С. 9-10
 375. Ніколайчук І. Не шукайте в Шевченка чітких формул. Їх немає/ І. Ніколайчук //Урядовий кур'єр. -2013. -27 липня (№ 134). – С. 6.
 376. Околітенко Н. Іван Сошенко: предтеча нашого генія : До 175-річчя від дня викупу Тараса Шевченка з кріпацтва/ Н. Околітенко //День. -2013. -26-27 квітня (№ 77-78). – С. 8.
 377. Олійник А. Стежками великого Кобзаря. Дитинство та юність Тараса Шевченка : українська література : 6 клас/ Алла Олійник //Українська мова й література у сучасній школі. -2013. -№ 10. – С. 55-57
 378. Олійник О. Вогненне слово Кобзаря : сценарій заходу/ О. Олійник //Шкільна бібліотека. -2011. -№ 2. – С. 113-118.
 379. Олійник О. Любові пам'ять незабутня : урок розвитку мовлення з української літератури : 9 клас : [за темою "Жінки в долі Тараса Шевченка"]/ Ольга Олійник //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 29-36.
 380. Опирієнко І. А. Мандри Тараса Київщиною/ І. А. Опирієнко //Шкільна бібліотека. -2012. -№ 3. – С. 78-79
 381. Орлова Н. Тарас Шевченко - гравер/ Надія Орлова //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 13-16.
 382. Осадчук І. Історична основа поеми "Гайдамаки" Тараса Шевченка/ І. Осадчук //Літературознавчі студії: збірник наукових статей/ ред. кол.: І. Є. Руснак, Н. С. Поляруш, Т. В. Яковенко.-Вінниця: Планер, 2011. -вип. 6. – С. 53-59
 383. Павельчук Ю. Духовний художньо-графічний заповіт Шевченка/ Ю. Павельчук //Дзвін. -2013. -№ 3. – С. 156-157
 384. Павленко М. "Золотий гомін" Павла Тичини як ремінісценція "Великого льоху" Тараса Шевченка/ Марина Павленко (Введено оглавление) //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. -2011. -№ 5. – С. 6-19
 385. Пазенко Л. П. Твір-опис зовнішності людини за картиною Т.Г. Шевченка "Автопортрет. 1840 р.": урок розвитку зв`язного мовлення в 7 класі/ Л. П. Пазенко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 16-19.
 386. Панченко В. "Дядьки отечества чужого..." : Тарас Шевченко - про українську квазіеліту та "козака безверхого"/ В. Панченко //День. -2013. -11-12 січня (№ 3-4). – С. 21.
 387. Панченко В. Серце Шевченка : розділи з майбутньої книжки/ В. Панченко //Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№ 3. – С. 2-41
 388. Паруля Л. М. Вікторина для юних літературознавців/ Л. М. Паруля //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 36-38.
 389. Парфенюк О. М. Шевченка світ - сплетіння ліній/ О. М. Парфенюк, І. В. Якобчук //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 2. – С. 15-18
 390. Пастух Р. Збережений історією : Про один із найстаріших пам'ятників Тарасові Шевченку/ Р. Пастух //Літературна Україна. -2012. -8 березня (№ 10). – С. 1, 15.
 391. Пасько І. Т. Шевченко "Причинна". Ознаки романтизму в баладі. Тривога за жіночу долю : 9-й клас/ І. Пасько //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 27-30.
 392. Пахаренко В. Філософське шевченкознавство: джерела та перспективи/ В. Пахаренко //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 35-40
 393. Пахаренко, Василь. Генеза Шевченкової етики/ Василь Пахаренко //Дивослово. -2013. -№ 5. – С. 36-38
 394. Пахльовська О. Тарас Шевченко - письменник ХХІ століття/ О. Пахльовська //День. -2013. -24-25 травня (№ 87-88). – С. 21.
 395. Переступняк В. М. Презентація книги Василя Касіяна "Пророк"/ В. М. Переступняк //Шкільна бібліотека. -2012. -№ 3. – С. 75-77
 396. Петрачкова С. О. Поезія Т. Г. Шевченка періоду заслання/ С. О. Петрачкова //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 22-24.
 397. Печеринська О. Тарас Шевченко і Біблія. Давидові псалми : нестандартний урок у 9-му класі (ток-шоу)/ О. Печеринська //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 12-17.
 398. Побірченко Н. С. Сподвижник з Канева. До 200-річчя Тараса Шевченка/ Н. С. Побірченко //Шлях освіти. -2013. -№ 1. – С. 25-30
 399. Подолей Л. Море як романтична візія мрії у поезії Т. Шевченка/ Л. Подолей //Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства: збірник наукових праць/ ред. кол.: І. В. Сабадош, В. В. Барчан, Н. П. Бедзір.-Ужгород: Говерла, 2011. -Вип. 16. – С. 240-243
 400. Подолинний, Анатолій. Рідне слово в "Кобзарі" : [мовний аналіз "Кобзаря" Т. Шевченка] / Анатолій Подолинний //Літературна Україна. -2011. -4 серпня (№ 29). – С. 15.
 401. Пономаренко М. Т. Шевченко - літописець козацької слави : [матеріали до лекції-концерту]/ М. Пономаренко, Г. Шихова (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 34-41.
 402. Пономаренко О. Класицизм і романтизм у живописі історичного жанру Шевченка-художника : Ескіз "Богдан Хмельницький з сином перед кримським ханом"/ Олеся Пономаренко //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 6. – С. 14-17
 403. Пономаренко О. Спільність фольклорних джерел поетики "Слова о полку Ігоревім" / Олеся Пономаренко //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 8-12
 404. Попович Н. Л. Новітні технології у просторі шевченкознавства/ Н. Л. Попович //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 10. – С. 11-14
 405. Поправко А. М. Життєпис Тараса Шевченка: урок за методом проектів. 9-й клас/ А. М. Поправко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. 18-21.
 406. Привалова С. П. Образ Марії в українській літературі/ С. П. Привалова, О. Вишневецька //Українська література в загальноосвітній школі. -2012. -№ 5. – С. 5-7
 407. Приходько О. Шевченкове слово (Підсумковий урок читання у 3 класі)/ Олена Приходько //Початкова школа. -2013. -№ 3. – С. 14-17.
 408. Рак Г. "Крізь людський біль проступає вселюдське" (О. Гончар). Бінірний урок-зіставлення трагедії Й.В. Гете "Фауст" і поеми Т. Шевченка "Катерина". 9 клас/ Г. Рак (Введено оглавление) //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. -2011. -№ 6. – С. 34-36
 409. Романовська Г. Кобзар у полоні жіночих чар : літературний вечір до дня народження Т. Шевченка/ Г. Романовська //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 25-30
 410. Роянова А. Тарас Шевченко - нащадкам : [літературний вечір]/ А. Роянова //Позакласний час. -2013. -№ 3-4. – С. 105-107.
 411. Рубльова В. І. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття...: матеріали для проведення класної години, 9 кл./ В. І. Рубльова //Виховна робота в школі. -2013. -№ 3. – С. 46-50
 412. Русич Л. Сьома Шевченкова світлиця/ Л. Русич //Літературна Україна. -2012. -22 березня (№ 12). – С. 2.
 413. Рябоконь Т. Балада "Тополя" Т. Шевченка : 7-й клас/ Т. Рябоконь //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 4-5.
 414. Сабчук А. Поетика балад раннього періоду творчості Тараса Шевченка/ А. Сабчук //Літературознавчі студії: збірник наукових статей/ ред. кол.: І. Є. Руснак, Н. С. Поляруш, Т. В. Яковенко.-Вінниця: Планер, 2011. -вип. 6. – С. 60-65
 415. Савенко Є. Шевченко в Казані. Минуле й сьогодення : до 155-річчя повернення Т. Шевченка з казахського заслання/ Є. Савенко //Слово Просвіти . -2012. -1-7 листопада (№ 44). – С. 6.
 416. Салига Т. "Те велике слово художник..." : Тарас Шевченко. Катерина Білокур. Василь Голобородько/ Т. Салига //Літературна Україна. -2013. -28 березня (№ 13). – С. 6-7.
 417. Салига, Тарас. Шевченко і ми/ Т. Салига //Дзвін. -2011. -№ 5/6. – С. 136-142
 418. Самаруха О. Хрест як символ у творчості Тараса Шевченка/ О. Самаруха //Українська мова та література. -2013. -Квітень (№ 8). – С. 15-17.
 419. Сандуляк В. С. Мовний світ поеми "Катерина" Тараса шевченка: (матеріали до вивчення)/ В. С. Сандуляк //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 29-32.
 420. Сверстюк Є. Внутрішня свобода/ Є. Сверстюк //Літературна Україна. -2011. -21 квітня (№ 16). – С. 1, 4-5.
 421. Сверстюк Є. Міт кріпацький чи козацький?/ Є. Сверстюк //День. -2011. -4-5 березня (№ 39-40). – С. 10.
 422. Сверстюк Є. Шевченкова "Княгиня"/ Є. Сверстюк //Літературна Україна. -2013. -14 березня (№ 11). – С. 1, 4.
 423. Сверстюк, Євген. Бог у Шевченковому житті і слові/ Євген Сверстюк //Дивослово. -2013. -№ 5. – С. 31-35
 424. Свято великого Кобзаря //Шкільна бібліотека плюс. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 3-31.
 425. Семеняк-Штангей В. Сонячний бунтівник із великої космічної хати : [про Т. Шевченка]/ В. Семеняк-Штангей //Українська мова та література. -2011. -Червень (№ 21). – С. 4-6.
 426. Семиляк О. "Журнал" ("Щоденник") Тараса Шевченка як історико-естетична пам'ятка/ О. Семиляк //Літературознавчі студії: збірник наукових статей/ ред. кол.: І. Є. Руснак, Н. С. Поляруш, Т. В. Яковенко.-Вінниця: Планер, 2011. -вип. 6. – С. 65-73
 427. Сеник В. Балада у світовій літературі : Й. В. Гете "Вільшаний король", Т. Шевченко "Тополя" : [урок]/ В. Сеник, М. Сірко //Зарубіжна література. -2012. -Вересень (№ 17-18). – С. 24.
 428. Сербенська О. Перше повне польське видання поетичних творів Тараса Шевченка/ О. Сербенська //Слово Просвіти. -2012. -5-11 квітня (№ 14). – С. 5-6.
 429. Сербенська, Олександра. З Україною і Шевченком у помислах та в серці/ Олександра Сербенська //Дзвін. -2013. -№ 3. – С. 122-126
 430. Серветник О. Види робіт на етапі післячитання/ О. Серветник //Бібліотечка "Дивослова". -2012. -№ 9. – С. 37-41.
 431. Середа О. Луганський край шанує Кобзаря : розробка заняття з краєзнавства у 2 класі/ Ольга Середа //Початкова школа. -2011. -№ 5. – С. 45-46.
 432. Середюк Г. Людина і смисл її життя : За поезією Тараса Шевченка "Минають дні, минають ночі..." : українська література : 8 клас/ Галина Середюк //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 35-39
 433. Сидоренко Л. Літературна вікторина за біографією Т. Шевченка: Шевченківським святам присвячується/ Л. Сидоренко //Відкритий урок: розробки, технології, досвід. -2013. -№ 3. – С. 78-81
 434. Синьоок Т. Шевченко в кінематографі незалежної України/ Т. Синьоок //Літературна Україна. -2012. -9 серпня (№ 30). – С. 12.
 435. Сінченко О. Діалог понад часом : [рецензія на книгу Є. Сверстюка "Шевченко понад часом : есеї"]/ О. Сінченко //Літературна Україна. -2012. -23 лютого (№ 8). – С. 11.
 436. Скалій, Раїса. Лесь Курбас і Тарас Шевченко : витоки залюбленості/ Р. Скалій //Київ. -2013. -№ 6. – С. 140-150
 437. Скоморовська Н. Б. Розвиток критичного мислення на уроці-конференції/ Н. Б. Скоморовська //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 2. – С. 36-39
 438. Скоморовська Н. Б. Розвиток критичного мислення учнів під час вивчення творів Т. Шевченка/ Н. Б. Скоморовська //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 5-7
 439. Славинський, Микола. Незгасна зоря генія/ М. Славинський //Науковий світ. -2011. -№ 5. – С. 13.
 440. Славинський, Микола. Тарас Шевченко не в мармурі, не в бронзі/ Микола Славинський //Віче. -2012. -№ 5. – С. 62-64
 441. Славік О. І. Вклонімося Кобзарю/ О. І. Славік //Розкажіть онуку. -2013. -Вересень (№ 17-18). – С. 15-18.
 442. Слободянюк О. Т. Г. Шевченко "Пожежа в степу" : нарис до акварелі 1848 року/ Олена Слободянюк //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 53-54.
 443. Слухай, Наталія. Поетичний синтаксис Шевченка/ Наталія Слухай //Дивослово. -2013. -№ 10. – С. 46-51
 444. Слюсарєва О. В. Тарас Шевченко "Наймичка". 9 клас/ О. В. Слюсарєва //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 12. – С. 21-23.
 445. Смольська О. Не проспіть Україну мою! : сценарій літературно-музичної композиції/ Оксана Смольська, Ірина Сьома //Українська мова і література в школі. -2011. -№ 7. – С. 59-62.
 446. Содомора А. Вічне світіння материнської сльози : [про інсценізацію поеми Т. Шевченка "Наймичка"]/ А. Содомора //Літературна Україна. -2013. -4 квітня (№ 14). – С. 15.
 447. Содомора, Андрій. Сценічний шлях до Кобзаря: роздуми над прем'єрою вистави "Search: www. Мати-наймичка. com. ua"/ Андрій Содомора //Дзвін. -2013. -№ 3. – С. 112-115
 448. Солдаткіна Т. П. "Ми тебе не забули, Тарасе" : виховний захід / Т. П. Солдаткіна //Вихователю ГПД. Усе для роботи. -2012. -№ 2. – С. 30-33.
 449. Сопронюк О. Мій Шевченко/ О. Сопронюк //Українське слово. -2012. -16-22 травня (№ 20). – С. 14.
 450. Сорокіна Л. В. "В степу безкраїм за Уралом": сценарій літературної вітальні/ Л. В. Сорокіна //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 7/8. – С. 44-48
 451. Сорохан М. Г. Невмирущий кобзар : літературно-музична композиція/ М. Г. Сорохан //Початкове навчання та виховання. -2011. -№ 5. – С. 17-19.
 452. Стасевська Г. Й. Шануй Шевченка, Україно, як мати рідного сина: вечорниці. 9 клас/ Г. Й. Стасевська //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. 22-26.
 453. Степовик Д. В. Віра Тараса Шевченка: деякі контрверсії/ Д. В. Степовик //Народна творчість та етнологія. -2013. -№ 3. – С. 21-33
 454. Стець, Зиновія. Спогади Анни Франко про Митрофана Шевченка/ З. Стець //Дзвін. -2011. -№ 3. – С. 124-125
 455. Столяренко Т. Життя як легенда : літературно-музична композиція, присвячена Тарасові Шевченку (для учнів 5-7 класів)/ Тетяна Столяренко //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 64-65.
 456. Сторожук Л. В. Тарас Шевченко й Одеса/ Л. В. Сторожук //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 5. – С. 21-28.
 457. Сулима, Віра. Морфологія "Снів" Тараса Шевченка в контексті біблійних оніричних пророцтв/ В. Сулима //Слово і час. -2011. -№ 3. – С. 12-20
 458. Супруненко В. Каспійська слава Кобзаря/ В. Супруненко //Українське слово. -2012. -29 лютого-6 березня (№ 9). – С. 11.
 459. Супруненко, Володимир. "Помним Тарас"/ Володимир Супруненко //Віче. -2012. -№ 5. – С. 64-65
 460. Сюндюков І. Віч-на-віч із генієм : Тарас Шевченко у своєму листуванні/ І. Сюндюков //День. -2011. -25-26 березня (№ 52-53). – С. 10.
 461. Сюндюков І. Вогонь під попелом : У чому саме Тарас Шевченко був пророком?/ І. Сюндюков //День. -2012. -7-8 вересня (№ 159-160). – С. 11.
 462. Таємничий портрет : У Кам'янці-Подільському зберігається рідкісний експонат - один із небагатьох прижиттєвих знімків Тараса Шевченка //День. -2011. -4-5 березня (№ 39-40). – С. 9.
 463. Танана Р. Він вклонявся Кобзаревій могилі : [про Бориса Грінченка]/ Раїса Танана (Введено оглавление) //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 49-52
 464. Танана, Раїса. Виконавець заповіту Кобзаря: [Григорій Честахівський]/ Раїса Танана //Дзвін. -2013. -№ 5/6. – С. 122-127
 465. Танана, Раїса. Довголітній хранитель Шевченкової могили/ Раїса Танана //Дзвін. -2013. -№ 3. – С. 116-121
 466. Танана, Раїса. Палкий шанувальник Великого Кобзаря/ Р. Танана //Дзвін. -2011. -№ 3. – С. 118-123
 467. Тарас Григорович Шевченко (1814-1861) //Шкільна бібліотека. -2011. -№ 4. – С. 48-49.
 468. Тарас Шевченко - художник //Шкільна бібліотека плюс. -2013. -Лютий (№ 3-4). – С. 29-31.
 469. Тарас Шевченко у критиці: Іван Стешенко проти Сергія Єфремова (За архівними джерелами Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського)/ підгот. тексту, вступ. сл. та комент. Лариси Реви //Слово і час. -2013. -№ 6. – С. 106-111
 470. Тарас Шевченко. До 200-річчя Кобзаря (вересень): шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 17/18. – С. 2
 471. Тарас Шевченко. До 200-річчя Кобзаря (липень): шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 13/14. – С. 1
 472. Тарас Шевченко. До 200-річчя Кобзаря (листопад): шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 19/20. – С. 1
 473. Тарас Шевченко. До 200-річчя Кобзаря (травень): шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 7/8. – С. 1
 474. Тарас Шевченко. До 200-річчя Кобзаря (червень): шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 9/10. – С. 1
 475. Тарас Шевченко: до 200-річчя Кобзаря: шевченківський календар //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 3/4. – С. 9-11
 476. Тарасові верби //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 13/14. – С. 2
 477. Тарахан-Береза З. Повернені шевченківські раритети/ Зінаїда Тарахан-Береза //Слово і час. -2011. -№ 12. – С. 90-100
 478. Тиждень української літератури в школі/ В. М. Битько, С. В. Бойко, О. А. Бондаренко и др //Українська мова та література. -2012. -Вересень (№ 18). – С. 4-19.
 479. Типи аналізу художнього твору, адаптовані до шкільної практики. Фрагменти конспектів уроків (Введено оглавление) //Зарубіжна література в школах України. -2013. -№ 4
 480. Титаренко Г. Повість "Близнецы" Т. Шевченка в перекладі Івана Стешенка/ Г. Титаренко (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 3-5.
 481. Токмань, Ганна. "Розрита" і "занедбана" могили: діалог Євгена Плужника з Тарасом Шевченком/ Ганна Токмань //Слово і час. -2013. -№ 4. – С. 79-93
 482. Томенко М. "Щоб Дніпро був під самим порогом..." : 150-літня боротьба Тараса Шевченка за місце під Каневом: історичні паралелі/ М. Томенко //Літературна Україна. -2011. -3 березня (№ 9). – С. 1, 3.
 483. Тур С. Ю. Тарас Шевченко - геніальний художник: літературно-мистецька конференція/ С. Ю. Тур //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 3. – С. 26-29
 484. Тютюнник Л. Г. Ми тебе не забули, Тарасе!/ Л. Г. Тютюнник //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. 27-31.
 485. Увага: конкурс! "І щоб його духом заплідніти українську ниву" //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 3. – С. 3-4 с. обкл.
 486. Українські поети про Шевченка: [Л. Костенко, Є. Маланюк, А. Камінчук, Н. Гнатюк, І. Драч] //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. 39.
 487. Українські храми в живописі Тараса Шевченка //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 6. – С. Вкладка
 488. Умняшкіна Н. Г. Чи знаємо ми Шевченка?: літературний конкурс на знання життя й творчості Тараса Шевченка/ Н. Г. Умняшкіна //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 7. – С. 25-29.
 489. Усипенко Т. В. Т. Г. Шевченко. Історична поема "Тарасова ніч"/ Т. В. Усипенко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 20-21.
 490. Ушкалов Л. Містерія липового листочка : есей про Шевченкову візію Бога/ Леонід Ушкалов //Україна молода. -2013. -9 жовтня (№ 146). – С. 13.
 491. Ушкалов Л. Фридоліна чи Марія? : Два слова про образ української жінки/ Л. Ушкалов //Україна молода. -2013. -9 квітня (№ 53). – С. 12.
 492. Ушкалов, Леонід. "Естетика" Лібельта як дзеркало філософії Шевченка/ Л. Ушкалов //Слово і час. -2011. -№ 3. – С. 20-32
 493. Ушкалов, Леонід. "Філософія серця" Тараса Шевченка/ Леонід Ушкалов //Слово і час. -2012. -№ 9. – С. 17-28
 494. Федорук, Олесь. Стаття Володимира Міяковського про генезу Шевченкового псевдоніма Кобзар Дармограй/ Олесь Федорук //Слово і час. -2013. -№ 1. – С. 42-45
 495. Фецатчин А. С. Ми - нащадки Кобзаря: (виховний захід до Дня народження Т. Г. Шевченка, 7-9 кл.)/ А. С. Фецатчин //Виховна робота в школі. -2013. -№ 2. – С. 24-28
 496. Філь С. До річниці смерті Великого Кобзаря : [урок]/ С. Філь //Українська мова та література. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 6-11
 497. Франко-Ключко, Анна. Шановні учителі і дорогі учні вісьмирічної школи в Підберезівцях/ А. Франко-Ключко //Дзвін. -2011. -№ 3. – С. 125-126
 498. Харіна О. Традиції роману виховання у творах Ч. Діккенса та Т. Шевченка/ О. Харіна //Зарубіжна література . -2012. -Червень (№ 11). – С. 27-29
 499. Харчук Р. Тема дитинства у творчості Тараса Шевченка/ Р. Харчук //Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№ 3. – С. 51-57
 500. Харчук, Роксана. Поетичний краєвид Тараса Шевченка: значення і сенс/ Роксана Харчук //Слово і час. -2013. -№ 1. – С. 46-51
 501. Хіврич С. Художні прийоми творення образів у картинах Тараса Шевченка/ Світлана Хіврич //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 50-53.; Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 4. – С. 55-59
 502. Царук А. Максим Рильський і Тарас Шевченко: художньо-мистецькі паралелі творчості/ А. Царук //Методичний пошук учителя-словесника: зб. наук.-метод. статей студентів і магістрантів/ за ред. О. М. Куцевол, упоряд. Л. І. Федчук.-Вінниця: ТОВ "Ландо ЛТД", 2012. -Вип. 4. – С. 151-156
 503. Цепа О. Добро і зло в жіночій долі (у поезіях Тараса Шевченка 1837-1847 років)/ О. Цепа //Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№ 3. – С. 58-64
 504. Цимбалюк Н. Нове життя будуємо, голос Кобзара чуємо! : вечір пам'яті/ Н. Цимбалюк, Л. Цимбалюк //Шкільний світ. -2013. -Лютий (№ 3). – С. 9-12.
 505. Чабан С. В. Тема жіночої долі у творчості Тараса Шевченка/ С. Чабан //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 2. – С. 14
 506. Чамата, Ніна. Вірш Тараса Шевченка "Муза" в контексті еволюції античного топосу/ Ніна Чамата //Слово і час. -2013. -№ 7. – С. 3-7
 507. Чамата, Ніна. Жанрово-композиційна організація вірша Т. Шевченка "Три літа"/ Н. Чамата //Слово і час. -2011. -№ 9. – С. 18-22
 508. Чепурко, Богдан. Чин і постать отамана Гаврилка: рецензия/ Богдан Чепурко //Дзвін. -2013. -№ 1. – С. 106-117
 509. Черненко В. В. Ідейно-художня цінність поезії Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати": 5 клас/ В. В. Черненко //Українська література в загальноосвітній школі. -2013. -№ 9. – С. 30-32
 510. Чух Г. "Заповіт" Тараса Шевченка - палкий заклик до нащадків : українська література : 7 клас/ Ганна Чух //Українська мова й література в сучасній школі. -2013. -№ 3. – С. 32-34.
 511. Шамрай Л. Є. Ми тебе не забули, Тарасе/ Л. Є. Шамрай //Шкільна бібліотека. -2013. -№ 7/8. – С. 2-4
 512. Шаповал, Мар'яна. Драма про Шевченка: інтермедійний ключ розуміння/ Мар'яна Шаповал //Слово і час. -2013. -№ 8. – С. 65-71
 513. Шевченко З. Художній світ Т. Шевченка (матеріали до вивчення біографії)/ Зоя Шевченко //Українська мова і література в школі. -2011. -№ 1. – С. 28-30.
 514. Шевченко О. Шевченко в Оттаві/ О. Шевченко //Літературна Україна. -2012. -9 лютого (№ 6). – С. 1, 15.
 515. Шеденко Н. В. Ми тебе не забули, Тарасе! Літературна композиція/ Н. В. Шеденко //Вивчаємо українську мову та літературу. -2011. -№ 6. – С. 28-34.
 516. Шилюк В. Тарас Шевченко. "За сонцем хмаронька пливе" : 5-й клас/ В. Шилюк //Українська мова та література. -2012. -Січень (№ 1). – С. 7-8.
 517. Шинкарьова І. В. Життя і творчість Т. Шевченка: мовно-літературний конкурс. 10-11 класи/ І. В. Шинкарьова //Вивчаємо українську мову та літературу. -2012. -№ 6. – С. 26-30.
 518. Шипелюк Л. Шевченкові думки переживуть віки : [виховний захід]/ Л. Шипелюк, Ю. Запальська //Позакласний час. -2013. -№ 3-4. – С. 13-15.
 519. Шокодько Г. Шевченкові автопортрети/ Г. Шокодько //Українська література в загальноосвітній школі. -2011. -№ 2. – С. 37-40
 520. Шокур О. Т. Шевченко у фольклорі Канівщини : урок літератури рідного краю в 9-му класі/ О. Шокур (Введено оглавление) //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 8-16.
 521. Шокур О. Тарас Шевченко у фольклорі : 5-й клас/ О. Шокур //Українська мова та література. -2012. -Лютий (№ 4). – С. 4-8.
 522. Шокур О. Фрагменти використання теми "Т. Шевченко у фольклорі" на уроках рідної мови : методичний коментар/ О. Шокур //Українська мова та література. -2012. -Березень (№ 5). – С. 20-22
 523. Шпиталь, Іван. Про Україну, незалежну від... Шевченка/ І. Шпиталь //Київ. -2011. -№ 2-3. – С. 14-23
 524. Юлевич В. М. Доля чи присуд?: проблемно-пошуковий аналіз образу Катерини в поемі Т. Шевченка/ В. М. Юлевич //Вивчаємо українську мову та літературу. -2013. -№ 8. – С. 21-23.
 525. Юрчишина О. Руданський і Шевченко : Тема літературного та біографічного зв'язку двох митців потребує ґрунтовного дослідження/ О. Юрчишина, О. Боржовський //День. -2013. -24-25 травня (№ 87-88). – С. 12.
 526. Юрчук, Олена. "Історія Русів" І. Т. Шевченко: прийняття і заперечення/ О. Юрчук //Дивослово. -2012. -№ 3. – С. 16-19
 527. Юшкевич С. Уроки із застосуванням інтерактивних методів навчання в 7-му класі : [за творчістю Т. Г. Шевченка]/ С. Юшкевич //Українська мова та література. -2011. -Лютий (№ 5-7). – С. 22-25.
 528. Яковенко Т. Богуславські дороги Тараса Шевченка : літературно-краєзнавча розвідка/ Тамара Яковенко (Введено оглавление) //Українська мова й література в сучасній школі. -2012. -№ 3. – С. 55-62
 529. Яковенко Т. Подільська скарбниця любові та шани : [рецензія на книгу А. М. Подолинного "Тарас Шевченко і Вінниччина: іменний словник" (Вінниця, 2012)]/ Т. Яковенко //Вінницький край. -2013. -№ 1. – С. 150-154.
 530. Янкович О. А. Міцкевич і Т. Шевченко. Генетичні зв'язки й типологічні відповідності. Постать А. Міцкевича у контексті української літератури : матеріали до проведення факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" (взаєморозвиток та взаємовплив польського, російського та українського романтизму). Заняття № 11/ О. Янкович, І. Ханчук //Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. -2012. -№ 3. – С. 2-8
 531. Янкович О. В. Відгомін байроновських образів в українській літературі: Т. Шевченко, П. Куліш, харківська школа романтиків, І. Франко, В. Сосюра : матеріали до факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" (світова та українська література). Заняття № 5/ О. В. Янкович, І. Д. Ханчук //Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. -2012. -№ 2. – С. 17-21
 532. Янкович О. В. Матеріали до факультативу "романизм у контексті світового літературного процесу"( світова та українська літератураЇ/ О. В. Янкович //Зарубіжна література в школах України. -2011. -№ 11. – С. 44-47
 533. Янкович О. В. Народна пісня як першоджерело поезій Г. Гайне та Т. Шевченка : матеріали до факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" (світова та українська література). Заняття № 2/ О. В. Янкович, І. Д. Ханчук //Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. -2012. -№ 2. – С. 8-9
 534. Янкович О.В. Порівняльний аналіз п’єси Ф.Шиллера "Вільгельм Телль" та поеми Т.Шевченка "Гайдамаки"/ О. В. Янкович, І. Д. Ханчук (Введено оглавление) //Зарубіжна література в школах України. -2012. -№ 5. – С. 37-39
 535. Яременко В. І. Історіософський зміст Шевченковимх "Гайдамаків" : (до 170-річчя виходу поеми)/ В. І. Яременко //Український історичний журнал. -2011. -№ 2. – С. 158-179.
 536. Яременко, Василь. Шевченкова поема "Сон (Комедія)" в аспекті христологічного та історіософського прочитання/ Василь Яременко //Дивослово. -2013. -№ 3. – С. 17-21
 537. Яременко, Олександр. Філателістична Шевченкіана. Автопортрети Тараса Шевченка/ Олександр Яременко //Слово і час. -2013. -№ 3. – С. 119-120
 538. Яременко, Олександр. Філателістична шевченкіана. Уперше на поштовій марці/ Олександр Яременко //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 122-125.; № 4. – С. 118-121.; № 5. – С. 120-122
 539. Яременко, Олександр. Філателістична шевченкіана. Уперше на поштовій марці/ Олександр Яременко //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 122-125; Слово і час. -2013. -№ 4. – С. 118-121; Слово і час. -2013. -№ 5. – С. 120-122; Слово і час. -2013. -№ 6. – С. 119-122
 540. Яременко, Олександр. Філателістична шевченкіана. Уперше на поштовій марці/ Олександр Яременко //Слово і час. -2013. -№ 2. – С. 122-125; Слово і час. -2013. -№ 4. – С. 118-121; Слово і час. -2013. -№ 5. – С. 120-122; Слово і час. -2013. -№ 6. – С. 119-122; Слово і час. -2013. -№ 7. – С. 124-126; Слово і час. -2013. -№ 8. – С. 119-123; Слово і час. -2013. -№ 9. – С. 116-120