Зміни, які характеризують нову парадигму освіти, диктують зростання вимог до інформаційного забезпечення освітніх закладів, як важливого інструменту навчальної, наукової та пізнавальної діяльності. Модернізація вищої школи вимагає від освітянських бібліотек більш високого рівня забезпечення навчально-виховного та наукового процесів повною, оперативною та актуальною інформацією.
У глобальному інформаційному просторі світовою професійною спільнотою проголошено і підтримано розвинутими країнами: “Бібліотека – це серце інформаційного суспільства. Університетська бібліотека – це серце університету”.
Пріоритетними напрямками роботи бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського є:
Бібліотека педуніверситету заснована у 1913 р. як структурний підрозділ учительського інституту. Плідний розвиток бібліотеки відбувався завдяки професіоналізму, відповідальності, а головне – любові до своєї справи працівників бібліотеки багатьох поколінь, що допомагало вижити у складні часи. Славний внесок впродовж десятиліть в бібліотечне забезпечення освітян області внесли працівники бібліотеки, ветерани бібліотечної справи Псенюк Д.І., Кравець Н.С., Шаповал Л.П., Бойван О.В., Шпильова Н.М., Парфененко В.Ф., Бондар Г.П. та ін. Сьогодні в бібліотеці працює 65 чоловік, які всі свої знання, вміння та досвід віддають бібліотеці університету, прагнуть, щоб бібліотека стала сучасним науково-інформаційним центром університету.
Пройшовши славний історичний шлях, зберігаючи традиції, впроваджуючи сучасні інформаційні технології бібліотека педуніверситету виконує свою основну місію – сприяння вищому навчальному закладу у виконанні навчально-виховного процесу та науково-дослідницькій роботі, у підготовці висококваліфікованих спеціалістів, забезпечення доступності документів, інформації на основі якісного і оперативного бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів бібліотеки відповідно до їх інформаційних запитів.
В розбудові бібліотеки ВДПУ, у впровадженні інноваційних технологій в бібліографічно-інформаційному обслуговуванні користувачів бібліотеки приймають активну участь Гаврилюк Л.Л., Стопа І.О., Марченко М.В., Мірохіна Т.В., Іванчук В.О., Руцька В.Є., Михальчук Л.І., Волошина Л.В., Баланюк Т.М., Зарванська І.В. та ін.
І хоча проблема бібліотечних кадрів – загальнодержавна проблема, з`являється нова кагорта молодих працівників (в нашій бібліотеці – це, в основному, випускники педагогічного університету), які швидко вливаються в колектив бібліотеки, засвоюють специфіку бібліотечної роботи. Серед наших молодих кадрів, на яких бібліотека покладає великі надії на продовження бібліотечних традицій та впровадження новацій – Кобзар Т.В., Пісна О.В., Харламова І.В., П`ятак О.А., Кирик О.І., Діденко О.І., Чернелівська Т.М., Коношевська Т.В., Гадомський В.С.
У структурі бібліотеки педуніверситету шість відділів. До послуг користувачів два абонементи та п`ять читальних залів (на 500 посадкових місць), в т.ч. спеціалізований читальний зал психолого-педагогічної літератури.
Упродовж року бібліотека обслуговує близько 40 тис. користувачів (13061 за єдиною реєстраційною картотекою), загальна кількість відвідувань за рік - 611 тис., документовидача становить – понад 1 млн.
Надбанням бібліотеки є фонд, який становить понад 520 тис. облікових одиниць, зокрема 218 тис. наукових видань, 230 тис. підручників, понад 19 тис. довідкових видань, 66 тис. художніх творів. Бібліотека найкраще в регіоні укомплектована літературою з педагогіки, психології. У фондах книгозбірні 1300 рідкісних видань. Всього за рік передплачується близько 300 періодичних видань.
Основним джерелом комплектування бібліотечного фонду є подарунки приватних осіб, видавництв, міжнародних фондів, наукових товариств і оргкомітетів благодійних організацій, фундацій, політичних партій, обмінні фонди бібліотек різних систем і відомств.
Серед наших благодійників: Громадська організація законодавчих ініціатив, Фундація ім. Олега Ольжича, Громадська організація “Молодіжний центр з проблем трансформації соціальної сфери “Соціум-ХХІ”, Громадська організація “Демократична дія”, Міжнародний благодійний фонд “Україна-3000”, ТОВ “Просвіта”, редколегія журналу “Ї”, Державне управління екології та природних ресурсів у Вінницькій області, Інститут енциклопедичних досліджень, видавництва: “Книга-Вега”, “Юрінком-Інтер”, “Молодь”, “Знання” (довідник “Провідні бібліотеки України” - подарунок з нагоди професійного свята).
Не підлягає сумніву та велика роль, яку відіграють на сучасному етапі обмінні фонди бібліотек, які є одним із важливих джерел доукомплектування. Багато цінної літератури отримано з обмінно-резервних фондів бібліотек різного підпорядкування: ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ( художня література та книги, випущені на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за національною програмою випуску соціально значущих видань), Національної парламентської бібліотеки України, Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, ОДБ ім. Івана Франка, ДНПБ України ім. В.О.Сухомлинського, від багатьох бібліотек ВНЗ: Києво-Могилянської Академії, Воронезького державного педагогічного університету, Львівського національного університету ім. І. Франка, Ужгородського національного університету, Київського національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова, Дрогобицького державного педагогічного університету, Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова, Волинського державного університету ім. Лесі Українки.
Значно поповнюється фонд бібліотеки за рахунок подарунків від викладачів, студентів, факультетів та інститутів університету. Особливо цінний подарунок бібліотеці університету зробила родина видатного історика України професора Шульги І. Г. До фонду бібліотеки надійшли біля 300 примірників книжок історичної тематики., більшість з яких - цінні наукові праці корифеїв історичної науки з персональними автографами.
Вивчення і забезпечення інформаційних потреб студентів та викладачів педуніверситету – одне з головних завдань бібліотеки. Наша університетська бібліотека посідає гідне місце в науковій освітній, інформаційній структурі вищого навчального закладу.
У бібліотеці проводиться значна бібліографічно-інформаційна робота на допомогу навчально-виховній та науково-дослідній роботі.
Пріоритетними напрямками є:
Вимоги сучасності до науково-інформаційного забезпечення освітян потребують кардинального переосмислення основ бібліотечної справи та створення нової парадигми діяльності бібліотечно-інформаційних інституцій, спрямованість на наукоємні технології: процеси формування бібліографічної інформації, реферування наукової літератури, підготовка оглядово-аналітичних і прогностичних матеріалів для керівного складу університету та науково-педагогічних працівників.
Відповідно до рекомендації МОН України рішенням вченої ради університету прийнято проводити бібліотечно-бібліографічні заняття для студентів І-х курсів, які спрямовані на формування бібліотечно-інформаційної грамотності користувачів. Бібліотека бере на себе місію формування інформаційної культури майбутнього вчителя. Заняття складаються з 2-х лекційних та 3-х практичних занять, на яких першокурсники вивчають основи інформаційної культури, знайомляться з структурою бібліотеки університету, довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки (ДБА), з правилами бібліографічного опису, створенними електронними ресурсами (електронним каталогом, базами даних), правилами пошуку.
>Працівники бібліотеки приймають участь у науково-практичних конференціях, семінарах.
За останні роки бібліотекою підготовлено та видано покажчики „Праці викладачів ВДПУ”, “Теорія і практика громадянського виховання майбутніх вчителів”, “Болонський процес”, складені рекомендаційних списки літератури на теми: “Вплив комп’ютерних ігор на психофункціональний стан дітей та підлітків”, “Виразне читання”, “ Розширення прав місцевого самоврядування”, “Інформаційні технології в освіті” та ін.
Для задоволення інформаційних запитів під час виконання наукової роботи аспірантами, магістрантами, пошукачами, викладачами в практиці роботи бібліотеки активно використовується міжбібліотечний абонемент (МБА). Так, за навчальний рік бібліотека обслуговує близько 40 абонентів та замовляє і отримує для них понад 300 примірник літератури.
Бібліотека ВДПУ імені Михайла Коцюбинського – головна в області установа з питань бібліотечно-бібліографічного та науково-інформаційного забезпечення спеціалістів освітян у галузі психолого-педагогічної науки та освіти. >Тому „сторонні університету” (вчителі шкіл, випускники університету, педагоги, студенти навчальних закладів міста та області) – потенційні користувачі бібліотеки.
Відповідний комплекс робіт для забезпечення навчального процесу та науково-дослідної роботи бібліотека проводить безпосередньо під час організації щоденного обслуговування користувачів.
Традиційно напередодні нового навчального року (31 серпня) проводиться масове обслуговування студентів першого курсу. Студентам організовано, за графіком, видаються на семестр комплекти навчальної літератури, підготовлені працівниками бібліотеки відповідно до навчальних планів та рекомендацій викладачів. Також за графіком студентам старших курсів (за допомогою старост груп) проводиться групова видача навчально-методичної літератури.
З метою збереження документного фонду бібліотеки систематично проводиться робота по ліквідації читацької заборгованості. Попередження і ліквідація заборгованості всіх категорій є постійною турботою і проблемою кожного працівника відділів обслуговування. Щоденно проводяться групові та індивідуальні бесіди, нагадують про строки користування книгою. Виходимо на старостати з цією ж проблемою. Двічі на рік переглядають всі читацькі формуляри, і складають списки читачів, у яких є література, не повернена в строк.
Списки передаються деканам та завідувачам кафедр. В бібліотеці важелі впливу – совість та добра воля користувача. Вирішується питання організації роботи таким чином, щоб практика звільнення співробітників, які не повернули книги, а це державне майно, була неможливою.
Через велику заборгованість всієї групи, курсу, факультету інколи страждають і студенти, які вчасно розраховуються з бібліотекою, не є боржниками. Але, щоб якось вплинути на більшість порушників терміну користування літературою, бібліотекарі змушені застосовувати не зовсім коректні форми та методи боротьби з боржниками.
Активну допомогу в питанні ліквідації з читацькою заборгованістю надають деканати факультетів та дирекції інститутів, методисти заочного навчання, куратори груп та старости. На жаль, законодавче поле в цьому питанні не відрегульоване і єдиним важелем впливу лишається морально-етичний аспект та контроль за підписанням обхідних листів.
Використовуючи традиційні і прогресивні бібліотечні форми, бібліотека педуніверситету проводить культурно-просвітницькі заходи. Виховна робота організовується згідно з “Концепцією виховання дітей та молоді в національній системі освіти”, планом виховної роботи університету. Протягом року бібліотекою проводиться понад 300 масових заходів, серед яких – бібліографічні огляди (тематичні, інформаційні), бесіди, літературні вечори, конференції, презентації книг, тематичні та інформаційні виставки і перегляди літератури. Бібліотека приймає активну участь в усіх загальноуніверситетських заходах.
Справжній ентузіаст цієї справи - бібліотекар І-ї категорії Радер Н.І., яка вже не один десяток років працює на бібліотечній ниві, організовує культурно-просвітницьку роботу серед студентської молоді.
Запровадження університетом інноваційних освітніх технологій, участь у Болонському процесі потребують нової ефективної системи бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів.
Велику увагу працівники бібліотеки приділяють автоматизації бібліотечних процесів, що є дуже важливим для інформаційної підтримки навчальної та наукової діяльності університету.
Зберігаючи традиції бібліотека вищого навчального закладу впроваджує нові інформаційні технології, які вимагають перегляду і вдосконалення традиційних бібліотечних форм.
Серед першочергових завдань бібліотеки ВДПУ:
В рамках цієї стратегії університетська бібліотека впроваджує нові бібліотечно-інформаційні технології, зберігаючи традиції, прагне трансформуватися в інтегрований інформаційний, науково-освітній, дослідницький, культурологічний, видавницький центр з завданням широкого спектру інформаційних послуг та функціями досвідченого навігатора з інформаційних потоків.
>З 2004 р. впроваджується автоматизована бібліотечно-інформаційна система ІРБІС, яка створена на базі сучасних технологій і стандартів обробки інформації. Програма забезпечує автоматизацію всіх процесів роботи університетської бібліотеки. Головну організаційну функцію автоматизації бібліотечних процесів виконує створений у 2005 р. відділ комп’ютеризації та експлуатаційного обслуговування бібліотечних процесів.
На базі навчальної лабораторії Інституту перспективних технологій і фундаментальних наук систематично для працівників бібліотеки проводяться навчання грамотності роботи на комп’ютерах.
Лоцманом у справі комп`ютеризації є завідувач відділу комп`ютеризації Наугольних С.Г., яка вивчила придбане програмне забезпечення ІРБІС, розробила інструкції, навчила бібліотекарів працювати з програмою. В 2005 р. прийнято “Програму розвитку діяльності бібліотеки ВДПУ ім. М.М. Коцюбинського на 2005-2010 рр.” – програму створення електронної бібліотеки .
Пройдені перші кроки в автоматизації бібліотечних процесів, пережито складний психологічний бар`єр. Всі, без винятку, працівники бібліотеки зрозуміли необхідність переходу на нові автоматизовані форми роботи.
Наразі доступ до електронного каталогу здійснюється в науково-інформаційному центрі університету. На сьогодні електронні бази даних, доступні користувачам, становлять близько 70 тис. записів документів друку, статей із періодичних видань.
Бібліотека активно працює над створенням власних електронних ресурсів (електронний каталог, фонд повнотекстових електронних документів, видання на компакт-дисках). Велика робота приділяється створенню повнотекстової колекції конспектів лекцій викладачів університету.
Перший крок на шляху автоматизації – створення електронного каталогу (ЕК). В електронному вигляді представлено бази даних (БД) “Книга”, “Аналітичні описи”, “Праці викладачів ВДПУ”, “Цитати” та ін. Наразі в БД понад 63 тис. записів, в т. ч. доступних користувачам – 46 тис. (БД “Книга” – 6 тис., “Аналітичні описи” – 30 тис., “Наукові праці викладачів”). Працюємо над створенням електронної бібліотеки, що надасть доступ до повнотекстових баз даних навчально-методичних матеріалів, створенних викладачами університету.
В 2006-2007 н. р. було виконано передплату на газети і журнали України засобами АРМ „Комплектатор” системи ІРБІС на площині інтерфейсу «Передплата».
З вересня 2006р. розпочато ретроконверсію активної частини фонду – читальних залів бібліотеки. фонду. За цей період понад 15 тис. прим. введено в БД “Книга” .
На сьогоднішній день створено локальну комп’ютерну бібліотечну мережу, засвоєно автоматизовані робочі місця (АРМ) для працівників бібліотеки.
Доступ до електронного каталогу здійснюється через Weв– ресурс бібліотеки, які виставлено в науково-інформаційному центрі університету. Створений Weв-сайт бібліотеки включено в структуру університетського сайту та виставлено в Інтернеті.
Бібліотека приймає участь у центральному та регіональному корпоративному об’єднанні бібліотек (ЦУКК та РКК).
Не стільки з метою економії фінансових та технічних засобів, скільки через необхідність обміну інформацією та створення єдиного інформаційного простору бібліотека координує та кооперує свою діяльність з 11 науковими бібліотеками України, є партнером кооперативної бібліотечної системи в здійсненні кооперативної обробки інформації. За два роки участі в проекті бібліотекою отримано більше 10 тис. аналітичних описів з періодичних видань.
Поступово бібліотека трансформується в прогресивну структуру освітнього закладу, справжній інформаційний центр університету з впровадженням та використанням комп`ютерних технологій, перетворюється на гібридну бібліотеку, де поряд з традиційною створюється електронна бібліотека.
У перспективі – вирішення таких питань як: штрих-кодування фонду, введення електронного формуляра, створення Інтернет- залу, активне використання як власних електронних ресурсів, так і відділених .
З метою забезпечення навчального процесу та науково-дослідної роботи бібліотекою розроблено заходи щодо вдосконалення роботи бібліотеки, створення електронної бібліотеки (ЕБ) та використання традиційних та інноваційних бібліотечно-інформаційних технологій у науковому і навчально-виховному процесах університету. Всі зусилля колективу бібліотеки будуть спрямовані на забезпечення їх виконання.
Якою бути сьогодні і в майбутньому університетській бібліотеці – залежить від того, яким буде університет.
У колектива достатньо професіоналізму, компетентності, здатності сприймати все нове, сили та енергії зробити бібліотеку сучасною, комфортною, потрібною читачу.
Бібліотекарі ВДПУ виявилися здатними до професійного розвитку та опанували процеси, пов’язані з організацією і пошуком інформації засобами сучасної технології, оперативним наданням її користувачам. Вони самі навчають користувачів інформаційної культури та комп’ютерної грамотності.
21100 м.Вінниця,
вул..Острозького, 32
т. (0432) 26-51-98
vspu-lib@mail.ru
web-сайт: http://www.vspu.edu.ua//
Білоус Валентина Степанівна.
Директор бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету Імені Михайла Коцюбинського 2008 р.