Кельце.

 Кельце (польськ. Kielce) - місто у центральній Польщі, 170 кілометрів на південь від столиці країни Варшави. До 1999 року Кельце був столицею Келецького воєводства, після адміністративної реформи 1999 р. - столиця Свентокшиського воєводства. Великий вузол автомобільних та залізних доріг. Населення - 209962 чол. (2004).

01.jpg           Торговельний ярмарок Кельце є другою за величиною торговельною виставкою країни після Познанського міжнародного ярмарку.

       Кельце - великий медичний центр. Свентокшиський онкологічний центр - найсучасніший у Польщі.

     

 

          Серед тринадцяти університетів та коледжів міста визначаються Келецький технологічний університет, Свентокшиська академія, Вища школа комерції, Вища школа економіки та управління.

        Поселення на місці сучасного Кельце у підніжжя Свентокшиських гір (Гори Святого Хреста), як доводять археологічні розкопки, існувало ще у кельтський період до появи у цій місцевості слов'ян.

02.jpg

         На перетині 11 та 12 століть на місці Кельце було засноване поселення, яке на початку 12 століття стало власністю краківських єпископів. Вже у ті часи почалася славетна торгова історія Кельце - вигідне розташування міста на перетині торгових шляхів поблизу Кракова зробило його центром ярмарків. У 1171 році була побудована перша кам'яна церква, яка стала потім кафедральним собором, а у 1295 Кельце отримав статус міста.

09.jpg        У 15 столітті після відкриття на околицях міста великих рудних покладів Кельце став визначним металургійним центром, що зумовило швидкий розвиток міста. У 1642 було закінчене будівництво палацу краківських єпископів періоду раннього бароко, який є головною пам'яткою міста.

03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

         Під час війни зі шведами (так званий «Потоп») у 1660 році Кельце був розграбований та спалений шведською армією, відбудова міста тривала до середини 18 століття.

        У 1795 році після Третього розподілу Польщі Кельце ввійшов до складу Австрії. Під час наполеонівських війн місто було часткою незалежного Варшавського князівства, після поразки Наполеона відійшло до Царства польського у складі Росії.

         У 19 столітті продовжувався розвиток міста, як великого промислового та шахтарського центру, в 1816 році в Кельце був відкритий перший у Польщі технічний університет.

        Після Першої світової війни місто стає часткою Польщі, яка знову отримала незалежність. Під час Другої світової війни окупований нацистами, в околицях міста, особливо у Свентокшиських горах, активно діяли партизанські загони.

 

 

06.jpg04.jpg

 

 

 

 

      

 

 4 липня 1946 року в Кельце трапився найбільший у Польщі післявоєнний погром, під час якого було вбито 47 євреїв та поранено біля 50.

Пам'ятки міста:

Палац єпископів. Побудований у 1641 р. Одна з небагатьох визначних пам'яток польського бароко, що пережила Другу світову війну. Нині тут розташований Національний музей (експозиція історичних інтер'єрів, галерея польського живопису, виставка національних ремісничих виробів).

Кафедральний собор. Первісний храм зведений у 1171 р. у романському стилі, потім декілька разів перебудовувався; остання переробка відноситься до епохи раннього бароко.

08.jpgЦерква Святої Трійці. Зведена у 1640-1644 роках.

05.jpg

 

 

 

 

 

 

Міський ринок. 18 сторіччя.

Синагога.

Будівля ратуші (1848 р.)

Особливо варто відзначити туристичну привабливість Свентокшиських гір, з мальовничими долинами, мінеральними джерелами та великою кількістю прогулянкових маршрутів.

Офіційний сайт міста Кельце: http://www.um.kielce.pl/

Історія побратимства Вінниці та Кельце.

Місто Кельце стало побратимом Вінниці у 1959 році. Тоді "родичів" усіх міст назначало партійне керівництво. Тепер усі визнають, що досить вдало - Келецьке воєводство подібне за природними умовами до Вінницької області. Але ряд збігів можна продовжити. Так, неподалік Кельце є своя Вінниця. Це село на 100 дворів, староста там жінка. Знаменита ця Вінниця поромною переправою, але скоро там розпочнуть будувати найсучасніший міст у Польщі, кошти вже виділені. Взнавши про своє побратимство, міста чи не першим ділом обмінялися... ресторанами і вулицями.  

20 років тому у Вінниці по вулиці Келецькій відкрили ресторан "Кельце". Усе було урочисто, польська сторона привезла із собою кухарів, артистів - понад 200 чоловік. Згодом Вінниця у відповідь відкривала у Кельце по вулиці Вінницькій ресторан "Вінниця", теж зі своїми кухарями й артистами. Кажуть, ресторан і сьогодні популярний, знаходиться у центрі міста. Так було за часів керування областю Дідиком, про які з сумом згадує сьогодні громадський координатор українсько-польської співпраці Ян Глінчевський.

 - Кельце майже 50 років місто-побратим, але правдою є, що великих ефектів від цієї дружби сьогодні немає. Про це згадують тільки на День міста, але дедалі проблематичніше, коли йдеться про конкретні справи. Свого часу я перевозив багато вінницьких керівників до Кельце, ще з часів перебудови. Тоді були сяючі перспективи: Польща запрошувала скористатися своїм досвідом зробленої реформи. Однак усе застопорилося. На моїй пам'яті за останні 18 років разів п'ять зв'язки з Кельце переривалися повністю, бо полякам просто набридло і вони переключилися на інше місто - Дніпродзержинск. - Чому?

 - Не хотілося називати прізвищ керівників міста, але факт - починаючи з часів Дворкіса зв'язки перервалися. Зокрема, фінансові, адже більшість вінницьких делегацій побували у Польщі, яка все оплачувала. Вплинула і нестабільна ситуація в Україні, перш за все політична. Здавалося б, після помаранчевої революції всі ходили з оранжевими стрічками і ніхто так щиро не вітав Україну в Європі, як це робила Польща. Однак згодом у їхній пресі з'явилися і матеріали про "гниючу помаранчу". Та, попри велике розчарування, внаслідок революції між Україною і Польщею розвинулося стосунки саме на Вінниччині. Ще генеральний консул Польщі, який недавно пішов на пенсію, Сильвестр Шостак, відзначав, що Вінницька область і місто зробили найбільший вклад у дружбу між країнам, аніж уся Україна в цілому...

Мені вдалося добитися запрошення, щоб Келецьке воєводство прийняло на кількамісячний стаж 200 наших молодих урядовців. Утім, закінчилося нічим, бо цих молодих урядовців не змогли знайти, а якщо знаходили, то виявилося, що вони не знають жодної іноземної мови. Зате вважали, що їх повинні там обслуговувати перекладачі... Невідкрите консульство За спостереженнями Яна Францовича, на всеукраїнському рівні дружба з Польщею пригасла з прем'єрством Януковича. Навіть про офіційні делегації, які приїжджали на Вінниччину, практично ніде не згадували, "буцімто влада не насмілювалася стати на чийсь бік". За ці роки Вінниця втратила не лише побратима, а й шанс відкрити у місті польське консульство. Цього разу ініціативу перехопив Луцьк. Від того "столиця" Волині почала отримувати прибутки: люди приїздять сюди за візами.

 - Польща офіційно погодилася відкрити консульство й у Вінниці, яке б обслуговувало Вінницьку, Хмельницьку, Чернівецьку та Житомирську області, - посвячує в історію питання Ян Глінчевський.

- І гроші поляки знайшли б, якби на відкриття меморіальної таблички про Пілсудського запросили прем'єр-міністра і президента з польської сторони, які б на місці переконалися, що тут є всі умови, тоді справа зрушила, як кажуть поляки, "з копита". Скажу більше: ще коли Домбровський був мером, було вирішене питання про будову польської школи, фінансувати мала Польща - 2,2 млн доларів. Виділили прекрасне місце - парк Грохольських. Але знову певні сили опротестували, мовляв, нам польська школа не потрібна. Польщі не "вшистко єдно" Тож, зваживши всі ці обставини, Ян Глінчевський вважає, що не варто сподіватися на начальство, і самим вінничанам слід по-новому "подружити" Польщу з Україною.

 - Як на мене, в України немає кращого адвоката і просувника в Європу, як Польща. Чому вона це робить? Це ідея ще маршала Речі Посполитої Юзефа Пілсудського, яку тепер повторюють усі кому не лінь і в Польщі, і в Україні: "Без вільної України не буде незалежної Польщі". До речі, цю знамениту фразу Пілсудський сказав у Вінниці п'ятого травня 1920 року, коли Петлюра вів із маршалом переговори про співпрацю України та Польщі. Я вже б'юся більше ніж 10 років, щоб це зафіксувати на меморіальній дошці у будинку, де жив Юзеф Пілсудський, - над Бугом, на Кумбарах, де сьогодні знаходиться дитяча поліклініка. Міська рада ухвалила рішення, що таку табличку почепити, але певні сили перешкоджають цьому, до того ж на цьому будинку висить інша табличка - про Козицького, польського єврея, який робив іншу революцію.

А Кельце теж має свою історію із Пілсудським - він там уперше організував польські легіони, відтворив польську армію. - Я не втрачаю оптимізму, що Польща допоможе Україні приєднатися до Європи, де була 300 років. Їй не "вшистко єдно", - переконаний Ян Глінчевський.

Віктор Козак, в. о. міського голови у 2005 р.:

 - Коли я очолював місто, Вінниця продовжувала підтримувати контакти із Кельце, налагоджені ще з радянських часів. А  у мене ще збереглися особисті контакти з туристичною фірмою «Супутник», які теж ми використовували. Взагалі, міська влада виступала у ролі посередника між бізнесменами, нашими та їхніми. Тоді Польща якраз готувалася до вступу в Євросоюз, їхні підприємці охоче налагоджували стосунки з вінницькими: тут було дешевше, а наші, у свою чергу, переймали у поляків нові технології виробництва.  Взагалі, термін «міста-побратими» - це лише лозунг. Треба працювати, а не ходити по кабінетах губернатора чи мера, щоб пустив інвестора на вінницький ринок. І тут справа не в Кельце: необхідно створити єдині правила для цього, щоб міг зайти як внутрішній інвестор, так і зовнішній. Ми намагалися це зробити, але не вдалося. А коли сьогодні влада хвалиться, що «створила» умови для такого-то інвестора, то, значить, їх спеціально створюють під когось. Це аж ніяк не продовження контактів між містами-побратимами. Юрій Іванов, міський голова Вінниці у 1985-1990 рр.: - У період мого керування стосунки із Кельце  я б назвав сталими. Сформовані раніше, вони носили галузевий характер - комунальники із комунальниками, лікарі із лікарями. Водночас, постійно підтримували контакт з керівництвом міста, до речі, я досі дружу із  тодішнім міським головою Кельце.

То був час горбачовської "відлиги", Михайло Сергійович на зустрічі із Маргарет Тетчер наголосив на пошуки контактів із  англійськими містами для налагодження міжнародних стосунків із містами СРСР. І після того, у 87-му році, вперше у Вінниці приїхала делегація із Пітерборо, тоді ще не йшлося про побратимство - міський голова і троє його колег  приїхали у Вінницю "у  розвідку", результатом якої став візит-відповідь вінничан.  У квітні 88-го року наша делегація, яку я очолював,  поїхала в Пітерборо - підписувати угоду про побратимство. Це був перший вихід на країни не із соцтабору. Пам'ятаю, як 94-му році я возив 12 молодих вінницьких бізнесменів на навчання у Пітерборо, сьогодні це відомі у Вінниці люди,  у їх числі був і Олександр Домбровський.

Оксана ПУСТОВІТ

 

У далекому 1958 році була підписана угода про співпрацю між Вінницькою областю (Україна) і Келецьким воєводством (Польща). Пройшло майже 50 років, змінився політичний устрій обох країн, а дружба між нашими регіонами залишилась незмінною. Не декларативна, не приурочена до чергових свят, а постійна, плідна і взаємовигідна...

Символічно, що датою урочистого підписання наступної угоди на 50-річне співробітництво (до 2058 року) між Вінниччиною і тепер вже Сьвєнтокшиським воєводством стало 24 серпня - День незалежності України.

Що корисного і цікавого передбачає цей документ? Насамперед, підготовку українсько-польських проектів щодо розвитку підприємництва, інвестицій і екології; взаємні економічні місії і виставки виробів; створення міжнародного автобусного сполучення Кельце-Львів-Вінниця. Вигоду обіцяють принести міцні партнерські зв’язки між містами і селами Вінниччини і Сьвєнтокшиського воєводства та спільні проекти щодо розвитку місцевого самоврядування.

Цікавими повинні стати уїк-енд польської та української культури в Брюсселі, спортивні «міні-чемпіонати-2008», поїздки та обмін досвідом між вищими та середніми навчальними закладами, співпраця музеїв та виставкових центрів, тижні культури у Вінниці і Кельце, туризм, обмін інформацією тощо.

Більш конкретно угода буде деталізована до кінця березня 2008 року. Весь наступний рік у Сьвєнтокшиському воєводстві і у Вінницькій області оголошений Роком українсько-польської дружби.

http://www.33channel.vinnitsa.com/

 

Виступ Домбровського в м. Кельце.

Ми пишаємось нашими відносинами зі Сьвєнтокшиським воєводством і щиро сподіваємось на подальшу міцну співпрацю” – зазначив голова облдержадміністрації Олександр Домбровський виступаючи 13 березня в місті Кельце Сьвєнтокшиського воєводства на засіданні Сейміку. Саме цього дня було урочисто відкрито рік відзначення 50-річної співпраці Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства.
„Ми переконані: дружба – це рівність, партнерство між регіонами – це рівні та взаємовигідні зв`язки у різних сферах суспільного та господарського життя... Ми переконані, економічне, соціальне та культурне співробітництво між нашими регіонами не лише розвиватиметься , як і раніше, а набуде нових рис і напрямків, нової якості та нових форм. На нас без сумніву чекають нові спільні проекти, для реалізації яких будуть потрібні наші спільні зусилля, наша активність і небайдужість один до одного” – сказав Олександр Домбровський.
               Господарі свєнтокшиської землі щиро приймали вінничан. У виступах маршалека воєводства Адама Ярубаса і голови муніципального парламенту Тадеуша Ковальчика зазначалось про україно-польську дружбу, яка незважаючи на випробовування зміцнилася за півстоліття і набрала нового стратегічного значення. „Офіційно датується від підписання договору про співробітництво піввіку... Так це вже п`ятдесят років. Але з другої сторони, що це у порівнянні з нашою столітньою близькістю доль. Ця дружба – це цінний скарб, про який ми повинні старанно дбати” – сказав Адам Ярубас.
               Тадеуш Ковальчик схематично представив присутнім історію заходів співпраці у вигляді календаря і на завершення зазначив: „Нехай традиція дружелюбних відносин та співробітництва для розвитку обох регіонів зміцнюється, а тим самим збагачується історія чудової і гостинної Вінницької області та Сьвєнтокшиської землі”.
                По завершенню офіційної частини місцеві представники мас-медіа та вінницькі журналісти, що прибули у складі делегації, мали змогу поспілкуватись з керівництвом регіонів та поставити запитання, після чого було розрізано „пиріг дружби” з зображенням гербів Вінниччини та Сьвєнтокшиська вагою
41 кілограм.
Здивував та викликав велике захоплення у сьвєнтокшисців виступ Вінницького ансамблю „Барвінок”. „Барвінок” вже не вперше відвідує Польщу і безпосередньо воєводство, тому на Сьвєнтокшисько-Вінницький концерт дружби прийшло багато глядачів, які вдячними оплесками нагородили танцюристів.
14 березня в м.Кельце відбулося відкриття найбільшої ярмарки „Торги АГРОТЕХ”. Делегація з Вінниччини на чолі з головою облдержадміністрації мала змогу оглянути представлені різними фірмами з багатьох держав світу сільськогосподарську техніку та продукцію. Найбільш вразило присутніх вибір автотранспорту та технічних засобів для сільгоспробіт.
              Протягом усього 2008 року Сьвєнтокшиське воєводство та Вінницька область в рамках святкування 50-річної дружби обмінюватимуться делегаціями з представників підприємств та різних закладів, представлятимуть творчі колективи для побратимів. А 12 листопада 2008 року, на День Незалежності Польщі, в м Кельце, так само урочисто буде завершено рік співпраці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заходи в рамках відзначення ю 50-ти річчя співробітництва
Вінницької області і Сьвєнтокшиського воєводства

 

10-13 квітня 2008 року, м. Кельце – економічна місія керівників підприємств Вінницької області у поєднанні з виставкою їх продукції.

22-25 травня 2008 року, м.Вінниця – дні культури Сьвєнтокшиського воєводства у Вінницькій області.
· 23-24 травня 2008 року, м Вінниця – проведення всеукраїнського феститивалю польської пісні в Україні та святкування Дня Європи.

9-12 червня 2008 року, м.Кельце – конференція „50 років співробітництва Сьвєнтокшиського воєводства і Вінницької області”
· 10 червня 2008 р. – Міжнародний товариський футбольний матч між командами Сьвєнтокшиської маршалківської управи і Сеймику та Вінницької облдержадміністрації і обласної ради, який відбудеться на футбольному полі у Щіткувці-Новінах;
· 11 червня 2008 р. – конференція присвячена минулій та майбутній співпраці між одиницями самоврядування обох регіонів.

21-24 серпня 2008 рік – м. Вінниця – День Незалежності України
· 22 серпня 2008 р. – спільний концерт ансамблю танцю та пісні „Кельце”;
· 23 серпня 2008 р. – Конференція „Перешкоди та переваги розвитку самоврядування і

 

23 серпня 2008 р. – Конференція „Перешкоди та переваги розвитку самоврядування і адміністративно-територіальної реформи – польський та європейський досвід”.10 – 13 листопада 2008 року – м. Кельце – День Незалежності Польщі:
· 11 листопада 2008 р. – урочистий концерт за участю творчих колективів обох регіонів;
· 12 листопада 2008 р. – урочисте відзначення завершення року відзначення 50-річної співпраці. Урочисте засідання Сеймику. Концерт за участю українських виконавців

18-21 вересня 2008 року – м. Вінниця – конференція „Інвестиційні та інноваційні можливості польських партнерів” та виставка виробів польських підприємств

 

Вінниця – Кельце. Співробітництво.

Найбільш динамічно співробітництво розвивається з регіонами Республіки Польща. В даний час реалізується біля 40 партнерських угод про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво територіальних громад області та Сьвєнтокшиського, Лодзинського, Великопольського, Малопольського, Мазовецького, Поморського, Опольського, Вармінсько-Мазурського і Підкарпатського воєводств Республіки Польща.
Плідно розвиваються партнерські контакти між територіальними одиницями Вінницької області і Сьвєнтокшиського воєводства. Співробітництво у галузі економіки, екології, охорони здоров’я, культури, освіти, спорту та туризму реалізується на рівні районів, міст та місцевих громад. За сприяння обласної державної адміністрації в 2006 році підписано угоду про партнерство між Іллінецьким районом і Влощовським повітом.
             В рамках підписаної угоди між Вінницьким центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та Сьвєнтокшиською воєводською управою були організовані семінар та тренінги для працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування Вінницької області на тему передачі польського досвіду щодо входження до Європейського Союзу, доступу до фондів ЄС та написання проектів, які мають на меті фінансову підтримку ЄС.
За останній час до роботи щодо активізації традиційного співробітництва на рівні територіальних громад Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства підключилися також неурядові організації обох регіонів.
             Зокрема, в рамках виграного міжнародного проекту „Опрацювання стратегії співпраці партнерських територіальних одиниць Вінницької області і Сьвєнтокшиського воєводства” за фінансової підтримки Міжнародного фонду „Відродження” (Україна) та Фундації ім.
Стефана Баторія (Польща) з 13 по 17 березня 2006р. у Вінницькій області перебували 13 експертів з 5 територіальних громад Сьвєнтокшиського воєводства. Проект передбачав спільно з польськими партнерами підготовку стратегії співробітництва 5 пар місцевих територіальних громад Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства на період до 2013 року. У проекті беруть участь представники м. Вінниця і м. Кєльце, м. Хмільник і м. Буско-Здруй, м. Немирів і гміни Солєц-Здруй, смт. Томашпіль і гміни Радошице, смт. Стрижавка і гміни Загнанськ. У підготовці проекту стратегії забезпечена участь представників місцевого самоврядування вказаних громад, експертів та модераторів Подільського центру прав людини, який отримав грант на реалізацію проекту від Міжнародного фонду „Відродження”.
            В свою чергу делегація представників вказаних територіальних громад Вінницької області відвідала Сьвєнтокшиське воєводство з 4 по 8 червня 2006 року, де спільно з польською стороною було доопрацьовано та погоджено тексти стратегій співробітництва партнерських громад обох регіонів на період до 2013 року. Методичний посібник „Стратегія співпраці партнерських територіальних одиниць Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства” опубліковано видавництвом „Akwarela” у місті Кєльце в рамках реалізації проекту. Під час перебування в Республіці Польща підписано Угоду про партнерство між гміною Радошице і смт. Томашпіль.

 

 

Події в рамках співробітництва Вінниці та Кельце.

(публікації)

ДЕЛЕГАЦІЯ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ВИРУШИЛА ДО МІСТА-ПОБРАТИМА КЕЛЬЦЕ ДЛЯ УЧАСТІ У СВЯТКУВАННІ 86-Ї РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА

ВІННИЦЯ, 12 листопада. 2004 (Юрій Сікорський - Укрінформ). Делегація Вінницької області вирушила до міста-побратима Кельце для участі у святкуванні 86-ї річниці незалежності Республіки Польща, повідомляє кореспондент Укрінформу. Між Вінниччиною та Сьвєнтокшиським воєводством сусідньої держави існують давні партнерські культурні та ділові стосунки. В їх контексті для українців та поляків стало доброю традицією відзначати важливі віхи в житті держави і окремих населених пунктів регіонів разом з побратимами. Протягом 2004 року польські друзі вінничан декілька разів приїздили на Поділля. Під час останнього такого візиту, що відбувся трохи більше місяця тому, було підписано Угоду про співпрацю між двома регіонами на 2005 рік. Цей документ сприятиме тіснішій співпраці між органами місцевого самоврядування у галузі культури і мистецтва, освіти і науки, економіки та фінансів, спорту і туризму. І хоча офіційно оголошений Рік Польщі в Україні добігає кінця, партнерські стосунки між Вінницею і Кельцами не закінчуються. Вони продовжаться проведенням днів культури Вінниччини у цьому місті, низкою бізнесових, туристичних та спортивних заходів.

 

 

Вінницьких Потоцьких побачать у Польщі: [Картини з Вінниц. худож. музею поїдуть до м. Кельце

27.07.07

Одним з найоригінальніших ювілейних подарунків з нагоди 60-річчя ЗОШ № 4 була поїздка 32 учнів та 7 супроводжуючих осіб до польського містечка Нова Слупія, поблизу Кельце. Таке вітання від Асоціації «Нові горизонти» стало можливим у межах проекту обміну між польською та українською молоддю «Спільно до Європи» за підтримки Народного Центру Культури (Варшава).

У Польщі дрогобичани змогли здійснити подорож у часі. Вони потрапили в парк, де змодельовано ландшафт, флору і фауну Юрського періоду. Кожному кортіло сфотографуватись поряд з доісторичною твариною. Неймовірне захоплення у дітей викликали відвідини аквапарку в Кельце, де тренується відома у Польщі олімпійська чемпіонка з плавання.
У склад делегації увійшли діти - учасники творчого об’єднання «Престиж» ЗОШ № 4: вокальних ансамблів «Барбі» та «Друзі», зразкового танцювштьного ансамблю «Радість» та данс-клубу «Віва». Тому в один із днів вони виступили у школі Нової Слупії, глядачами були місцеві мешканці, своєю присутністю удостоїв навіть солтис. А натомість їхні діти співали польських пісень для нас. У той же день артисти виступили з другим концертом, уже на великій відкритій сцені у Кельце.

Але найбільшою мистецькою несподіванкою стало те, що поїздка сівпівпала у часі з двотижневим всепольським конкурсом-фестивалем дитячої творчості з нагоди 100-річчя «Злуки Харцежів Польських». Гала-концерт цього фестивалю проводився у горах, в амфітеатрі під відкритим небом. Наші колективи своїм виступом відкривали цей гала-концерт. Гарний, щирий прийом, підтримка і оплески - так віддячили глядачі. Але й українцям дуже сподобались польські творчі колективи. Завершив цей гала-концерт виступ народного танцювального ансамблю «Барвінок» з Вінниці - міста-побратима Кельце.

 

 (Польща)] // 20 хвилин. - 2007. - 25 січ. - C. 3.

Барлінек» націлився на завоювання українського паркетного ринку

12.11.07

Ігор Заіковатий

Наприкінці жовтня жовтня керівництво польської компанії Barlinek S.A. та вінницької міської й обласної влади перерізали стрічку на вході до нового заводу з виготовлення паркетної дошки. Він належить ТОВ «Барлінек Інвест», польському деревообробному гіганту, і має стати найбільшим виробником тришарової паркетної дошки в Україні.

Останні два роки голова Вінницької ОДА Олександр Домбровський постійно говорить про залучення інвестицій у регіон і створення потужної промислової бази. Його прогнози починають збуватися. На  прес-конференції з нагоди відкриття нового заводу він зазначив, що «Барлінек Інвест» «це перше підприємство, яке вводиться в експлуатацію в межах індустріальної зони». Наступного року за словами губернатора, поруч має відкритися ще чотири. «Ми створюємо умови, щоб інвестор не витрачав час та енергію на розвиток інфраструктури, під’їзних шляхів. Співпраця із польською стороною буде позитивним прикладом для інших компаній», — наголосив голова ОДА.

Голова правління Barlinek S.A. Павел Врона окреслив плани компанії щодо вінницького підприємства. За його словами, вже за перший рік роботи тришарова паркетна дошка Barlinek повинна зайняти 30 % українського ринку, а  згодом — 65–70 % ринку дерев’яних підлог. Компанія Barlinek інвестувала у будівництво заводу 50 млн. євро і очікує, що виробнича потужність підприємства складатиме два мільйони квадратних метрів тришарової паркетної дошки на рік. «Ми вже більше року продаємо продукцію в Україні, і отриманий результат перевершив наші сподівання» — підкреслив Павел Врона.

Чому другою країною, де компанія вироблятиме дерев’яну підлогу, стала саме Україна, генеральний директор ТОВ «Барлінек Інвест» Бартломей Крупа відповів, що сусідня дружня держава має ринок з великим потенціалом розвитку, відповідну сировинну базу і зручне географічне розташування, адже частина продукції буде експортуватись.

Власник компанії Міхал Соловов більш поетично охарактеризував вибір щодо Вінниці. «Тут знаходиться наше серце. Я народився у Кєльце — побратимі вашого міста. Колись найкращим у нас був ресторан «Вінниця», там завжди подавали смажене м'ясо в горщечках, солянку, горілку. Дружбі наших міст вже багато років, і вона щира», — запевнив пан Міхал. Також він зазначив, що українцям має сподобатися підлога від Barlinek так само, як вона свого часу сподобалася польським споживачам.

Вінницьке підприємство за технічним оснащенням нічим не відрізняється від виробництв у Польщі, але має потенціал для розвитку. Сировину до подільського «Барлінеку» постачатимуть не лише з Вінниччини, а і з інших регіонів — Полісся, Прикарпаття.

Екскурсія виробництвом залишила приємні враження. Сучасне обладнання, максимально ефективна система вентиляції, достатнє освітлення, використання відходів виробництва для опалення корпусів — ці складові свідчать про підприємство європейського рівня.

 

 

У вінничан є шанси отримати “карту поляка”

23.12.2007

А Вінниця може стати 5-м містом України, де відкриють консульство Польщі.

Під час візиту до Вінниці Генерального консула Республіки Польща в м.Києві Гжегожа Опаліньскі вирішувалися взаємовигідні питання. На зустрічі консула з головою облдержадміністрації Олександром Домбровським та головою обласної Ради Григорієм Заболотним обговорювалися питання співробітництва в економічній та гуманітарній галузях.
— Вінниця є особливим містом для консульства, — сказав
Гжегож Опаліньскі. — Ми маємо добре співробітництво в економічному аспекті — тут діють польські підприємства, і ще кілька потужних інвесторів мають прийти працювати на Вінниччині. До того ж, Генеральне консульство у Києві підтримує ідею створення консульства Польщі у Вінниці. Ця проблема активно обговорюється в Міністерстві іноземних справ Польщі і незабаром прийде до реалізації. До речі, з 21 грудня розпочнеться процес спрощення отримання віз для українських громадян. Усі візи відтепер будуть 2-х видів — або шенгенськими, або польськими. Шенгенські — для виїзду протягом 3-х місяців у всі країни, де вони діють, а польські — для виїзду лише в Польщу.
До речі, вже з сьогоднішньої п’ятниці українцям доведеться платити за візу 35 євро. Для отримання візи вимагатимуть і деякі додаткові документи, зокрема, страхові поліси, трудову книжку та довідку про доходи. Якщо з документами все гаразд, то візу прохач зможе отримати вже за 10 днів. Безплатні шенгенські візи мають право отримати 14 категорій громадян. Серед них: інваліди, пенсіонери, водії міжнародних рейсів, діти до 18 років, журналісти, студенти, учні та інші. Національні візи на тривалий термін перебування будуть безплатними і видаватимуть їх студентам, найманим робітникам та для об’єднання подружжя.
Розповів консул і про “карту поляка”. Хто отримає таку карту, матиме право працювати в Польщі на таких засадах, як і поляки, матиме змогу відкрити власну справу на території Польщі. А ще — право на безплатне навчання в польських вузах, безплатне медичне обслуговування, право на зниження коштів за проїзд в громадському транспорті, безплатні візи або квиток.
Для отримання “карти поляка” необхідно подати документ, який засвідчує, що ваші батьки або один із них — поляки. Тобто, лише етнічні поляки матимуть такі привілеї. З кінця січня 2008 року відбудеться ряд зустрічей працівників польського консульства з жителями області в районах, на яких і можна буде почути більш детальні роз’яснення щодо “карти поляка”. До речі, зі всіма візовими та іншими проблемами вінничани можуть звертатися кожного третього вівторка місяця — у готелі “Поділля” чергує працівник консульства Польщі. Незабаром із Вінниці курсуватиме автобус “Вінниця-Кельце”.
Консул Польщі побував на урочистому відкритті офісу Вінницької культурно-просвітницької спілки поляків та нового класу з польської мови у школі-ліцеї №7. ознайомився Гжегож Опаліньскі і з заводом з виробництва паркетної дошки АТ “Барлінек”.

Коментарі відвідувачів

Ваш коментар буде першим. Заповніть будь ласка

 

 

 

 

 №11 (2008)

 У Кельце скрізь, як у нас “на Парижі”


Центральна вулиця Сенкевича там пішохідна, але відьми зі всієї Європи туди прилітають
Хочеш-не-хочеш, а, приїхавши в іншу країну, інше місто, мимоволі порівнюєш все їхнє з нашим. Порівнювати складно, особливо за три дні, “галопом по Європі”. На святкування 50-річчя дружніх зв’язків Вінницької області з Свєнтокшиським воєводством, центром якого є місто Кельце, разом із офіційною делегацією запросили і журналістів. Владні мужі обмінювалися промовами, подарунками, укладали договори про співробітництво — економічне, культурне, туристичне, спортивне, навіть домовились про прямий автобусний маршрут “Вінниця — Кельце”, а ми знайомились із редакціями газет, радіо і телебачення, спілкувалися з колегами, бродили містом, побували в курортному містечку Бусько Здруй, яке є побратимом нашого райцентру Хмільник.

 

10-13 квітня 2008 року в м. Кєльце (Польща) проходив українсько-польський бізнес-форум

16.04.2008, Вінницька ТПП

10-13 квітня 2008 року в м. Кєльце (Польща) проходив українсько-польський бізнес-форум у поєднанні з виставкою виробів вінницьких підприємств. Захід реалізований в рамках святкувань 50-річчя офіційних побратимських стосунків між Вінницькою областю та Свєнтокшиським воєводством.

Організаторами форуму виступили:

*                  Вінницька торгово-промислова палата;

*                  Старопольська торгово-промислова палата (м. Кєльце);

*                  Вінницька облдержадміністрація;

*                  Маршалковська Управа Свєнтокшиського воєводства (м. Кєльце)


Як зазначив один з організаторів і учасників форуму, віце-президент Вінницької палати Степан ЛИПКАНЬ:

- Подібні економічні форуми сприяють більш надійним і ефективним контактам між суб'єктами підприємницької діяльності на регіональному рівні. З нашими колегами в Свєнтокшиському воєводстві є принципова домовленість про подальше співробітництво. І ми будемо розширювати географію таких практичних контактів з торгово-промисловими палатами як Польщі, так і інших країн.

Вінницький бізнес представляли 17 провідних компаній регіону. З боку польського бізнесу співпрацювати з вінницькими колегами висловили бажання більше 60 компаній відповідних напрямків.

Окрім бізнес-форуму і переговорів з польськими колегами вінницькі бізнесмени мали можливість прийняти участь у виставках другого за величиною експоцентру Польщі «Targi Kielce» :

1.                   Загальнопольська виставка матеріалів для будівництва та облаштування помешкань DOM;

2.                   Виставка Садівництва OGROD;

3.                   Виставка Естетичної Медицини, Виставка Перукарських та Косметичних засобів VENUS;

4.                   Свєнтокшиська виставка Туризму VOYAGER.

Відділ ЗЕЗ і перекладів

 

24.03.08

Україна – Польща: Вінницька область поглиблює співпрацю з Сьвєнтокшиським воєводством

12–15 березня 2008 року представник Південно-західного регіонального центру інноваційного розвитку взяв участь у візиті офіційної делегації Вінницької області до Республіки Польща, який проходив у рамках реалізації плану заходів з підготовки та відзначення 50-річчя співробітництва Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства.

Члени делегації взяли участь у роботі урочистої сесії Сейміку в місті Кельце Сьвєнтокшиського воєводства, а також відвідали виставку «AGROTECH» та санаторії «Wlokniarz» та «Markoni».

У ході візиту розглядалися можливі напрями регіональної польсько-української співпраці у сфері інвестицій та інноваційної діяльності, а також обговорювалися конкретні спільні проекти, зокрема інвестиційно-інноваційного проект будівництва туристичного рекреаційно-оздоровчого комплексу «Хмільник-Ризорт».

 До складу делегації, яку очолив голова Вінницької облдержадміністрації Домбровський О.Г., увійшли заступники голів Вінницької обласної ради та міста Вінница – Вікалюк В.В. та Ворона А.М., заступник начальника управління міжнародного співробітництва та євроінтеграції Мережко В.М., начальник управління транспорту Рибак Б.В., провідний фахівець Південно-західного регіонального центру інноваційного розвитку Кравчук В. та депутати обласної ради.

 

 

 

http://who-is-who.com.ua/bookmaket/ukrainaes2007/3/34.html