Розкриття теми Голодомору: бібліотечний аспект

(З досвіду роботи бібліотек Вінниччини)

        

П.І.Цимбалюк – заступник директора

ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

 

Не проклинай темряву,

а запали хоча б одну свічку.

М. Довгалевський

 

         Дослідження причин і наслідків страшної трагедії українського народу – Голодомору 1932-1933 рр., який називають грандіозною гуманітарною катастрофою в історії Європи та світу ХХ століття, стали можливими в останні десятиліття. Масштаби людських жертв за період геноциду в Україні та на Вінниччині можна порівняти з втратами під час Першої і Другої світових воєн. Проблематика голоду в українській історіографії має свою специфіку, адже лише в кінці 80-х рр. завіса замовчування поступово була скинута. Тільки у 1990 році, наприкінці існування Радянського Союзу, голод в Україні було визнано на державному рівні і дано йому відповідну політичну оцінку. Більш інтенсивно почала розвиватися наукова думка в Україні, стали доступними іноземні джерела, що об’єктивно і неупереджено висвітлювали трагедію українського народу 30-х рр. минулого століття.

         З того часу з’явилося ціла низка збірників архівних документів, монографій, публікацій, художніх творів даної тематики. Найціннішими з них, що базуються на реальних фактах, документах архівів, спогадах очевидців, були дослідження українських істориків С.Кульчицького, С.Горошка, В.Смолія, В.Марочка, О.Веселової, О.Мовчан та інших.

 На теренах Вінниччини глибоке вивчення і узагальнення документів і матеріалів про Голодомор одними з перших здійснювали професор І.Шульга, Ф. Винокурова, Р.Подкур. Найбільш повним збірником документів і матеріалів, що розкривають трагічні сторінки історії Поділля – голод 20-40-х рр. ХХ століття та голодомор 1932-1933 рр., стала книга авторського колективу – обласної редакційної колегії науково-документальної серії книг “Реабілітовані історією. Вінницька область” – “Голод та голодомор на Поділлі 1920-1940 рр.”(2007).

Представляють наукову та історичну цінність і дослідження місцевих краєзнавців, які вивчали події початку 30-х рр. в окремих районах області. Зокрема, нещодавно побачила світ книга А.Нагребецького “Трагедія мого краю”(2008), яка висвітлює  (за визначенням автора) етапи “великого” шляху на Шаргородщині: розкуркулення, колективізацію, голодомор.

 Підготовлена до друку Книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. на Тростянеччині, в зборі матеріалів до якої взяли активну участь місцеві бібліотекарі. Подібні дослідження проводяться й в інших районах, містах і селах області.

Обласна наукова бібліотека та книгозбірні області володіють потужним фондом видань, що висвітлюють історію України 30-х років ХХ століття.

Маючи відповідну джерельну базу, бібліотеки Вінниччини розгорнули свою діяльність в цьому напрямку, здійснюючи, притаманними для них формами і методами, розкриття раніше невідомих, або замовчуваних страшних сторінок в історії українського народу, своїх населених пунктів мовою документів. Тим самим вони роблять вагомий внесок у вшанування пам’яті безневинно знищених численних жертв голодомору, у тому числі своїх односельчан, відновлюючи історичну справедливість і запалюючи символічну свічку пам’яті.

Імпульсом до активізації цієї роботи став Закон України “Про Голодомор 1932-1933 років в Україні”, прийнятий Верховною Радою України у листопаді 2006 року, в якому дана висока оцінка солідарності і підтримки з боку міжнародної спільноти у засудженні Голодомору 1932-1933 рр. в Україні та визнано на законодавчому рівні, що Голодомор 1932-1933 рр. в Україні є геноцидом Українського народу. Особливе значення має стаття Закону про те, що публічне заперечення Голодомору 1932-1933 рр. визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності українського народу і є протиправним.

 Доповнюють законодавчу базу Укази Президента України “Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами голодомору в Україні”, в якому найголовнішим завданням було оприлюднення невідомих фактів трагічних подій 1932-1933 рр., “Про відзначення у 2006 році Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій”, “Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні”, “Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам’яті жертв Голодомору” та ряд інших документів.

         Потужною підмогою у розкритті і донесенні до користувачів бібліотек історичної правди про голод 1932-1933 рр., який визнаний багатьма країнами світу як геноцид українського народу, стали видання, підготовлені вітчизняними та зарубіжними істориками, і надійшли до книгозбірень області в рамках програми Інституту національної пам’яті “Українська книга” та від Міжнародного благодійного фонду “Україна  3000” (Голова наглядової ради Катерина Ющенко).

Це унікальні видання В.Борисенко “Свіча пам’яті : Усна історія про геноцид українців у 1932-1933 рр.” (2007), “Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933рр. в Україні у документах ГПУ-НКВД” (2007) (упоряд. В.Борисенко), Конквест Р. “Жнива скорботи. Радянська колективізація і Голодомор” (2007), “Голодомор 1932-1933 рр. в Україні: документи і матеріали: до 75-річчя Голодомору в Україні”(упоряд. Р. Пиріг) (2007), “Голод в Україні 1932-1933 рр.: Вибрані статті”(2006), “Голодомор 1932-1933 років на Луганщині: документи” (2008),”Голодомор – геноцид українського народу 1932-1933 рр.”(2007),  Стасюк О. “Геноцид українців: деформація народної культури”(2008) та інші.

         Велику цінність для істориків, краєзнавців, всіх, хто цікавиться історією України кінця 20-х початку 30-х рр. минулого століття, становлять неопубліковані матеріали – спогади очевидців великої людської біди. Бібліотечні працівники Вінниччини протягом останнього періоду  провели значну пошукову роботу з виявлення мешканців своїх населених пунктів, які були свідками голоду 1932-1933 рр. та погодилися поділитися з ними своїми спогадами.  Ці важливі  свідчення, значна частина з яких знаходяться у фондах ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, її фахівці  оцифрували  і створили відповідну електронну повнотекстову базу даних, яка вміщує понад 600 документів.

         Наявність значної кількості друкованих джерел дали змогу фахівцям обласної наукової бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва у тісній співпраці з Державним архівом Вінницької області 2003 року  підготувати та видати науково-допоміжний бібліографічний покажчик “Трагедія голодомору на Вінниччині 1932-1933рр.” (уклад. О.Ніколаєць; вступ. ст. В.Петренка). Це видання – спроба систематизувати літературу та документальні джерела архіву про найтрагічніші сторінки історії нашого краю. У вступній статті “Голодомор 1932-1934 років – геноцид народу України” розповідається про нелюдський апокаліпсис, спрямований на винищення українського селянства, подаються  вражаючі факти, які мали місце на Поділлі, і призвели до зникнення цілих поколінь селян.

 Зокрема, автор В.Петренко, посилаючись на суперечливі архівні документи, наводить страшну статистику, що в Україні протягом 1932-1934 рр. жертвами голодомору стали від 7-ми до 11-ти млн. осіб, а на Поділлі – від 781 тис. 574 осіб до 1 млн. 127 тис.761. Вперше було опубліковано результати дослідження, які розширюють хронологічні рамки і свідчать про те, що голод на Поділлі тривав і у 1934 році. Видання і дотепер не втратило своєї актуальності й наукової цінності та широко використовується науковцями, учителями, бібліотечними працівниками, студентами, краєзнавцями.

         Робота бібліотек з вшанування пам’яті жертв Голодомору носить системний характер. Можна назвати цілий комплекс як традиційних, так і заходів, пов’язаних з використанням новітніх технологій у їх практиці.

Допомогу віртуальним користувачам надасть вебліографія сайтів, в яких висвітлюється тема голодомору “Забуттю не підлягає”, підготовлена фахівцями обласної наукової бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва і представлена на її веб-сайті.

         Велику зацікавленість  студентської молоді представляє відеофільм С. Лисенка “Великий злам”, перегляди якого проводяться відділом літератури та інформації з питань мистецтв ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва. У ньому висвітлюються трагічні події історії України кінця 20-х, початку 30-х років минулого століття у вигляді фотоматеріалів, газетних статей того часу, що підтверджують штучно організований сталінським режимом голод в Україні.

         Книжкові виставки, уроки пам’яті, вечори-реквієми за назвами “Україна

 пам’ятає – світ визнає”,  “Голодомор – смуток душі, біль серця...”,“Голодомор очима митців”, “Голодомор: очима свідків”, “Трагедія мого краю”, “Ви назавжди в пам’яті людській” та багато інших проведені обласною науковою бібліотекою ім. К.А.Тімірязєва і книгозбірнями області з молоддю, іншими верствами населення задля розкриття історичної правди та вшанування пам’яті безневинних жертв страшної трагедії в історії людства.

         Вагоме місце у бібліотечній роботі займають презентації нових книг, що висвітлюють причини і наслідки геноциду українського народу, які проводяться здебільшого з участю авторів, укладачів, науковців, видавців, представників влади та інших людей, причетних до створення того, чи іншого твору друку. Характерною особливістю такої комплексної творчої акції є не лише популяризація видання, розкриття його змісту, але й поповнення новинками фондів бібліотек.

         Великий інтерес серед молоді, дітей та дорослого населення викликав Всеукраїнський огляд-конкурс на кращий мистецький твір, присвячений Голодомору 1932-1933 рр., в організацію якого на Вінниччині активно включилися бібліотеки. В результаті першого туру, його учасниками надіслано оповідання, вірші, фотоматеріали, малюнки, які розкривають страхіття великої трагедії з погляду наших сучасників. Ці матеріали будуть оцифровані і представлені в Інтернет.

         Напрацювання бібліотек Вінниччини у питаннях збору, розповсюдження, донесення до сьогоднішніх і майбутніх поколінь правдивої інформації про страшні події Голодомору 1932-1933 рр. слугуватимуть відновленню історичної справедливості та утвердженню в суспільстві нетерпимості до будь-яких проявів насильства.